• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Oświetlenie zabytków w Gdańsku nie działa, jak powinno

Aleksandra Nietopiel
28 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (111)
Na zdjęciu iluminacja Bazyliki Mariackiej i Ratusza Głównego Miasta w 2016 r. Na zdjęciu iluminacja Bazyliki Mariackiej i Ratusza Głównego Miasta w 2016 r.

Iluminacja gdańskich zabytków nie działa, jak powinna - twierdzi emerytowany właściciel firmy, która budowała instalacje i prowadziła prace utrzymaniowe oświetlenia zabytkowych obiektów przez ponad 20 lat. Traci na tym estetyka, ale i samo miasto, które wydaje niemałe pieniądze na przegląd i konserwację instalacji, która i tak nie świeci.Czy zwracasz uwagę na iluminację zabytków w mieście?

Oświetlenie zabytków dodające im po zmierzchu dodatkowego uroku jest dziś już czymś oczywistym. Wyeksponowane w ten sposób monumenty i budynki czynią miasto bardziej atrakcyjnym. Odpowiednio dobrane i skierowane światło wydobywa walory obiektów bądź ich fragmentów.

- Tak przynajmniej było do 2014 r. Kiedy zmieniła się firma odpowiedzialna za utrzymanie iluminacji w mieście, stan instalacji zaczął się sukcesywnie pogarszać, by teraz być w "żenującej kondycji" - twierdzi Michał Szkudlarek.

W Gdańsku nie działa ponad połowa projektorówNa dowód tego pan Michał zaprowadził nas w kilka miejsc, gdzie działa iluminacja zabytków. W Oliwie to m.in Pałac Opatów. Od strony ul. Opata Jacka RybińskiegoMapka nie działa 12 z 18 projektorów, od strony wejścia do muzeum nie działa część oświetlenia umieszczonego na słupach.

Przy Pałacu Opatów nie działa 12 z 18 projektorów. Przy Pałacu Opatów nie działa 12 z 18 projektorów.
Kawałek dalej znajduje się Katedra Oliwska, gdzie brakuje iluminacji m.in. w wieżyczkach.

Ciemne wieżyczki Archikatedry Oliwskiej. Projektory znajdują się w ich wnętrzach, ale nie działają. Ciemne wieżyczki Archikatedry Oliwskiej. Projektory znajdują się w ich wnętrzach, ale nie działają.
W bliskim sąsiedztwie jest też kościół św. Jakuba. Od strony ul. OpackiejMapka i od strony katedry brakuje tam działającego oświetlenia ziemnego. Nie świecą też projektory ziemne przed głównym wejściem do świątyni. W trakcie naszej wizyty zgasł też jeden projektor na słupie skierowany na połać dachu kościoła.

 • Kościół św. Jakuba od strony ul. Opackiej.
 • Kościół św. Jakuba od strony ul. Opackiej.
 • Kościół św. Jakuba, wejście główne.


We Wrzeszczu podobna sytuacja jest przy kościele św. Krzyża i przy kolegiacie przy ul. Księdza Zator-Przytockiego.

 • Kolegiata przy ul. ks. Zator-Przytockiego.
 • Kolegiata i nieczynne ziemne projektory.
 • Projektory przy kolegiacie działają wybiórczo.
 • Fragment niedoświetlonej ściany kościoła św. Krzyża we Wrzeszczu.
 • Kościół św. Krzyża z przodu


Problemy z iluminacją także na Głównym Mieście- W tej chwili nie ma ani jednego obiektu, w którym działałyby wszystkie punkty świetlne, w większości nie działa ponad połowa projektorów. Wszystkie projektory oświetlające bramy Długiego PobrzeżaMapka są nieczynne. Ratusz Głównego Miasta, Zielona Brama, Bazylika Mariacka, Nowy Ratusz w oświetleniu nocnym wyglądają wręcz tragicznie - zauważa Szkudlarek.

Dodatkowo, jak wskazuje, kierunki światła czynnych projektorów nie są korygowane. Oznacza to, że w wielu wypadkach światło "nie trafia" w odpowiednie miejsce na obiekcie.

Miejsca, w których - jak wskazuje M. Szkudlarek - iluminacja nie działa prawidłowo. Miejsca, w których - jak wskazuje M. Szkudlarek - iluminacja nie działa prawidłowo.

"Dobry sprzęt, ale wątpliwa konserwacja"Do samej budowy iluminacji gdańskich zabytków używany był sprzęt oświetleniowy najlepszej jakości, który prawidłowo konserwowany może służyć jeszcze wiele lat i - jak zaznacza Szkudlarek - w innych polskich miastach działa prawidłowo.

- Źródła światła, niezbędne do konserwacji, są nadal dostępne i w większości są to źródła energooszczędne, niewiele ustępujące współczynnikiem mocy źródłom LED - zaznacza Szkudlarek. Chodząc po Gdańsku, z przykrością patrzę, jak niszczeje efekt starań prezydenta Adamowicza, dla którego iluminacja gdańskich obiektów była oczkiem w głowie - dodaje.
- Dlaczego mi na tym zależy? Uruchamianie każdej z tych iluminacji to zawsze była wielka satysfakcja. Uważam, że jakiś kawałek swoją pracą wniosłem w ozdobę miasta. Sprawa oświetlenia dzisiaj jest po prostu totalne zaniedbana. Szkoda tej pracy, wysiłku projektanta i tych którzy to budowali. Szkoda pieniędzy w to włożonych - dodaje Szkudlarek.
Jego pismo w sprawie szwankującego oświetlenia trafiło do władz miasta.

Będzie więcej kontroli iluminacjiNadzór nad utrzymaniem oświetlenia pełni Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Odbywa się on w ramach umowy (która obowiązuje od 1 września 2022 r.), którą realizuje wykonawca wyłoniony w przetargu. Zobowiązany jest więc do bieżącego utrzymania, usuwania awarii i wymiany (do końca sierpnia 2023 r.) najbardziej wyeksploatowanych projektorów doziemnych.

- GZDiZ jako jednostka odpowiedzialna za utrzymanie iluminacji wykonuje co najmniej raz w miesiącu kontrole na min. 25 obiektach w celu sprawdzenia jakości wykonywanej usługi utrzymania iluminacji obiektów. Zdarzają się awarie iluminacji powodujące brak działania pojedynczego projektora, jak wyłączanie iluminacji całych obiektów ze względu na zadziałanie zabezpieczeń, w tym m.in. wyłączników różnicoprądowych (co miało miejsce w przypadku iluminacji bram Długiego Pobrzeża, gdzie gestor sieci podziemnej podczas usuwania własnej awarii uszkodził kable zasilania iluminacji). Niektóre obiekty mają obecnie wyłączone iluminacje, np. Hala Targowa lub ich część np. Bazylika Mariacka w związku z prowadzonymi pracami wokół nich, jak i na nich - poinformował wiceprezydent Gdańska Piotr Kryszewski.
GZDiZ na polecenie wiceprezydenta ma zwiększyć częstotliwość kontroli iluminacji.

Liczba punktów świetlnych do utrzymania: 3340 sztukUmowa na utrzymanie urządzeń oświetlenia iluminacyjnego w Gdańsku zawierana jest na 3 lata. W 2019 r. opiewała na kwotę 1 809 812,16 zł, w 2022 r. wyniosła 3 440 024,64 zł.

Na dzień przekazania instalacji w utrzymanie liczba punktów iluminacyjnych to 3340 sztuk.

Pytania w sprawie oświetlenia zabytków wysłaliśmy kilka dni temu do GZDiZ oraz firmy odpowiedzialnej za konserwację iluminacji. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (111)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane