• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parada żaglowców w ostatni dzień Jarmarku. Bonawentura na pełnych żaglach

Joanna Skutkiewicz
15 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Parada żaglowców na Motławie

Uczestnicy zlotu Baltic Sail zaprezentowali się widzom zgromadzonym w niedzielne południe na obu brzegach Motławy.

Niedzielne spacery nad Motławą uświetnił widowiskowy pokaz jachtów w ramach zlotu żaglowców Baltic Sail. Parada żaglowców jak zwykle była kulminacyjnym punktem czterodniowego święta miłośników morza. Ku uciesze zgromadzonych po obu stronach nabrzeża widzów, jacht Bonawentura zaprezentował się pod pełnymi żaglami. Już kończy się Jarmark św. Dominika, który trwał od 24 lipca.Czy interesujesz się żeglarstwem?

Zlot jachtów żaglowych i motorowych Baltic Sail odbywa się w Gdańsku nieprzerwanie od 1997 roku. Ze względu na wciąż trwającą pandemię, już po raz drugi wydarzenie odbywa się w nieco zmienionej formie: dostosowanej do nowych realiów, ale z zachowaniem wyjątkowego charakteru tej imprezy.

Przez cztery dni, od 13 do 16 sierpnia włącznie, zarówno aktywni żeglarze, jak i wszyscy zainteresowani tą niezwykłą aktywnością, mogą korzystać z szeregu atrakcji. Dla najmłodszych przygotowano strefę edukacyjną, wystawiano inscenizacje historyczne, a nade wszystko, jak co roku, umożliwiono również rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej na tradycyjnych jednostkach.

Piękne żaglowce na MotławieNajważniejszym i najbardziej widowiskowym punktem programu była jak zawsze parada żaglowców na Motławie. Tym razem odbyła się w nieco węższym składzie, a poza jednostkami pod polską banderą, organizatorzy ugościli jeden żaglowiec z zagranicy oferujący codzienne rejsy - łotewską Libavę, wyjątkowo przykuwającą spojrzenia i odróżniającą się od reszty jednostek. W niedzielnej paradzie na wodzie wystąpiły też jachty z Niemiec, Czech i Szwecji, a każdy kolejny przedstawiali widzom spikerzy.

12:23 15 SIERPNIA 21 (aktualizacjaakt. 12:52)

Parada żaglowców na Motlawie (10 opinii)

Rozpoczęła się parada w ramach Baltic Sail
Rozpoczęła się parada w ramach Baltic Sail


Spośród polskich żaglowców na wodach Motławy pojawiły się znane i lubiane oldtimery: Bonawentura, będący jedną z najstarszych polskich jednostek, Generał Zaruski, do dziś służący jako żaglowiec biorący udział w edukacji morskiej, widowiskowy Olander, niezwykła Antica, która po przebudowie z kutra rybackiego opłynęła świat dookoła oraz Bryza H, będąca jedną z niewielu polskich jednostek zbudowanych z drewna.

Opłynął cały świat kutrem rybackimNajwięcej emocji niewątpliwie dostarczył jacht Bonawentura, który jako jedyny zaprezentował się widzom pod pełnymi żaglami. W wietrznej pogodzie i przy tak ograniczonej przestrzeni do manewru, jaką mają do dyspozycji jachty w tej części Motławy, zdecydowanie zasłużył w ten sposób na gromkie oklaski. Duże brawa otrzymała też łotewska Libava, gdy nieco z zaskoczenia oddała salwy z armat.

  • W paradzie żaglowców w ramach Baltic Sail 2021 wzięły udział jednostki z Polski, Łotwy, Niemiec, Czech i Szwecji.
  • W paradzie żaglowców w ramach Baltic Sail 2021 wzięły udział jednostki z Polski, Łotwy, Niemiec, Czech i Szwecji.
  • W paradzie żaglowców w ramach Baltic Sail 2021 wzięły udział jednostki z Polski, Łotwy, Niemiec, Czech i Szwecji.
  • W paradzie żaglowców w ramach Baltic Sail 2021 wzięły udział jednostki z Polski, Łotwy, Niemiec, Czech i Szwecji.
  • W paradzie żaglowców w ramach Baltic Sail 2021 wzięły udział jednostki z Polski, Łotwy, Niemiec, Czech i Szwecji.

Baltic Sail trwa do 16 sierpnia włącznieBaltic Sail 2021 zakończy się w poniedziałek, 16 sierpnia. Ostatniego dnia wydarzenia wciąż działa strefa żaglowców: przez cały dzień odbywają się rejsy po Zatoce Gdańskiej, a jednostki zacumowane przy nabrzeżu są dostępne do zwiedzania.

Bilety na rejsy można nabyć drogą elektroniczną. Na ostatni dzień wydarzenia dostępne są jeszcze miejsca na większości jednostek. Każdy rejs trwa około 3 godzin i rozpoczyna się na nabrzeżu przy ul. Targ RybnyMapka. Wstęp na teren wydarzenia jest bezpłatny.

Baltic Sail 2021 jest już tegorocznym kolejnym wydarzeniem w Trójmieście zrzeszającym miłośników żeglarstwa. W drugiej połowie czerwca na wody Zatoki Gdańskiej wypłynęło kilkadziesiąt jednostek, aby zaprezentować się podczas widowiskowej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, odbywającej się w ramach Święta Morza. Tam w kawalkadzie popłynęły m.in. Dar Młodzieży, Pogoria i niezwykle szybki jacht regatowy I Love Poland.

Zakończenie Jarmarku św. Dominika o godz. 16Jeszcze dziś, w niedziele, 15 sierpnia, po trzech tygodniach imprez, atrakcji i handlowania, zakończy się trwający od 24 lipca Jarmark św. Dominika.

O godz. 16 klucz do bram miasta powróci do rąk prezydent Gdańska, po raz ostatni odegrany zostanie hejnał Jarmarku. Uroczystość odbędzie się bez publiczności - można ją będzie śledzić na Facebooku Jarmarku.

Wydarzenia

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2021 (1 opinia)

(1 opinia)
85 zł
parada, pokaz

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (105)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane