- 1 Teren przy plaży w Orłowie na sprzedaż (62 opinie)
- 2 Koniec lata na sopockiej plaży przed 103 laty (14 opinii)
- 3 Tajemnicze literki na jedzeniu w sklepach (121 opinii)
- 4 80. urodziny Lecha Wałęsy w ECS (562 opinie)
- 5 Gdańsk na grobach zbudowany. Część 2 (67 opinii)
- 6 W pogoni za znikającym Mevo (204 opinie)
W piątek rozpocznie się żeglarskie święto w Gdańsku - Baltic Sail
25. edycja zlotu żaglowców Baltic Sail rozpocznie się w Gdańsku już w najbliższy piątek 13 sierpnia i potrwa do poniedziałku 16.08. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, na zlot zawitają głównie jachty żaglowe i motorowe pod polską banderą, mino to impreza nadal zachowa swój wyjątkowy charakter. Nie zabraknie rejsów tradycyjnymi jednostkami, parady żaglowców na wodach Motławy czy muzycznych szant pod Żurawiem.
Ze względów pandemicznych zeszłoroczna edycja żeglarskiego święta Baltic Sail odbyła się wyjątkowo na koniec sezonu - we wrześniu. W tym roku pandemia spowodowała, że do Gdańska zawitają głównie jednostki pod polską banderą. Nie oznacza to jednak, że będziemy się nudzić.
- Z powodu ciągle trwającej pandemii, forma oraz liczba i rodzaj jednostek odwiedzających Gdańsk cały czas rotuje. Do miasta zawijają przede wszystkim polskie jednostki. Pomimo tych ograniczeń organizatorom udało się zaprosić tradycyjne żaglowce, w tym m.in. Generała Zaruskiego, Libavę, Bonawenturę, Olandra, Anticę, Bryzę H. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów - mówi Milena Mieczkowska, rzecznik prasowy Fundacji Gdańskiej, organizatora Baltic Sail.
Generał Zaruski, Olander, Żaglowiec Libava i wiele innych
Wśród jednostek, które pojawią się na tegorocznym zlocie żaglowców możemy wymienić m.in. jedną z najstarszych jednostek pływających pod biało-czerwoną banderą, zbudowaną w 1948 roku Bonawenturę, duńskiego Olandera z 1931 roku, zbudowaną w 1952 r. jako statek ratowniczy - Bryzę, czy najpopularniejszego wśród gdańskich żaglowców - Generała Zaruskiego.
Rejsy żaglowcami biorącymi udział w Baltic Sail
Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około trzech godzin i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami. Po wypłynięciu za główki portu żaglowce znajdą się na Zatoce Gdańskiej i w miarę możliwości pogodowych będą pływały pod żaglami.
Zakupu biletów można dokonać na stronie internetowej balticsail.pl.
- Mamy nadzieję, że z wydarzenia skorzysta w tym roku więcej mieszkańców i mieszkanek Gdańska, przygotowaliśmy specjalną zniżkę na bilety na rejsy żaglowcami dla posiadaczy karty mieszkańca, jest to ok. 25 proc. mniej od normalnej ceny biletu - mówi Agata Biały z Fundacji Gdańskiej. - Ze specjalnej zniżki mogą też skorzystać osoby: do 15 roku życia, powyżej 70 roku życia oraz z niepełnosprawnością i ich opiekunowie na podstawie orzeczenia.
Niedzielna Parada Żaglowców na wodach Motławy
Zdecydowanie najbardziej widowiskowym wydarzeniem Baltic Sail będzie niedzielna parada żaglowców, która rozpocznie się o godz. 12 na wodach Motławy. Organizatorzy zachęcają do podziwiania parady z obu brzegów Motławy - jednostki biorące udział wystartują tradycyjnie z Polskiego Haka i będą płynęły w stronę Żurawia.
- Mamy w tej chwili pięknie wyremontowane nabrzeża, po jednej, jak i drugiej stronie Motławy. To jest prawie 1,5 km nabrzeża, więc można wybrać sobie odpowiednie miejsce i cieszyć się urokiem przepływających jachtów, które obiecują, że w miarę możliwości, jeśli tylko pogoda pozwoli, postarają się postawić żagle - mówi kpt. Maciej Sodkiewicz, komandor Parady Żaglowców.
Edukacja i muzyka podczas 25. edycji Baltic Sail
W tym roku podczas Baltic Sail na scenie głównej na Ołowiance wystąpi 14 zespołów szantowych, które zaprezentują koncerty szant klasycznych, koncerty chóralne oraz ballady morskie.
- Piątek odbędzie się pod znakiem Trójmiasta - tu głównym motywem będą szanty wykonywane przez lokalne zespoły szantowe oraz dwóch gości specjalnych. W sobotę odbędzie się koncert galowy zakończony wspaniale przyjętą w zeszłym roku "Bitwą na szanty", tym razem w wersji Śląsk kontra Kaszuby, czyli North Cape vs Fucus - mówi Milena Mieczkowska.
Więcej informacji o Szantach pod Żurawiem znajdziecie w naszym kalendarzu imprez
Z kolei od piątku do niedzieli w godz. 11-18 organizatorzy zapraszają do strefy edukacyjnej, gdzie odbywać się będą warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.
- Odbędą się tam m.in.: zajęcia z pierwszej pomocy, skupiające się przede wszystkim na bezpieczeństwie wodnym, strefa budowania robotów z klocków, stoisko Stacji Morskiej UG w Helu, gdzie będą prezentowane sposoby pomocy dzikim, rannym lub chorym fokom oraz metody transportowania zwierząt do ośrodka rehabilitacji, a także warsztaty morskie "Potwory naszych czasów, czyli plastik w morzach i oceanach" - mówi Milena Mieczkowska.
Inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów
W piątek o godz. 17 oraz w sobotę, w godz. 14, 15:30 i 17, w różnych częściach Ołowianki, ul. Wartkiej oraz Długiego Pobrzeża odbędą się inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów, które przeniosą mieszkańców i turystów w odległe czasy.
- Narracje będą nawiązywać do lat 1733-1734, kiedy to w Gdańsku schronił się król Polski Stanisław Leszczyński. Jego przeciwnika, Augusta III wspierali Rosjanie i Sasi. W mieście trwała walka szpiegów i dyplomatów, która ostatecznie zakończyła się oblężeniem miasta - kończy Milena Mieczkowska.
Zmiany w harmonogramie zwodzenia kładki na Ołowiankę
Z uwagi na paradę, w niedzielę, 15 sierpnia, wprowadzone zostaną niewielkie zmiany w harmonogramie zwodzenia kładki na Ołowiankę. Dla ułatwienia żeglugi jednostek biorących udział w paradzie, w godz. 12-13:30 na kładce wstrzymany będzie ruch pieszy. W tym czasie kładka będzie podniesiona.
Obecnie do Baltic Sail należą: Gdańsk, Kłajpeda, Rostock, Karlskrona, Nysted, Ryga, Szczecin. W tym roku po raz kolejny w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbędą się żeglarskie święta, przybliżające ich mieszkańcom i turystom tradycje marynistyczne regionu Morza Bałtyckiego.
Zlot jest otwarty dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Zlot jest dla żeglarzy okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów.
Zobacz film archiwalny z parady żaglowców Baltic Sail 2020
Wydarzenia
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2021-08-12 11:12
Świętujcie póki można (1)
bo nie długo nie będzie niczego. To już dawno temu przewidział pewien mędrzec z Białegostoku.
- 25 5
-
2021-08-12 22:30
To dziaders talmudowy tak ograniczy i ograbi Polaków ?
- 0 0
-
2021-08-12 11:33
Słabiutko w tym roku.
Niestety w tym roku to bardzo mało będzie prawdziwych żaglowców do tego resy tylko na 5 czy 6 jednostkach szkoda w zeszłym roku było nawet lepiej!
- 10 2
-
2021-08-12 10:24
A gdzie w tym wszystkim drzewa? (3)
TE zdjęcia są straszne. Zero zieleni. Zero szacunku dla innych istot. Motławę powinno się osuszyć i zrobić tam park. Należy też wyburzyć połowę budynków na Głównym Mieście, jest za ciasno, za mało zieleni.
- 13 58
-
2021-08-12 12:23
No i po co bęcwale trolujesz (1)
I próbujesz ośmieszyć Zieloną Falę?
- 15 0
-
2021-08-12 13:54
Ale przecież prawdę pisze, bęcwale. :D
- 1 6
-
2021-08-12 16:25
Zmień zioło, bo żaden lekarz już ci nie pomoże.
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.