Park Oruński zmienia się na dobre. Właśnie zakończył się pierwszy etap przygotowań do wybudowania placu zabaw. Do tego swoje drugie życie rozpocznie tam kładka prowadząca niegdyś do dawnego centrum handlowego Gildia. To dopiero początek wartej blisko 12,5 mln zł inwestycji.

- Nawierzchnie poszczególnych pól zabawowych zaprojektowano tak, aby były bezpieczne i były też swego rodzaju ozdobą ze względu na swoje zróżnicowane barwy - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Obrzeża placu zabaw obsadzone zostaną trawą - dodaje.
Dodatkowo ZDiZ przygotował drogę dojazdową do budynków znajdujących się na terenie parku od ul. Nowiny

Na wyposażenie placu zabaw trzeba będzie poczekać do wiosny, kiedy to rozpocznie się drugi etap rewitalizacji parku. Póki co w ciągu kilku najbliższych dni ma być zamontowana kładka dla pieszych. - Gotowe są już przyczółki, konstrukcja jest na miejscu, we wtorek lub w środę odbędzie się montaż nowej kładki dla pieszych na potoku Oruńskim w ciągu ul. Nowiny - mówi rzecznik. - To kładka, która została uratowana od pocięcia na przysłowiowe żyletki - stała jeszcze do niedawna nad Kanałem Raduni i prowadziła do byłego centrum handlowego Gildia.
Kiedy miejscy planiści zdecydowali się na likwidację tego centrum handlowego - na miejscu którego ma pojawić się Forum Radunia (w ramach projektu zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego) - przyszłość kładki stanęła pod znakiem zapytania.
- Wtedy w dziale Utrzymania Obiektów Inżynierskich ZDiZ narodził się pomysł, żeby uratować kładkę i dać jej drugą szansę na pełnienie swej funkcji w miejscu równie urokliwym, co ona sama - dodaje Kaczmarek. - A ponieważ w Parku Oruńskim w ramach realizowanej obecnie rewitalizacji planowana była budowa klasycznej konstrukcji przejścia dla pieszych - wykorzystano właśnie kładkę z okolic Gildii.
Kładka jest zubożonym duplikatem stojącej nieopodal kładki nad Kanałem Raduni Mały Błędnik przy Targu Rakowym i powstała w 1998 r. Ma blisko 10 m długości i ok. 3,3 m szerokości. Waży nieco ponad 3 tony.
To nie jest koniec zmian, jakie zajdą w Parku Oruńskim. ZDiZ w kolejnym etapie przewiduje m.in.: adaptację budynku dawnej wozowni, wykonanie amfiteatru i altany oraz mostku w ciągu pieszo - jezdnym, mostków wschodniego i zachodniego na ciągach dla pieszych, pomostów widokowych na stawie, elementów małej architektury: bramy, ogrodzenia i murków kamiennych, schodów, ławek i koszy na śmieci. Do tego ma pojawić się fontanna i ścieżki parkowe. Cała inwestycja ma zamknąć się w kwocie ok. 12,5 mln zł.