• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parkingowa pułapka na Morenie. Ale nie dla wszystkich

Maciej Korolczuk
23 grudnia 2022, godz. 07:00 
Najnowszy artykuł na ten temat Płacili za postój na bezpłatnym parkingu
Z parkingu mogą korzystać wyłącznie posiadacze wjazdówki LWSM Morena lub służb miejskich. Pozostali kierowcy muszą liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu lub blokady na koło od aktywnej w tym miejscu Straży Miejskiej. Z parkingu mogą korzystać wyłącznie posiadacze wjazdówki LWSM Morena lub służb miejskich. Pozostali kierowcy muszą liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu lub blokady na koło od aktywnej w tym miejscu Straży Miejskiej.

Prawie 2 tys. razy w ciągu dwóch ostatnich lat strażnicy miejscy interweniowali na parkingu przy ul. PiecewskiejMapka na Morenie. Parking jest darmowy, ale obowiązują na nim "wjazdówki" wydawane przez spółdzielnię Morena. O tym, że nie opłaca się tam parkować bez identyfikatora, w ostatnim czasie przekonało się ponad 1,7 tys. kierowców, którzy za złamanie zakazu otrzymali mandat, założono też ponad 1 tys. blokad na koła.Ile mandatów otrzymałe(a)ś w swoim życiu za niewłaściwe parkowanie?

Na parking-pułapkę na Morenie zwrócił uwagę jeden z naszych czytelników w Raporcie z Trójmiasta.

- Osiedlowy parking na rogu ulic Jaśkowa Dolina i Piecewskiej na Morenie. Straż miejska musi mieć strasznie dużo roboty z obsługą masowo zgłaszanych wykroczeń parkingowych - napisał pan Czarek.
I rzeczywiście. Regularnie, od miesiąca, niemal każdego dnia na mapie Gdańskiego Centrum Kontaktu pojawia się nowe zgłoszenie dotyczące aut pozostawionych bez identyfikatora na parkingu należącym do LWSM Morena. Jak informuje znak stojący na wjeździe na parking, mogą z niego korzystać wyłącznie posiadacze identyfikatorów.

16:10 19 GRUDNIA 22

Parkowanie na Morenie przy przychodni (13 opinii)

Osiedlowy parking na rogu Jaśkowa Dolina i Piecewska na Morenie. Straż Miejska musi mieć strasznie dużo roboty z obsługą masowo zgłaszanych wykroczeń parkingowych
Osiedlowy parking na rogu Jaśkowa Dolina i Piecewska na Morenie. Straż Miejska musi mieć strasznie dużo roboty z obsługą masowo zgłaszanych wykroczeń parkingowych


Parking cieszy się wśród kierowców dużą popularnością. Z jednej strony wynika to z faktu, że leży on tuż przy dwóch placówkach medycznych: Przychodni Morena i prywatnym centrum medycznym Lux Med. Z drugiej strony Morena - tak jak większość gdańskich dzielnic - już od lat mierzy się z deficytem miejsc postojowych. W takiej sytuacji kierowcy, widząc wolne miejsce, które pozornie jest darmowe, parkują tam swoje auto i dopiero po powrocie do samochodu orientują się, że nie był to najlepszy pomysł.

Od mandatu lub blokady na koło może w tym miejscu uchronić tylko identyfikator wydany przez władze spółdzielni. Od mandatu lub blokady na koło może w tym miejscu uchronić tylko identyfikator wydany przez władze spółdzielni.

Prawie 1,8 tys. mandatówO tym, że skala problemu z nielegalnym parkowaniem w tym miejscu jest duża, świadczy nie tylko mapa GCK z charakterystycznym "ślimakiem" złożonym z 53 zgłoszeń, ale też statystyki wzywanej na miejsce straży miejskiej.

Jak przekazał nam Robert Kacprzak z biura prasowego SM w Gdańsku, od początku 2021 r. do drugiej połowy grudnia 2022 r., w związku z niestosowaniem się do znaku B-1 "zakaz ruchu" na parkingu przy ul. Piecewskiej, gdańscy strażnicy miejscy podjęli aż... 1915 interwencji.

- Mundurowi na kierowców, którzy popełnili wykroczenia, nałożyli 1767 mandatów, a 141 osób pouczyli. Sporządzili też 7 notatek na wniosek o ukaranie do sądu - informuje Kacprzak.
Ponadto wystawili też 76 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia. Są to wezwania do siedziby Straży Miejskiej, które będą skutkowały mandatami, pouczeniami lub wnioskami do sądu.

Jak wynika z udostępnionych nam danych, Straż Miejska w tym miejscu pojawia się głównie z własnej woli.

- W tym czasie, za pośrednictwem numeru 986 i poprzez Gdańskie Centrum Kontaktu, wpłynęło 38 zgłoszeń, a na naszą skrzynkę mailową wpłynęły 52 zgłoszenia obywatelskie dotyczące popełnionych wykroczeń drogowych na terenie ww. parkingu - podkreśla Kacprzak.
Parkingowy ślimak utworzony ze zgłoszeń, jakie w ostatnim czasie wpływają do Gdańskiego Centrum Kontaktu. Parkingowy ślimak utworzony ze zgłoszeń, jakie w ostatnim czasie wpływają do Gdańskiego Centrum Kontaktu.

Ponad 1 tys. blokad w niecałe 2 lataWrażenie - oprócz sumy podejmowanych tam interwencji - robi też statystyka zakładanych w tym miejscu blokad na koła. Od początku 2021 r. do drugiej połowy grudnia 2022 r. na ul. Piecewskiej strażnicy miejscy założyli je 1077 razy. Dla porównania od początku tego roku na terenie całego miasta nałożono przeszło 13 tys. blokad.

Najczęściej stosowane są one w sytuacji, gdy kierowca nie stosuje się do znaku B-36 "Zakaz zatrzymywania się" (ponad 3,6 tys. blokad), znaku B-39 "Strefa ograniczonego postoju" (ponad 2,2 tys. blokad) czy naruszenia zakazu postoju w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone (ponad 1,9 tys. blokad).

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (285)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane