• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PiS i PO mają po trzech kandydatów na prezydenta Gdańska

Katarzyna Moritz
5 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Prezydent Gdyni wybrał zastępców
Paweł Adamowicz od 19 lat rządzi w Gdańsku i nie wyklucza walki o kolejną kadencję. Paweł Adamowicz od 19 lat rządzi w Gdańsku i nie wyklucza walki o kolejną kadencję.

Największe partie wybrały po trzech kandydatów, do ubiegania się o fotel prezydenta Gdańska. Mniejsi gracze wciąż rozmawiają. Do wyborów samorządowych zostało 13 miesięcy.



Z kalendarza wyborczego wynika, że muszą się one odbyć 11 listopada 2018 roku, choć ten termin prawdopodobnie zostanie przesunięty o tydzień lub dwa. Tymczasem zarówno główne partie polityczne, jak i lokalne stowarzyszenia i działacze miejscy, wciąż nie wskazali swoich kandydatów na stanowisko prezydenta Gdańska.

Wyjątkiem jest Nowoczesna, która już w lipcu ogłosiła swoją kandydatkę. O stanowisko prezydenta ponownie po czterech latach będzie ubiegać się obecna posłanka tej partii - Ewa Lieder. Wcześniej była aktywną działaczką w ruchu miejskiego Gdańsk Obywatelski.

Wiceminister pracy czarnym koniem PiS?

Partia rządząca, która w ogólnokrajowych sondażach miażdży swoją konkurencję, w mateczniku PO nie będzie miała łatwego zadania. Jej kandydat w ostatnich wyborach, Andrzej Jaworski, za sukces musiał uznać doprowadzenie do drugiej tury głosowania.

Teraz jednak frakcja w PiS, z którą związany jest Jaworski, jest w odwrocie, więc nie będzie mu dane po raz kolejny powalczyć o fotel prezydenta miasta. Kto więc będzie zabiegał o głosy gdańszczan?

Prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister pracy, to nowa postać wymieniana przez PiS wśród kandydatów na stanowisko prezydenta Gdańska. Prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister pracy, to nowa postać wymieniana przez PiS wśród kandydatów na stanowisko prezydenta Gdańska.

Najlepszym kandydatem PiS byłby:

- Obecnie możemy mówić o potencjalnych kandydatach na prezydenta Gdańska - zastrzega Marcin Horała, pełnomocnik PiS ds. wyborów samorządowych na Pomorzu. - Mamy ich trzech. Są to Kacper Płażyński, Karol Nawrocki oraz prof. Marcin Zieleniecki. Tej jesieni chcemy wyłonić z tego grona jedną osobę, by jak najszybciej mogły ruszyć odpowiednie działania promujące.
Czasu jest mało, bo prof. Marcin Zieleniecki, choć od lat zawodowo związany z Uniwersytetem Gdańskim i katedrą prawa pracy, musiałby popracować nad rozpoznawalnością w mieście. Jak podkreśla Horała, jego atutem pokazującym, że może poradzić sobie z zarządzaniem dużym miastem jest praca na stanowisku podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 2015 r. W ostatni wtorek prezentował w mediach założenia zmian w kodeksie pracy.

Karol Nawrocki, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, to jeden z kandydatów PiS na prezydenta Gdańska. Karol Nawrocki, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, to jeden z kandydatów PiS na prezydenta Gdańska.
Bardziej znany w Gdańsku jest dr Karol Nawrocki, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, wcześniej szef pionu edukacji w IPN, a także wieloletni radny dzielnicy Siedlce.

O swoją rozpoznawalność walczy adwokat Kacper Płażyński, młodszy syn byłego marszałka sejmu Macieja Płażyńskiego, zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Dał się poznać w sporze mieszkańców z urzędnikami o parkingi nadmorskie czy tereny Gedanii.

Kacper Płażyński, prawnik zatrudniony w Enerdze, chętnie zabiera głos w ważnych dla gdańszczan sprawach.

Kacper Płażyński, prawnik zatrudniony w Enerdze, chętnie zabiera głos w ważnych dla gdańszczan sprawach.
Horała przyznaje, że wcześniej mówiło się też o Łukaszu Hamadyku, bardzo aktywnym radnym PiS w gdańskiej Radzie Miasta. Ten publicznie już kilka razy deklarował chęć ubiegania się fotel prezydenta Gdańska. Zaproponował nawet przeprowadzenie w partii prawyborów, które miałyby wyłonić kandydata. Horała jednak podkreśla, że taka forma nie jest obecnie zgodna z regulaminem PiS.

PO "Murem za Pawłem", a Adamowicz nie mówi nie

Pawłowi Adamowiczowi w przyszłym roku minie 20 lat w fotelu prezydenta Gdańska. Choć kilka lat temu zawiesił swoje członkostwo w PO, od ostatnich wyborów parlamentarnych chce być i jest postrzegany, jako opozycja wobec PiS.

Jarosław Wałęsa, europoseł PO, nie wypowiada się jednoznacznie, czy weźmie udział w wyborach na prezydenta Gdańska. Jarosław Wałęsa, europoseł PO, nie wypowiada się jednoznacznie, czy weźmie udział w wyborach na prezydenta Gdańska.

Najlepszym kandydatem PO był(a)by:

Zapewne to sprawiło, że w ostatni poniedziałek, rada powiatu Platformy Obywatelskiej RP przyjęła jednogłośnie uchwałę popierającą Pawła Adamowicza w wyścigu o kolejną, szóstą już kadencję. Rada oczekuje, że w odpowiednim terminie zgłosi on swoją kandydaturę na to samo stanowisko w zbliżających się wyborach. "Jednocześnie wyrażamy uzasadnione przekonania, że kandydatura ta spotka się z gremialnym poparciem nie tylko członków PO, lecz także wyborców nie angażujących się w działalność polityczną" - czytamy w uchwale.

Mimo tego poparcia prezydent Gdańska nie może być spokojny o reelekcję. Kilka dni temu wznowiono bowiem proces w sprawie niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych prezydenta, a opinia publiczna dowiedziała się, że od roku ciążą na nim zarzuty zatajenia ponad 300 tys. zł dochodów (akt oskarżenia nie trafił do sądu). Jeżeli sprawa o oświadczenia majątkowe zakończy się prawomocnym wyrokiem, prezydent w ogóle nie będzie mógł kandydować.

Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej, to na razie kandydatka na kandydatkę na prezydenta Gdańska. Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej, to na razie kandydatka na kandydatkę na prezydenta Gdańska.
Sławomir Neumann, przewodniczący klubu sejmowego PO, dodaje, że chęć kandydowania na stanowisko prezydenta Gdańska deklarują także posłanka Agnieszka Pomaska oraz europoseł Jarosław Wałęsa.

- Nie wyobrażam sobie byśmy pozwolili PiS-owi w Gdańsku wygrać. Na końcu i tak będzie jeden kandydat i to będzie głównie starcie dwóch wizji miasta i prowadzenia polityki - podkreśla Neumann. - Spytamy gdańszczan w sondażu, co sądzą o poszczególnych kandydatach na prezydenta. Myślę, że wyłonimy go w listopadzie.
Ruchy miejskie zwierają szyki i szykują się do wyborów

W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 roku ruchy miejskie startowały w ramach porozumienia Gdańsk Obywatelski. Nie wprowadziły one żadnego radnego do rady miasta, ale kandydatka GO na prezydenta Gdańska Ewa Lieder osiągnęła trzeci, 12-procentowy wynik. Gdy Lieder przeszła do Nowoczesnej, a drugi z liderów GO - Piotr Dwojacki zmarł nagle kilka tygodni temu, potencjał tego ruchu znacznie zmalał.

Jolanta Banach jest liderką Lepszego Gdańska, choć jeszcze nie podjęła decyzji o udziale w wyborach samorządowych. Jolanta Banach jest liderką Lepszego Gdańska, choć jeszcze nie podjęła decyzji o udziale w wyborach samorządowych.
Inaczej jest w przypadku Lepszego Gdańska, kolejnego ruchu miejskiego, który w zeszłym roku powstał w Gdańsku. Jego liderką została związana kiedyś z SLD Jolanta Banach.

- Prowadzimy obecnie konsultacje z potencjalnymi partnerami. W październiku chcemy się rozeznać kto ma poparcie jako kandydat czy kandydatka na prezydenta. Oczywiście Jolanta Banach jest naturalną kandydatką i obecnie sprawdzamy jakie jest dla niej poparcie. Ona też jeszcze ostatecznej decyzji o kandydowaniu nie podjęła. Chcemy by powstał jeden duży, poważny komitet - przyznaje Jędrzej Włodarczyk ze stowarzyszenia Lepszy Gdańska.
Ewa Lieder z Nowoczesnej jak na razie jako jedyna oficjalnie zadeklarowała walkę o fotel prezydenta Gdańska. Ewa Lieder z Nowoczesnej jak na razie jako jedyna oficjalnie zadeklarowała walkę o fotel prezydenta Gdańska.
Mniejsze partie obserwują sytuację

Na początku roku prawicowe ugrupowania stworzyły kolejny ruch miejski Koalicja dla Gdańska. Planuje ona stworzyć wspólne listy do wyborów samorządowych i wyłonić wspólnego kandydata na prezydenta Gdańska. W jej skład wchodzą: Kukiz'15, Wolność, Republikanie oraz Polska Razem.

Pod deklaracją współpracy podpisał się także Piotr Walentynowicz, członek Polski Razem i obecny radny PiS w Radzie Miasta Gdańska. Niewykluczone, że to właśnie on zostanie kandydatem na prezydenta Gdańska, którego wystawi Koalicja dla Gdańska. Już w grudniu ubiegłego roku jego kandydaturę zgłosiła Polska Razem. Ale wtedy mówiło się jeszcze o tym, że Walentynowicz będzie reprezentował PiS. Sam zainteresowany oficjalnie jeszcze nic nie deklaruje.

Piotr Walentynowicz - radny i wnuk Anny Walentynowicz. Niewykluczone, że będzie kandydatem na prezydenta z ramienia Koalicji dla Gdańska. Piotr Walentynowicz - radny i wnuk Anny Walentynowicz. Niewykluczone, że będzie kandydatem na prezydenta z ramienia Koalicji dla Gdańska.
Ciesząca się sporym poparciem w ostatnich wyborach parlamentarnych Partia Razem pod wodzą Adriana Zandberga, też jeszcze nie podjęła decyzji w sprawie Gdańska.

- Na pewno będziemy startować w wyborach do sejmiku wojewódzkiego we wszystkich okręgach; co do miast to jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Obserwujemy też co się dzieje. Nie wiemy jeszcze kogo poprzemy, na pewno będziemy popierać dobre pomysły dla Gdańska. Politykę miejską widzimy mniej jako festiwal gwiazd, a raczej jako konkretne rozwiązania, które będziemy popierać - wyjaśnia Barbara Brzezicka, rzeczniczka prasowa Partii Razem na Pomorzu.
SLD, którego dynamika w Gdańsku jest obecnie bardzo mała, prawdopodobnie nie wystawi komitetu wyborczego i niewykluczone, że poprze właśnie Lepszy Gdańsk. Choć Marek Formela, kilka dni temu deklarował na antenie Radia Gdańsk, że jego ugrupowanie rozważa wystawienie w wyborach prof. Andrzeja Ceynowy, byłego rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Opinie (1322) ponad 50 zablokowanych

  • Koalicja dla Gdańska jedynym słusznym wyborem

    Ciągle tylko PiS albo PO, a przecież obowiązuje pluralizm - czemu nie wybrać czegoś w tym rodzaju? I to w dodatku ze stricte wolnościowej strony, to przecież zawsze się opłaci.

    • 1 1

  • Wszystko jedno

    I tylko w kółko pis po pis po pis po..... w d*pie ich mam !! złodzieje i oszuści, im wgl nie zależy na mieszkańcach

    • 0 0

  • Dokonania PO dla Polaków (1)

    1) Afera taśmowa
    2) Afera hazardowa
    3) Afera wyciągowa
    4) Afera stadionowa
    5) Afera autostradowa
    6) Afera stoczniowa
    7) Afera AmberGold
    8) Afera Elewarru
    9) Afera z informatyzacją MSW
    10) Afera z budową gazo portu w Świnoujściu/dostawami gazu z Kataru
    11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" lokalizacji, a zarząd specjalnych spółek bierze kasę)
    12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
    13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
    14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
    15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
    16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
    17) Podniesienie VAT-u na wszystko
    18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
    19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
    20) Podniesienie akcyzy na paliwo
    21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
    22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
    23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
    24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
    25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
    26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
    27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
    28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
    29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
    30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
    31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)
    32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
    33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
    34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
    35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
    36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
    37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
    38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
    39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);
    40) Ograniczenie potencjału militarnego Wojska Polskiego i Polski(OT)
    41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
    42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla kolesi z Platformy "Obywatelskiej" i PSL).
    43) Podsłuchy 80 dziennikarzy,
    44) Afera elektroniczna ,wywalone pieniądze w błoto, nie działające programy e-Podatki, e –Cło,
    45) Afera podsłuchowa, obrażanie państwa Polskiego i Polaków przez prominentnych działaczy i reprezentantów interesów Polski
    46) Afera prywatyzacyjna w Warszawie i innych miastach Polski
    47) Afera w przemyśle zbrojeniowym
    48) Afera w WAT – wyłudzenie środków
    Itd. cdn.

    • 4 0

    • tutaj nie chodzi o afery PO

      ludzie wybiorą Adamowicza nawet jak nie będzie startował jako kandydat PO. Po tylu latach daje gwarancje jako takiej stabilności - PO - młody Wałęsa ? zaufanie ? żadne / PIS aktualnie ? - ustawa 447 podpisana - bierność rządu niebywała, prezydent Duda (PIS) jak kukiełka - aż można się było zastanawiać kogo ten człowiek reprezentuje na wiadomo jakim marszu. Ostatnio wyszło na jaw, że rząd PIS przyjął uchodźców z krajów Europy zachodniej - niewielu - ale jednak - zarzekali się że nie przyjmą - obecna wiarygodność ? niewielka

      • 0 0

  • Na prezydrnta

    Boże chroń Gdańsk od takich ludzi jak Pomaska czy Wałęsa na prezydenta tu trzeba mądrego człowieka a nie zadymiarzy karierowiczów w najgorszym razie niech zostanie Adamowicz bo go znamy

    • 1 1

  • Panie pawle niech pan się opamięta

    Niestety pieniądze psuja ludzi
    po 20 latach z podrzędnego urzędasa wybił się na kasiastego gościa biorący kasę skąd się da z rad nadzorczych i urzędu prezydenta
    niestety gośc który nie potrafi liczyć własnego majątku nawet do 10-ciu nie umiejący policzyć własnych mieszkań a co gorsza własnych dochodów i oszczędności ( mowa o tych oficjalnych) nigdy nie będzie dobrze zarządzał majątkiem wspólnym czyli cudzym

    • 2 0

  • Tylko i wyłącznie Paweł Adamowicz

    • 0 1

  • jeden sprawiedliwy dla gdańska

    gdybym była mieszkanką gdańska ----głosowałabym na pana piotra walentynowicza --wnuka anny walentynowicz --to byłoby trafione .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane