Fakty i opinie

stat

Pirat był już karany przez sąd i straż miejską

- Łapał co ładniejsze hostessy, wymuszając na nich 
wspólne zdjęcia, podchodził do stolików, gdzie rozmawiali biznesmeni i przykładał im swój plastikowy miecz do gardeł albo kazał podwijać rękawy i stawiał pamiątkowe pieczątki na nadgarstkach, wypraszał piwo na zagranicznych stoiskach, gwizdał głośnym 
gwizdkiem - relacjonuje nasz czytelnik. Efekt? Ochrona wyrzuciła pirata z targów Trako.
- Łapał co ładniejsze hostessy, wymuszając na nich wspólne zdjęcia, podchodził do stolików, gdzie rozmawiali biznesmeni i przykładał im swój plastikowy miecz do gardeł albo kazał podwijać rękawy i stawiał pamiątkowe pieczątki na nadgarstkach, wypraszał piwo na zagranicznych stoiskach, gwizdał głośnym gwizdkiem - relacjonuje nasz czytelnik. Efekt? Ochrona wyrzuciła pirata z targów Trako. fot. Andrzej Gojke/KFP

Grzywna wymierzona przez sąd za natarczywe żebranie oraz wielokrotne interwencje Straży Miejskiej - to dorobek samozwańczego pirata, który grasuje w Gdańsku. W środę ochrona wyrzuciła go z targów Trako, bo napraszał się hostessom i zbierał do torby wszystkie gadżety.Przebranie pomaga w darmowym wikcie, ale nie wszystkim się to podoba.
Przebranie pomaga w darmowym wikcie, ale nie wszystkim się to podoba. fot. Andrzej Gojke/KFP
Nowy pirat - jego wybryki opisaliśmy przed kilkoma dniami - jest doskonale znany strażnikom miejskim z Gdańska, którzy wielokrotnie podejmowali wobec niego interwencje. Zazwyczaj kończyło się to pouczeniem, ale nie zawsze. Bywało, że bezczelność samozwańczego pirata nie pozwalała mu uniknąć kary.

- Stało się tak np. w okolicach Westerplatte, gdzie za wtargnięcie na jezdnię przed nadjeżdżający samochód został ukarany mandatem - mówi Tomasz Siekanowicz z gdańskiej straży miejskiej.

Nikt nie miałby nic przeciwko piratowi, gdyby nie jego nachalność. Zdarzało się nawet, że wchodził na ulicę i zatrzymywał samochody, domagając się pieniędzy. - Na ul. Długiej nieraz podbiegał do kobiet i bez pytania stawiał im pieczątki na dekolcie. Straszył też dzieci - opowiada nasz czytelnik, pan Krzysztof.

Pirat staje się agresywny, gdy ktoś odmawia mu zapłaty za zdjęcie. Taka "przyjemność" wyceniana jest przez niego na 5 zł. Często domaga się pieniędzy bardzo natarczywie.

Jak skutecznie pozbyć się pirata z gdańskich ulic?

zgłaszać jego aktywność straży miejskiej i policji

34%

nie dawać mu pieniędzy, odechce mu się

32%

być tak samo opryskliwym wobec niego, jak on wobec ludzi

24%

na wariatów nie ma rady, nie ma co tracić energii na walkę z wiatrakami

10%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1774
- W jednym z przypadków z minionych wakacji zaczepiana przez niego osoba była tak zdeterminowana, że zdecydowała się świadczyć przeciwko niemu w sądzie. Dzięki temu został ukarany grzywną za natarczywe żebranie. Niestety, większość osób woli machnąć ręką niż zeznawać za kilka złotych, ale teraz, gdy pirat widzi strażników, od razu się oddala - mówi Tomasz Siekanowicz.

Wybryki Sławomira Ziembińskiego można też zgłaszać policji, która ma większe kompetencje i większy wachlarz dyscyplinujących kar. - Jeśli ktoś poczuje się dotknięty zachowaniem tego pana, który będzie nachalnie domagał się pieniędzy, wystarczy do nas zadzwonić - mówi Magdalena Michalewska z gdańskiej policji.

Samozwańczy pirat chciałby być następcą zmarłego w ubiegłym roku Andrzeja Sulewskiego, który przez lata przechadzał się ulicami Śródmieścia. Niestety, najwyraźniej brakuje mu taktu, co sprawia, że urzędnicy - którzy jego poprzednika zatrudniali np. podczas imprez - nie chcą mieć z nieudolną kopią nic wspólnego.

- Nie możemy jednak nikomu zabraniać przebierać się za pirata, ale nie popieramy działań tego pana - podkreśla Anna Zbierska, odpowiadająca za promocję w biurze prezydenta Gdańska.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (279)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.