• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Podpalenia aut w Trójmieście. To już plaga?

Maciej Naskręt
5 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Skutki podpalenia na ul. Raciborskiego w Gdańsku w październiku. Spłonęło wtedy siedem samochodów. Skutki podpalenia na ul. Raciborskiego w Gdańsku w październiku. Spłonęło wtedy siedem samochodów.

Czy w Trójmieście podpalenia samochodów to już plaga? Postanowiliśmy sprawdzić statystyki strażaków z ostatnich trzech lat, a policjantów zapytać o to, jak sprawy o podpalenie się kończą i o motywy podpalaczy.Dwa spośród 19 pojazdów, które we wrześniu spłonęły w Gdańsku. Dwa spośród 19 pojazdów, które we wrześniu spłonęły w Gdańsku.
Nie ma miesiąca, w którym nie informowalibyśmy o pożarze pojazdów w Trójmieście. Najczęściej ogień trawi samochody osobowe, czasem zdarza się, że są to autobusy, a nawet pociągi, co miało miejsce w miniony weekend. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy częściej wspomniane zdarzenia są wynikiem samozapłonu, czy też winni są podpalacze.

Strażacy: pożary pojazdów na tym samym poziomie od lat

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku przygotowała dla nas statystykę pożarów środków transportu w Trójmieście od 2012 r.

- Jest to zestawienie zbiorcze pożarów, do których nasze służby wyjechały w ostatnich trzech latach. Jednak w naszych statystykach nie rozróżniamy, czy płonący pojazd był samochodem osobowym, autokarem, czy też lokomotywą. Wszystko zamyka się w worku pn. pożary środków transportu - mówi Tadeusz Konkol, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

I tak w ostatnich trzech latach w Trójmieście gaszono prawie 480 płonących pojazdów różnego typu. Najwięcej w Gdańsku. W 2012 r. straż pożarna wyjeżdżała tam 127 razy, w następnym roku 95, a już od początku 2014 r. do dziś wyjazdów było 117. Łącznie daje to sumę 339 wyjazdów.


W Gdyni natomiast tego typu zdarzeń od początku 2012 r. było 115 - 34 dwa lata temu, 40 w zeszłym roku, a w tym roku do dnia dzisiejszego 41. W niewielkim Sopocie auta płonęły w tym i w 2012 roku po osiem razy, a w 2013 r. dziewięć. W sumie było 25 akcji straży pożarnej.

- Analizując te dane, można dojść do wniosku, że w ostatnich latach liczba pożarów środków transportu utrzymuje się na jednakowym poziomie, nawet mimo ostatnich doniesień na temat ich podpaleń - mówi Tadeusz Konkol.

Pokusiliśmy się jeszcze o przeliczenie tej liczby zdarzeń na 10 tys. mieszkańców i okazuje się, że największe prawdopodobieństwo, że spłonie nam samochód występuje w Gdańsku. Na 10 tys. mieszkańców dwóch lub trzech straci pojazd w pożarze. W Gdyni, gdzie ten stosunek jest najniższy, jednej lub dwóm osobom spłonie samochód.


Płonące samochody na Morenie pod koniec października.

Strażacy nie prowadzą statystyk podpaleń, a policja?

Strażacy nie posiadają statystyk przyczyn pożarów środków transportu. - Nie wiemy, czy pożar powstał przez samozapłon, a może ktoś pojazd podpalił. Tym zajmuje się już policja - mówi Konkol.

Co ciekawe policja także nie prowadzi statystyk podpaleń pojazdów. Takie sprawy odnotowywane są nieco inaczej.

- Każde tego typu zdarzenie traktujemy jako uszkodzenie mienia, w których mieszczą się też inne czyny. Trudno więc wysupłać w naszych zestawieniach właśnie ten czyn - mówi rzecznik prasowy komendanta miejskiego policji w Gdyni, kom. Michał Rusak.

Pożar auta na Oruni Górnej sprzed kilku dni.

Efekty nocnego podpalenia w Gdańsku na ul. Raciborskiego.

Skutki podpalenia dwóch spośród 19 samochodów na początku września przez 33-latka.

Głośne podpalenia w Trójmieście, jak kończą się sprawy?

Najpoważniejszy pożar samochodów w Sopocie wybuchł 12 maja przy ul. Bitwy Pod Płowcami. Wtedy prawdopodobnie najpierw zapaliło się jedno auto, a od niego zajęły się kolejne. Trzy samochody, które stały bardzo blisko siebie, spłonęły doszczętnie, czwarte auto, stojące przy nich, miało spalony przód. Ucierpiał jeszcze jeden pojazd - on był jednak zaparkowany nieco dalej i został tylko nadpalony. Uszkodzone auta to ford, fiat, mercedes, skoda i chevrolet.

Właściciel pojazdu, od którego zajęły się pozostałe auta, wskazał, że było to podpalenie. Policji, niestety, nie udało się ustalić sprawcy.

- Mimo umorzenia w dniu 28 października tego roku dochodzenia w sprawie uszkodzenia pięciu samochodów, policjanci cały czas pracują operacyjnie nad tą sprawą. Jeżeli pojawią się nowe dowody, to sprawa zostanie przez nas ponownie podjęta - podkreśla rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sopocie mł. asp. Karina Kamińska.

Gdynia. Jak twierdzą funkcjonariusze policji z tego miasta, podpalenia u nich to rzadkość. - Ostatnie tego typu zdarzenie odnotowaliśmy w październiku tego roku, ale z powodu prowadzonych działań nie chcemy ujawniać okoliczności. Niemniej jesteśmy w końcowej fazie ustalania sprawcy uszkodzenia mienia - mówi Rusak.

Dodajmy, że pożar wybuchł 9 października tego na ul. Powstania Styczniowego w Gdyni. Pojazd gasiły wtedy dwa zastępy straży pożarnej.

Na koniec Gdańsk, gdzie zdarzeń, o których można mówić, że to podpalenie, było najwięcej. W styczniu tego roku na ul. Strzeleckiej spłonęły dwa samochody. Najpierw paliło się audi, a później od niego zajął się stojący obok volkswagen golf.

Czy podpalenia samochodów w Trójmieście to plaga?

Policjanci w tej sprawie ustalili osobę podejrzewaną o przestępstwo. - Mężczyzna został przesłuchany. Z braku wystarczających dowodów prokurator zatwierdził umorzenie tego postępowania. Dla policjantów z wydziału kryminalnego sprawa ta nie jest zamknięta, wciąż nad nią pracują - mówi podkom. Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

W ostatnim czasie wybuchały także pożary samochodów na ul. Raciborskiego - tam spłonęło pięć aut - a także na ul. Jeleniogórskiej i ul. Uranowej na południu Gdańska. Policjanci ustalili pewne fakty dotyczące okoliczności tych zdarzeń, lecz są one w dalszym ciągu weryfikowane.

Najgłośniejsza sprawa - podpalenia 19 samochodów na początku września tego roku - prawdopodobnie będzie miała swój finał w sądzie. Po nocnym rajdzie podpalacza eksperci wycenili straty wynikające ze zniszczenia 19 samochodów na ponad 550 tys. zł. Dlatego też prokuratura zdecydowała się postawić 33-latkowi zarzuty dotyczące zniszczenia mienia znacznej wartości, czyli przestępstwa zagrożonego karą do 10 lat więzienia.

Mężczyznę zatrzymano kilka godzin po podpaleniach. 6 września sąd aresztował go na trzy miesiące. Prokurator prowadzący sprawę kilka tygodni temu skierował do sądu wniosek o przeprowadzenie obserwacji sądowo-psychiatrycznej.

33-latek przyznał się do podpaleń. Jak stwierdził, wypił "kilka piw", a potem kupił na stacji benzynowej kanapkę, kilka zapalniczek i "ruszył w miasto". Podpalał przypadkowe samochody, zaczynając od nadkoli i chlapaczy.

Różne motywy podpaleń

Policjanci zgodnie mówią, że w Trójmieście nie ma podpaleń, które są wynikiem działalności zorganizowanych grup przestępczych.

- Podpalenia samochodów zazwyczaj są wynikiem porachunków na tle finansowym, nieporozumień rodzinnych, partnerskich czy nawet mogą być efektem zawodu miłosnego. Zdarzały się również sytuacje, że sprawcą okazywał się pokrzywdzony, który podpalił własne auto w celu wyłudzenia odszkodowania - opowiada Aleksandra Siewert.

W lipcu br. policjanci z Nowego Portu zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który w nocy podpalił opla omegę. Jak się okazało, był on znajomym pokrzywdzonego, z którym tamtej nocy spożywał alkohol. Mężczyźni pokłócili się, w wyniku czego 28-latek spalił mu auto. Policjanci przedstawili mu zarzut uszkodzenia mienia.

Jakiś czas temu kryminalni zatrzymali 20-latka z Gdańska. Policjanci ustalili, że mężczyzna włamał się do audi i pojechał nim na imprezę. Następnie, aby zatrzeć ślady przestępstwa, sprawca podpalił ten samochód. Zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów w tej sprawie. Wcześniej mężczyzna był już karany za posiadanie narkotyków, rozbój i uszkodzenie mienia.

Na koniec warto podkreślić, że wykrycie sprawcy podpalenia pojazdu bywa bardzo trudne. Wszystko zależy od okoliczności. Bardzo ważnym i przydatnym dowodem jest nagranie z monitoringu, relacja ewentualnych świadków, pozostawione przez sprawcę ślady na miejscu zdarzenia. Gdy tego nie ma, policjanci skupiają się na zbieraniu dowodów za pośrednictwem pracy operacyjnej, która bywa żmudna i czasochłonna, lecz przynosząca oczekiwane efekty.
06:50 12 GRUDNIA 14 (aktualizacjaakt. 09:35)

PILNE! Osiem samochodów płonęło minionej nocy (48 opinii)

Dużo pracy mieli strażacy minionej nocy. Paliło się łącznie osiem samochodów.

Pierwszy pożar około północy, do którego musieli wyjeżdżać strażacy powstał w Letnicy przy ul. Marynarki Polskiej. Tam strażacy gasili dwa volkswageny sharany i forda galaxy oraz jeden pojazd dostawczy - volkswagena t4.

Kolejny pożar, który prawdopodobnie będzie podpaleniem, gaszono na ul. Jankiela w Gdańsku. Tam jednak na szczęście zapaliło się głównie nadkole. Nie ma poważniejszych szkód.

Ogień tej nocy trawił samochody jeszcze w Borkowie pod Gdańskiem. Tam z kolei objęte pożarem były trzy pojazdy - volvo, audi i toyota.

Wszystkie wspomniane zdarzenia potwierdza dyżurny Stanowska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego w Gdańsku.
Zobacz więcej
Dużo pracy mieli strażacy minionej nocy. Paliło się łącznie osiem samochodów.

Pierwszy pożar około północy, do którego musieli wyjeżdżać strażacy powstał w Letnicy przy ul. Marynarki Polskiej. Tam strażacy gasili dwa volkswageny sharany i forda galaxy oraz jeden pojazd dostawczy - volkswagena t4.

Kolejny pożar, który prawdopodobnie będzie podpaleniem, gaszono na ul. Jankiela w Gdańsku. Tam jednak na szczęście zapaliło się głównie nadkole. Nie ma poważniejszych szkód.

Ogień tej nocy trawił samochody jeszcze w Borkowie pod Gdańskiem. Tam z kolei objęte pożarem były trzy pojazdy - volvo, audi i toyota.

Wszystkie wspomniane zdarzenia potwierdza dyżurny Stanowska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego w Gdańsku.
Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (138) 3 zablokowane

 • Ahh Ci nie poczytalni... (11)

  W tym kraju zamiast 30 lat w kiciu orzeka się, że ktoś jest wariatem i idzie do zakładu gdzie żre za naszą kasę....

  • 165 7

  • Bo za więzienie skazany sam płaci...

   • 18 2

  • w wiezieniu tez by zarl za nasze. Dla mnie nie ma roznicy wariat czy normalny, kara się należy, a nie ze możesz sobie dzieciaka utopoc, ludzi rozjechać, piracic motorem, kopnac przypadkowe osoby w glowe brzuch, a to wszystko za darmo.

   • 20 0

  • potem wychodzi i dostje rentę

   • 13 1

  • Mała uwaga :)

   Nie z przymiotnikami piszemy razem.

   • 12 4

  • POlska jest rajską zielona wyspa dla bandytów złodziejów itp bo to najlepsi wybory obecnego rzadu! (6)

   Złodziejom podniosło sie próg bezkarności od kradzieży do 600zł!!!Podpalaczy coraz więcej bo czuja się bezkarni!!Wiec może ktoś chce budować siec parkingów strzeżonych:) A jak już jednego podpalacza złapią na 100 podpaleń to go wypuszczają przykład synalka kolesia polityków z Warszawki po wypuszczeniu na wolność znowu kilka aut podpalił!!W POlsce większe prawa ma bandyta niż ofiara pamiętajcie ze nie wolno wam sie bronic bo jak zrobicie krzywdę bandycie to wy traficie za kratki nie ten który was napadł!!To jak z piratami drogowymi czuja sie bezkarni wiec jest ich coraz więcej. Proponuje monitoring nocny z każdego okna bo nic innego nam niepozostaje

   • 7 5

   • Nie "próg bezkarności",tylko próg kwalifikacji czynu jako wykroczenia... chyba, że lubisz (2)

    jak sądy są "zatkane" sprawami "o batonik"?

    • 0 4

    • tak se tłumacz leming jak wszystko se tłumaczysz a zaden złodziej jeszcze (1)

     kary nie zapłacił tak to jest bezkarność sam byłem światkiem jak policjanci takiemu złodziejowi mówili by sie nie denerwował bo go tylko spiszą i dostanie mandat .

     • 4 2

     • "Światkiem"? Znaczy jak, kulką ziemską? Dobrze,że nie jesteś półświatkiem ;)

      PS. Po polsku pisze się "lemingu". Naucz się odmiany przez przypadki, pisklaku...

      • 4 3

   • Podaj łącze do tej rewelacji o synalku polityków (2)

    Plotki może siać każdy.

    • 2 3

    • to ze leming niewiesz w jakim kraju zyjesz to normalka i sam se szukaj (1)

     wszyscy widzieli tylko leming nic niewidział nic nie słyszał ale media przez tydzien otym opowiadały wtedy

     • 2 1

     • Naucz się pisowni "nie" z czasownikami oraz odmiany rzeczownika "leming" przez przypadki.

      Nie kalecz naszej mowy ojczystej!

      • 2 1

 • Za dużo samochodów. (7)

  Miasto broni się jak może...

  • 75 37

  • Powinni wywozic za miasto :)

   Swoja droga czy te statystyki ze SP to tylko podpalenia czy rowniez wypadki?

   • 5 2

  • (1)

   Jest to tzw kontrolowany odstrzal, tak jak dzików w lesie.

   • 16 1

   • odpał, a nie odstrzał

    • 5 1

  • korki (1)

   po prostu co niektórych denerwuja korki

   • 10 2

   • Nie tyle korki, co zablokowane chodniki

    • 15 2

  • jak się dobrze palą to czemu nie

   chyba, że to nowa metoda na wyłudzanie ubezpieczeń

   • 2 0

  • Ja

   bym dodał, że te podpalenia to nie plaga, tylko już tradycja... gdańska tradycja.

   • 1 0

 • (1)

  Cyt.: "czy częściej wspomniane zdarzenia są wynikiem samozapłonu, a może po prostu są podpalane" - zdarzenia są podpalane? To sumie dobrze, trzeba spalić te zdarzenia, albo zdusić w zarodku :)

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 28 4

  • fakt, bezczelne te zdarzenia... winnych powiesić, pozostałych rozstrzelać!

   • 3 1

 • Po przeczytaniu tytułu artykułu (5)

  padł na mnie blady strach i obawy, czy moje auto wciąż stoi pod blokiem!

  • 33 8

  • (1)

   Myślisz ze ktoś chciałby ruszać twoje seicento ze zderzakiem od sportinga?

   • 14 12

   • Ktoś będzie na głodzie, to i taką brykę zawinie.

    • 4 0

  • no i co stoi???

   bo takie napięcie zbudowałeś że strach

   • 11 0

  • to rusz 4 litery

   a nie o 7:19 już na necie

   • 5 1

  • Idz sprawdz bo wlasnie podpalil na Wilenskiej ... szczescie ze straz szybko przyjechala bo by sie z 50 aut spalilo ...

   • 0 0

 • Ostatnimi czasy to cała, za przeproszeniem, rzesza niepoczytalnych (4)

  "udziela" się na mieście. Pozałatwiali sobie klamki na Srebrzysku? Niesamowite. Zaś sądy działają jak konfesjonały - 10ęć zdrowasiek i do domu, sprawa załatwiona.

  • 82 2

  • przyjmujecie pod swoj dach przyjezdnych z kartuzowni, pruszczów i innych gwadelup (3)

   to i macie

   • 4 0

   • (2)

    no jo, bo Orunia, Żabianka, Przymorze, Chełm to normalne wylęgarnie wzorowych, odpowiedzialnych, wysoko wykwalifikowanych i całkowicie poczytalnych obywateli :D

    • 6 1

    • Odezwał się pan na włościach.

     • 1 0

    • Przymorze - Centrum Całego Słyszalnego i Widzialnego Świata

     w skrócie PCCSiWS

     • 0 0

 • Żadna ubezpieczalnia nie wypłaca za podpalenia.... może to jest trop! (10)

  • 39 1

  • A moze to troche jak w filmach Charliego Chaplina....gowniarz kamieniem wybija szybe....

   ....z domu gdzie wybito szybe wybiega lamentujaca kobieta....a za minute zjawia szie szklarz ( w tej roli Charlie Chaplin!) i wali glupa ze niby przypadkiem przechodzi.....byli juz strazacy ktorzy podpalali zeby pozniej za kaske gasic!

   • 14 13

  • Bzdura. Ubezpieczalnia wypłaca za to,co jest w warunkacj AC (7)

   Umowy trzeba czytać przed podpisaniem, aby uniknąć zdziwienia...

   • 9 3

   • Bzdura to twoja natura! ubezpiecz sie cwaniaczku id pioruna ,od zalania deszczem,powodzi (6)

    od podpalenia i od własnej głupoty !!a potem płac składkę po 4tys złotych rocznie głąbie

    • 5 4

    • Możesz się nie ubezpieczać, ale potem z pretensjami to do własnej głupoty (5)

     Jak dunder świśnie :) Składka 4000 to chyba za czołg ;)

     • 3 1

     • (2)

      Niekoniecznie. Sprawdź sobie ile kosztuje ubezpieczenie samochodu za pół bańki, a te Twoje 4000zł wydadzą się niewinną igraszką. Nie każdy jeździ paździerzem za 50tys. zł gdzie AC kosztuje w porywach 2000zł.

      • 1 3

      • (1)

       no ale za ćwierćwieczne bmw to chyba tyle aż dać nie trzeba, nawet jeśli z trzech jest spawane ;)

       • 0 0

       • Nikt ci nie da AC na takiego grata .:)

        • 1 0

     • kazdy leming musi sie głupota pochwalic placisz po -2tys za OC i jeszce dodatkowo minimum tys za Ac w zaleznosci od tego co do (1)

      agenci ubezpieczeniowi zawsze sa obecni na forach

      • 0 1

      • Ja płacę 1200 za pakiet,bez zniżek,a mój tatko ze zniżkami za bezszkodowość - połowę tego

       Ty pisklaku pewnie koło samochodu jesteś tylko, gdy przebiegasz na czerwonym,bo nie masz bladego pojęcia o ubezpieczeniach...

       • 1 2

  • aleś ty mądry....

   jeżeli auto jest spalone,to już właściciel nie zapłaci za OC,prawda ? więc kto tu traci ?

   • 1 1

 • Dostęp społeczeństwa do broni ! (15)

  Bandyta zawsze ma broń - obywatel nie ma nic prócz podatków.

  • 61 17

  • (2)

   Samochody to jest broń. O co ci chodzi?

   • 7 14

   • (1)

    chodzi o to, ze m - Gdansk je za duzo cebuli.

    • 7 1

    • nie przyjeżdżaj

     • 3 1

  • W Polsce bandyta ma nóż kuchenny, albo pałę b. (7)

   Jaki kraj, taka bandyterka...

   • 7 1

   • (6)

    i tym nozem podpala samochody? o co chodzi, mozesz rozwinac swoja mysl?

    • 4 1

    • Nie,miotaczem ognia podpala. Poniemieckim flamenwerferem (5)

     • 8 1

     • (3)

      ma to w nozu?

      • 7 0

      • No to może flamenmajcher

       • 2 0

      • ...może możliwości (1)

       Nie, ma to w morzu :)

       • 0 0

       • A wiesz, gdzie ja to mam?

        • 0 0

     • Flamenwerfer

      it werfs flammen

      • 0 0

  • nawet w h'ameryce nie ma

   PS ciekawe co byś zrobił jakby na dzień dobry zamiast gonga w ryj strzelił do ciebie kałboju?
   no tak pewnie byś szybko wyjął swojego gnata zanim zuy przestempca pomyślał by o napadzie

   • 10 1

  • Populizm

   • 4 2

  • Polakom

   dać broń i problem nadwyżki ludności jak rzecze UE mamy z głowy !!!!!

   • 3 1

  • To nie tak!

   Nie należy każdemu dawać broń! Należy tym co mają odebrać!!!!!!!
   Wtedy będzie bezpieczniej.

   • 1 0

 • Niepoczytalność (1)

  Dziś najmodniejsze słowo w Polsce...

  • 49 3

  • a nie BILOKACJA? : )

   • 7 0

 • Plagi (5)

  - niepoczytalność kolejnych świrów ( pseudo frog,kopiący we Wrzeszczu,Monciak driver)
  - lotnisko Gdynia
  - tunel Hallera i klinujące się tiry
  - dworzec PKS Gdańsk
  - awarie na SKM ( zaraz się zaczną, jak trochę przymrozi )
  - masa wymuszeń na "wnuczka"
  - dopalacze

  To nie plagi. Orwell po prostu chichocze zza grobu.

  • 58 8

  • Nie zapominaj o parku na Orunii gdzie zgubiono kod do włączenia fontanny i najważniejszego, że znajduje się on na starym żydowskim cmentarzu

   • 9 0

  • - wysoka cena cebuli przed swietami
   - dziura ozonowa
   - brak wifi w SKM

   • 12 0

  • zapomiałeś dodać

   - wszędzie p....y, za każdym rogiem się czają,
   - straszny hazard pokerowy niszczący całe rodziny,
   - pseudokibole za każdym rogiem się czają,
   - okrutni lichwiarze w każdym bloku,

   • 3 3

  • i jeszcze dżender do tego!! to on jest odpowiedzialny za wczorajszą gołoledź, uszkodzenia na lotnisku i za braki cebuli na rynku

   • 4 2

  • to tradycja!

   • 0 0

 • Podejrzani są rowerzyści i cykliści. (9)

  • 37 15

  • głąbie z blachosmoroda rowerzysta i cyklista to jedno i to samo (6)

   • 1 17

   • (1)

    cykliczne zaś może być krwawienie u pań w rębnym wieku

    • 10 0

    • Ode mnie plus za wiek rębny

     • 4 0

   • (1)

    no, młode pokolenie się odezwało, jeszcze nie przerabiało w gimnazjum literatury ojczystej XX wieku i myśli że rowerzysta i cyklista niczym się nie różnią

    • 3 0

    • pasuje do Tuwima jak ulał, ale głowy nie dam (?)

     • 0 0

   • Kiedyś było "Żydzi i cykliści"!wszystkiemu winni. Nie zrozumiałeś glabie aluzji

    • 3 0

   • monocyklista, na monocyklu, to też rowerzysta?

    • 2 0

  • tak, cykliści! zimą przechodzą w pełną konspirę

   • 7 0

  • i twoj stary..

   jw

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane