• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku

Michał Sielski
7 grudnia 2023, godz. 20:00 
Opinie (100)
 • Tak obecnie wygląda teren Polanki Redłowskiej.
 • Tak obecnie wygląda teren Polanki Redłowskiej.
 • Tak obecnie wygląda teren Polanki Redłowskiej.
 • Tak obecnie wygląda teren Polanki Redłowskiej.
 • Tak obecnie wygląda teren Polanki Redłowskiej.
 • Tak obecnie wygląda teren Polanki Redłowskiej.

W czwartek, 7 grudnia 2023 roku, zaprezentowana została ostateczna koncepcja zagospodarowania Polanki RedłowskiejMapka i sąsiadujących z nią terenów po kompleksie basenowym. To efekt trwających od trzech miesięcy konsultacji z mieszkańcami. Ostatnich, bo temat w przestrzeni publicznej pojawia się już od dobrych 6 lat.Brałe(a)ś kiedyś udział w konsultacjach społecznych?

O zmianach na Polance mówiło się od lat, jednak dopiero w styczniu ubiegłego roku władze miasta ostatecznie przychyliły się do głosu mieszkańców i zadecydowały, że Polanka Redłowska pozostanie terenem ogólnodostępnym oraz zielonym. Później takie zapisy znalazły się też w uchwalonym planie miejscowym.

Bo mieszkańcy nawet zorganizowali swoje konsultacje. Wtedy działać zaczęło miasto.Opracowano 90 stron "Raportu z obserwacji terenu Polanki Redłowskiej" oraz nieco krótsze opracowanie zatytułowane "Polanka Redłowska w Gdyni - informacje o terenie". To wnioski płynące z trwających 43 godziny i przeprowadzonych w 15 różnych terminach obserwacji Polanki Redłowskiej. Przygotowało go Laboratorium Innowacji Społecznych, a na jego potrzeby odbyto też rozmowy z setką osób spotkanych na polance.

Potem odbyły się warsztaty, w których mieszkańcy wypracowali wspólną wizję tego terenu.

- To były dyskusje osób o różnych poglądach na zmiany tego obszaru, ale cechowała je bardzo wysoka kultura dyskusji. Były różnice zdań, ale bez personalnych czy agresywnych ataków. Ostatecznie udało się wypracować kompromis - mówi Agata Bluj z pracowni projektowej JAZ + Architekci, która prowadziła konsultacje społeczne.

Co będzie na Polance Redłowskiej? • Tak - docelowo - ma wyglądać Polanka Redłowska i jej bezpośrednia okolica.
 • Tak - docelowo - ma wyglądać Polanka Redłowska i jej bezpośrednia okolica.
 • Tak - docelowo - ma wyglądać Polanka Redłowska i jej bezpośrednia okolica.
Zmiany nie będą rewolucyjne, bo mieszkańcy podkreślali, że zależy im przede wszystkim na tym, by miejsce zachowało swój zielony charakter. Dlatego zostanie tam wytyczonych 5 miejsc na paleniska i 5 na grillowanie. Będzie też specjalne miejsce na ognisko z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

Na terenie gruzowiska po dawnych basenach będą wytyczone ścieżki, postawione ławy i zagospodarowana zieleń. Będzie także pagórek z widokiem na morze.

W tzw. kieszeni znajdzie się też murawa, która będzie mogła służyć do gry w badmintona czy zabawy frisbee. Jest też miejsce na ściankę wspinaczkową oraz plac zabaw - także przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Film z lata 2022 r.Mniej miejsc parkingowych na polance, więcej w okolicyZmniejszony zostanie obszar parkingu, który mieszkańcy uczestniczący w warsztatach (mógł w nich wziąć udział każdy) uznali za zbyt wielki. Na samej polance będzie więc w sumie 60 miejsc parkingowych, ale za to zwiększona zostanie liczba miejsc na ul. Ejsmonda, gdzie będzie można parkować po dwóch stronach ulicy. Suma miejsc parkingowych od Hotelu Nadmorskiego do Polanki wraz z nią nadal będzie więc wynosić 138.

Na dzisiejszym parkingu znajdzie się też zadaszony przystanek autobusowy wraz z całoroczną toaletą, dwa miejsca na food trucki, parking rowerowy i stacja Mevo.

Kiedy realizacja zmian na Polance Redłowskiej?Na razie zlecone zostanie opracowanie dokumentacji. Potem inwestycja ma być etapowana. Realna szansa na wykonanie całości to 2-3 lata, zwłaszcza że władze miasta nie ukrywają, że będą próbować namówić mieszkańców, by choćby część inwestycji powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego.

- Dziś nie możemy podać nawet szacunkowych kosztów, bo dokładnie nie poznamy ich nawet po wykonaniu dokumentacji. Chcemy jednak, by realizacja była procesem ciągłym, nawet jeśli będzie etapowana. Wszystkie zmiany są komplementarne i dadzą ostateczny efekt, gdy zrealizujemy cały projekt - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Społecznicy: władza daje mieszkańcom łopatki w piaskownicyMiejscy działacze, którzy walczyli od sześciu lat o niezabudowywanie polanki, nie są jednak zachwyceni przebiegiem konsultacji. Część z nich zdecydowała się nawet je zbojkotować i nie brać w nich udziału.

- Każde pytanie mieszkańców o zdanie w rządzonej od ćwierćwiecza w stylu wodzowskim Gdyni powinno cieszyć, ale w tym konkretnym przypadku można sobie wyobrazić zdecydowanie lepsze zastosowanie dla 150 tys. publicznych środków wydanych na ten proces. To nie są środki wydane na realizację, której przed wyborami się raczej nie doczekamy. Polanka Redłowska stała się symbolem wykluczenia mieszkańców z niejawnego procesu negocjacji władz z biznesem w kluczowych kwestiach przestrzennych, a odstąpienie od sprzedaży tego gruntu i odpowiednie zapisy w planie miejscowym udało się już przecież mieszkańcom dawno wywalczyć. Dopuszczanie mieszkańców do decydowania o tak drobnych kwestiach na końcowym etapie zupełnie mija się z intencjami tamtych protestów. To wrzucenie mieszkańców z powrotem do piaskownicy, danie im łopatek i pokazanie, że miasto urządzają duzi chłopcy. A wyciągniecie od nich na boku 150 tys. zł na kampanię wyborczą prezydenta Szczurka - podkreśla Martyna Regent, inicjatorka akcji Polanka dla Wszystkich, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Miejsca

 • UrbanLab Gdynia, al. Zwycięstwa 96-98

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (100)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane