- 1 Ciało w bloku na Zaspie. 4 osoby zatrzymane (161 opinii)
- 2 Rowerzysta potrącił 7-latka i uciekł (207 opinii)
- 3 Pijany zawiózł żonę autem do kościoła (110 opinii)
- 4 Ukradł z lodziarni puszkę z datkami (68 opinii)
- 5 Testy Mevo nie mają sensu (301 opinii)
- 6 Nowy przystanek nie dla wszystkich (55 opinii)
Polanka Redłowska: mieszkańcy zdecydują o jej losie
Film z września 2021 r.
2 października 2023 r. ruszają konsultacje społeczne na temat Polanki Redłowskiej i sąsiadujących z nią terenów po kompleksie basenowym. Tereny mają pozostać zielone i ogólnodostępne.
- W najbliższych tygodniach mieszkańcy i projektanci będą pracować nad koncepcją zagospodarowania Polanki Redłowskiej. Zdecydują, jak najlepiej rozwinąć potencjał tego zielonego terenu, który jest położony tuż przy plaży i sprzyja zarówno aktywnej rekreacji, jak i wypoczynkowi. Koncepcja zagospodarowania, nad którą będziemy pracować, połączy oczekiwania użytkowników z koniecznością adaptacji do zmian klimatu. Zapraszam serdecznie do włączenia się w ten proces na każdym z etapów - zarówno w grupową pracę nad koncepcją, jak i w przekazywanie opinii o pomyśle, który powstanie - podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
O zmianach na Polance mówiło się od lat, jednak dopiero w styczniu ubiegłego roku władze miasta ostatecznie przychyliły się do głosu mieszkańców i zadecydowały, że Polanka Redłowska pozostanie terenem ogólnodostępnym oraz zielonym. Później takie zapisy znalazły się też w uchwalonym planie miejscowym.
Ogłoszenia.trojmiasto.pl – Mieszkania niedaleko Polanki Redłowskiej
Potem opracowano 90 stron "Raportu z obserwacji terenu Polanki Redłowskiej" oraz nieco krótsze opracowanie zatytułowane "Polanka Redłowska w Gdyni - informacje o terenie". To wnioski płynące z trwających 43 godziny i przeprowadzonych w 15 różnych terminach obserwacji Polanki Redłowskiej. Przygotowało go Laboratorium Innowacji Społecznych, a na jego potrzeby odbyto też rozmowy z setką osób spotkanych na polance.
Same ustalenia twórców dokumentu nie należą do specjalnie odkrywczych. Faktycznie ustalono, że Polanka Redłowska jest popularna wśród mieszkańców Gdyni. Ustalono, że na polankę mieszkańcy miasta przychodzą w różnych celach: chcą rozpalić grilla, posiedzieć na słońcu i odpocząć albo po prostu traktują tę przestrzeń jako miejsce spacerów.
Krótko mówiąc, dokument nie zaskoczył nikogo, kto na polance bywa.
O kształcie Polanki zadecydują mieszkańcy
Film z lata 2022 r.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 2 października w godz. 17:00-20:00 w siedzibie UrbanLabu Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98). Kolejne 3, 4 i 5 października w tych samych godzinach.
Warsztaty będą prowadzone metodą charrette. Polega ona na włączaniu mieszkańców, przedstawicieli magistratu czy ekspertów i urbanistów w intensywne sesje projektowe. Podczas burzy mózgów powstaje wspólna koncepcja, która ma być satysfakcjonująca dla większości.
Już można się zgłaszać na warsztaty (termin zgłoszeń mija 28 września) poprzez stronę www.konsultujemy.gdynia.pl
22 października poznamy wstępną koncepcję zagospodarowania Polanki Redłowskiej. Wtedy też będzie można zgłosić do niej swoje uwagi - pisemnie, elektronicznie lub podczas dyżurów konsultacyjnych na Polance Redłowskiej. Co ważne, będą je mogli zgłosić wszyscy - także ci, którzy w warsztatach nie brali udziału.
Warsztaty prowadzić będą eksperci z Fundacji Stocznia z Warszawy, wezmą w nich udział także projektanci z pracowni JAZ+Architekci i Szelest.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-09-18 14:58
Coś nowego (17)
że mieszkańcy zdecydują bo od lat nic nie mają do powiedzenia.
Zostawić to zielone tylko dopracować i posprzątać niech to będzie oaza zieleni i spokoju dla mieszkańców. Chociaż w Gdyni to różnie bywa skwerek zieleni na sprzyzowaniu Władysława IV też już zagrodzony pod betonoze.- 186 9
-
2023-09-18 15:01
przecież to fasada
urzędnicy "wysłuchają" i zrobią swoje...
- 37 0
-
2023-09-18 15:06
A ja się cieszę, że Polanka Redłowska będzie ogólnodostępna (3)
Jak będą jakieś zmiany, to pojadę je dokładnie obejrzeć na ogólnodostępny taras widokowy na Sea Towers.
- 38 1
-
2023-09-18 17:21
Przeciez tam plebsu nie wpuszczaja (1)
Tam mieszka poważny elektorat PO
- 7 14
-
2023-09-18 18:57
Nie każdy celebryta z Warszawy "mieszkający" w ST jest za PO.
- 7 2
-
2023-09-18 19:23
Zapomniałeś dodać że gryzoń i lucyk zawiozą cię tam jeszcze swoim środkiem transportu.wtedy będziesz podziwiał widoki z ogólno dostępnej wieży Sea Tower tak jak Ci obiecali.
- 11 0
-
2023-09-18 15:06
Szczurek chce być prezydentem następną kadencję (3)
- 17 1
-
2023-09-18 15:20
QQQ
na to dawno za późno. Oceniasz czyny
i prawość człowieka po jego dorobku i postępowaniu przez te wszystkie lata.
Ta jego końcówka działalności nie zmieni
tego co o nim myślą mieszkańcy.
To tak jakby rodzice chcieli wychować dopiero np 30 letnie dorosłe już dziecko.
Absurd.- 14 0
-
2023-09-18 15:50
(1)
ale tylko m***ły go wybiorą
- 3 1
-
2023-09-18 17:24
PO nie wystawi kandydata
A na pis wyborcy tuska głosować nie będą. Więc Szczurek kolejna kadencję.
- 7 2
-
2023-09-18 15:25
Ten teren prywatny na Władysława IV zawsze jeszcze możesz wykupić i zrobić park. (4)
Nikt ci nie broni jeśli cię stać. Ale właścicielowi nie narzucaj co ma być bo nie masz do tego żadnych praw.
- 3 24
-
2023-09-18 15:38
(1)
Oczywiście, że narzucę właścicielowi. Ma nieruchomość w mieście, to ma nią zarządzać w interesie ogółu mieszkańców.
- 17 3
-
2023-09-18 17:07
Poza tym kazal ktoś miastu te działkę sprzedawać?
Z drugiej strony ulicy masz to samo.
- 9 0
-
2023-09-19 20:00
są jednak jakieś normy, plany co nie?
- 0 0
-
2023-09-23 19:47
Twój komentarz podkreśla ważne aspekty związane z prawem własności i autonomią właściciela terenu. Faktycznie, tereny prywatne stanowią własność ich właścicieli, co oznacza, że to właściciel ma prawo podejmować decyzje dotyczące ich zagospodarowania. Jeśli ktoś ma środki finansowe i chęć, może próbować wykupić teren i zmienić jego przeznaczenie, na
Twój komentarz podkreśla ważne aspekty związane z prawem własności i autonomią właściciela terenu. Faktycznie, tereny prywatne stanowią własność ich właścicieli, co oznacza, że to właściciel ma prawo podejmować decyzje dotyczące ich zagospodarowania. Jeśli ktoś ma środki finansowe i chęć, może próbować wykupić teren i zmienić jego przeznaczenie, na przykład na park. To proces związany z rynkiem nieruchomości, wymaga negocjacji i odpowiednich zasobów finansowych.
Jednak warto zaznaczyć, że planowanie przestrzenne i regulacje dotyczące zagospodarowania terenów mają na celu zapewnienie równowagi między interesami właścicieli a interesami społeczności lokalnej oraz ogólnym dobrem. Władze miejskie lub regionalne często mają swoje plany rozwoju i wytyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego, które wynikają z potrzeb mieszkańców i długoterminowych celów rozwoju miasta lub regionu. Te wytyczne są często oparte na konsultacjach społecznych i badaniach potrzeb społeczności.
W związku z tym, choć właściciel ma prawo do decydowania o swoim terenie, proces ten jest zwykle poddany pewnym ograniczeniom i regulacjom, aby zabezpieczyć ogólne interesy społeczności i środowiska. Dlatego też, w niektórych przypadkach, właściciele mogą napotkać pewne ograniczenia co do tego, jak mogą wykorzystywać swoje nieruchomości, szczególnie w obszarach, gdzie istnieją określone plany rozwoju i regulacje.
Podsumowując, to, że ktoś może wykupić teren i zmienić jego przeznaczenie na park, jest prawdziwe, ale proces ten jest zwykle regulowany przez prawo i może podlegać pewnym ograniczeniom w celu ochrony interesów ogółu społeczeństwa. Warto zachować równowagę między prawem własności a potrzebami społeczności i rozwojem zrównoważonym.- 0 0
-
2023-09-18 19:20
Zostawcie w tym stanie co jest, jedynie więcej ławek i nic innego nie róbcie bo sp....... cie jak wszystko za co się weźmiecie. Dodatkowo jeszcze kupa kasy wydana z moich podatków. Ten teren jest dziwiczy tak jak zadecydowała natura. A drzewa w doniczce wys 1 metra, delfinki czy krzaczki dumnie nazywane drzewami stawiajcie sobie pod urzędem
- 18 0
-
2023-09-18 23:46
Nie psuć czegoś co działa. Doskonale pamietam wspaniałą polankę lat 90- w ostatnich latach wszystko popsuto.
Po pierwsze 30 lat temu polanka to było wspaniałe miejsce kontaktu człowieka z naturą. Latem można się było położyć się na miękkiej trawie, harcerze rozbijali tam namioty, mieli zbiórki. Ludzie poza sezonem wyprowadzali grupami psy. Było jedno miejsce na ognisko używane kilka razy w roku. Co jest dzisiaj? Zero trway, klepisko pokryte popiołem z
Po pierwsze 30 lat temu polanka to było wspaniałe miejsce kontaktu człowieka z naturą. Latem można się było położyć się na miękkiej trawie, harcerze rozbijali tam namioty, mieli zbiórki. Ludzie poza sezonem wyprowadzali grupami psy. Było jedno miejsce na ognisko używane kilka razy w roku. Co jest dzisiaj? Zero trway, klepisko pokryte popiołem z kilkunastu ognisk, szkło, pety, smród,nawieziona górka na której jakieś morony postawiły ławę, do tego całość odgrodzona od rezerwatu płotem za 1,5 mln, który dzisiaj cały spróchniał i staje się niebezpieczny. Prawicowi dogmatycy nienawidzą natury i piękna i zniszczyli to unikalne miejsce w myśl powiedzenia czyńcie sobie ziemię poddaną.
- 6 1
-
2023-09-23 19:46
Argument, że mieszkańcy powinni mieć decydujący głos w kształtowaniu swojego otoczenia jest bardzo ważny i stanowi istotny element demokratycznego procesu planowania przestrzennego. Istnieje wiele powodów, dla których mieszkańcy powinni być aktywnie zaangażowani w podejmowanie decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego i rozwoju miast oraz
Argument, że mieszkańcy powinni mieć decydujący głos w kształtowaniu swojego otoczenia jest bardzo ważny i stanowi istotny element demokratycznego procesu planowania przestrzennego. Istnieje wiele powodów, dla których mieszkańcy powinni być aktywnie zaangażowani w podejmowanie decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego i rozwoju miast oraz obszarów miejskich.
Po pierwsze, to mieszkańcy są najlepiej zorientowani w codziennych potrzebach i problemach swojej społeczności. Mają unikalne doświadczenie i wiedzę na temat lokalnych kwestii, które mogą wpłynąć na jakość ich życia. Dlatego też ich głos jest niezastąpiony, gdy chodzi o określanie priorytetów w planowaniu miejskim.
Po drugie, aktywne uczestnictwo mieszkańców w procesie decyzyjnym buduje więź społeczną i zaangażowanie w społeczność lokalną. Kiedy ludzie czują, że ich opinie są słyszane i respektowane, są bardziej skłonni zaangażować się w działania na rzecz dobra wspólnego, co może przynieść wiele korzyści społeczeństwu.
Po trzecie, partycypacja mieszkańców może pomóc w uniknięciu błędów w planowaniu przestrzennym. Decyzje podejmowane przez władze bez konsultacji z lokalną społecznością mogą prowadzić do projektów, które nie uwzględniają rzeczywistych potrzeb i preferencji mieszkańców, co może skutkować niezadowoleniem i protestami.- 0 0
-
2023-09-18 20:54
(2)
Polanka Redlowska - nigdy nie kończąca siwy historia, kotlet odgrzewany średnio co dwa lata i tak w koło Macieju. Pokolenie przez jakiś czas chociaż wszyscy wiedzą czego chcą mieszkańcy ale popitolić znowu trzeba bo tak wygląda rządzenie Gdynią. Żadnych konkretów, żadnego działania tylko konsultacje, pseudo innowacje i kolejne bzdety
- 57 2
-
2023-09-19 08:10
Z tego samozachwytu rozwojem miasta nie pomyl białej farby z celebrycką ścieżką zdrowia :D
- 2 1
-
2023-09-19 09:22
A może teraz chcą tam hotel
nie wiadomo, trzeba sprawdzić ;-)
- 1 0
-
2023-09-18 15:05
(8)
A o czym tu dyskutować? Czego ludzie chcą od razu widać - posprzątać, trochę to ucywilizować i tyle. Żadnego zabudowywania itd. I właśnie to, że to jest tak oczywiste od razu rodzi raczej słuszne podejrzenia, że te konsultacje to tylko tak dla zmylenia przeciwnika.
- 191 4
-
2023-09-18 15:24
Raz mają coś, w co nie muszą ładować pieniędzy bo ludzie to lubią w obecnej formie. To ładują pieniądze w jakieś raporty, obserwacje, dyskusje... Bareja by tego nie wymyślił.
- 35 1
-
2023-09-18 17:19
Nie zauważyłeś, że kadencja powoli dobiega końca? Trzeba rzucić jakiś ochłap gawiedzi, aby się udobruchała. O, przepraszam, dać ułudę suwerenowi, że sam podejmuje ważne decyzje dla miasta, aby go docenić, rzecz jasna:)
- 17 1
-
2023-09-18 18:25
(1)
Racja. Okaże się w tych konsultacjach ze mieszkańcy jednak są za sprzedażą tego terenu i budową prywatnego hotelu... Będą mieli ankiety i statystyki a mieszkańcy pewnie w to uwierzą....
- 13 1
-
2023-09-19 08:14
Zawsze we wszystko mocno wierzą, bo to jest katolicki mocno wierzący naród
- 3 0
-
2023-09-18 20:27
Witekwie
Mieszkam 250m od Polanki znam ja od urodzenia(75 lat) Był basen była restauracja było wielu odwiedzających to miejsce i były tez domki kempingowe w głębi Polanki. Był tez autobus w sezonie.Zawsze było zielono i zawsze to było miejsce wypoczynku dla Gdynian i nie tylko. Zostawcie Polankę w spokoju zadbajcie tylko o porządek (płacimy podatki wiec da się wygospodarować na to środki)
- 20 0
-
2023-09-19 08:13
(2)
Jak to nie będzie bloków?
- 1 2
-
2023-09-19 16:13
NIe, (1)
ale będzie betonowy murek ogradzający polankę i betonowe murki dzielące je na strefy. Ktoś musi przecież na tym zarobić!
- 1 0
-
2023-09-19 20:49
Te mórki, to będą fundamenty pod bloki, droga Aniu
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.