Fakty i opinie

Policja i sanepid będą kontrolować sklepy. Sprawdzą, czy wszyscy noszą maseczki

Policjanci i pracownicy sanepidu będą kontrolować zarówno klientów sklepów, jak i ich obsługę, która mandat może otrzymać także wtedy, gdy wpuszczać będzie do środka osoby bez maseczek.
Policjanci i pracownicy sanepidu będą kontrolować zarówno klientów sklepów, jak i ich obsługę, która mandat może otrzymać także wtedy, gdy wpuszczać będzie do środka osoby bez maseczek. fot. Andrzej Gojke/KFP

Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole sklepów. Będą one przeprowadzane wspólnie przez policjantów i pracowników sanepidu, a na celu będą miały sprawdzenie, czy obsługa i klienci sklepów noszą w zamkniętych pomieszczeniach maseczki. Za brak zakrytej twarzy grozić może mandat w wysokości 500 zł.Czy zawsze zabierasz ze sobą maseczkę, gdy wychodzisz z domu?

tak, mam ją zawsze przy sobie 57%
tylko jak wiem, że idę do sklepu albo będę korzystał(a) z komunikacji miejskiej 21%
różnie z tym bywa, często o maseczce zapominam 8%
nigdy nie noszę maseczki 14%
zakończona Łącznie głosów: 6417
Choć na ulicach widać już zdecydowane rozluźnienie, a i samo noszenie maseczek obowiązkowe jest tylko w niewielkim zakresie, to część obostrzeń wciąż obowiązuje. Jednym z nich jest nakaz noszenia maseczki w sklepach.

Nie wszyscy jednak przestrzegają tego nakazu, co zaobserwować można praktycznie podczas każdej wizyty w sklepie.

- Ponieważ w ostatnim czasie obserwujemy niepokojące zjawisko niestosowania się do obowiązku zakrywania nosa i ust w środkach komunikacji miejskiej, jak również we wszelkiego rodzaju placówkach handlowych, gdańska policja od jutra rozpoczyna wspólne działania z pracownikami sanepidu. Mają one na celu ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami sanitarnymi tendencji - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
W akcji wezmą udział praktycznie wszyscy policjanci patrolujący ulice - dostali wytyczne, wedle których mają zwracać dodatkową uwagę na sytuację w placówkach handlowych, zarówno tych wielkopowierzchniowych, jak i małych osiedlowych sklepach.

Policjanci będą sprawdzać, czy osoby przebywające w sklepach stosują się do obostrzeń, będą także przypominać właścicielom i pracownikom sklepów, że to na nich ciąży obowiązek egzekwowania obostrzeń. Krótko mówiąc, gdy w sklepie pojawi się klient bez maseczki, to ukarany mandatem może zostać nie tylko on, ale i administrator sklepu, który np. nie wezwie policji, gdy klient nie będzie się stosować do obostrzeń.

A skoro o konsekwencjach mowa, to za brak maseczki w sklepie otrzymać można mandat w wysokości 500 zł. W przypadku wyjątkowych naruszeń policjanci mogą również skierować wniosek do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł. Natomiast sanepid może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł.

Opinie (1224) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij