• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poranne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Rafał Borowski
1 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Zobacz tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Punktualnie o godz. 4:45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tegorocznych obchodach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.



Czy kiedykolwiek wziąłeś udział w porannych uroczystościach na Westerplatte?

O godz. 4:45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku trzykrotnie zawyły syreny, które rozpoczęły uroczystości kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym roku, oprócz przedstawicieli władz lokalnych, kombatantów, rodzin westerplatczyków i kilkuset zgromadzonych gdańszczan, pojawili się również przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Na trybunie honorowej zasiedli prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także wielu posłów, senatorów i europosłów.

Płomienne przemówienie prezydenta Dudy

Prezydent wygłosił do zgromadzonych trwające ponad 20 minut, płomienne przemówienie. Przypomniał w nim, że bohaterstwo obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte dodawało otuchy innym polskim żołnierzom w ich tragicznej walce z niemieckim, a później i radzieckim najeźdźcą.

- To był czyn wielkiego bohaterstwa. To był czyn wielkiego heroizmu i nieustępliwości polskich żołnierzy w obronie ojczyzny. Przecież zgodnie z założeniami, mieli się bronić kilkanaście godzin. A bronili się tydzień (...) Dzięki nim, dzięki komunikatowi, który szedł na całą Polskę: "Westerplatte broni się nadal", rosło morale polskich żołnierzy. Ile potyczek udało się dzięki temu wygrać - dzięki tej właśnie postawie, którą zaprezentowali wtedy żołnierze Westerplatte - mówił prezydent Duda.
Zaproszenie na otwarcie Muzeum II Wojny Światowej

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaproponował podczas swojego przemówienia prezydentowi Dudzie wspólne zorganizowanie w maju 2017 roku obchodów zakończenia II wojny światowej. Ich głównym elementem miałoby być otwarcie budowanego właśnie Muzeum II Wojny Światowej.

- Wiem, że kwestie związane z polityką historyczną są panu, panie prezydencie, bardzo bliskie. Liczę więc na pańskie zrozumienie. Panie prezydencie, zwracam się do pana z propozycją zorganizowania w przyszłym roku w Gdańsku uroczystości upamiętniającej zakończenie Drugiej Wojny Światowej. Punktem kulminacyjnym tych uroczystości byłoby oficjalne otwarcie naszego Muzeum Drugiej Wojny Światowej - powiedział Adamowicz.
Po zakończeniu przemówień prezydentów Dudy i Adamowicza odczytano apel poległych. W tym roku, oprócz obrońców Westerplatte i innych uczestników kampanii wrześniowej oraz wszystkich ofiar II wojny światowej, odczytano również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z kwietnia 2010 roku.

Kilkuset gdańszczan i goście z całej Polski

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża zebrało się kilkaset osób. Oprócz mieszkańców Trójmiasta, nie zabrakło również przybyszy z nawet najdalszych zakątków naszego kraju.

- Przyjechałam na te uroczystości aż z Podlasia. Od wielu lat chciałam wziąć w nich udział, ale zawsze nie pozwalały mi na to moje obowiązki. To naprawdę niesamowite być tutaj, czyli w miejscu, w którym rozpoczęła się II wojna światowa w rocznicę jej rozpoczęcia. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, że podniosła uroczystość rozpoczyna się w mrokach nocy, w kończy w jasny poranek. To takie symboliczne i wzruszające - powiedziała pani Anna.
Poranne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywają się pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte już od 17 lat. Pierwsze takie uroczystości zorganizowano 1 września 1999 roku. Przez wiele następnych lat brali w nich udział żyjący westerplatczycy. Ostatni z nich, mjr Ignacy Skowron, zmarł w sierpniu 2012 roku.

Wieczorny koncert pieśni patriotycznych

Wieczorem, o godz. 19:00, na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej rozpocznie się natomiast Koncert Niepodległości "Westerplatte". To już 10. edycja imprezy, podczas której wykonawcy śpiewają na scenie pieśni o tematyce patriotycznej. W repertuarze znajdą się zarówno utwory popularne wśród polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej, jak i całkowicie nowe.

W tym roku inspiracją do powstania nowych kompozycji była nie tylko bohaterska walka obrońców Westerplatte we wrześniu 1939 roku, ale również zniszczenie nalotem bombowców nurkujących miasta Wielunia, co miało miejsce na 5 minut przed atakiem Niemców na Westerplatte, a także tragedia w Piaśnicy, pierwsza zbrodnia ludobójstwa w II wojnie światowej. W koncercie pojawią się również treści o konsekwencjach tych wydarzeń dla Polski, Europy i świata oraz o polskim czynie zbrojnym w II wojnie światowej.

Zwieńczeniem Koncertu będzie utwór "Źródło" Jacka Kaczmarskiego, podczas którego publiczność tradycyjnie zostanie zaproszona do wspólnego odśpiewania. Choć wstęp na koncert jest całkowicie bezpłatny, należy wcześniej pobrać wejściówki ze strony www.koncertniepodleglosci.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Zobacz Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte z lotu ptaka

Wydarzenia

77. rocznica wybuchu II wojny światowej (10 opinii)

(10 opinii)
uroczystość oficjalna

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (288) 9 zablokowanych

  • Święto klęski (2)

    Następne święto klęski, następne męczeństwo i pogrzeby. Znowu nas atakują i biją. Poniżamy nasz naród, samych siebie. Nie możemy uwypuklać naszych zwycięstw i bardziej je świętować? Przecież w historii przeważnie wygrywaliśmy, i z Niemcami i z Rosjanami. My byliśmy zwycięzcami!!!

    • 19 8

    • Byliśmy i jesteśmy zwycięzcami!!!

      • 2 0

    • Takie już przyzwyczajenie być bitym

      • 0 0

  • Nieladnie panie Adamowicz

    Panie Adamowicz-w maju przyszlego roku to bedziesz Pan obchodzil rocznice zakonczenia 2 wojny na Kurkowej !!! Chcesz Pan zeby prezydent Duda tez tam byl ?

    • 7 15

  • (1)

    To Rosjanie napadli na Polske 1 wrzesnia 1939 ale w 1945 armia niemiecka wyzwolila nasz kraj spod okupacji radzieckiej.

    • 4 6

    • Dobry komentarz,tylko ile osób to zrozumie?

      • 3 0

  • Budyń pewny/za rok/ siebie.Jakiś nowy parasol ochronny ktoś otworzył?

    • 6 4

  • Obroncy Polski, Meczennicy Drugiej Wojny Swiatowej Modlcie sie za Nami!

    Meczennicy Kaszub i Syberii, i wszystkich miejsc usweconych wasza Krwia, Ratujcie Nasz Ojczyzne

    • 7 1

  • Wojsko jak brocha w klapie

    Zgnojone, zeszmacone, jako dekoracja dla chorych wizji PISu. To nie prezydent poległ, to do ruiny moralnej prowadzi się Polskę. Dla świata już jesteśmy prawie trupem, wartym co najwyżej wykorzystania jak burą sukę. Apel należy się Polsce i Polakom.

    • 19 8

  • Skleroza czy "młodość"

    Szanowny Panie Redaktorze
    Poranne uroczystości na Westerplatte są organizowane o wiele dłużej niż od 1999 roku. Polecam poszukać trochę w innych źródłach niż komunikaty biura prasowego UM. Przed Bud Yniem również byli inni, którzy rządzili miastem.
    Jestem tak stary, że pamiętam słusznie miniony ustrój i nawet transmisje TV z Westerplatte, sam uczestniczyłem choćby w 1989 roku

    • 12 1

  • Pasował tam jak "świni siodło"...

    I ten pijaczyna Głódź znowu tam był. Wstyd dla poległych. Wstyd dla Gdańska.

    • 22 7

  • Moglibyśmy trochę ciężar świętowania przenieść na zwycięstwa. (5)

    Wybuch II Wojny Światowej można oczywiście upamiętnić, skromnie i bez pompy, ale te poranne męczarnie na Westerplatte to jednak lekka przesada. Ta wojna dla Polski to dość niejednoznaczny epizod. Obok bohaterstwa, morze obrzydliwości: masa ludzi kolaborowała z Niemcami, szmalcownicy, chłopi ganiający z widłami żydów po lasach, sąsiedzi donoszący na sąsiadów. Pamiętajmy, ale może jednak na głośno obchodźmy wydarzenia gdzie Polska była realnym bohaterem.

    Ps. To samo dotyczy Powstania Warszawskiego. Tragiczne i romantyczne wydarzenie. Zryw mieszkańców bez przygotowania i szansy na sukces. Ale również wydarzenie na granicy obłędu. Szaleńcze samobójstwo, tym bardziej szaleńcze biorąc pod uwagę ówczesną sytuację na froncie.

    • 10 9

    • czy naprawdę tych obrzydliwości było morze? (3)

      każdy taki przypadek trzeba napiętnować, ale czy trzeba go aż tak rozdmuchiwać? Kolaborantów było mniej niż we Francji czy Norwegii. Przypominam że nawet obecna (nie)miłosiernie panująca królowa Anglii hajlowała.

      • 5 1

      • Troszkę inaczej (2)

        Nie chodzi o rozdmuchiwanie, ale zdawanie sobie sprawy, że w czasie wojny Polacy odgrywali 2 duże role: bohaterów i świń. Zresztą nieprzypadkowo w komiksie Maus, Spiegelman użył takiego zwierzaka by nasz charakter zilustrować. I to w przypadku Polaków nie była kwestia światopoglądu i bycia faszystami, chociaż faszyzm wbrew obecnemu zakrzywianiu hostorii był dość powszechny w Europie i miał masę zwolenników wszędzie, również w Anglii (w końcu z kimś ten skaczący Hess miał rozmawiać). Tu przede wszystkim wyłaziła Polska nienawiść do bliźniego, sąsiada, żyda po prostu taka słowiańska niechęć do każdego, której blaski widać w skłóconej Polonii w US i na rodzimej scenie politycznej sięgającej rynsztoku. Trzeba po prostu patrzeć na historię uczciwie i bez kłamstw: krytycznie na błędy - żeby ich nie popełniać i pamiętać, że nawet jeśli każdy inny się zeszmacił nie czyni to z nas mniejszej szmaty. A entuzjastycznie patrzeć na sukcesy. I te sukcesy właśnie należy świętować a o błędach wtedy można mówić bez kompleksów. Natomiast nie szukajmy sukcesów w porażkach, bo to już jest ślepy zaułek.

        • 2 3

        • i znowu malujesz Polaków w czarnych barwach (1)

          zdrady, chamstwa, nienawiści, zbrodni. Powtarzam więc: tak jest wszędzie, zwłaszcza w trudnych czasach. I proszę cię, komiksów nie bierz na poważnie.

          • 2 1

          • Ignorant.

            Ten komiks należy brać na poważnie.

            • 0 1

    • Szmalcownicy

      Mowisz o swojej rodzinie szmalcownikow.

      • 1 0

  • Jaka jest idea apelu smoleńskiego?

    Mamy obchody II WŚ. Po co w takim miejscu Smoleńska sprawa? Wyczytajmy tych co zgineli we wszystkich innych katastrofach lotniczych

    • 32 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane