Fakty i opinie

Pracujesz w Letnicy? Euro może ci zmienić grafik w pracy

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zostałem 'niewolnikiem' UEFA

Przedsiębiorcy z Letnicy obawiają się, że kontrahenci będą ich omijać podczas mistrzostw. Nikt przecież nie będzie chciał stać w korku z i do Letnicy.
Przedsiębiorcy z Letnicy obawiają się, że kontrahenci będą ich omijać podczas mistrzostw. Nikt przecież nie będzie chciał stać w korku z i do Letnicy. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Są różne strategie na czas Euro 2012. Jedni biorą urlopy, by jak najlepiej chłonąć atmosferę mistrzostw, inni biorą nadgodziny, by z turniejem mieć jak najmniej wspólnego. Okazuje się, że cztery mecze na stadionie w Letnicy wymuszą reorganizację pracy w wielu firmach z dzielnicy.Utrudnienia związane z meczami podczas mistrzostw.
Utrudnienia związane z meczami podczas mistrzostw. mat. prasowe
Dla kibiców piłkarskich Euro 2012 to święto futbolu, dla branży turystycznej okazja do zarobku, dla ekonomistów pretekst do narzekania, że trwonimy pieniądze na igrzyska. A dla szefów powód do obaw, czy turniej nie zdezorganizuje pracy ich firm. I to wcale nie dlatego, że rozkojarzeni pracownicy będą gorzej wykonywać swoje obowiązki. Powód jest znacznie bardziej konkretny.

Ze względów na bezpieczeństwo i płynność ruchu, w dniach meczów część ulicy wokół stadionu będzie zamknięta. W dni powszednie (14, 18, 22 czerwca), po porannym szczycie drogowym, zamknięty dla ruchu zostanie obszar w granicach ulic: Marynarki Polskiej zobacz na mapie Gdańska, Reja zobacz na mapie Gdańska, Uczniowskiej zobacz na mapie GdańskaKochanowskiego zobacz na mapie Gdańska. Natomiast trzy godziny przed spotkaniem dodatkowo zamknięta ma być ulica: Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska, Marynarki Polskiej, Uczniowska (w stronę Zaspy) zobacz na mapie Gdańska, Kochanowskiego i Kościuszki zobacz na mapie Gdańska.

Przypomnijmy, że na PGE Arenie spotkania zaplanowane są na niedzielę 10 czerwca o godzinie 18 oraz czwartek 14 i poniedziałek 18 czerwca o 20:45. Ponadto w piątek 22 czerwca o godz. 20:45 odbędzie się jeszcze pojedynek ćwierćfinałowy .

Dla kogo utrudnienia podczas Euro 2012 będą najbardziej dotkliwe?

dla pracowników firm, nie będą mogli sprawnie wrócić do domu 32%
dla firm, możliwe, że stracą część klientów 8%
dla mieszkańców, nie będą mogli swobodnie się przemieszczać 60%
zakończona Łącznie głosów: 488
Sprawdziliśmy, jak radzą sobie z tymi utrudnieniami firmy i instytucje rezydujące w Letnicy.

Zaczęliśmy od hurtowni El Tucher, która przy ul. Narwickiej 1 zobacz na mapie Gdańska oferuje przewody i osprzęt elektroinstalacyjny . Tu plany na Euro nie są jeszcze doprecyzowane. - Wciąż zastanawiamy się, jak pracować podczas mistrzostw. Jeśli drogi będą zamknięte, nikt do nas nie dotrze po towar. Nie wiem, czy jest sens, byśmy w te dni pracowali - mówi Przemysław Brzozowski, współwłaściciel El Tucher.

Z kolei szefowie firmy Holservice przy ul. Narwickiej 10 zobacz na mapie Gdańska liczą, że Euro 2012 nie przeszkodzi im w pracy. Mogą nawet pomóc w organizacji imprezy, bo firma specjalizuje się w usuwaniu pojazdów z ulic.

- Nie zamierzamy zmieniać grafików, choć chętnie zamknęlibyśmy firmę i udali się na urlop. Możliwe, że będziemy pomagać drogowcom i policji udrażniać dojazd do PGE Areny w czasie Euro - mówi Maciej Drapella, szef Holservice.

A jak sobie z utrudnieniami podczas Euro 2012 poradzi firma, zatrudniająca największą liczbę pracowników i do tego odpowiadająca za dostawy prądu w mieście - Energa-Operator z siedzibą przy ul. Marynarki Polskiej 130 zobacz na mapie Gdańska?

- Wszyscy pracownicy pełniący nadzór na funkcjonowaniem sieci będą pełnić normalne dyżury. Trwają też uzgodnienia z ZDiZ w zakresie uzyskania odpowiedniej liczby identyfikatorów uprawniających do poruszania się w strefach ograniczonego lub wyłączonego ruchu. W naszej ocenie musimy mieć przynajmniej 10 takich przepustek, to niezbędne minimum - przekonuje Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy.

(Aktualizacja, godz. 12.10 Tomasz Wawrzonek, ZDiZ Gdańsk: - Nie ma mowy o żadnych negocjacjach. Nie zrobimy żadnych wyjątków dla nikogo. Firmy dbające o sieci dostaną od nas wyłącznie po trzy identyfikatory oraz po identyfikatorze dla lotnych brygad, które zostaną umieszczone w strefach zamkniętych ulic.)

Z kolei zarząd dużej firmy budowlanej z siedzibą przy ul. Marynarki Polskiej wydał okólnik do regulaminu pracy. Podczas dni meczowych praca będzie zaczynać się nie o godz. 7 jak zazwyczaj, lecz godzinę wcześniej. Pozwoli to ukończyć pracę zanim jeszcze służby zamkną teren wokół stadionu.

- Było o to sporo kłótni, bo liczyliśmy raczej, że nieco nam skrócą pracę w te dni, ale zarząd postanowił inaczej - mówi nasz czytelnik, pan Paweł, który poinformował portal o nowince w swojej firmie.

W Letnicy przy ul. Żaglowej 2zobacz na mapie Gdańska siedzibę ma także trzeci Urząd Skarbowy. Tam podczas mistrzostw sprawy będą toczyć się zwykłym trybem.

- Nie planujemy zmian w funkcjonowaniu urzędu. Godziny spotkań na stadionie zostały wyznaczone w dni powszednie na tyle późno, że w żaden sposób nie kolidują z godzinami pracy naszej placówki. Pracownicy jednak w dniu spotkań piłkarskich powinni do urzędu przyjechać komunikacją miejską, by później nie mieć problemów z wydostaniem się z Letnicy - mówi naczelnik urzędu, Tomasz Rzewuski.

Wszyscy pracodawcy przekonują, że ich pracownicy nie planują urlopowego exodusu z powodu utrudnień w ruchu podczas Euro 2012. Podkreślają jednak, że woleliby, by utrudnienia wprowadzone na czas turnieju nie powtórzyły się w przyszłości z okazji innych imprez masowych organizowanych na stadionie.

Opinie (179) 7 zablokowanych

 • Dla moich 12 tyś miiesiecznie to pójdę!

  Żal mi tych co muszą iść do roboty za grosze.

  • 18 98

 • Euro 2012 to marnowanie środków i wysiłku

  Euro 2012 to marnowanie środków i wysiłku. Dróg i kolei i tak jeszcze nie ma; totalna dezorganizacja życia prywatnego i lokalnych firm; pieniądze wyrzucone na budowę stadionów i inne wielkie inwestycje jednorazowego użytku, które po Euro 2012 i tak będą stały bezużyteczne (z kosztownym utrzymaniem) ....... a na koniec może będzie bojkot. Po co nam to ? Myślę, że pewne grupy interesu po prostu na tym zarobią.....

  • 129 32

 • Zgadzam się z opinią wyżej

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 46 16

 • EURO

  Z tym Euro tojuż przegięcie , policja , staraż pożarna , szpitale i ta cała propaganda -paranoja.

  • 69 7

 • a co z Słowackiego?

  czy Słowackiego tez bedzie zamknieta?

  • 54 1

 • euro-gniot 2012

  a całą kasę zgarnie UEFA !!!!

  • 78 6

 • Do d*p... z tym euro

  O przyjezdnych to pomyśleli ale o mieszkańcach NIE !!!

  • 93 9

 • kokokoko euro spoko

  kij wam w oko i takie tam

  • 59 2

 • Zakorkowany Gdańsk

  Infrastruktura drogowa na Euro 2012 nie jest gotowa.

  Ale to problem jeden z wielu - mamy igrzyska, a gdzie jest chleb?

  • 62 13

 • Ludzie,czy nie widzicie,że to jest wysoce nie moralne? Bez przerwy słyszę o niewyobrażalnych luksusach i super żarciu dla bezmózgich kolesiów biegających za piłką.Skandal.

  • 62 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.