Fakty i opinie

Prezydenci Trójmiasta wsparli jednego kandydata

Najnowszy artukuł na ten temat

Rafał Trzaskowski ogłosił w Gdyni stworzenie ruchu społecznego

Prezydenci Trójmiasta po raz pierwszy oficjalnie poparli tego samego kandydata w wyborach prezydenta RP.
Prezydenci Trójmiasta po raz pierwszy oficjalnie poparli tego samego kandydata w wyborach prezydenta RP. fot. Anna Rezulak/KFP

Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oficjalnie poparli Rafała Trzaskowskiego przed drugą turą wyborów prezydenckich. O ile wsparcie kandydata Koalicji Obywatelskiej przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego było znane od dawna, o tyle oficjalna deklaracja Wojciecha Szczurka może być zaskoczeniem.Przez wszystkie lata swoich rządów w Gdyni prezydent Wojciech Szczurek stronił od jednoznacznego określania swoich sympatii w polityce ogólnopolskiej.

Nigdy oficjalnie nie mówił, na kogo głosuje, i unikał wypowiadania się w kwestiach o zasięgu krajowym. Na pytania o sympatie polityczne zawsze odpowiadał, że jest samorządowcem i "jego partią jest Gdynia".

Jeśli dawał znać o swoich sympatiach, to nie wprost.

Nie ukrywał, że chodzi do kościoła nie tylko na oficjalne uroczystości, i prezentował poglądy, które można było uznać za centroprawicowe. Był doradcą ds. samorządowych nieżyjącego już prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Milczał, gdy przez Polskę przechodziła fala protestów przeciwko zmianom w sądownictwie i gdy krytykowali je przedstawiciele środowiska prawniczego, z którego przecież się wywodzi.

Wojciech Szczurek: ewolucja poglądówW ostatnich miesiącach Wojciech Szczurek zaczął jednak przyjmować ostrzejsze stanowisko w relacjach rząd - samorząd.

W kwietniu skrytykował NFZ za niekorzystne dla samorządów zasady rozliczania wydatków na testy wykrywające koronowirusa.

Pod koniec czerwca mówił: "Minęło 30-lecie restytucji polskiego samorządu, a jednak nie było powodu do radości" - odnosząc się tym samym do działań rządu, który zwiększa zadania samorządów, nie zapewniając im na ich wykonanie adekwatnych środków.

Przełomowa deklaracja prezydenta GdyniI dlatego najnowsza deklaracja Wojciecha Szczurka nie brzmi tak zaskakująco, jak brzmiałaby jeszcze kilka lat temu. Prezydent Gdyni zapowiedział, że w drugiej turze wyborów prezydenckich poprze kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Swoją decyzję ogłosił na profilu KochamGdynie. Konkretnych powodów jednak nie podał, ograniczając się do ogólników, że lepiej łączyć, a nie dzielić, być solidarnym itp.

Wojciech Szczurek: Zagłosuję na Rafała Trzaskowskiego

Tym samym dołączył do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, którzy Rafała Trzaskowskiego popierali od początku jego walki o prezydenturę. I robią to bardzo aktywnie, nie ograniczając się do słownego poparcia, lecz biorą udział w kampanii, wprost namawiając do wsparcia prezydenta Warszawy.

Jacek Karnowski i Aleksandra Dulkiewicz nigdy nie ukrywali swoich sympatii politycznych i oficjalnie biorą udział w kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego
Jacek Karnowski i Aleksandra Dulkiewicz nigdy nie ukrywali swoich sympatii politycznych i oficjalnie biorą udział w kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego fot. facebook Jacka Karnowskiego
W ich przypadku nie można jednak mówić o żadnym zaskoczeniu, ponieważ oboje wywodzą się z PO i wcześniej wspierali poprzednią kandydatkę tego ugrupowania - Małgorzatę Kidawę-Błońską.PiS: "Szczurek przeciwko mieszkańcom Gdyni"Deklaracja prezydenta Gdyni spotkała się z natychmiastową reakcją lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Uznali oni, że wsparcie kandydata KO jest równoznaczne z tym, że Wojciech Szczurek jest przeciwny budowie Drogi Czerwonej, czyli przedłużenia obwodnicy, która będzie prowadzić do portu i zostanie początkiem planowanej od lat trasy na Półwysep Helski.

Skąd ten pomysł? Rafał Trzaskowski otwarcie krytykuje pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w ramach którego ma powstać Droga Czerwona.

Premier Morawiecki: Droga Czerwona powstanie w ramach CPK- Dla Gdyni wybór jest prosty. Andrzej Duda to gwarancja kontynuowania programu CPK, a więc również budowa Drogi Czerwonej. Wybór Trzaskowskiego to zablokowanie programu CPK, a więc również Gdynia straci Drogę Czerwoną - przekonuje Marek Dudziński, gdyński radny PiS.
Lokalni działacze partii rządzącej organizują wiec poparcia dla Andrzeja Dudy, który w czwartek o godz. 18 odbędzie się naprzeciwko Urzędu Miasta.