Fakty i opinie

Prywatyzacja Cefarmu Gdańsk

Obecnie ważą się losy prywatyzacji Cefarmu Gdańsk - firmy zajmującej się hurtem leków oraz prowadzeniem aptek. Spółka znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej i od paru lat przynosi coraz większe straty. Zadłużenie jest tak duże, że Cefarm musiał zaciągnąć kredyt pod zastaw sprzedawanych farmaceutyków.

Wydawałoby się więc, że wojewoda pomorski szybko powinien podjąć decyzję o prywatyzacji mogącej uratować firmę. Tymczasem Urząd Wojewódzki ma wiele wątpliwości co do inwestorów wybranych przez spółkę pracowniczą. Okazuje się bowiem, że załoga odrzuciła ofertę prężnie działającej firmy farmaceutycznej, a wybrała na inwestorów dwóch, mało komu znanych biznesmenów. Decyzja spółki pracowniczej była podyktowana zaoferowaniem bardzo korzystnego pakietu socjalnego, gwarantującego zatrudnienie przez 4 lata oraz utrzymanie dotychczasowych warunków socjalnych. Wątpliwości wojewody budzi fakt, czy inwestorzy będą w stanie sfinansować działalność spółki przy takich obciążeniach oraz czy mają odpowiednią wiedzę aby ją zrestrukturyzować i tym samym ocalić przed upadłością.

Ostateczna decyzja o prywatyzacji Cefarmu Gdańsk zostanie podjęta po zbadaniu wiarygodności inwestorów. Czy wojewoda powinien zaakceptować drogę prywatyzacji wybraną przez spółkę pracowniczą, a więc de facto przez skuszoną pakietem socjalnym załogę? Czy pracownicy Cefarmu nie podcięli gałęzi na której siedzą, odrzucając ofertę prywatyzacyjną doświadczonej firmy ze swojej branży?

Opinie (6)

 • załoga :)

  jezeli "załoga odrzuciła ofertę prężnie działającej firmy farmaceutycznej" na korzyść ratowania własnych tyłków to niech tonie.

  • 0 0

 • Rozwazcie

  a moze ta (doswiadczonej firmy) propozycja tak kozystnie wyglada tylko dla tych co stoja z boku?
  pozatym czy szary pracownik napewno zabral wazny glos w tej sprawie? czy moze znowu szef zwiazku dostal ladny domek w prezecie?
  tak jak w browaze.....

  • 0 0

 • "Bicie piany"

  Sa to mimo wszystko poważne (głównie dla firmy) decyzje ekonomiczne. Podejmując takowe należy przede wszystkim posiadać wiarygodne dane. A takich z pewnością nie ma większość czytelników tego serwisu. Na czym ma więc polegać dyskusja? "Co prawda się na tym nie znam, ale i tak wiem lepiej?" Bicie piany, drodzy państwo bicie piany...

  • 0 0

 • Nemo_666 - masz rację!

  ... ale poza tym w naszym wspaniałym kraju dużo decyzji (szczególnie w firmach państwowych) zapada w sposób mało skorelowany z ekonomicznym rozsądkiem... :-(

  • 0 0

 • Brak danych Panowie do opinni!!!!!!

  Nie zadawajcje tak głupich pytań.Kto niby ma Wam odpowiedzieć.Chodzi Wam o statystyczne odczucja ???
  Wyboru dokonuje się optymalnego z punktu widzenia dalszego prawidłowego funkcjonowania zakładu.Uwzględnia sie pakiet gwarancji pracowniczych i inwestycyjnych-nic na wodzie pisane.Czy duży znany to gwarancja rozwoju czy stłamszenia konkurencji. Jakie są gwarancje.Dlaczego firma jest w takiej sytuacji (księgoworóżnie można to przedstawić.
  Na lekach (handlu ) się zarabia na całym świecie Tylko u nas bryndza -bo ......Tłamsi się bo brak kapitału ,stopy kredytów ustala się kosmiczne,wprowadza się na rynek towar z importu na korzystniejszych warunkach niż własny,dołujemy się sami.Jedyne co słuszne to sprzedać,zwolnić i zakopać.Powodzenia biznesmeni 'Polacy".

  • 0 0

 • prywatyzacja to lek Balcerowicza

  prywatyzacja jest dobra tylko dla Lewandowskiego, Tuska, Schetyny, i Nitrasa - tylko oni na tym zarabiają

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.