• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przebywasz na kwarantannie? Nie możesz odmówić badania

Ewa Palińska
9 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Jeżeli ktoś jest w kwarantannie/izolacji na mocy decyzji Inspektora Sanitarnego, nie może odmówić poddania się badaniu na obecność koronawirusa. Jeżeli ktoś jest w kwarantannie/izolacji na mocy decyzji Inspektora Sanitarnego, nie może odmówić poddania się badaniu na obecność koronawirusa.

Wszyscy, którzy odbywają kwarantannę na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (czyli mieli kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2) przynajmniej raz w okresie swojej kwarantanny są badani w kierunku SARS-CoV-2. Jeśli ktoś nie wyrazi zgody na poddanie się takiemu badaniu, PPIS może wydać decyzję o egzekucji tego obowiązku, w razie konieczności nawet z zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego.



Czy w razie potrzeby mógłbyś skorzystać z badania w punkcie drive-thru?

Prace legislacyjne w kierunku tego, aby osoby przebywające na kwarantannie, najprawdopodobniej w 12 dobie, mogły własnym samochodem podjechać do punktu pobrań drive-thru w Ministerstwie Zdrowia trwały od kilku tygodni.

- Chodzi o to, żeby osoby kończące kwarantannę miały 100 proc. pewność, że są zdrowe - mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ, podczas odbywającej się 27 kwietnia konferencji prasowej.
Aby usprawnić badanie osób przebywających na kwarantannie, otwierane są w sąsiedztwie szpitali mobilne punkty pobrań. W Trójmieście mobilne punkty pobrań wymazu do badań na obecność koronawirusa, w postaci namiotów, otwarto przy Szpitalu Marynarki Wojennej (czynne od godz. 9 do 12) oraz przy szpitalach spółki Copernicus: im. Mikołaja Kopernikaśw. Wojciecha na Zaspie (czynne w godz. 10-12). Mobilny punkt pobrań działa już też w Kościerzynie.

Pierwsze mobilne punkty pobrań dla osób na kwarantannie



Zwolnienie z kwarantanny na czas wykonania badania



Za złamanie kwarantanny domowej może zostać nałożona kara nawet 30 tys. zł. Co zatem z osobami, które przed jej zakończeniem mają udać się do mobilnego punktu pobrań wymazu na zlecone przez sanepid badania?

- Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami właściwy PPIS ma możliwość zwolnienia osoby odbywającej kwarantannę na czas wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 oraz na czas niezbędny do dojazdu z miejsca obowiązkowej kwarantanny do miejsca wykonania tego testu i z powrotem - wyjaśnia Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gdańsku.
To chwilowe zwolnienie z kwarantanny nie zwalnia nas jednak z konieczności stosowania się do zasad bezpieczeństwa.

- W obecnej sytuacji epidemiologicznej najważniejsze znaczenie przeciwepidemiczne ma właściwe stosowanie maseczek ochronnych, higiena rąk oraz zasada przestrzegania minimum 1,5 metrowych odległości pomiędzy ludźmi - tłumaczy Anna Obuchowska. - Dojazd do punktu pobrań może nastąpić wyłącznie pojazdem samochodowym, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba wspólnie z nią zamieszkująca. Osoby, które nie mają swojego samochodu, zostaną przebadane w miejscu odbywania kwarantanny. Nie mogą jechać taksówką, a tym bardziej korzystać z komunikacji publicznej.

Przebywasz na kwarantannie? Nie możesz odmówić poddania się testom



Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym. Jeśli więc sanepid skieruje nas na badania, nie ma co się opierać, bo w przypadku braku naszej zgody, realizacja tego nakazu i tak zostanie wyegzekwowana.

- Jeżeli ktoś jest w kwarantannie/izolacji na mocy decyzji Inspektora Sanitarnego - nie może odmówić wykonania badania - podkreśla rzecznik WSSE w Gdańsku. - W bardzo drastycznych przypadkach - PPIS może wydać decyzję o egzekucji tego obowiązku, włącznie z decyzją o zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego. Takich sytuacji na szczęście jeszcze nie było.
Zdarza się też, że na badania "kierują" pracodawcy.

- Pracujemy w dwóch zmieniających się zespołach. Mój pracodawca zapowiedział, że będzie nas wyrywkowo wysyłał na testy komercyjne, za które sam zapłaci - opowiada nasza czytelniczka. - Czy muszę się na to zgodzić? To badanie jest bardzo nieprzyjemne i nie chcę go robić, jeśli nic mi nie dolega.
- Jeżeli chodzi o badania profilaktyczne pracowników, pracodawca ma możliwość zaproponowania dodatkowych badań profilaktycznych, ale te badania nie są obowiązkowe - odpowiada Anna Obuchowska, rzecznik WSSE w Gdańsku.
Warto pamiętać, że wykonując badania komercyjnie w punktach drive-thru laboratoriów Diagnostyka czy Invicta, sanepid zostanie poinformowany o ich wyniku.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID - 19 w Trójmieście


Kogo dotyczy obowiązek kwarantanny?



Obowiązek kwarantanny dotyczy:
  • osób, które miały kontakt z chorym z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 - decyzję o kwarantannie wydaje odpowiedni ze względu na miejsce odbywania kwarantanny właściwy PPIS,
  • ich współdomowników, jeżeli kwarantanna odbywana jest w miejscu zamieszkania,
  • osób, które przekroczyły granicę państwową (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii),
  • ich współdomowników, jeżeli kwarantanna odbywana jest w miejscu zamieszkania.

Wszyscy, którzy odbywają kwarantannę na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (czyli mieli kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2) przynajmniej raz w okresie swojej kwarantanny są badani w kierunku SARS-CoV-2.

Materiał do badań pobierają też zespoły wyjazdowe



Osoby, które są objęte kwarantanną w związku z przekroczeniem granicy są badane zawsze w przypadku zgłoszenia pogorszenia stanu zdrowia. Poza tym osoby z tzw. "urzędowej kwarantanny" badane są profilaktycznie, na zasadzie losowego wyboru. Materiał biologiczny do badania w kierunku SARS-CoV-2 9 (wymazy) pobierane są przez mobilne zespoły w miejscu odbywania kwarantanny.

Zespoły, poza osobami objętymi kwarantanną, kierowane są również do poboru materiału od osób chorych na COVID-19 leczonych w domu oraz chorych z podejrzeniem COVID-19.

- Obecnie w województwie pomorskim pobór wymazów realizuje dziewięć cywilnych, trzy wojskowe zespoły i osiem zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej, z tym, że liczba zespołów nie jest stała (w niektóre dni są do dyspozycji cztery zespoły, w inne dni - 17) - informuje Anna Obuchowska, rzecznik WSSE w Gdańsku.
Wszystkie osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie SARS-CoV-2, w tym te, które przeszły kwalifikację do badania w drive-thru, a nie mają samochodu, powinny zgłosić się do lekarza POZ, najlepiej w ramach teleporady. Lekarz, który podejrzewa COVID-19 powinien zgłosić ten fakt właściwemu PPIS, najlepiej e-mailowo. Na tej podstawie, PPIS zleca wykonanie badania w domu pacjenta (czyli zleca przyjazd mobilnego zespołu).

Opinie (118) ponad 20 zablokowanych

  • przepraszam, co to za klaun na zdjęciu w przebraniu?

    • 1 1

  • śmiać się czy płakać - póki co to o badania trzeba błagać bo inaczej się nie doczekamy i liczyć na dobrą wolę czy zrozumienie sanepidu

    • 2 0

  • Jasne w Tanzani sprawdzili to teze i wyszlo ze owoce tez choruja np papaja

    Czarny lad daje rade ale przekupna EU juz nie.
    Przeczytajcie o Tanzani: Testy na koronawirusa wycofane. Dały wynik dodatni u kozy.
    Teraz gornicy zaczeli sie burzyc i cyk i juz maja koronawirusa. Dobre nie

    • 9 1

  • Jedynym sposobem jest walka

    Lepiej umrzeć walcząc niż żyć na kolanach.

    • 3 1

  • To jest chore

    Przyjeżdżając z Norwegii muszę odbyć kwarantannę. Ale z Niemiec gdzie jest kilkanaście razy więcej chorych to nie. Wracam przez Szwecję gdzie też nie ma kwarantanny. Robią z nas i**otow. My już nie jesteśmy tymi ludźmi co kiedyś którzy nie dawali się władzy. To co każą to robimy

    • 6 1

  • pitolenie

    • 0 0

  • "W razie konieczności nawet z zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego". Ach ta przymusowa demokracja.

    • 1 0

  • ja

    a szumowski to odmienny stan świadomości

    • 2 0

  • Stek Bzdur

    Jedno wielkie kłamstwo i nieporozumienie , niewiem kogo i gdzie badają.Podczas mojej kwarantanny był jeden wielki bałagan i zero zainteresowania z strony sanepidu co się dzieję z osobą obiętą tą jakże zwana kwarantanną pod kontrolą. Nie było mowy o żadnym badaniu ani zainteresowaniu stanem zdrowia , przez cały okres kwarantanny zero telefonu.Nie wiem jak to wygląda w innych województwach Ale pomorskie to dno

    • 3 0

  • testy nie dają 100% pewności ani czy zdrowy ani czy chory

    ..."Chodzi o to, żeby osoby kończące kwarantannę miały 100 proc. pewność, że są zdrowe"

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane