Fakty i opinie

Przy molo w Orłowie będzie mogła powstać całoroczna restauracja

Ta część plaży w Orłowie poza sezonem to opustoszałe miejsce. Lokal gastronomiczny ma pomóc w lepszym wykorzystaniu potencjału.
Ta część plaży w Orłowie poza sezonem to opustoszałe miejsce. Lokal gastronomiczny ma pomóc w lepszym wykorzystaniu potencjału. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdynia pozwoli na budowę całorocznej restauracji w miejscu dawnych Orłowskich Łazienek przy molo zobacz na mapie Gdyni. Może mieć ona taras widokowy, z którego będzie można oglądać np. sztormy.Czy podobają ci się plany zagospodarowania tej części Orłowa?

tak, świetny pomysł, przyda się ożywić to miejsce 51%
raczej tak, ale czekam na to, co się tu pojawi 15%
raczej nie, boję się, że straci swój urok 12%
nie, dzielnica powinna być w jak największym stopniu wolna od zabudowy 22%
zakończona Łącznie głosów: 1184
Obecnie istniejące zapisy w planie dopuszczają obecność sezonowych obiektów, takich jak magazyny sprzętu wodnego i zaplecza dla nich oraz teatralnej sceny letniej. Już podczas rozbiórki Orłowskiej Łazienek mówiło się jednak o powstaniu przeszklonej restauracji, ale sceptycznie do takiego pomysłu podchodzili urzędnicy z Urzędu Morskiego.

Propozycje na spotkaniu

Jak tłumaczył w marcu zeszłego roku radnym wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, decyzje o tym, by zezwolić na zagospodarowanie terenu, zapadły po tym, gdy zielone światło takim zamiarom wreszcie dał Urząd Morski.

Zmienić tę część Orłowa chcieli też radni dzielnicy, artykułując potrzeby podczas rozmów z władzami miasta na temat zagospodarowania ul. Orłowskiej i okolic. Liczyli jednak przede wszystkim na stworzenie tarasu widokowego, z którego można byłoby oglądać zatokę, także podczas sztormów.

Miasto zapewnia, że ten pomysł nie kłóci się opracowaniem planistów co do budowy restauracji. Obiekt ma nawiązywać do dawnych łazienek, nie może być wyższy niż skarpa, na której usadowiona jest Promenada Marysieńki - czyli maksymalnie będzie miał 8,5 metra. Dopuszczony jest taras z barierkami na wysokości 9,5 metra. Szerokość zajętej powierzchni brzegu planowana jest na 13 metrów. Budynek będzie musiał być odpowiednio zabezpieczony technicznie, by nie naruszył go sztorm, a wiążące decyzje będzie podejmował Urząd Morski.

Restauracja pomoże zabezpieczyć brzeg?

Miejsce, które poza sezonem jest opustoszałe, może zacząć tętnić życiem, choć nie brakuje obaw o ingerencję w krajobraz oraz planowane dostawy produktów czy odbiór odpadów. Niewykluczone, że projekt będzie jeszcze zmieniany, ale rysuje się już bardzo konkretnie. Na korytarzach urzędu można usłyszeć, że jeden z restauratorów jest bardzo zainteresowany inwestycją w tym miejscu.

Z drugiej strony, jak tłumaczy część społeczników, ważne jest też, by ta część plaży została zabezpieczona, a dzięki budowie lokalu gastronomicznego, będzie to możliwe.

O tym, że sytuacja głównie pod samym klifem, ale także na wysokości al. Kukowskiego zobacz na mapie Gdyni, pogarsza się, informowaliśmy przed kilkunastoma dniami. Urząd Morski odpowiadał, że pomysły na to, by zapobiec dalszym zniszczeniom są trzy.

Kompleksowa inwestycja za trzy lata

Pierwsza to wykonanie podmorskich progów, które hamują fale jeszcze zanim dotrą do brzegu. Podobna konstrukcja została zrobiona niedaleko molo w Orłowie ok. 10 lat temu. Druga opcja to tzw. zasilenie, czyli poszerzenie plaży, która będzie niejako amortyzować fale, przez co nie dotrą tak daleko. Trzecia to natomiast połączenie obu sposobów, które jednak z oczywistych względów będzie najdroższe.

Sęk w tym, że realizacja przewidziana jest za ok. 3 lata. Na razie całość nie wyszła poza fazę wstępnych rozmów w urzędniczych gabinetach.

- Próbujemy zainteresować Urząd Morski i Urząd Miasta tą sprawą, żeby zrobić to szybciej, ale bez większego rezultatu. Jesteśmy zbywani, a z miesiąca na miesiąc woda zabiera brzeg, podmywa wyremontowaną aleję Kukowskiego i nikt z decydentów zdaje się tego nie zauważać - opowiada Henryk Wiszniowski, radny dzielnicy Orłowo.

Klif w Orłowie po styczniowych sztormach


Zobacz Orłowo z lotu ptaka

Opinie (139) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.