Fakty i opinie

stat

Przycinka drzew na al. Zwycięstwa w Gdańsku zaniepokoiła mieszkańców

Najnowszy artukuł na ten temat

12 martwych i chorych drzew zniknie z al. Grunwaldzkiej

Przycinka drzew na al. Zwycięstwa w Gdańsku zaniepokoiło część mieszkańców.


Mieszkańcy są zaniepokojeni przycinką lip na al. Zwycięstwa w Gdańsku. Ich zdaniem gałęzie są odcinane za nisko. Władze ZDiZ, które zleciły prace, uspokajają: to standardowy sposób pielęgnacji drzew.Jak oceniasz stan zieleni miejskiej w Trójmieście?

pozytywnie, większość zieleni, m.in. w parkach i przy alejach jest zadbana 21%
raczej pozytywnie, ale wciąż jest wiele do zrobienia 41%
raczej źle, służby miejskie pracują, ale efektów dużych nie ma 14%
źle, służby miejskie nie panują nad zielenią 24%
zakończona Łącznie głosów: 753
Od kilku dniu na al. Zwycięstwa w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska trwa przycinka drzew - kilkudziesięcioletnich lip. Pilarze pracujący we Wrzeszczu skracają korony drzew nawet o siedem metrów.

Skala przycinki niepokoi mieszkańców.

- Nie sądziłam, że aż tak bardzo drzewa zostaną ogołocone z gałęzi. W mojej ocenie nie wygląda to za dobrze. Drzewa wiosną będą wyglądać ohydnie - mówi pani Aleksandra, nasza czytelniczka.

O sprawę postanowiliśmy zapytać w Zarządzie Dróg i Zieleni, który zlecił prace przy drzewach we Wrzeszczu i w Aniołkach. Warto zaznaczyć, że drzewa tworzą tam najstarszą w Polsce tego rodzaju zachowana czterorzędową aleję śródmiejską.

Czytaj także: Elektrycznością podpalił spirytus, a Gdańskowi zostawił najpiękniejszą aleję

- Przycinka to po prostu pielęgnacja drzew. Musieliśmy wykonać ten zabieg, który odbywa się pod okiem specjalistów. Część gałęzi dotychczas łamała się i spadała na przejeżdżające samochody. Wszystkie prace odbywają się za zgodą konserwatora zabytków - wyjaśnia Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDiZ.

Szpaler drzew przed Politechniką Gdańską

Szpaler drzew wzdłuż ul. Narutowicza
Szpaler drzew wzdłuż ul. Narutowicza fot. Google Earth
Praca pilarzy to tylko wstęp do większych zmian w drzewostanie w tym rejonie miasta. Pod koniec kwietnia specjaliści zajmą się drzewami rosnącymi na prowadzącej do gmachu głównego Politechniki Gdańskiej ul. Narutowicza zobacz na mapie Gdańska. Rozpocznie się tam trzyletni proces przywracania zielonego szpaleru drzew. Ostatni raz drzewa w takim kształcie były prowadzone w tym miejscu przed II wojną światową.

Teraz, dzięki odpowiednio zaplanowanym działaniom pielęgnacyjnym, ulica Narutowicza wróci do dawnego kształtu. To przedsięwzięcie realizowane będzie przez Zarząd Dróg i Zieleni we współpracy z Politechniką Gdańską. ZDiZ wziął na siebie wszelkie prace pielęgnacyjne i cięcia, Politechnika przeprowadziła kwerendę historyczną, czyli zgromadziła wszelkie dostępne materiały obrazujące przedwojenny wygląd drzew na ulicy Narutowicza.

Opinie (134) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.