• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przypadki agresji wobec Białorusinów

Michał Sielski
17 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy powinniśmy odesłać "naszych" Ukraińców?
Nie obarczajmy mieszkających w Trójmieście Białorusinów odpowiedzialnością za agresję Rosji na Ukrainę. "Nasi" Białorusini wielokrotnie demonstrowali swoją niechęć do białoruskich władz i Aleksandra Łukaszenki. Na zdjęciu manifestacja z 16 stycznia 2022 r. Nie obarczajmy mieszkających w Trójmieście Białorusinów odpowiedzialnością za agresję Rosji na Ukrainę. "Nasi" Białorusini wielokrotnie demonstrowali swoją niechęć do białoruskich władz i Aleksandra Łukaszenki. Na zdjęciu manifestacja z 16 stycznia 2022 r.

Agresywny mężczyzna gonił młodą kobietę z nożem i krzyczał, że ją zabije, bo zorientował się, że pochodzi z Białorusi. Kierowca zajeżdżał drogę innemu, a potem wysiadł z samochodu i kazał mu wynosić się z Gdańska, bo zauważył białoruskie numery rejestracyjne. Od czasu agresji na Ukrainę rośnie niechęć do Białorusinów w Trójmieście. Także tych, którzy z reżimem Łukaszenki nie chcą mieć nic wspólnego, a często też przed nim uciekali.



Jak podchodzisz do przebywających w Trójmieście Rosjan i Białorusinów?

Pracująca w bistro House of Seitan we Wrzeszczu Białorusinka szła po chodniku i rozmawiała z koleżanką. Była środa, 2 marca, tydzień po agresji Rosji na Ukrainę. Godzina 21:30, ale wokół kilka otwartych sklepów, nieliczni przechodnie. I jeden z nich usłyszał rozmowę dwóch kobiet.

- Po krótkiej wymianie zdań wyszło na to, że nasza pracownica nie jest z Ukrainy. Facet zaczął iść za nimi, grożąc im, potem wyciągnął nóż. Dziewczyny w tym momencie zaczęły uciekać - opisali sprawę właściciele bistro House of Seitan.
Tymczasem napadnięta dziewczyna wyjechała z Białorusi m.in. ze względu na ograniczanie swobód obywatelskich w tym kraju. W ostatnich dniach była bardzo zaangażowana w organizację zbiórek dla uchodźców z Ukrainy.

Sprawa została zgłoszona na policję.

- Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, ustalili i przesłuchali świadków, zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringu, które zostały przeanalizowane. Materiały tej sprawy zostały przesłane do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Oliwa z wnioskiem o wszczęcie śledztwa z art. 119 par. 1 Kodeksu Karnego - mówi podinsp. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Treść art. 119 par. 1 KK jednoznacznie wskazuje na to, że według zgromadzonych przez policjantów dowodów, do napadu doszło na tle narodowościowym, bo brzmi on:

Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Białorusini w opozycji - Wolna Białoruś pod inną flagą



Napadnięta kobieta otwarcie przyznawała, że nie popiera tego, co robi białoruski reżim i był to powód szukania sobie przez nią miejsca w wolnym świecie. Podobnie deklaruje wielu innych Białorusinów, którzy mieszkają w Trójmieście.

Na długo przed wybuchem wojny na Ukrainie zaczęli oni zaklejać oficjalną państwową flagę na rejestracjach swoich samochodów. Albo zmieniać ją na biało-czerwono-białą flagę, obowiązującą przed dojściem do władzy Łukaszenki.

  • Kierowcy z Białorusi przerabiają flagę na rejestracjach swoich samochodów. Biało-czerwono-biała jest symbolem opozycji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki.
  • Kierowcy z Białorusi przerabiają flagę na rejestracjach swoich samochodów. Biało-czerwono-biała jest symbolem opozycji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki.
  • Niektórzy kierowcy całkowicie zaklejają flagę Białorusi na rejestracji auta.
Składa się ona z trzech pasów: białego, czerwonego i białego. Została przyjęta w 1918 roku przez władze Białoruskiej Republiki Ludowej i była flagą państwową w latach 1991-1995. Dziś używana jest jako symbol antyłukaszenkowskiej opozycji.

Na drogach Trójmiasta widać coraz więcej samochodów z właśnie tak przerabianymi flagami. To jasny sygnał Białorusinów, którzy kontestują rządy Łukaszenki.

Ten Białorusin jednoznacznie sprzeciwia się inwazji i polityce Łukaszenki. Ma flagę Ukrainy i uznawaną za symbol wolnych Białorusinów dawną flagę tego kraju. Ten Białorusin jednoznacznie sprzeciwia się inwazji i polityce Łukaszenki. Ma flagę Ukrainy i uznawaną za symbol wolnych Białorusinów dawną flagę tego kraju.

Policja zajmie się kierowcą z filmu



Mimo tego, w Trójmieście pojawiają się akty agresji wobec kierowców w autach z białoruskimi rejestracjami.

Już w pierwszych dniach wojny na Ukrainie opisaliśmy przypadek mieszkających na Osowie Białorusinów, którym przebito opony w samochodzie.

- To spokojna rodzina, mąż, żona i małe dziecko. Nikomu nie wadzą. Spokojna jest też okolica, mieszkałem w niej przez 12 lat, nigdy nie dochodziło do takich sytuacji. Samochód parkował poprawnie, niczego nie blokował. Jedynym powodem ataku były białoruskie rejestracje. Ludzie, ogarnijcie się, tak nie można! - pisał wówczas pan Tomasz, znajomy poszkodowanych.
Kilka dni temu prezentowaliśmy film naszego czytelnika. Widać na nim, jak inny kierowca, Polak, każe mu wynosić się z miasta.

Na długim filmie widać, że przed tym zdarzeniem nie doszło do żadnej kontrowersyjnej sytuacji na drodze. Chyba, że krewki kierowca zbierał się kilka minut na to, by swoje frustracje wyrzucić.

Będzie miał jednak okazję, by wytłumaczyć motywy swojego zachowania. Nim także zajmie się bowiem policja.

- Na podstawie zamieszczonego materiału filmowego policjanci podjęli czynności wyjaśniające w związku z między innymi spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz utrudnianiem ruchu przez kierującego nissanem. Sprawą zajmują się policjanci z Wydziału ds. Przestępstw i Wykroczeń w Ruchu Drogowym. Celem prowadzonych czynności w tej sprawie jest ustalenie dokładnych okoliczności zdarzenia oraz sprawcy tego czynu - informuje podinsp. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
15:36 20 MARCA 22

Wczoraj na parkingu Auchan (59 opinii)

Wiem, że Putin hu*lo.
Dlatego już od dwóch lat mieszkam i pracuję w Gdańsku, żeby teraz nie walczyć w Ukrainie.
Ale po co pisać to farbą na samochodzie?
Policja poinformowana.
Wiem, że Putin hu*lo.
Dlatego już od dwóch lat mieszkam i pracuję w Gdańsku, żeby teraz nie walczyć w Ukrainie.
Ale po co pisać to farbą na samochodzie?
Policja poinformowana.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (540)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane