Przystanek SKM Gdańsk Stocznia zamknięty na tydzień

Na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk StoczniaMapka zostaną wymienione schody, które łączą peron z kładką. Przystanek będzie zamknięty na czas prac, które odbędą się w dniach 21-27 listopada. To wstęp do kompleksowego remontu, który powinien rozpocząć się w przyszłym roku.Jak często podróżujesz SKM-ką?

Zobacz wyniki (831)
Schody na przystanku SKM pomiędzy ulicami Jana z Kolna i Kolejową znajdują się w fatalnym stanie. Jak można zobaczyć na załączonych do artykułu zdjęciach, podtrzymująca drewniane stopnie konstrukcja została uszkodzona m.in. przez rdzę. W związku z tym część stopni została w ostatnim czasie usunięta.

Kolejarze zdecydowali, że nie będą naprawiać wysłużonej konstrukcji, ale postawią w jej miejsce nową. To ważna informacja dla wszystkich korzystających z tego przystanku, gdyż na czas prac zostanie on całkowicie wyłączony z użytkowania.Honorowanie biletów w tramwajach i autobusach- Mamy w planach modernizację przystanku Gdańsk Stocznia, ale uznaliśmy, że już teraz trzeba wymienić schody łączące peron z kładką nad przystankiem. Niestety, te schody to jedyna droga na peron, więc na czas budowy nowych schodów przystanek trzeba wyłączyć z użytkowania. Od niedzieli do soboty (21-27 listopada) pociągi nie będą zatrzymywać się na tym przystanku - informuje Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście.
Nasz rozmówca informuje, że na czas realizacji inwestycji pomiędzy przystankami Gdańsk Politechnika i Gdańsk Główny w tramwajach i autobusach gdańskiej komunikacji miejskiej będą honorowane bilety Taryfy Pomorskiej, obowiązujące w pociągach SKM i Polregio.

Rysunek nowych schodów. Jak widać, będą one miały trzy spoczniki. Obecne schody mają tylko jeden.
Rysunek nowych schodów. Jak widać, będą one miały trzy spoczniki. Obecne schody mają tylko jeden. mat pras.

Były drewniane, będą metaloweNowe schody - których wykonania podjęła się firma Polwar z Gdańska - będą o ok. 2 m dłuższe od obecnie istniejącej konstrukcji. To niejedyna zmiana, jaka pozytywnie zaskoczy pasażerów.

- Obecne schody mają ok. 11 m długości, nowe będą miały 12,8 m. Ta zmiana wynika stąd, że nowe schody będą miały trzy tzw. spoczniki, a obecne mają tylko jeden. Konstrukcja schodów także będzie stalowa, ale stopnie - teraz drewniane - będą wykonane z blachy ryflowanej i dodatkowo pokryte epoksydową warstwą antypoślizgową. Zostanie też zamontowana tzw. prowadnica dla rowerów - wylicza nasz rozmówca.

Wymiana nie koliduje z planowanymi inwestycjamiKolejarze przygotowują się do kapitalnego remontu przystanku Gdańsk Stocznia. Zgodnie z planem powinien się on rozpocząć już w przyszłym roku. O tej inwestycji pisaliśmy w kwietniu ubiegłego roku.

Czytaj więcej: 1,4 mln zł za projekty remontów stoczniowych przystanków SKM

Warto podkreślić, że remont przystanku nie zniweczy efektu wymiany schodów. Innymi słowy - nowa konstrukcja nie zostanie naruszona w trakcie modernizacji peronu, jak również wymiany wysłużonej kładki nad torowiskiem, którą planuje gdański magistrat.

- Schody zostaną tak skonstruowane, że będzie je można wykorzystać także po remoncie przez władze miasta kładki nad peronem oraz modernizacji przez spółkę PKP SKM w Trójmieście przystanku Gdańsk Stocznia, która jest planowana na lata 2022-23. W trakcie tej modernizacji zostanie zamontowana winda łącząca kładkę z peronem, która ułatwi podróż osobom niepełnosprawnym i podróżnym z dużym bagażem - kwituje Złotoś.
Tak obecnie prezentuje się przystanek SKM Gdańsk Stocznia. Zdjęcie wykonano z kładki na torami kolejowymi.
Tak obecnie prezentuje się przystanek SKM Gdańsk Stocznia. Zdjęcie wykonano z kładki na torami kolejowymi. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »