• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Punkt widokowy na Kamiennej Górze już bez płotu

Patryk Szczerba
13 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Punkt widokowy na Kamiennej Górze znów dostępny. Na placu można zaparkować, a mieszkańcy mogą podziwiać widok, który jednak znacząco zasłaniają drzewa. Punkt widokowy na Kamiennej Górze znów dostępny. Na placu można zaparkować, a mieszkańcy mogą podziwiać widok, który jednak znacząco zasłaniają drzewa.

Zniknął betonowy płot uniemożliwiający dostęp do punktu widokowego przy ul. MickiewiczaMapka na Kamiennej Górze. Gdynia przejęła teren dzięki decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Będzie tam zatoczka do zawracania.Czy popierasz postępowanie władz miasta?

Przypomnijmy:

  • Dostęp do punktu widokowego przy ul. Mickiewicza na Kamiennej Górze w Gdyni został ograniczony we wrześniu 2019 r.
  • Wtedy pojawił się tam betonowy płot z furtką i tabliczką informującą, że to teren prywatny.
  • Jeden ze spadkobierców właścicieli działki tłumaczył, że decyzją sądu z 2018 r. teren jest prywatny.
  • Urzędnicy odpowiadali, że budowla została zgłoszona do PINB, a poza tym nie była uzgadniana z konserwatorem zabytków.
  • Ogrodzenie pozostało przez kolejne miesiące, ale ostatnio zniknęło.

Więcej:

Betonowy płot zagrodził punkt widokowy na Kamiennej GórzeDecyzja ZRID do budowy zatoki do zawracaniaTeren został przejęty przez Gdynię dzięki decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej tzw. ZRID, którego podstawą jest ustawa z 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Warto wiedzieć, że decyzje ZRID mają charakter administracyjny, przez co nie wymagają zgody stron, których dotyczą, a w szczególności właścicieli nieruchomości objętych decyzją. Przeniesienie własności nieruchomości na Gdynię nastąpiło z mocy prawa.

Wszystkie punkty widokowe w TrójmieścieJednym ze skutków decyzji może być udzielenie pozwolenia na budowę drogi. Specustawę zwykle stosuje się do dużych inwestycji. W Gdyni przykładem jest rewitalizacja osiedla "Meksyk", budowa Trasy Kaszubskiej, ale bywa też okazją, by pozwolić na realizację zatoki do zawracania na dojazdowej ulicy w Orłowie.

Teren przy ulicy Mickiewicza na Kamiennej Górze był zagrodzony płotem do początku maja. Teren przy ulicy Mickiewicza na Kamiennej Górze był zagrodzony płotem do początku maja.

Władze miasta: to kontynuacja rewitalizacji Kamiennej GóryTakże na Kamiennej Górze decyzja ma skutkować stworzeniem placu do zawracania.

- Płot zniknął. Kontynuujemy rewitalizację Kamiennej Góry, w tym miejscu przewidziany jest plac, na którym pojazdy wjeżdżające na szczyt będą mogły bezpiecznie zawrócić - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Ponownie skontaktowaliśmy się więc ze spadkobiercą właścicieli terenu. Tłumaczy on, że w ostatnich latach Gdynia próbowała przejąć prywatny teren przez zasiedzenie. Co ważne, na całość składa się też sąsiadująca z placem skarpa.

Najpierw wniosek miał dotyczyć całości, a za drugim razem tylko terenu, gdzie - przed zagrodzeniem - stały samochody. Sąd oddalił wnioski miasta.

W końcu wyrok sądu okręgowego ze stycznia 2018 r. nakazał wydać spadkobiercom nieruchomość przy ul. Mickiewicza oraz zapłatę ponad 55 tys. zł wraz z odsetkami od 18 grudnia 2008 r. do 31 grudnia 2015 r. i z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 1 stycznia 2016 r. do dnia zapłaty za "korzystanie z działki w złej wierze bez tytułu prawnego".

Nadal był tam parking, więc teren został ogrodzony.

Będzie odwołanie od wniosku urzędnikówPo decyzji władz miasta spadkobiercy właścicieli zapowiadają, że będą próbowali odzyskać teren. O demontażu płotu dowiedzieli się od nas.

- O tym, że zostaliśmy wywłaszczeni, dowiedzieliśmy się poprzez zawiadomienie, że Gdynia wyznaczy rzeczoznawcę, który określi wartość odszkodowania za przejęty w ramach ZRID teren. Nie wiedziałem, że płot został rozebrany. Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji i czekamy na dalsze rozstrzygnięcia - tłumaczy rozmówca.

Parking nieopodal na sprzedażWarto wiedzieć, że znajdujący się nieopodal miejski grunt, na którym znajduje się parking przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i SiemiradzkiegoMapka na Kamiennej Górze, zostanie wystawiony na sprzedaż. Gdynia może otrzymać nawet 20 mln zł za działkę, na której będzie można postawić budynki, w których znajdą się po cztery mieszkania.

Szczegóły:

Mieszkania zamiast parkingu na Kamiennej GórzeOprócz tego urzędnicy zapowiadają ogłoszenie przetargu na budowę m.in. kanalizacji deszczowej i sanitarnej, muru oporowego i przedłużenie istniejących schodów terenowych w ciągu ulicy Kasprowicza.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (217)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane