Fakty i opinie

Radny PiS Karol Rabenda ma zostać wiceministrem aktywów państwowych

Gdański radny Karol Rabenda po rekonstrukcji rządu ma zostać wiceministrem aktywów państwowych.
Gdański radny Karol Rabenda po rekonstrukcji rządu ma zostać wiceministrem aktywów państwowych. www.facebook.com/Karol.K.Rabenda

Karol Rabenda, gdański radny klubu PiS, ma zostać wiceministrem aktywów państwowych w resorcie kierowanym przez Jacka Sasina. Nową funkcję ma objąć w ramach planowanej rekonstrukcji rządu i zmian koalicyjnych. Może to nastąpić już w przyszłym tygodniu.Śledzisz zmiany personalne w rządzie?

tak, staram się być na bieżąco 36%
wyrywkowo, np. gdy dotyczą polityków z mojego miasta 18%
nie, nie interesuje mnie to 46%
zakończona Łącznie głosów: 667
Karol Rabenda zasiada w klubie PiS Rady Miasta Gdańska, choć oficjalnie nie jest członkiem tej partii. Miejskim radnym jest od 2018 r.

Wcześniej był szefem pomorskich struktur partii KORWiN. Bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych.

Następnie został współtwórcą i wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina, ale to już przeszłość.

Gdy w partii Jarosława Gowina powstał konflikt wewnętrzny, Rabenda poparł Adama Bielana i razem z nim założył Republikanów - nowy ruch polityczny.

- Konflikt z Jarosławem Gowinem był na dwóch poziomach. Jeden to kwestie statutowe, a drugi - kwestia odpowiedzialności politycznej wobec Zjednoczonej Prawicy i tego, że tak jak przewidywaliśmy, Jarosław Gowin mentalnie od wielu miesięcy był już poza Zjednoczoną Prawicą i działał na jej szkodę - mówi nam Karol Rabenda o powodach odejścia z szeregów Gowina.
Czytaj też:

Jarosław Gowin w Trójmieście o Lex TVNI niewykluczone, że to właśnie publiczne odcięcie się od Gowina - skonfliktowanego z Jarosławem Kaczyńskim - teraz utorowało mu drogę do nowej posady. Jak podało Radio ZET, Karol Rabenda w ramach planowanej rekonstrukcji rządu i zmian koalicyjnych ma zostać nowym wiceministrem aktywów państwowych i zająć miejsce Zbigniewa Gryglasa.

Szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych jest Jacek Sasin - "twarz" wydania 70 mln zł na wybory prezydenckie 10 maja, które się wówczas nie odbyły.

Zapytaliśmy Karola Rabendę, czy wybiera się do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

- Nie chcę tego komentować - odpowiedział krótko.
W czerwcu powołano Partię Republikańską - odłam Porozumienia skupiony wokół Adama Bielana. Rabenda (pierwszy z lewej str.) jest jej członkiem.
W czerwcu powołano Partię Republikańską - odłam Porozumienia skupiony wokół Adama Bielana. Rabenda (pierwszy z lewej str.) jest jej członkiem. www.facebook.com/Karol.K.Rabenda
Nieoficjalnie tę informację udało nam się jednak potwierdzić w kilku źródłach - także tych związanych z PiS.

Jak mówią nasi informatorzy, zmiany w rządzie i objęcie przez Rabendę nowego stanowiska najszybciej mogą nastąpić już w przyszłym tygodniu.

Karol Rabenda do Rady Miasta Gdańska wszedł z okręgu nr 4 obejmującego Wrzeszcz, Strzyżę, Brętowo i Młyniska.

Zasiada w niej w dwóch komisjach: Polityki Gospodarczej i Morskiej oraz Komisji Kultury i Promocji.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że po objęciu stanowiska wiceministra nie zamierza rezygnować z bycia gdańskim radnym - chce łączyć obie funkcje, co nie jest zakazane.

Historia gdańskiej Rady Miasta zna zresztą podobne przypadki. Gdy Jan Kanthak (obecnie poseł) był miejskim radnym PiS, łączył to z pracą w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Kariery gdańskich radnych PiSCezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, zauważa, że w klubie radnych PiS w tej kadencji jest wyjątkowo duża rotacja radnych związana z obejmowaniem przez nich stanowisk politycznych.

- Kacper Płażyński i Jan Kanthak potraktowali Radę Miasta Gdańska jako trampolinę do kandydowania do Sejmu, będąc radnymi niespełna rok. Teraz pojawiła się informacja, że wiceministrem w rządzie PiS ma zostać radny Karol Rabenda, który wcześniej bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu - wskazuje Śpiewak-Dowbór. - Gdańscy radni PiS wykonali też skok na spółki Skarbu Państwa - radny Karol Rabenda był do tej pory prezesem Międzynarodowej Korporacji Gwarancyjnej, a przewodniczący klubu PiS, radny Kazimierz Koralewski został niedawno wiceprezesem Portu Gdynia - dodaje.

Marcin Horała może mieć nową funkcję w rządzieDo rządu w nowej roli może też wejść Marcin Horała z Gdyni.
Do rządu w nowej roli może też wejść Marcin Horała z Gdyni. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl
Z ustaleń Radia ZET wynika, że do rządu w nowej roli może też wejść Marcin Horała. Aktualny wiceminister infrastruktury pochodzący z Gdyni jest przymierzany do objęcia stanowiska w ministerstwie rozwoju. 

W piątek rano na antenie Radia Gdańsk Horała pytany o planowaną rekonstrukcję rządu powiedział:

- Rekonstrukcje mają to do siebie, że nie ma co o nich rozmawiać, ona się po prostu stanie. Rekonstrukcja jest konieczna, bo opuścił nas jeden koalicjant i pojawił się co najmniej jeden nowy. Trzeba to wszystko poukładać, to rzecz naturalna w demokracji, zwłaszcza w systemie parlamentarno-gabinetowym, więc pewnie jakieś zmiany będą, ale jakie, to nie wiem, a nawet jakbym wiedział, to bym nie powiedział, bo dopiero jak one nastąpią, będziemy to komentować - stwierdził Horała.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (275)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »