• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Rocznica śmierci księdza Kaczkowskiego. Odsłonią tablicę w jego szkole

Ewelina Oleksy
28 marca 2022, godz. 07:00 
Opinie (79)
Ksiądz Jan Kaczkowski zmarł na glejaka mózgu w 2016 r. Został pochowany w Sopocie. Ksiądz Jan Kaczkowski zmarł na glejaka mózgu w 2016 r. Został pochowany w Sopocie.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nadanie szkolnej sali imienia, a wcześniej koncert - w ten sposób w Sopocie uczczony zostanie ksiądz Jan Kaczkowski. Poniedziałek, 28 marca, to szósta rocznica śmierci duchownego, który przegrał walkę ze złośliwym nowotworem mózgu.Aktualizacja, 29.03

  • Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci ks. Kaczkowskiego w Sopocie.
  • Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci ks. Kaczkowskiego w Sopocie.
  • Złożono też kwiaty na grobie księdza.Śledziłe(a)ś działalność ks. Jana Kaczkowskiego?

Ksiądz Jan Kaczkowski, twórca Puckiego Hospicjum Domowego, od czasów dzieciństwa związany był z Sopotem. Tam też zmarł 28 marca 2016 roku i został pochowany.

Co roku, w rocznicę jego śmierci, Sopot pokazuje, że pamięta o duchownym, który cierpiał na glejaka mózgu, ale zanim choroba go pokonała, "żył na pełnej petardzie" - jak sam mówił.

W szóstą rocznicę śmierci ks. Kaczkowskiego, czyli w poniedziałek, 28 marca, odbędą się uroczystości w III LO w Sopocie. Ksiądz był bowiem absolwentem tej szkoły.

O godz. 8 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona zostanie msza św. w intencji ks. Jana. Po mszy rodzina, najbliżsi oraz uczniowie III LO złożą kwiaty na jego grobie. O godz. 13 odbędzie się uroczyste nadanie szkolnej auli imienia ks. Jana Kaczkowskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Ksiądz nietuzinkowy, łamiący konwenanse- Jestem przekonana, że okres licealny w dużej mierze wpłynął na ukształtowanie osobowości Jana. ŚLO w tamtym okresie dawało wielką swobodę wyrażania siebie, pogłębiania swoich pasji, ale przede wszystkim możliwość wyboru własnej, indywidualnej ścieżki edukacji. Ta wolność, ale również akceptacja dla Jana, tak jak i każdego młodego człowieka, były bardzo istotne i pozwoliły mu stać się księdzem nietuzinkowym, łamiącym konwenanse, czasami kontrowersyjnym, ale jakże prawdziwym - mówi Magdalena Sekuła, siostra ks. Jana Kaczkowskiego.
W ubiegłym roku imię ks. Kaczkowskiego nadano skwerowi w Sopocie. W ubiegłym roku imię ks. Kaczkowskiego nadano skwerowi w Sopocie.

Tablica z przesłaniem dla młodego pokoleniaNa tablicy pamiątkowej umieszczone zostało ważne przesłanie ks. Jana dla młodego pokolenia: "Przede wszystkim nie należy skupiać się na inności, ale na tym, co pozytywnego ona może wnieść do naszego życia. Trzeba popatrzeć na drugiego nie przez pryzmat inności, ale przez człowieczeństwo, które przecież mamy wspólne".

Czytaj też:

Każdego dnia trzeba zrobić trochę więcej. Wywiad z księdzem Kaczkowskim- Działania te są częścią fundacyjnego projektu "Ulice i tablice", którego założeniem jest, by ks. Jan Kaczkowski pozostał w pamięci ludzi na zawsze, w swoich ulubionych miejscach, miastach, parkach, skwerach. Jest to kontynuacja projektu, który swoją inaugurację miał w roku ubiegłym, podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej na Domu Gościnnym LukLuk oraz nadania imienia ks. Jana skwerowi przy ul. Armii KrajowejMapka w Sopocie - mówi Anna Specjał, prezes zarządu Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego.
Uczniowie III LO przygotowują na ten dzień występ będący wspomnieniem ks. Jana oraz jego ponadczasowych myśli. Wśród gości zaproszonych na tę uroczystość są m.in. rodzina i przyjaciele kapłana, władze Sopotu oraz Pucka, osoby związane z puckim hospicjum, a także nauczyciele ks. Jana z czasów jego szkolnych lat.

W ostatnią sobotę w Sopocie, w kościele św. Jerzego, tradycyjnie już odbył się coroczny koncert "Pamiętajmy o ks. Janie Kaczkowskim". Przeprowadzono podczas niego zbiórkę, z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Wydarzenia

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej ks. Jana Kaczkowskiego

pokaz, uroczystość oficjalna

Miejsca

  • III LO Sopot, Oskara Kolberga 15 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (79)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane