Fakty i opinie

Rozczłonkowana SKM-ka. Spokojnie, to tylko wymiana kół

Najnowszy artukuł na ten temat "Filmowy" pociąg SKM w dawnych barwach
Rozczłonkowany pociąg Impuls czeka na wymianę kół w fabryce firmy Newag.
Rozczłonkowany pociąg Impuls czeka na wymianę kół w fabryce firmy Newag. materiały prasowe

Jeden z dwóch najnowszych pociągów w taborze Szybkiej Kolei Miejskiej trafił do producenta, firmy Newag. Skład pojechał do Nowego Sącza na planową wymianę kół, co - jak widać na zdjęciu - nie jest takie proste. Wróci stamtąd na początku kwietnia.Kiedy doczekamy się nowych pociągów SKM?

w ciągu 2-3 lat 6%
nie wcześniej niż za 5 lat 19%
nie szybciej niż za 10 lat 75%
zakończona Łącznie głosów: 1143
W marcu minęło 5 lat, od kiedy dwa nowe Impulsy pojawiły się w Trójmieście. Wówczas był to pierwszy od ponad 20 lat nowy zakup SKM i takim pozostaje do dzisiaj.

- Pojazd pojechał do Newagu na planową wymianę kół. Wróci z Nowego Sącza w okolicach 1 kwietnia. Drugi skład pojedzie na wymianę na początku przyszłego roku - wyjaśnia Tomasz Złotoś, rzecznik spółki PKP SKM w Trójmieście.

Jeden skład może zabrać ponad 500 osóbImpulsy to czteroczłonowe pociągi o długości 74,4 m, które są w stanie pomieścić 511 osób, w tym 152 na miejscach siedzących. Każdy człon ma czworo drzwi. Pojazdy posiadają dodatkowy wysuwany stopień, który niweluje lukę pomiędzy składem a peronem.

Pociągi są wyposażone w klimatyzację, monitoring, system zliczania pasażerów oraz system informacji pasażerskiej.

Maksymalna prędkość to 160 km/h, ale na linii SKM nie mogą się tak rozpędzać.

Za krótka umowa, by kupić 10 nowych pociągówSKM od kilku lat zapowiada chęć zakupu 10 nowych pociągów. Jednak ta decyzja uzależniona jest od długości umowy przewozowej zawieranej z Urzędem Marszałkowskim. Ostatnia została podpisana pod koniec 2020 r. i będzie obowiązywać od grudnia 2021 r. do grudnia 2026 r. Jej wartość to 202,5 mln zł.

Czytaj też: SKM nie kupi nowych pociągów. Umowa przewozowa jest za krótka

Według SKM pięcioletnia umowa nie pozwoli zabezpieczyć pożyczki na zakup planowanego taboru. Musiałaby ona obowiązywać przez co najmniej 9 lat.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (126)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »