Fakty i opinie

stat

Ogniste serce z 27 tys. zniczy na placu Solidarności

Najnowszy artukuł na ten temat

Siedem osób z zarzutami za organizację finału WOŚP 2019 w Gdańsku


Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w układaniu serca z tysięcy zniczy na placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Zdaniem organizatorów plac rozświetliło jednocześnie 27 tys. płomieni.
Aktualizacja godz. 21:51 Na koniec wiecu odtworzono utwór "Sound of Silence", który od poniedziałkowej manifestacji na Długim Targu stał się nieformalnym hymnem obchodzonej w Gdańsku żałoby po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu. Uczestnicy spotkania rozchodzą się do swoich domów.

Sound of Silence na zakończenie wiecu na pl. SolidarnościAktualizacja godz. 21:22 Doszło do przykrego incydentu. Trzy osoby wpadły do zbiornika fontanny znajdującej się przy ECS. Ponieważ nie było w nim wody, dotkliwie się potłukły. Karetkami odjechały na pogotowie.

Karetka zabiera poturbowane w fontannie osoby.
Karetka zabiera poturbowane w fontannie osoby. fot. Maciej Korolczuk/trojmiasto.pl
Aktualizacja godz. 21:15 Podczas trwania wiecu cały czas można wpisywać się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej we wnętrzu Europejskiego Centrum Solidarności. Bardzo wiele osób korzysta z tej możliwości.

Kolejka do księgi kondolencyjnej w ECSAktualizacja godz. 20:45: Do naszego Raportu z Trójmiasta wpadła taka opinia:

Duże zamieszanie ze zniczami pod ECS. Ludzie zapalają znicze za plecami innych i napierają. Kiepsko to ktoś zorganizował. Wiem: liczą się intencje ale tłum to tłum.

Aktualizacja godz. 20:35 Na placu Solidarności są wdowa po Pawle Adamowiczu - Magdalena - i jej córka Antonina.

Magdalena Adamowicz na pl. Solidarności dziękuje za wsparcie


Antonina Adamowicz: Gdańsk był dla niego trzecim dzieckiem i drugą miłością
Jeszcze przed godz. 20, na którą zaplanowano początek akcji, na pl. Solidarności przy budynku ECS pojawiło się kilka tysięcy osób. Wszyscy zgromadzili się w jednym celu: by wyrazić swój szacunek dla zmarłego tragicznie w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


Już ruszyło układanie ogromnego serca na trawniku, znajdującym się pomiędzy przystankiem tramwajowym a pomnikiem Poległych Stoczniowców. Ma ono prawie 500 m kw. powierzchni. Ludzie podchodzą do niego ze wszystkich stron, tak wielu jest chętnych, a kolejni wciąż napływają. Niemal każdy trzyma w ręku świecę lub znicz.

- Naprawdę trudno jest się dostać w miejsce, gdzie ustawiane są znicze. Ludzi jest tak wielu, że dojście do serca zajmuje sporo czasu - relacjonuje nasz reporter, który znajduje się na pl. Solidarności.
Akcja potrwa co najmniej do godz. 22.

Wieczorna akcja organizowana jest - podobnie jak poniedziałkowy wiec przeciwko przemocy i nienawiści na Długim Targu - przez Radomira Szumełdę.

- Spotkajmy się w środę na placu Solidarności w Gdańsku, przynieśmy ze sobą świece. Ułożymy z nich Największe Serce Świata. Dla Pawła. Pamiętając o Jego ostatnich słowach, które dla nas stały się Jego testamentem. Zapraszamy mieszkańców Gdańska, całego Trójmiasta i Pomorza. Zapraszamy z całego serca wszystkich wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Paweł Adamowicz od samego początku Orkiestry był jej wolontariuszem, Waszym kolegą i zostanie nim do końca świata. Żałoba, którą nosimy w naszych sercach, niech będzie czasem dzielenia się dobrem. Tak jak zapewne chciałby tego Paweł - napisali na Facebooku organizatorzy.
Od pana Marcina, naszego czytelnika, który akurat jest w Zakopanem, otrzymaliśmy zdjęcie pokazujące, że także zimowa stolica Polski uczciła dziś pamięć o prezydencie Gdańska.
Serce ze zniczy ułożone 16 stycznia w Zakopanem.
Serce ze zniczy ułożone 16 stycznia w Zakopanem. fot. Marcin Winiarski

***


Zgodnie z decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy żałoba narodowa będzie obowiązywała w całym kraju od piątku od godz. 17 do soboty do godz. 19.

***

Ceremonie pogrzebowe Pawła Adamowicza: wszystkie informacje

Uroczystości pożegnalne Pawła Adamowicza rozpoczną się nadzwyczajną sesją Rady Miasta Gdańska, która odbędzie się w czwartek o godz. 15 w Dworze Artusa. Zaraz po niej trumna z ciałem prezydenta zostanie przeniesiona do ECS-u, gdzie zostanie wystawiona na widok publiczny.

W piątek po godz. 17 trumna wyruszy w podróż do bazyliki Mariackiej, gdzie będzie eksponowana do północy. Następnie zwłoki prezydenta zostaną skremowane.

Oficjalna ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12 w sobotę.

Opinie (696) ponad 200 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.