Fakty i opinie

stat

Ryby podejrzewane o niechęć do mężczyzn

Najnowszy artukuł na ten temat

Akwarium Gdyńskie ponownie otwarte


Odgryzają męskość zażywającym kąpieli - głosi legenda, na skutek której ryby pacu z rodziny piraniowatych bywają nazywane "obcinaczkami jąder". Specjaliści dementują: takie opowieści to żart. Wszyscy chętni mogą zobaczyć ryby pacu w gdyńskim Akwarium.Czy kiedykolwiek zostałe(a)ś zaatakowany przez rybę bądź inne wodne zwierzę?

tak, i skutki tego były poważne 12%
tak, ale skończyło się na niegroźnych obrażeniach i bólu 4%
tak, ale nic mi się nie stało 11%
nie, i mam nadzieję, że to nie nastąpi 53%
nie, ale nie boję się takiej konfrontacji 20%
zakończona Łącznie głosów: 707
Choć pacu należą do rodziny piraniowatych i mięsem nie gardzą, to żywią się głównie roślinami. Przysmakiem tego gatunku ryb są zwłaszcza orzechy i właśnie one mają związek z podejrzeniami wobec zwierząt.

- Bardzo dawno temu jakiś podróżnik opisywał, że w naturalnym środowisku jest to ryba, która może mężczyznom odgryzać jądra ze względu na to, że są one podobne do orzechów. Ale to tylko śmieszna legenda - przekonuje Maciej Podgórski z Akwarium Gdyńskiego.
Mimo to powtarzana jako żart trafiła na podatny grunt i w związku z tym w świadomości wielu ludzi pacu budzą niepokój. Zwłaszcza, że ryby te poza naturalnym środowiskiem i akwariami bywają spotykane w nietypowych miejscach. A to podobno za sprawą prywatnych akwarystów, którzy rezygnują z ich hodowli i wypuszczają pacu na wolność.

Jeszcze jako młode ryby pacu są bowiem małe i podobne do innych piranii. Tyle że potrafią sporo urosnąć, co później zaskakuje niektórych domowych akwarystów.

- Jest to ryba osiągająca długość 100 centymetrów i masę około 40 kilogramów. Natomiast przeciętna waga tej ryby to 25 kg. Czyni ją to największym gatunkiem z rodziny piraniowatych - wyjaśnia Maciej Podgórski z Akwarium Gdyńskiego.
A że domowe akwaria bywają za małe dla dorosłych pacu, bywa że prywatni akwaryści wypuszczają te ryby na wolność.

- To, że pacu coraz częściej występuje w różnych zbiornikach wodnych, powoduje, że ludzie zaczynają obawiać się związanej z nimi legendy. Jest to zupełnie nietrafione. Poza tym nawet jeśli ryba ta zostanie wypuszczona do polskiego jeziora, to nie zaaklimatyzuje się. U nas jest za zimno - uspokaja Maciej Podgórski.

Zobacz, jaką broń i kamuflaż mają amazońskie płaszczki

Opinie (36) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.