Fakty i opinie

stat

Ryby podejrzewane o niechęć do mężczyzn


Odgryzają męskość zażywającym kąpieli - głosi legenda, na skutek której ryby pacu z rodziny piraniowatych bywają nazywane "obcinaczkami jąder". Specjaliści dementują: takie opowieści to żart. Wszyscy chętni mogą zobaczyć ryby pacu w gdyńskim Akwarium.Czy kiedykolwiek zostałe(a)ś zaatakowany przez rybę bądź inne wodne zwierzę?

tak, i skutki tego były poważne 12%
tak, ale skończyło się na niegroźnych obrażeniach i bólu 4%
tak, ale nic mi się nie stało 11%
nie, i mam nadzieję, że to nie nastąpi 53%
nie, ale nie boję się takiej konfrontacji 20%
zakończona Łącznie głosów: 707
Choć pacu należą do rodziny piraniowatych i mięsem nie gardzą, to żywią się głównie roślinami. Przysmakiem tego gatunku ryb są zwłaszcza orzechy i właśnie one mają związek z podejrzeniami wobec zwierząt.

- Bardzo dawno temu jakiś podróżnik opisywał, że w naturalnym środowisku jest to ryba, która może mężczyznom odgryzać jądra ze względu na to, że są one podobne do orzechów. Ale to tylko śmieszna legenda - przekonuje Maciej Podgórski z Akwarium Gdyńskiego.
Mimo to powtarzana jako żart trafiła na podatny grunt i w związku z tym w świadomości wielu ludzi pacu budzą niepokój. Zwłaszcza, że ryby te poza naturalnym środowiskiem i akwariami bywają spotykane w nietypowych miejscach. A to podobno za sprawą prywatnych akwarystów, którzy rezygnują z ich hodowli i wypuszczają pacu na wolność.

Jeszcze jako młode ryby pacu są bowiem małe i podobne do innych piranii. Tyle że potrafią sporo urosnąć, co później zaskakuje niektórych domowych akwarystów.

- Jest to ryba osiągająca długość 100 centymetrów i masę około 40 kilogramów. Natomiast przeciętna waga tej ryby to 25 kg. Czyni ją to największym gatunkiem z rodziny piraniowatych - wyjaśnia Maciej Podgórski z Akwarium Gdyńskiego.
A że domowe akwaria bywają za małe dla dorosłych pacu, bywa że prywatni akwaryści wypuszczają te ryby na wolność.

- To, że pacu coraz częściej występuje w różnych zbiornikach wodnych, powoduje, że ludzie zaczynają obawiać się związanej z nimi legendy. Jest to zupełnie nietrafione. Poza tym nawet jeśli ryba ta zostanie wypuszczona do polskiego jeziora, to nie zaaklimatyzuje się. U nas jest za zimno - uspokaja Maciej Podgórski.

Zobacz, jaką broń i kamuflaż mają amazońskie płaszczki

Opinie (36) 39 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.