• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rzemieślnicy, o których nie wiecie, że nadal istnieją

szym
6 maja 2023, godz. 12:00 
Opinie (126)
W zakładzie kaletnika nie tylko naprawisz galanterię, ale kupisz skórzane przedmioty. W zakładzie kaletnika nie tylko naprawisz galanterię, ale kupisz skórzane przedmioty.

Introligatorzy, kaletnicy, pracownicy magla - w Trójmieście funkcjonuje wiele zakładów rzemieślniczych, o których można byłoby pomyśleć, że już nie istnieją. Tymczasem nierzadko to fachowcy w swojej branży, których biznes - choć mały - oferuje produkty wyższej jakości niż te, dostępne w wielkich sklepach.Wymiana opon, masaż, kino - szukasz promocji? Sprawdź

Czy korzystałe(a)ś ostatnio z usług rzemieślnika?

W dzisiejszych czasach wiele zawodów, które kiedyś były popularne i niezbędne dla społeczeństwa, powoli znika. Kaletnicy, introligatorzy czy zduni - to tylko niektóre z nich.

Jednak mimo że nie są już tak powszechne, to wciąż stanowią ważną część naszego dziedzictwa kulturowego i warto o nich pamiętać.

Choć młodszym mieszkańcom Trójmiasta nazwy fachu rzemieślników mogą mówić już niewiele, to ich zakłady dalej funkcjonują, a usługi przez nich świadczone nierzadko mogą dać drugie życie przedmiotom codziennego użytku.

Przedstawiamy listę rzemieślników, których usługi mogą się przydać.

Introligatorzy. Gdzie mają swoje zakłady w Trójmieście?Introligator oprawi nie tylko zabytkową książkę, ale też odnowi białego kruka z twojej półki. Introligator oprawi nie tylko zabytkową książkę, ale też odnowi białego kruka z twojej półki.
Introligatorzy to rzemieślnicy, zajmujący się ręcznym oprawianiem różnych wydawnictw oraz zdobieniem opraw (głównie zabytkowych); to też pracownicy drukarni, zajmujący się oprawą książek. Pomogą w naprawie, gdy "biały kruk" z naszej półki ulegnie zniszczeniu.

Kim jest introligator? Oferty z Trójmiasta

Zakłady kaletników w Trójmieście. Gdzie ich szukać?Kaletnicy to rzemieślnicy, zajmujący się wyrobami ze skóry. Wykonują torby, paski, portfele, portmonetki itp. Potrafią też naprawiać skórzane przedmioty. W ich ofercie znajdują się rzeczy nierzadko dużo wyższej jakości niż te, które znaleźć można w dużych sieciówkach.Kto pamięta magiel? Można znaleźć je jeszcze w TrójmieścieMagiel to usługa, którą pamiętają zapewne starsi czytelnicy, a młodsi mogą znać z opowieści swoich dziadków. W skrócie, polegała ona na prasowaniu pomocą specjalnej maszyny, składającej się z walców prasowało, większych sztuk bielizny - pościeli, obrusów, ręczników czy zasłon, których prasowanie żelazkiem byłoby uciążliwe i nieefektywne.

Powszechnie nazwą "magiel" określa się nie tylko samą maszynę, ale również punkt usługowy - pomieszczenie, w którym magiel jest zainstalowany. Co ciekawe, magle nadal istnieją; zakłady można znaleźć w Trójmieście, z reguły w pralniach, choć nie tylko.Szewca zna każdy, ale kiedy byłeś tam ostatnio?Zakładów szewskich jest coraz mniej, bo coraz mniej osób naprawia buty. Częściej wolimy kupić nowe obuwie niż podreperować stare. Tymczasem warto ograniczyć konsumpcjonizm i dać drugie życie podniszczonym rzeczom, które można doprowadzić do porządku. Pomogą w tym rzemieślnicy w zakładach szewskich.

U szewca nie tylko naprawisz buty - w niektórych zakładach można wykonać obuwie na zamówienie. U szewca nie tylko naprawisz buty - w niektórych zakładach można wykonać obuwie na zamówienie.
W wielu z nich można także, np. dorobić klucze.Nosisz zegarek? Odwiedź zegarmistrzaUsługi zegarmistrzów, podobnie jak szewców, nie są nietypowe, choć również lista zakładów kurczy się z powodu wypierania "ręcznych" zegarków przez smartfony.

U zegarmistrza tymczasem nie tylko można naprawić czasomierz, ale również np. dokupić do niego pasek czy wręcz zaopatrzyć się w całkiem nowy zegarek.szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (126)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane