• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sklepienia w Mikołaju już po remoncie. Rusztowanie zostaje

Aleksandra Nietopiel
22 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Sklepienia po naprawie. W sumie remont przeszło sześć pól sklepiennych. Sklepienia po naprawie. W sumie remont przeszło sześć pól sklepiennych.

Po dwóch latach prac zakończyła się naprawa wszystkich sześciu sklepień w nawie południowej kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Zadanie nie było łatwe ze względu na trudny dostęp do uszkodzonych miejsc i skomplikowaną technikę prac. Rusztowanie wsporcze na razie nie zostanie zdemontowane. Dominikanie powoli szykują się do wzmacniania fundamentów kościoła.Czy odwiedzasz kościół św. Mikołaja w Gdańsku?

Naprawa sklepień, których głębokie spękania spowodowały czasowe zamknięcie kościoła jesienią 2018 roku, oraz tych nad wejściem przy organach, dobiegła końca. Koszt prac wyniósł ponad 755 tys. zł. Przedsięwzięcie dofinansowały miasto i ministerstwo.

Mikołaj odsłonił architektoniczne relikty na swojej ścianieNaprawa prowadzona od strony poddaszaPrace naprawcze popękanych miejsc nie były proste, a ich wizualne efekty są trudno dostrzegalne. Remont był jednak konieczny. Już pod koniec ubiegłego roku udało się "pozszywać" cztery pola sklepienne w nawie południowej - to były najbardziej uszkodzone sklepienia. Cała operacja odbywała się od góry, czyli od strony poddasza, by zachować historyczną substancję zabytkową w odpowiednim kształcie.

Spękane w nawie południowej gotyckie sklepienie podtrzymywane jest przez potężne rusztowanie wsporcze, które póki co zostanie w nawie południowej. Spękane w nawie południowej gotyckie sklepienie podtrzymywane jest przez potężne rusztowanie wsporcze, które póki co zostanie w nawie południowej.
Teraz dobiegł końca drugi etap prac, w trakcie którego wzmacniano sklepienia przy wejściu do kościoła z ulicy ŚwiętojańskiejMapka bliżej organów.

Naprawa polegała na wykonaniu nowych żelbetowych żeber na górnej powierzchni sklepienia, do których podwieszone zostało istniejące sklepienie. Nowe, żelbetowe żebra przejęły ciężar własny istniejących sklepień i przeniosły je na filary.

Sklepienia były wcześniej naprawianeW trakcie prowadzonych prac okazało się, że sklepienia w Mikołaju były już wcześniej naprawiane.

- Mając dostęp do tych miejsc wykonano badania architektoniczne, które wykazały, że sklepienia w ciągu wieków przeszły naprawy. Widać tam zaprawy, przemurowania, a oprócz cegieł gotyckich są późniejsze - np. cegła holenderka. Trudno powiedzieć, dlaczego tak się działo, ale na pewno coś przy sklepieniach było robione - mówi ojciec Michał Osek, przeor klasztoru gdańskich dominikanów.
Wcześniejsza naprawa mogła być prowadzona w XVIII w.

  • Strych kościoła św. Mikołaja, pod pomostami znajdują się sklepienia, które naprawiano od góry.
  • Po wykryciu pęknięć na sklepieniach niemal od razu podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu kościoła.
  • Oprócz wewnątrz kościoła prowadzone były prace na elewacjach. W październiku zakończyły się prace na ścianie od strony Hali Targowej. Na zdjęciu remont jednej z elewacji w 2020 roku.

Rusztowanie na razie zostaje w kościeleMimo zakończenia ostatnich prac drewniane rusztowanie w nawie południowej na razie nie będzie rozebrane. Dominikanie przygotowują się też do kolejnego etapu prac w kościele, które tym razem obejmą fundamenty dwóch filarów kościoła.

- W przyszłym roku będziemy gromadzić środki na tę inwestycję. Musimy się do niej przygotować. Rusztowanie zostanie zdemontowane po wzmocnieniu fundamentów - dodaje przeor.

Czujniki rejestrują ruch konstrukcjiW kościele od 2020 roku ruchy konstrukcyjne kościoła rejestruje kilkadziesiąt czujników zamontowanych w całym obiekcie i na jego szczytach. Dane spływają na bieżąco, gromadzone są w chmurze, a następnie poddawane analizom.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (98)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane