Fakty i opinie

Śmietnisko i szalet w samym sercu Głównego Miasta

Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrzucił śmieci z samochodu

Walające się śmieci z przepełnionych śmietników, bezdomni koczujący na wystawionych meblach czy przechodnie oddający mocz pod oknami - oto problemy, z którymi borykają się mieszkańcy kamienic znajdujących się tuż obok Ratusza Głównego Miasta. Choć wskazany teren należy do miasta, nie można zrzucać na urzędników odpowiedzialności za opisane zjawisko. Dlaczego?O problemie dowiedzieliśmy się poprzez zgłoszenie na Raport z Trójmiasta

Jak oceniasz czystość śmietnika, z którego korzystasz?

pozytywnie, zawsze jest utrzymany w należytym porządku 31%
różnie z tym bywa, ale sytuacja nie jest tragiczna 40%
negatywnie, często wygląda podobnie jak na zdjęciach w artykule 29%
zakończona Łącznie głosów: 1295
Do naszej redakcji regularnie spływają zgłoszenia dotyczące podwórek na Starym i Głównym Mieście, które mają większe lub mniejsze problemy związane głównie z czystością.

Jednak to konkretne jest szczególne. Dotyczy bowiem podwórka, które znajduje się w tak ścisłym centrum Gdańska, że już bardziej nie można.

Chodzi o kwartał wyznaczony ulicami Długą, Piwną, Kaletniczą i KramarskąMapka, znajdujący się tuż obok Ratusza Głównego Miasta.

- W bezpośrednim sąsiedztwie podwórka znajduje się wyjście z Muzeum Gdańska, dawny komisariat oraz wiele lokali gastronomicznych i hoteli. Śmieci, przede wszystkim kartony i butelki po alkoholu, fruwają wszędzie. Na środku stoi wiata śmietnikowa, w której powinny stać pojemniki. Zamiast nich zamieszkują tam osoby bezdomne, niejednokrotnie urządzające imprezy z ogniskiem. Jakby tego było mało, podwórko pełni również funkcję publicznej toalety, z której korzystają przechodnie i klienci z okolicznych knajp. Niektórzy są na tyle bezczelni, że potrafią ściągnąć spodnie i załatwić się na środku podwórka - opisał okoliczny mieszkaniec.

Przyczyny problemu? "Złożone"Przedstawiciele gdańskiego magistratu tłumaczą, że problem ze wskazanym podwórkiem jest nadzwyczaj złożony. Przekonują, że trudno kogokolwiek obciążać za ten stan pełną odpowiedzialnością, jak i znaleźć jego proste rozwiązanie. Dlaczego?

Choć podwórko znajduje się na działce należącej do miasta, to zgodnie z umową dzierżawy, ze znajdującego się na nim śmietnika (oficjalnie: punktu gromadzenia odpadów) może korzystać siedem wspólnot mieszkaniowych, hotel Artus i pobliski oddział Muzeum Gdańska.

To sprawia, że od dawna nie można przeprowadzić inwestycji, która powinna przynieść ulgę mieszkańcom. Mowa o takiej przebudowie wiaty śmietnikowej, aby objęła wszystkie stojące tam pojemniki i jednocześnie była dostępna dla wszystkich.

Wszak telefony do straży miejskiej czy MOPR-u w sprawie bezdomnych rozwiążą problem tylko tymczasowo.

- W związku z napływającymi sygnałami dotyczącymi nocowania osób postronnych, w połowie grudnia Gdańskie Nieruchomości skierowały pismo do współdzierżawców ws. propozycji rozważenia zamknięcia wiaty śmietnikowej. Jednak wszelkie rozwiązania w zakresie modernizacji wiaty, jej zamknięcia, czy choćby ściągnięcia dachu z obudowy wymagają jednomyślnego wystąpienia z takim wnioskiem do Działu Nadzoru Właścicielskiego Gdańskich Nieruchomości wszystkich podmiotów posiadających tytuł prawny do korzystania z powyższego punktu gromadzenia odpadów. Do tej pory nie udało się takiej jednomyślności osiągnąć - tłumaczy Monika Nkome Evini, menedżer Śródmieścia Gdańska.
Dlaczego użytkownicy śmietnika nie mogą się dogadać? Bo spierają się o to, kto z nich produkuje najwięcej odpadów.


Obowiązki dzierżawców punktów gromadzenia odpadówTymczasem to na dzierżawcach wiaty, a nie na służbach miejskich, spoczywa obowiązek utrzymania jej w należytym porządku.

- Bałagan wokół punktów gromadzenia odpadów to dosyć powszechna bolączka, zwłaszcza w historycznych dzielnicach o gęstej zabudowie, gdzie dodatkowo występuje mnogość podmiotów o różnorodnej specyfice branżowej - tłumaczy Monika Nkome Evini. - Z formalnego punktu widzenia to dzierżawcy są odpowiedzialni za utrzymanie punktu gromadzenia odpadów wraz z pasem o szerokości 5 m wokół w czystości oraz do ponoszenia kosztów przeprowadzania co najmniej raz na kwartał dezynfekcji.

Harmonogram wyrzucania odpadów wielkogabarytowychNa przesłanych nam zdjęciach widać postawione obok wiaty odpady wielkogabarytowe, w tym tapczan, na którym śpi bezdomny. Najwidoczniej nie wszyscy okoliczni mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że tego rodzaju odpady są odbierane według ściśle określonego - i publicznie dostępnego - harmonogramu. W przypadku zabudowy wielorodzinnej częstotliwość ich wynosi raz na tydzień.

- Jednym z warunków zachowania czystości w podwórzu jest bezwzględne przestrzeganie harmonogramów wywozów odpadów dostępnych na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl. Jak widać na zdjęciach, nawet przy stanie uporządkowanym przy wiacie pozostawione są odpady gabarytowe i zużyty sprzęt AGD, co nie powinno mieć miejsca, gdyż pozostawione meble i porozrzucane kartony często są swego rodzaju "zachętą" dla osób bezdomnych. Od listopada zeszłego roku funkcjonuje bezpłatna aplikacja Czyste Miasto Gdańsk podpowiadająca do jakiego pojemnika wrzucić dany odpad, kiedy przypada dzień odbiorów poszczególnych frakcji dla danego adresu, czy też "przypominajki" o objazdowych zbiórkach "gabarytów" i odpadów niebezpiecznych. W przypadku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest nawet opcja zamówienia bezpłatnego odbioru bezpośrednio od mieszkańca na stronie www.elektrosmieci.pl - zachęca menedżer Śródmieścia Gdańska.

Miejski konkurs na remonty podwórekW tym miejscu warto również przypomnieć o corocznym miejskim programie, który opisaliśmy na początku marca. Chodzi o akcję "Wspólne podwórko", czyli konkurs skierowany właśnie do wspólnot mieszkaniowych, którego zwycięzcy mogą liczyć na wsparcie remontu podwórka sięgające nawet 80 tys. zł. Jednak aby z niego skorzystać, trzeba wykazać się zaangażowaniem. Nie wystarczy samo zgłoszenie potrzeby remontu. Wnioskodawcy muszą przedstawić m.in. opracowanie projektu zagospodarowania i kosztorysu. Uwaga: termin składania wniosków tegorocznej edycji upłynął 15 maja.

Czytaj więcej: Nawet 80 tys. zł na remont podwórka w Gdańsku

- Zważywszy na złożoność problemu jednostki służby miejskie w miarę możliwości interweniują w opisanych przez mieszkańców przypadkach poważnego zaśmiecenia terenu podwórza. Dodatkowo od lat wdrażane są programy edukacyjne oraz grantowe np. typu "Wspólne podwórko", które mają na celu wspomóc mieszkańców w rozwiązaniu tego typu problemów. Dodatkowo w związku z niezwykle skomplikowaną sytuacją, w tym również związaną ze specyfiką dynamicznie zmieniających się w ostatnich czasach zapisów prawnych Ustawy o odpadach, podjęliśmy próbę wypracowania razem z Zarządami Wspólnot Mieszkaniowych lepszych i bardziej skutecznych rozwiązań. Pierwsze warsztaty z cyklu spotkań miały miejsce w grudniu 2019 r. Kolejne ruszą po zniesieniu obostrzeń spowodowanych pandemią - kwituje Monika Nkome Evini.

Opinie (252) ponad 20 zablokowanych

 • (20)

  Kto za to odpowie?Wstyd dla prawie półmiljonowego miasta,żeby w centrum było coś takiego....w Singapurze to nie do pomyślenia.Dawni hanzeatyccy właściciele w grobie się przewracają...ten Pan pewnie jeszcze śpi,oby jak sie obudzi powstał już w uprzątniętym miejscu...ehhhh...złożonośc problemu...wystarczą dobre chęci i 2 urzędników ogarnie ten bałagan w 2 godziny.... trzeba tylko chcieć...Czuway!

  • 138 29

  • Segregacja odpadów (4)

   W przeważającej liczbie tego typu przypadków winna jest wprowadzona segregacja odpadów na 5 frakcji. Istniejące wiaty śmietnikowe obsługujące budynki wielolokalowe w większości nie są przystosowane do tego typu podziału. Kontenery nie mieszczą się w ich wnętrzu, albo są tak upchnięte, że uniemożliwia to swobodne z nich korzystanie. Mam to pod swoim blokiem od kiedy funkcjonuje rozszerzony podział, więc wiem o czym mówię. Jak zwykle urzędnicy w Brukseli wymyślili strategię podziału odpadów a rzeczywistość zweryfikowała to pod naszymi oknami.

   • 10 0

   • Ewidentnie nie da się

    • 6 1

   • Segregacja. (1)

    Dalszy ciąg tego jest na Szadułkach.Stoją całe kostki posegregowanej makulatury plastiku i chałdy szkła.Nikt tego nie chce wziąść i przerobić,bo się nie opłaca,nic dziwnego że od czasu do czasu powstaje samozapłon(kontrolowany).

    • 4 1

    • bredzisz - moje dzieci były z wycieczką szkolną w jaśkowej dolinie - a ja jako pałowy-klasy ;)

     pamiętam ten syf i smród 30lat temu ... i widziałem te ECO-segrego cudowianki dziś
     to niebo - a ziemia

     • 2 0

   • Długo przed ustawą segregacyjną

    na moim osiedlu przed wiatą stały takie szczuplejsze pojemniki na szkło, plastik i makulaturę. Nikomu to nie przeszkadzało, wręcz ułatwiało korzystanie z nich. Teraz też chyba świat by się nie zawalił, gdyby pojemniki na surowce wtórne stały na zewnątrz, skoro nie mieszczą się w wiacie? Chyba, że urzędasom.

    • 0 3

  • Bo mieszkańcy za mało płacą (4)

   Chciałam podnieść opłaty jak przyszły prezydent Terzassskowski o 300 procent ale nie dało rady. Podniosłam tylko o 100%.

   Dudelkiewiczewiczewicz

   • 20 13

   • Kacperek jesteś żenujący jak Adrian

    • 18 9

   • Drogi PiSowski trolu. (2)

    Podwyżka cen śmieci jest spowodowana tym, że twoje kochane Prawo i ZPRawiedliwości podniosło koszt składowania tony śmieci dziesięciokrotnie, więc się ciesz czopku iż płacisz za wywóz śmieci tylko dwa razy więcej niż wcześniej.

    • 14 8

    • bo dla PiSaków nie ma korelacji - przyczynowo-skutkowej (1)

     wg nich PiS dał 500+ ... ale 30% podwyżki w sklepach dało PO ;))))))

     • 7 3

     • W wiekszosci lbow, nie tylko pisowskich, jest tylko instynkt. Proste impulsy i proste dzialania. Jak u psa czy swini.

      • 0 0

  • milionowego???? (1)

   • 2 0

   • Ktoś śni o potędze. Ale jakiej???

    • 0 0

  • A co współcześnie Gdańsk ma wspólnego z hanza? Nic. Spalone doszczętnie został przez ruskich. Osłony tak jak palona była Warszawa przez Niemców. Ludność wymieniona przymusowo. ero powiązań.....

   • 3 1

  • Czopku PiSowski, więc mówisz że to wina urzędników iż mieszkańcy sobie burdel na podwórku robią? (2)

   Chociaż fakt, wystarczyłby jeden urzędnik by ten burdel ogarnąć, wystarczyłoby 500zł kary mieszkańcom za ten syf walić codziennie.

   • 2 2

   • Dokładnie

    Skoro 7 wspólnot korzysta z tego śmietnika to najpierw pismo z ostrzeżeniem, a potem mandat każdej jak leci z powtórką co 3 dni. Dogadaliby się w mig.

    • 4 0

   • Tak, to wina miasta, ze ten syf tam lezy.

    Wysprzatac, wystawic fakture na co najmniej dwukrotnosc rynkowej ceny takiej uslugi. W przeciwienstwie do pisma wzywajacego do uprzatniecia, takie rozwiazanie zadziala jak zloto.

    • 0 0

  • Dlaczego miasto (2)

   Ma odpowiadać za teren oddany wspólnotom mieszkaniowym i mieszkańcom?

   • 3 0

   • Bo jest właścicielem śmieci. (1)

    Tak jest! Za to miastu płacimy olbrzymie pueniądze.

    • 0 1

    • Za sprzątanie wiaty po mieszkańcach brudasach?

     Płacimy tylko za wywóz śmieci resztę trzeba we własnym zakresie zrobić.

     • 1 0

  • sorry vinetou - ale Mieszkańcy zamiast sami się skrzyknąć wziąć i posprzątać w "czynie społecznym" - DLA Siebie

   przy okazji zabezpieczając swoje podwórko.
   wolą kwękać stękać i sarkać i pisać listy do portali medialnych
   lenistwo nieoPiSane zobowiązuje - czy jak ????

   • 4 1

 • Hmmm (3)

  To taki drugi Bangladesz.
  Wstyd że w mieście takie rzeczy.....
  Na PGR-ach było czyściej.

  • 123 11

  • Polska centrum Europy :)

   • 6 0

  • należy wprowadzić zakaz sprzedaży i spożycia alkoholu na głównym mieście (1)

   od razu wiele tych problemów zniknie

   • 2 3

   • Wujek

    Weź rozpęd i uderz baranka w ścianę

    • 1 4

 • (3)

  Piękny widok. Tak wygląda całe główne miasto "od zaplecza"..

  • 184 11

  • Taki bajzel że aż mi z komputera smród poleciał.

   • 12 3

  • Od zawsze te podwórka smierdzialy szczynami. (1)

   • 12 2

   • A gdzie mam posiekać??????

    • 0 1

 • jaja chyba sobie robicie! (10)

  nie możecie?
  samorząd Gdańska " Niemożna" tak winniscie się tytułować!

  • 161 19

  • (8)

   kolejny komuch, którzy uważa że miasto/samorząd/państwo powinno wszystko robić. utrzymanie porządku jest obowiązkiem dzierżawcy i koniec tematu.

   • 16 24

   • A kto jest współwinny tego syfu? (2)

    Przecież jednym z użytkowników podwórka jest Muzeum Gdańska.

    • 16 6

    • Tak, to na pewno muzeum wystawia stare kanapy i zużyty sprzęt AGD.. (1)

     • 12 5

     • W muzeach wszystko jest stare,za wyjątkiem sztuki nowoczesnej która z czasem też się zestarzeje.

      • 0 0

   • ale dzierżawca nie może wyrzucić żuli i bezdomnych (1)

    do tego jest policja i straż miejska

    • 11 0

    • a policja i SM mają to w d.... za to flaga Unii w oczy kole i znaczek z Konstytucją

     • 2 1

   • słuchaj ten " niemozna nieda się" ( czyli " samorząd") ma tyle podległych służb... (2)

    + policja!
    także wyżej opisany obrazek nie ma prawa istnieć!
    ale jak " niemożna" to nie można

    • 13 1

    • Wytrzyj usta

     • 3 3

    • Straż Miejska mogłaby się tym zająć

     ale na razie zgodnie z "ustawą pandemiczną" wiejscy dostali nakaz sprawdzania maseczek.

     • 2 1

  • kacperek przestań już tam jojczyć i zbieraj kieszonkowe na karę ;)

   • 1 0

 • Nic nowego (14)

  Tak wygląda co drugie podwórko, sam też wrzucałem zdjęcia gruzu wysypanego przy budynku LOTu. Straż Miejska nic nie może, mityczny Menedżer Śródmieścia też nic nie robi (chce robić warsztaty z bezdomnymi?) - nikt nic nie robi. A mieszkańcy znoszą ten syf.

  • 156 14

  • E tam (9)

   co nie da się - bierzemy 20 osób, każda bierzs trochę śmieci zanosi pod dwór artusa i zobaczymy, jak się nie da.

   • 20 5

   • Dobry pomysł (6)

    A jakby każdy mieszkaniec zebrałby trochę śmieci z podwórek z którymi nie radzi sobie miasto i wywalić to na środku Długiej? Super pomysł na happening.

    • 25 7

    • Namawiasz do łamania prawa. Nie pierwszy raz Januszu w przypadku Gdańska i jego władz. (2)

     Przekaze, możliwe że nic a może... To i tak potrwa ale nie ma miejsca na bezprawie. Screenów jest dużo, o resztę zadbają inni.

     • 6 15

     • Bredzisz. (1)

      Tyle mam do powiedzenia :)

      • 8 9

      • Paziwiom, uwidim :)

       • 8 4

    • A to Miasto ten śmietnik zrobiło czy mieszkańcy?

     • 4 1

    • Świetny pomysł. Ale lepiej śmieci od razu do śmietnika.

     • 2 0

    • Poza tym Januszku za czystość na podwórkach odpowiadają mieszkańcy i wspólnoty.

     Więc wyłącz kompa, zbierz ekipę internetowy wojowniku i posprzątaj ten bajzel.

     • 3 2

   • pod gabinet Dulki w UM te smieci rzuccie-tylko to da efekt (1)

    • 12 6

    • Swoje śmieci pod swój gabinet zanieś czopku.

     • 3 2

  • Mityczny menadzer srodmiescia jest od fotografowania sie przy kladce na ołowianke. (1)

   Wystarczy spojrzeć na fb tego menadżera i już widzimy czym się zajmuje . porażka. pani bierze kasę za co się pytam ,co zrobiła dla mieszkańców?

   • 7 1

   • A to oni wam syf robią, śmieci podrzucają, nasyłają tam obszczymurów?

    To jest wasze zadanie dbać o czystość i porządek na własnym podwórku, nie menedżera, nie urzędników, ale wasze.

    • 3 2

  • To niech mieszkańcy posprzątają teren swojego otoczenia, którym zarządza ich wspólnota mieszkaniowa. (1)

   Podejście z poprzedniej epoki. Sam nic nie zrobię, bo wszystko miasto/państwo ma za mnie zrobić.

   • 3 2

   • Przecież to roszczeniowe PiSopatusy, im się to poprostu należy!!!

    • 2 1

 • Miasto (8)

  Jaki Gospodarz (prezydent ) takie miasto.

  • 204 39

  • Miasto z płyty wiórowej (2)

   • 21 8

   • Wióry z miasta płytowego

    • 9 2

   • A Państwo z kartonu po maseczkach bez atestu.

    • 6 3

  • takie miasto jacy mieszkańcy (2)

   to też jest w pewnym sensie prawdziwa teza

   • 14 12

   • Ryba psuje się od głowy... (1)

    • 11 8

    • Dlatego wielu wędkarzy obcina i wrzuca do wody,co z kolei staje się karmą dla następnych.

     • 1 1

  • Nie zganiajcie na prezydent ,bo to my ludzie nie dbamy o porządek.Widac to w mieście,prosty przykład maseczki,rękawiczki,chusteczki.

   • 16 11

  • Co????

   Jaki Polak (mieszkaniec lub turysta) takie miejsce. Dotyczy to wiosek i miast. Zabawa z wychowaniem dzieci, po latach w dorosłym życiu, tym skutkuje.

   • 0 0

 • (6)

  Podnieście ceny wywozu odpadów o kolejne 300% by było lepiej czyściej porządniej.

  • 134 23

  • ogólnie rozumiany wywóz śmieci z miasta, lotniska, pkp, itd itp (1)

   to wielomilionowy interes na którym od zawsze można przekręty robić. A że mieszkańcom śmierdzi? A kogo to obchodzi?

   • 17 2

   • widać, że na pewno Ciebie

    • 1 12

  • (1)

   Wszedzie podniesiono ceny smieci, ciekawe dlaczego w innych dzielnicach wyglada to zupelnie inaczej, no ale ludzie wyrzucaja smieci do smietnikow a nie obok. To tak jak z palaczami, pali kolo smietnika a pety rzuca obok

   • 5 4

   • u mnie w gminie nie podniesiono, a niektórym obniżono. Ale w gdańsku niedasie

    • 5 4

  • Podziękuj swojemu kochanemu Prawu i ZPRawiedliwości czopku.

   Bo to oni podnieśli koszt składowania tony śmieci dziesięciokrotnie, więc się ciesz że ty płacisz tylko dwa razy więcej niż wcześniej.

   • 2 1

  • plac sam za to jesli jestes milionerem

   • 0 0

 • Od dawna można zauważyć, ze firmy odpowiadające za wywozenie śmieci... (4)

  Leca w kulki. Wręcz selekcja. Nawet na osiedlach, gdzie mają jedno miejsce za drugim, potrafią omijać konkretne. Potem robi się syf i to też im przeszkadza, więc omijają. Ciężka praca ale są pewne granice.

  • 94 9

  • dokładnie

   u mnie gabaryty leżą pod śmietnikiem już od 2 miesięcy i nikt nich nie zabiera.

   • 9 3

  • (1)

   Nieprawda, mieszkam na Chelmie i codziennie wczesnym rankiem zajezdzaja smieciarki i wywoza smieci, no ale tutaj ludzie placa za smieci. Jezeli ktos nie placi to taki jest wlasnie skutek

   • 3 3

   • Ale tak wszystkie jednoczesnie napierniczaja rankiem?

    Szkło, suche, o dużych gabarytach...to tam korek musi być i współczuję hałasu o wczesnej porze.

    • 2 2

  • Tak wlasnie wyglada socjalizm. Kase i tak dostana wiec nie musza sie starac. Przed reforma smieciowa byl porzadek. Teraz powierzchnia przeznaczona na smieci znacznie sie powiekszyla a do tego wszedzie walaja sie smieci. Pozostaje sie modlic, zeby ten socjalizm nie rozszedl sie na inne obszary.

   • 2 1

 • A co wam to przeszkadza ze jakis bezdomny w koncu mógł spać na łóżku ? Ja tam widze same skarby.

  kartony mozna zaniesc do skupu przydają sie do wszystkiego dodatkowo mnóstwo mebli które mozna przerobić lub wykorzystać tylko ze bym wiedział wczesniej to bym podjechał.
  a ten z budowy obok to skarżyć do kierownika budowy obok .

  • 32 51

 • (10)

  Jak można zrobić taki śmietnik w centrum miasta!? Bieda w tej Polsce. Gdańsk ładny jest tylko na pocztówkach.

  • 114 16

  • Albo na zdjęciach z dronów (8)

   Jak zejść z Długiej, Mariackiej albo Piwnej i pozaglądać w zakamarkach wszędzie brud, śmieci, wymiociny psie kupy i małpki po gorzale.

   • 21 4

   • Kręcą cię takie miejsca? (4)

    • 7 11

    • Zapytaj czy mieszkańców (a raczej ich resztki) to kręci (3)

     Bo muszą takie wspaniałe obrazki oglądać na codzień.

     • 8 2

     • Ale to ty tam lazisz.

      • 1 9

     • (1)

      To niech wrzucaja smieci, tak zreszta dzieje sie na calym cywilizowanym swiecie, do smietnika a nie obok. Moze nie segreguja, moze nie placa za wywoz smieci i sa tego efekty

      • 2 2

      • Moze trzeba doczytac ze zrozumieniem artykuł ?

       A może na tym podwórku są dwie knajpy hotel i muzeum widzisz co to za śmieci leżą. Mieszkańcy wyrzucają tonę kartonów? No proszę Cię.

       • 4 0

   • I szczury! (1)

    Ganiają nawet w biały dzień.

    • 3 1

    • I Godzilla!

     Ale tylko nocą.

     • 2 2

   • Coś trzeba pić.

    • 0 1

  • tak to szczera prawda

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.