Fakty i opinie

Śnieżyca zamknęła obwodnicę i lotnisko. Wieczorem pogoda sie poprawiła

Widoczność na lotnisku w Rębiechowie przed południem. Ok. południa wzrosła do 600 metrów.
Widoczność na lotnisku w Rębiechowie przed południem. Ok. południa wzrosła do 600 metrów. fot.Sebastian Elijasz/KFP

Śnieg od rana zasypuje Trójmiasto. Zamknięta jest obwodnica. Lotnisko zostało zamknięte na godzinę, ale w południe znowu je otwarto. Na drogach coraz większe korki.Boxford w terminalu DCT.
Boxford w terminalu DCT. Mariusz/czytelnik trojmiasto.pl
Aktualizacja - Późnym popołudniem sytuacja w Trójmieście się poprawiła. Gdy śnieg przestał padać obwodnica została otwarta dla kierowców, a samoloty zaczęły wracać na trójmiejskie lotnisko. Jednak zakłócenia w ich grafiku będą widoczne jeszcze przez wiele godzin.

Aktualizacja godz.14:45 Policja apeluje do kierowców samochodów ciężarowych, by nie jechali w kierunku obwodnicy. I tak nie będą na nią wpuszczani.

Aktualizacja godz. 14:00 Pogoda wyrządza także szkody na terenie gdańskiego portu. Silny wiatr zerwał podczas przeładunku cumy statku Boxford, cumującego przy terminalu DCT. Na ratunek popłynęły dwa holowniki: Virtus i Tytan, należące do WUŻ Port and Maritime Service Ltd. Jak dowiedzieliśmy się w Kapitanacie Portu Gdańsk kontenerowiec nie uległ uszkodzeniu. Podczas zdarzenie nie ucierpieli też marynarze, ani pracownicy terminalu.

Aktualizacja godz. 13:53 Obwodnica w kierunku Gdańska została ponownie zablokowana - tym razem przez pojazd ciężarowy. Policja znów apeluje do kierowców ciężarówek, aby nie wjeżdżali na obwodnicę.

Aktualizacja godz. 13:02 Alina Żarnoch-Garnik, rzecznik ZTM: - Autobusy komunikacji miejskiej mają opóźnienia z powody warunków atmosferycznych. Największe są na trasach linii 207 i 209 w kierunku Pruszca Gdańskiego.

Osowa, obwodnica i śródmieście Gdańska - zobacz jazdę przez zasypane śniegiem miasto.Aktualizacja godz. 12:30 Wjazd na obwodnicę Trójmiasta od strony Chyloni został odblokowany dla samochodów osobowych. Na miejscu jest policja, która zatrzymuje wszystkie ciężarówki, aby znów nie doszło do sytuacji, w której piaskarki i pługi nie będą mogły wjechać na obwodnicę.

Zerwana trakcja między Rumią a Redą sprawia, że kolejki jeżdżą tylko po jednym torze.

Aktualizacja godz. 12:05 Poprawiła się widoczność na lotnisku w Rębiechowie - widać już na ok. 600 m. - Lotnisko zostało otwarte, ale to wciąż od pilotów zależy czy będą u nas lądować - informuje Michał Dargacz.

Aktualizacja godz. 11:27 - Z uwagi na złe warunki atmosferyczne: wiatr i opady śniegu, zamykamy obwodnicę w kierunku Gdańska - wjazd od strony Chyloni. Muszą tam wjechać piaskarki - informuje Dorota Podhorecka-Kłos z gdyńskiej policji. Obwodnica będzie zamknięta przez minimum godzinę.

Aktualizacja godz. 11:07 Lotnisko zamknięte. Na razie od godz. 11 do 12 żaden samolot nie wyląduje i nie wystartuje. - Odśnieżamy cały czas, ale sytuacja jest bardzo ciężka. Możliwe, że lotnisko będzie zamknięte jeszcze dłużej - mówi Michał Dargacz z działu marketingu gdańskiego portu lotniczego.

Aktualizacja godz. 10:32 Coraz większe problemy w Rębiechowie powoduje wiatr, który wieje wzdłuż pasa startowego. Lądującym pod wiatr ograniczałby widoczność, lądowanie z wiatrem jest jeszcze niebezpieczniejsze. - Dyrekcja portu lotniczego rozważa zamknięcie lotniska, ponieważ piloci i tak nie decydują się na lądowania w takich warunkach - mówi Michał Dargacz z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

Aktualizacja godz. 10:08 - Na razie nie będzie zakazu wjazdu dla samochodów ciężarowych na teren Gdańska. Sytuacja jeszcze jest pod kontrolą - informuje dyżurny inżynier miasta Gdańska.

Aktualizacja godz. 10:03 W Gdyni także nie jest lekko. Spóźniają się autobusy i trolejbusy, są korki na głównych ulicach - m.in. Janka Wiśniewskiego zobacz na mapie Gdyni, przy węźle Wzgórze i na Morskiej zobacz na mapie Gdyni. - Sam utknąłem w korku, ale widziałem już pługi i wiem, że na drogach jest cały sprzęt jakim dysponujemy - mówi nam jeden z pracowników gdyńskiego ZDiZ, odpowiedzialny za... utrzymanie dróg.

Aktualizacja godz. 9:53 - Od 15 minut czekam na Sprintera, w tym czasie przejechały dwa pociągi dalekobieżne, ale żadna SKM-ka. Mimo to na peronie nie ma tłumów, chyba ludzie dziś nie wyszli z domów - alarmuje z Chyloni pan Piotr.

Aktualizacja godz. 9:30 Na wysokości Karwin, na jezdni w kierunku Gdańska, TIR stanął w poprzek obwodnicy i blokuje ruch. Na wysokości Matarni, furgonetka wjeżdżająca na obwodnicę w kierunku Gdyni, wpadła do rowu.

Aktualizacja godz. 9:15 - Sytuacja w Rębiechowie jest trudna. - Choć służby cały czas odśnieżają pas startowy, problemem jest śnieżyca, która bardzo utrudnia widoczność. Samolot do Frankfurtu odleciał z Gdańska, ale planowane przyloty są poopóźnianie - informuje Michał Dargacz z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

Sprawdzaj na bieżąco odloty i przyloty na stronie lotniska

Nie jest łatwo wejść do tunelu po oblodzonych i zaśnieżonych schodach.***


Wszystkie prognozy zgodnie zapowiadają, że w czwartek rano nad Trójmiastem zacznie sypać śnieg. Najintensywniej będzie padać od godz. 7 do 10, do tego będzie duży mróz i silny wiatr. To połączenie to zmora drogowców. Nie byłoby problemu, gdyby śnieg padał w nocy, mniejszy ruch ułatwia oczyszczanie ulic.

Czy zimą można liczyć na komunikację miejską?

tak, głównie na tramwaje i SKM, raczej nie na autobusy 35%
rzadko, ciągle coś się psuje, albo drogi są zasypane 29%
nie, szczególnie, gdy pada śnieg 36%
zakończona Łącznie głosów: 2655
- Opady w godzinach porannego szczytu, mogą spowodować, że trzeba się liczyć z bardzo poważnymi utrudnieniami na drogach. Sprzęt oczyszczający ulice, tak jak i kierowcy, stanie w korkach - zapowiada Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

W Sopocie, gdy rano będzie silnie padać, pługopiaskarki będą zatrzymywać się na światłach i tak długo blokować ruch, by droga przed nimi opustoszała z  samochodów i będą mogły odśnieżyć dany odcinek.

Drogowcy na atak zimy czekają z obawą, ale wszędzie wprowadzono 24-godzinne dyżury. Trójmiejskie służby drogowe twierdzą, że są gotowe są na nadejście zimy. Ale utrudnień na drogach nie da się uniknąć. Doprowadzenie do tego by po opadach asfalt znów był czarny trwa około 5 godzin, ale od momentu, kiedy przestanie padać śnieg.

Ponadto boczne uliczki odśnieżane są na końcu. W pierwszej kolejności pługopiaskarki wyjeżdżają na główne arterie oraz drogi, po których kursuje komunikacja miejska. Dlatego drogowcy, a także Policja, zalecają pozostawienie aut pod domem i skorzystanie z SKM-ek lub tramwajów. Autobusy uzależnione są od tego co się dzieje na drodze.

Opinie (636) ponad 50 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Jest tak zimno ze ja chyba jednak nie moge isc dzisiaj do pracy :)

  • 525 19

 • piję ciepłą kawę i na myśl o wyjściu z domu źle mi się robi...

  chcę już wakacje +25stopni i słońce

  • 281 86

 • dobrze będzie

  nasypie , nasypie, potem oni nasypią nasypią , potem jedni ponarzekają , inni się spóźnią, i tak zleci aby do wiosny

  • 316 5

 • eee, jaki poranny szczyt? musialoby juz zaczac padac. jak zacznie o 8 to już porannemu szczytowi nie zaszkodzi, nie spadnie od razu pol metra.

  • 44 4

 • Opinia wyróżniona

  bez sensu

  nie tak dawno temu, bo ok 15-20 lat wstecz, gdy napadało 1,5 m śniegu, było -20 st.C, jakoś ludzie potrafili żyć, wszyscy dawali sobie radę. Teraz jest -7 st.C i 5 cm śniegu to normalnie istny armagedon

  • 376 12

 • Drodzy kierowcy

  Przestancie jezdzic w tak zasniezone dni autami po dzwonie w niemczech.Zalozcie co najmniej zimowki i zrezygnujcie z poruszania sie autami z napedem na jedna os.
  Bo blokujecie drogi.golfami i fiatami.Ostatnio nie zdazylem do firmy.

  • 58 293

 • w poniedziałek też miało zasypać Trójmiasto,ale jak zawsze coś nie wyszło;/

  • 63 7

 • zostawcie auta,dajcie

  drogowcom oczyścić ulice !

  • 107 28

 • nowobogacki się znalazł - przesiądź się

  do komunikacji miejskiej,ale czy będziesz potrafił skasować bilet ?

  • 79 5

 • co najmniej zimówki :D ale najlepiej ultra-zimówki?

  • 37 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.