Fakty i opinie

Sobotnia noc należy do muzeów

Najnowszy artukuł na ten temat

Deszczowa Noc Muzeów pełna atrakcji i zwiedzających

Noc muzeów zwykle przyciąga tłumy, czy tak samo będzie w tym roku? Na zdjęciu: kolejka chętnych do zwiedzenia Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Noc muzeów zwykle przyciąga tłumy, czy tak samo będzie w tym roku? Na zdjęciu: kolejka chętnych do zwiedzenia Muzeum Bursztynu w Gdańsku. fot. Joanna Jarzęcka/czytelniczka trojmiasto.pl

Z 16 na 17 maja po raz czwarty rusza w Trójmieście Europejska Noc Muzeów. To jedyny dzień w roku, gdy ośrodki sztuki są otwarte dla małych i dużych od 19:00 do 1:00 w nocy. I to za darmo lub za przysłowiową złotówkę.Ci, którzy w zeszłym roku nie zwiedzili "Błyskawicy" w tym roku nie naprawią swojego błędu. Tym razem okrętu nie będzie można zwiedzać.
Ci, którzy w zeszłym roku nie zwiedzili "Błyskawicy" w tym roku nie naprawią swojego błędu. Tym razem okrętu nie będzie można zwiedzać. fot. Mariusz Kurzyk/trojmiasto.pl
Noc Muzeów jest największą imprezą masową, związaną ze sztuką muzealną w Europie. Tego dnia większość ośrodków muzealnych udostępnia zwiedzającym swoje kolekcje i przygotowuje specjalne atrakcje. Z roku na rok rośnie liczba instytucji, które włączają się w jej obchody. Jak będzie wyglądać tegoroczna IV edycja Nocy Muzeów w Trójmieście?

Tradycyjnie do dzieci kieruje swoją propozycję Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. W Spichlerzach - siedzibie muzeum (w kolejnych salach muzeum) oraz na Sołdku najmłodsi spotkają się z barwnymi duchami, które zaprezentują swoje morskie opowieści w formie żywych obrazów. Do swojej tajemnicy przyzna się m.in. kucharz okrętowy, Żona rybaka, czy Wdowa po gdańskim kupcu. Przewidziano też liczne warsztaty z udziałem publiczności.

Co myślisz o idei Nocy Muzeów?

To świetna inicjatywa. Uczestniczę w niej kiedy tylko mogę. 46%
Popieram tę akcje. Czasami korzystam z możliwości zobaczenia jakiejś wystawy. 23%
Pomysł dobry, ale zrażają mnie kolejki przed wejściem do muzeum. 28%
Nie interesuje mnie, nie chodzę do muzeum. 3%
zakończona Łącznie głosów: 1504
W oddziałach Muzeum Narodowym, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Muzeum Archeologicznym oprócz aktualnie udostępnionych wystaw, czekają zwiedzających krótkie wykłady oraz gry, zabawy i mini warsztaty dla dzieci, przybliżające tematykę, której poświęcone są poszczególne oddziały. Z atrakcji wymienić warto m.in. wykłady o dawnym Gdańsku i kino dla maluchów w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego, szlifowanie bursztynu i zwiedzanie wieży więziennej w Muzeum Bursztynu, opowieści rycerskie urozmaicone występami kuglarzy i barda w Dworze Artusa (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) czy prezentację i pokaz obróbki bursztynu oraz przymierzanie elementów uzbrojenia w Muzeum Archeologicznym.

Miłośnicy sztuk wizualnych powinni znaleźć czas na odwiedzenie Instytutu Sztuki Wyspa (Graffiti-jam, interaktywna wystawa Islandea) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (interdyscyplinarną "Akcję JAZZda malarska" zaprezentuje w dwóch odsłonach Marzena Turek-Gaś, a po niej odbędzie się przegląd reklam artystycznych i filmów krótkometrażowych w ramach festiwalu Euroshorts). W świat kina przeniosą chętnych organizatorzy Nocy Muzeów, czyli Biuro Gdańsk i Metropolia Gdańska - Europejska Stolica Kultury 2016. W siedzibie Biura odbędą się projekcje filmów: "Pamiętny rok" (reż. Ireneusz Engler), "Ostatki" (reż. Andrzej Fidyk) i "Opowieści Okrągłego stołu" (reż. Leszek Dziumowicz, Piotr Bikont).

W Gdyni na Bulwarze Nadmorskim koncertować będzie Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Ekspozycję plenerową Muzeum Marynarki Wojennej można będzie oglądać do godz. 1 w nocy za darmo. Ciekawostką ma być prezentacja na plaży zrekonstruowanego małego okrętu podwodnego "Błotniak". Będzie go można obejrzeć z bliska, a także zobaczyć, jak się zanurza i wynurza. Niestety, w tym roku nie zobaczymy Błyskawicy. Powodem jest wciąż trwający remont nabrzeża.

Dla zwiedzających otwarty będzie Dar Pomorza. Pamiętać jednak trzeba, że zacumowany jest na Nabrzeżu Prezydenta, przy Sea Towers. Na jego pokładzie planowany jest występ zespołu szantowego "Kubryk" z Ustki.

W tym roku Muzeum Miasta Gdyni postawiło na taniec i muzykę. Gdyńskie grupy młodzieżowe zaprezentują mieszankę taneczną od hip-hopu przez street dance, house po pokazy cheerleaderek. Otwarta zostanie wystawa "Antoni Suchanek - portret malarza". Zagra "Klezmoret Trio" Pawła Nowaka, zaprezentują się adepci Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Usłyszymy również Gdyńską Orkiestrę Kameralną.

- Będzie też oprowadzanie po zakamarkach muzeum, zapleczu technicznym, czyli miejscach zwykle niedostępnych - mówi Marcin Szerle z Muzeum Miasta Gdyni. - Zobaczyć będzie można nasze pracownie, pomieszczenia konserwatorskie, a nawet wentylatornie, do których wchodzą jedynie pracownicy techniczni. Pokażemy nawet nasze połączenie z Muzeum Marynarki Wojennej.

Do Nocy Muzeów po raz pierwszy włączyło się Centrum Nauki Experyment. Wśród atrakcji jakie proponuje zwiedzającym m.in. spotkanie z łagodnym wampirem, wywołanie dżina z butelki i podsłuchanie światu nietoperzy. Zaprasza także na prezentację astronomiczną, spotkanie z projektami Leonarda da Vinci, przymierzenie alko-gogli, które pozwala sprawdzić jak na nasze zachowanie wpływa jeden promil alkoholu.

W czasie Nocy Muzeów uruchomione zostaną specjalne połączenia autobusowe:

W Gdańsku podczas Nocy Muzeów w godzinach 19:00-1:00 co 30 minut kursować będzie bezpłatny autobus na trasie:
Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa - Toruńska - Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa - Wały Jagiellońskie - Podwale Grodzkie - Wały Piastowskie

Na trasie w obu kierunkach obowiązują przystanki: Wały Piastowskie, Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".

W Gdyni w godzinach 18:45-1:10 zostanie uruchomiona bezpłatna linia komunikacji miejskiej oznaczona "NM" jak Noc Muzeów. Linia funkcjonować będzie z częstotliwością 35-40 min. Autobus zatrzymuje się na wszystkich przystankach po trasie przejazdu.

Trasa linii "NM": Gdynia Główna PKP - Władysława IV - al. Zwycięstwa - Centrum Nauki "Experyment" - al. Zwycięstwa - ul. Świętojańska - Muzeum Miasta Gdyni (przystanek przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Borcharda) - Statek-Muzeum "Dar Pomorza" (przystanek przy Centrum "Gemini") - Gdynia Główna PKP.

W okolicznych klubach przewiedziano 10% zniżki za okazaniem biletów do muzeum lub znaczka z logo Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dla Gdańska (szczegóły na stronie www.gdansk2016.eu/nocmuzeow).

Opinie (114) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.