• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Troska o Gedanię powinna łączyć, ale dzieli gdańszczan

Michał Stąporek
15 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gedania: poseł domaga się wywłaszczenia terenu
Stan terenów należących kiedyś do klubu Gedania nie satysfakcjonuje dziś nikogo: ani zwolenników przywrócenia tu aktywności sportowej, ani też pragnących, by w tym miejscu powstało osiedle mieszkaniowe. Stan terenów należących kiedyś do klubu Gedania nie satysfakcjonuje dziś nikogo: ani zwolenników przywrócenia tu aktywności sportowej, ani też pragnących, by w tym miejscu powstało osiedle mieszkaniowe.

Dyskusja o zagospodarowaniu terenów po klubie Gedania we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska rozpala mieszkańców Gdańska. Szkoda tylko, że dyskutanci wolą dostrzegać to, co ich dzieli, zamiast tego, co ich łączy.O konflikcie wokół terenów po klubie Gedania pisaliśmy wielokrotnie, ale podstawowe fakty z historii tego miejsca przypominamy jeszcze raz w telegraficznym skrócie.

 • Od 1926 r., przy dzisiejszej ul. Kościuszki działało boisko piłkarskie, wykorzystywane przez klub sportowy Gedania (powstały 4 lata wcześniej), ważny przejaw obywatelskiej aktywności Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.
 • Pomordowani podczas wojny członkowie klubu (co najmniej 75 ofiar) spoczęli na cmentarzu na Zaspie, w 1972 r. na terenie przy Kościuszki wmurowano urny z ziemią przywiezioną z miejsc, w których ginęli Polacy z Gdańska i Pomorza.
 • Reaktywowany po wojnie klub, od 1957 r. prowadził tu m.in. sekcje piłki nożnej, lekkoatletyki, boksu czy siatkówki.
 • W 2005 r. klub dostał od miasta teren przy Kościuszki w użytkowanie wieczyste, z zastrzeżeniem, że ma tu być prowadzona działalność sportowa.
 • Dwa lata później majątek trafił jednak - jak pokazały wyroki sądów: zgodnie z prawem - do działaczy, którzy poza działalnością sportową postanowili zbudować tu mieszkania. Tłumaczyli, że zyski z ich sprzedaży pozwolą na finansowanie sportu i budowę nowej hali dla siatkarek.
 • To było jednak niemożliwe, ponieważ nie pozwala na to prawo miejscowe. Miasto odrzucało propozycję zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i dopuszczenia do budowy mieszkań.
 • W tym czasie kompleks sportowy niszczał: zniknęła hala sportowa, zdewastowano trybuny i boisko piłkarskie. Przy Kościuszki składowany był gruz i materiały budowlane.
 • Latem 2017 r. prawo użytkowania wieczystego trafiło za 16,5 mln zł do dużej firmy deweloperskiej Robyg. Kilka dni temu zaprezentowała ona dwie wizje zabudowy tych terenów: jedną zgodną z obowiązującym planem i drugą, która wymagałaby jego zmiany.


 • Propozycja zagospodarowania terenu Gedanii zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego...
 • ...i możliwa do realizacji wyłącznie w przypadku zmiany planu.

***

Spór o przyszłość tego terenu ma kilka aspektów, którym warto się przyjrzeć.

Stanowisko miasta: plan obowiązuje, musicie się go trzymać

Zgodnie z ustaleniami uchwalonego w styczniu 2009 r planu zagospodarowania przestrzennego, na tym terenie może powstać zabudowa usługowa związana ze sportem, rekreacją i turystyką. Plan wymaga zachowania pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej z trybunami. Ochronie podlega również historyczny sposób zagospodarowania wnętrza terenu Klubu Gedania w postaci boiska sportowego - w maju tego roku ten teren został wpisany do ewidencji zabytków.

Mecz piłki nożnej Warszawianka - Gedania rozegrany w kwietniu 1939 r. na stadionie przy ulicy Wawelskiej 5 w Warszawie. Mecz piłki nożnej Warszawianka - Gedania rozegrany w kwietniu 1939 r. na stadionie przy ulicy Wawelskiej 5 w Warszawie.
Miejscy urzędnicy konsekwentnie domagają się od użytkownika wieczystego (firma deweloperska Robyg), by ten trzymał się ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego. Taką postawę trzeba ocenić pozytywne, zwłaszcza, że jest to zachowanie co najmniej niestandardowe, jak na gdańskie realia. Przyzwyczailiśmy się już bowiem do tego, że urzędnicy chętnie i sprawnie dostosowują swoje decyzje i miejscowe plany do oczekiwań deweloperów.

Przykłady na to można niestety mnożyć. Tak było w przypadku zagospodarowania terenu po browarze Heweliusz, tak było w przypadku wieżowców, które powstały w miejsce centrum handlowego Sukces przy ul. Partyzantów, tak było w przypadku terenów po TVP Gdańsk przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie, tak próbowano zrobić na ul. Krasickiego w Brzeźnie, gdzie tylko masowy opór mieszkańców nie pozwolił na budowę wieżowców zamiast kilkupiętrowych budynków.

Dlaczego w tym wypadku urzędnicy postępują inaczej? Widzę dwa powody.

 1. Po pierwsze, może to być konsekwencją niemal osobistego sporu, jaki prezydent Gdańska toczył przez lata z prezesem Gedanii SA, który uwłaszczył się na gruncie klubu. Co prawda sądy uznały, że stało się to zgodnie z prawem, ale moralnie taka sytuacja jest dla wielu nie do zaakceptowania.
 2. Po drugie: przeszłość i przyszłość terenów Gedanii wykorzystywana jest jako element walki politycznej.


Gdy w grę wchodzi polityka

Bo stosunek do zagospodarowania terenów po Gedanii wykorzystywany jest w bieżących rozgrywkach politycznych.

W konflikt angażuje się m.in. Kacper Płażyński, młody prawnik, od pewnego czasu postrzegany jako kandydat na prezydenta Gdańska z ramienia PiS (z sondy na naszej stronie wynika, że cieszy się on największym poparciem z grona możliwych kandydatów tej partii). Deklaruje on swoje poparcie dla tych mieszkańców Gdańska, którzy domagają się wznowienia aktywności sportowej na terenach przy ul. Kościuszki.

Szkopuł w tym, że miasto także się tego domaga, czym skutecznie wytrąca oponentom oręż z ręki. Dlatego też ostatnio mieszkańcy sympatyzujący z facebookowym profilem Gedania - Stop bezprawiu na historycznych terenach wysunęli postulat bardziej radykalny: miasto ma nie tylko doprowadzić do reaktywacji sportu na terenie Gedanii, ale samo ma się w to zaangażować.

Także ostatni postulat wiceministra kultury Jarosława Sellina (PiS), by rozważyć wpisanie terenów Gedanii do rejestru zabytków (na razie jest on w ewidencji zabytków, co oznacza ochronę o stopień niższą) może być interpretowany zarówno jako chęć ochrony historycznego charakteru tego terenu, jak i element walki politycznej, w której wygra ten, kto najgorliwiej broni śladów przedwojennej polskości tego miejsca.

Odsłonięta w 1972 r. tablica pamiątkowa przy stadionie na ul. Kościuszki we Wrzeszczu, poświęcona członkom klubu sportowego Gedania, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Odsłonięta w 1972 r. tablica pamiątkowa przy stadionie na ul. Kościuszki we Wrzeszczu, poświęcona członkom klubu sportowego Gedania, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Wiceminister zwrócił się kilka dni temu do wojewody, by ten ustalił, czy znajdujące się na tym terenie miejsce z prochami ofiar hitleryzmu spełnia wymogi do uznania za grób wojenny i tym samym podlega opiece prawnej.

Można jednak zadać pytanie, dlaczego godności tego miejsca nie broniono 10 lat temu, gdy pozostałości stadionu Gedanii stawały się najbardziej popularnym w okolicy wybiegiem dla psów...

Obywatelska aktywność i... zacietrzewienie

O ile instrumentalne wykorzystanie konfliktu wokół Gedanii oceniam negatywnie, o tyle cieszy mnie, że spór autentycznie zaangażował mieszkańców, którzy szczerze, bez politycznych pobudek, walczą o przyszłość tego terenu.

Dodajmy: przyszłość zgodną z własnymi oczekiwaniami.

Bo nie sposób nie zauważyć, że sami gdańszczanie mają różne podejście do przyszłości tego terenu. Podział ten nie przebiega (na szczęście) zgodnie z sympatiami politycznymi, lecz raczej różnym stosunkiem do przeszłości i przyszłości. To spór między - w bardzo dużym uproszczeniu - konserwatystami a postępowcami.

Wydaje się, że dla tych pierwszych najważniejsze jest to, by na terenie przy ul. Kościuszki (kolejność jest kluczowa):

 1. podkreślono przedwojenną polskość tego miejsca,
 2. godnie upamiętniono ofiary zbrodni niemieckich na gdańskiej Polonii,
 3. przywrócono historyczną, ogólnodostępną i darmową funkcję sportową,
 4. powstała tu zabudowa, która w możliwie jak najmniejszym stopniu wpłynie na komfort życia dotychczasowych mieszkańców okolicy.


Z kolei druga grupa zdaje się oczekiwać, że:

 1. zdewastowany i niewykorzystywany dziś teren stanie się żyjącym fragmentem miasta,
 2. zostanie on zagospodarowany w sposób charakterystyczny dla śródmieść, a więc zabudową mieszkaniową,
 3. deweloper zapewni okolicznym mieszkańcom miejsce do rekreacji w postaci parku i/lub terenów sportowych,
 4. przy tym wszystkim zostanie podkreślony historyczny charakter tego terenu.


Czy te wizje aż tak bardzo się różnią? Uważam, że nie, choć dostrzegam oczywiście postulaty wykluczające się, takie jak:

 • zachowanie komfortu dotychczasowych mieszkańców vs. wprowadzenie nowych mieszkańców do dzielnicy,
 • przywrócenie historycznej funkcji sportowej (duży stadion z trybunami) vs. zapewnienie rekreacji mieszkańcom (więcej małych boisk).


Mimo wszystko sądzę, że oba stanowiska można pogodzić dzięki obustronnym kompromisom. Jednak przebieg debaty, jaka rozgorzała pomiędzy zwaśnionymi stronami, nastawia mnie do takiej możliwości sceptycznie.

W dyskusjach - na szczęście internetowych, bo co by to było, gdyby dyskutanci stanęli sobie naprzeciw?! - padają bowiem takie "argumenty" jak:

 • Gdańskiem rządzą Kaszubi i Zabużanie, którzy nie kochają miasta
 • sentyment walczy ze zdrowym rozsądkiem
 • urodziłam tu sześcioro dzieci, a ile wy?
 • biedasentymentalizm próbuje zatrzymywać rozwój
 • brednie ludzi, którzy w Gdańsku są przyjezdnymi
 • chore wizje


Jeżeli to się nie zmieni i obie strony się nie porozumieją, to wszyscy na tym stracą, bo historyczna Gedania pozostanie tym, czym jest od kliku lat: wychodkiem dla psów, gdzie nie ma ani życia, ani szacunku dla Polaków żyjących tu w okresie Wolnego Miasta.

Zrujnowany teren klubu Gedania. Film z 2014 r.

Opinie (167) ponad 10 zablokowanych

 • (5)

  W tych czasach to osiedle mieszkaniowe, jak ten Gdańsk się elegancko rozbudowuje. Metropolia europejska:)

  • 25 83

  • brakuje tylko dzielnic emigranckich takich jak w Europie zach. (3)

   Wtedy dopiero bedziesz mogl czytelniku napisac o "metropolii europejskiej".
   Dzis poki co zyjemy w polskim zascianku w miescie sredniej wielkosci, ktorej wladze sa wyjatkowo chciwe i traktuja miasto jako prywatna firme. taki folwark troche.

   • 21 13

   • (2)

    Tak, bo w Polsce dzielnic biedy i rozpaczy nie ma. Obudź się!

    • 11 4

    • buczę się. i wez sobie pod dach dwóch lekarzy z Afryki. (1)

     Jak ci zrobia kolonskopie to będziesz zdrowy ale nie na umysle

     • 8 7

     • "Buczysz się"?

      • 0 2

  • Weź leki naczelny błaźnie o milionie nicków.

   • 4 3

 • (16)

  Jedyna opcja powrot terenu do miasta. Oszusci dostali teren za bezcen na konkretne cele a sprzedali developerowi.

  • 155 10

  • Moze poczekajmy z rozmowami do zapadniecia wyrokow dla gdanskich wlodarzy bo z przestepcami nie negocjuje sie. (2)

   • 9 25

   • (1)

    Adamowicz chce tam terenów sportowych albo zwrotu działki dla miasta. Plażyński z PiS chciał deweloperki. Dlaczego CBA nie sprawdza dlaczego panu Płażyńskiemu tak zależało na dobru dewelopera? Trela tez Sprawdzić dlaczego Pan Stąporek z trojmiasto.pl umniejsza udział Pana Płażyńskiego w tej sprawie..

    • 10 4

    • hahaha ironia "zondzi"

     • 3 2

  • (8)

   Taki powrót nic nie rozwiązuje. Miasto nie ma kasy i sprzeda kolejnemu cwaniakowi, jeśli się taki znajdzie na stadion. Jeden taki prezesik już był. Rozwalił cały klub.

   • 15 9

   • nie ma kasy bo ma dlugi (7)

    bo utrzymuje jakies wymysly typu ECS, IKM Stadion, tudziez pseudoteatr obok teatru.

    • 13 12

    • (5)

     Jasne, na co komu jakieś teatry, balety i inne kolorowe wygibasy - nie wiadomo co oni tam grają i kto ich inspiruje, to tylko wylęgarnia różnego "lewactwa" jest.
     W każdej dzielnicy powinien być przynajmniej jeden dobrze zaopatrzony sklep z dewocjonaliami, więcej monopolowych z tańszą wóda, no i biedronki z zagrychą i żarciem na "gryla" - to do życia w zupełności wystarczy :P

     • 15 9

     • Nie dziw się, taka logika panuje na forach... na chybił-trafił. Pewno to samo dotyczy rzekomego podziału wśród mieszkańców. Wiadomo że nam chodzi o to, żeby uczciwie i rzetelnie problem rozwiązano, bo czas leci.

      • 8 1

     • Jeszcze strzelnica i "Szlak Wyklętych".

      • 3 3

     • (2)

      teatry kina itd są dla ludzi inteligentnych a ty masz być posłusznym konsumentem , który nie myśli tylko działa jak go zaprogramowali ... popatrz na wielu na tym forum - potrzeby ograniczają się do... biedronki w pobliżu

      • 2 0

      • (1)

       Smutno mi tylko, że od 2 lat nastąpił aż taki wysyp chamstwa i prostactwa, które w dodatku aspiruje do miana narodowej cnoty...

       • 3 0

       • szczucie ludzi na ludzi wladzy calkiem dobrze wychodzi - dzięki temu ludzie warczą na siebie a nie na nich

        • 1 0

    • No ale sprzeda

     a nie da. Dali na konkretny cel. Nie realizujesz go - oddaj.

     • 7 0

  • A reprezentował ich Kacper Płażyński z PiS ..

   • 6 5

  • tak, to jest teren Miasta (2)

   to jest teren Miasta

   nie wiem po co Robyg robi jakieś wizualizacje skoro to jest teren miasta.

   • 1 1

   • nie do końca (1)

    Robyg zapłacił za użytkowanie wieczyste (99 lat) 16,5 mln
    więc jeśli miasto chce odzyskać teren musi zapłacić za użytkowanie - cena do negocjacji
    niestety w artykule jest napisane że prezes klubu i deweloper zrobili to legalnie i zgodnie z prawem

    • 1 1

    • zrobił to bezprawnie

     nie podpisał żadnej umowy z Miastem

     • 1 0

 • (12)

  co na to młody pan Płażyński z PiS? zapomniał jak opowiadał się po stronie osób, które tereny Gedanii sprzedały deweloperowi?

  • 83 25

  • (5)

   Dostanie fuche w jakiejs spolce skarbu panstwa za wierna sluzbe

   • 25 6

   • Juz ma w Enerdze i dlatego atakuje PO (4)

    • 27 8

    • niekoniecznie dlatego (3)

     kazdy widzi jak usluzny jest prezydent wobec chorych pomyslow deweloperow zabetenowania miasta. takze w jego reprezenatcyjnej historycznej czesci.

     Dlatego mieszkancy glosuja za zmiana . chocby na jedna kadencje zeby wszystkie przerkrety mogly wyjsc na swiatlo dzienne.
     Potem jesli Adamowicz nie bedzie karany niech startuje znowu.

     • 12 21

     • (2)

      Tylko to Adamowicz chciał obiektów sportowych a Płażyński z PiS lobbował za deweloperem

      • 11 5

      • i tak i nie, najpierw Budyń chciał oddać i już z Wiesławem wietrzyli deal (1)

       ale Wrzeszcz się zbuntowany, to Stankiewicz ściągnął do pomocy Płażyńskiego. Po reprymendzie z centrali, Junior zmienił front i zaczął atakować swojego protektora Stankiewicz a przede wszystkim wylewać nocnik na Budynia. Budyń się zbiesił i przelicytował Juniora i Gedania teraz jest oczkiem w oku wszystkich stron :D

       • 7 4

       • Kłamiesz. Adamowicz chciał powrotu tego terenu do miasta cały czas jak się okazało ze te cwaniaki nie mają zamiaru przeznaczyć tego na obiekty sportowe

        • 1 3

  • Panie Plazynski niech Pan wspomni Ojca,chyba z tam z Góry nie podoba mu się co Pan robisz (1)

   • 7 4

   • młody??!?! Głupi !!! ... się go kupi.

    • 1 2

  • ... (3)

   Młody Płażyński w pis?
   Nawet nie wiedziałem :/ ale poczytałem, co i jak.
   Twój tata się teraz w grobie przewraca... :(

   • 6 6

   • (1)

    Przestancie gloryfikowac starego Plazynskiego; kto go choc troche znal to wie ze byl taki sam jak reszta tej politycznej bandy

    • 8 4

    • A jaki był?

     Bo to, że nic, oprócz żyrowania przy założeniu PO, nie zrobił, to wiadomo.

     • 5 2

   • Tata sam w jednych wyborach startował z listy PiS

    Cytat z wikipedii: "We wrześniu 2007 ogłosił, że w przedterminowych wyborach wystartuje do Sejmu z listy PiS w Gdańsku. W wyborach z października tego samego roku po raz trzeci uzyskał mandat poselski, zdobywając 58 318 głosów, zajmując indywidualnie trzecie miejsce za Sławomirem Nowakiem i Jarosławem Wałęsą (z PO).

    Wkrótce po rozpoczęciu kadencji wystąpił z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości."

    • 4 0

 • kolejne boisko z trybunami (14)

  tylko po co kolejne boisko? jest stadion dość blisko jest z Kościuszki do letnicy i jest boisko Gedani na Hallera ,kto będzie to utrzymywał? miało by to sens gdyby nie było stadionu ,więc chyba lepiej zeby jakies mieszkania tam były tylko nie wiezowce

  • 57 75

  • (2)

   A mozesz ze wspomnianych boisk korzystac tak na codzien? No wlasnie

   • 20 7

   • Z tego boiska tez nie moglbys korzustac. Byloby zamkniete dla pospolstwa. (1)

    • 14 13

    • przecież, kuwa, to "zamknięte" to wymyslił dymany deweloper

     Nie, nie na swoim - na naszym. To argumenty by skłócić mieszkańców i wymusić swoje. To wszystko wirtualne i dymane i bez podstaw, wiec nie p...dol, proszę, kochanienki

     • 19 6

  • Tam ma zostać stadion Gedanii! (4)

   Najstarszy Klub Pomorza!
   Jedyny polski Klub, który oficjalnie grał w niemieckiej lidze!
   Deweloperzy WYPAD!

   • 30 12

   • (1)

    Tylko Gedanii juz nie ma. Cwaniacy od sprzedawania ziemimdeveloperom ja rozwalily aby dostac 16milionow

    • 17 5

    • no i sprzedają co się da za te swoje srebrniki - banda Gdańskich judaszów , neptuna jeszcze nie sprtzedali ? podobno Icek umie wszystko sprzedać

     • 0 1

   • (1)

    A komu w tych czasach uda się zebrać drużynę aby pograć, kiedy młodzież woli przed kompem siedzieć. Teren powinien być ogólnodostępny z różnymi możliwościami rekreacji.

    • 2 4

    • widzisz , był pomysł na orliki , pomysł bym i przyszedł "kapitalizm z pieniadzem " i wyszło , że to co dla ludzi ... to sie nikomu nie opłaca, nawet nowy park to dla urzędasó już koszt koszenia , koszt grabienia , koszt pierdzenia.... ale ja na to też płacę podatki , więc chyba się należy coś dla ludzui którzy łożą na te państwo a nie kolejny remont drogi bo zaraz developer działkę kupuje

     • 0 0

  • Te boisko nikomu nie jest potrzebne a utzymanie murawy jest bardzo kosztowne! (3)

   Dlatego nie moze byc dostepne dla wszystkich i nigdzie takie boiska nie sa dostepne dla wszystkich.
   Te boisko stały py puste cały tydzien i maks raz w tygodniu jakas grupka poszła by tam kopac! Jest mnóstwo ludzi co chca sobie pobiecac na bieżni i pograc w inne sporty!
   A nie dyktat kopaczy

   • 5 3

   • Już lepiej park zrobić z miejscami dla dezkorolkarzy, bmx, i tablicą upamiętniającą pośrodku.

    • 3 1

   • jest moda na bieganie , za 5 lat będzie na co innego, kwestia co kto wymyśli i jak wysteruje stado lemingów

    • 1 1

   • Boisko jest tylko na wizualzacji i nigdzie indziej nie będzie

    Robyg chce tam pełnej zabudowy

    • 0 0

  • nie wiem co tam będzie

   ale pieniądze ze sprzedaż zasilą nasze konto=konto miasta Gdańska ,a nie cwaniaczków z Płażyńskim na czele

   • 0 3

  • Ktoś na pewno

   W pobliżu opuszczonego budynku Gedania można odnowić boisko, niedaleko jest niepubliczna szkoła Magellanum, i szkoła mogłaby korzystać z boiska

   • 0 0

 • (2)

  Jeśli jest zapis to niech się wypcha deweloper i inni, w tym mieście brak jest miejsc dla mieszkańców a o sportowym charakterze to już wogle ! Niech ten urząd wreszcie stanie za mieszkańcami i miejscem dla wszystkich !

  • 52 8

  • Ten znowu się poci..

   • 4 8

  • A kto hitorii nie szanuje , tego .... historia też nie będzie szanowała. Klub z tradycją zaorać bo opłaca się osiedle wybudować , a może poprostu same pijaki i alkoholicy i klubem nie miał kto pokierować , skoro tam sami działacze z kiepem w ryju i flaszką w biurku - wstyd ! Patrząc na zdjęcia - wstyd , poza tym kiedyś sport był pasją - teraz modą i sposobem na zarobek , sami sportowcy co windą na siłownie muszą wjechać , bo schodach to niech matki z wózkami se wjeżdżają ....Jedyne co potrafią w tym gdańsku to teren dla developera albo księdzu pod kościół - żenada

   • 1 2

 • (2)

  Uczciwie mówiąc to nie wiem dlaczego ludzie chcą tam boiska. Gedania jest niedaleko ma dobre warunki. Fakt tam była od zawsze i jest częścią historii tego miasta,ale... Teren pod mieszkania dobry i logiczny.

  • 33 59

  • tu chodzi o walke i osmieszenie Adamowicza aby pisowski troll mial szanse zostac Prezydentem Gdanska (1)

   • 14 15

   • Budyń cię okrada, ale ty jeszcze podkładasz gębę do rżnięta

    powodzenia, kolego. Niezłą propaganda. Precz z wami. Precz z Partią POPIS i jej obydwoma obr***ymi odłamami. Do widzenia, wypiszcie się z księgi życie publiczne

    • 9 14

 • Gedania to po prostu s.wysyństwo i tyle (4)

  jedne z wielu które sami sobie prokurujemy za pośrednictwem idiotów i złodziei na urzędach - Bastion Wałowa, Forum Gdańsk i absurdalne rozwiązania komunikacyjne przed, ładowanie kasy w antyergonomiczną i antysiedzeniową PESĘ, "rewitalizacje" z odstającą kostką za które sami sobie darujemy nagrody, masakrator nowych przejść podziemnych i ekranów, kubaturowe parkingi-widma, zaorana stocznia, zgnita Wielka Aleja itd. Wszystko w sosie braku odpowiedzialności za cokolwiek

  • 70 23

  • racja

   Na chwilę odzyskuję wiarę w człowieka, gdy czytam takie wpisy.

   • 10 3

  • A jaką masz alternatywę? (2)

   Rewitalizacja zła, lepiej niech się kamienice sypią, bo przecież SENTYMENTY! Parkingi złe, ale "dlaczego samochody parkują mi na ulicy, SKANDAL".

   • 3 4

   • Alternatywa

    Robyg powinien dać extra mieszkania i Adamowicz owi i nowemu kandydatowi PiS na prezydenta
    Sorry ale takie teraz mamy czasy . Trzeba płacić podwójnie
    byle nie na jednym piętrze
    I jedno dla 3tr.pl za dobre chęci

    • 3 1

   • przecież NIE zrewitalizowano (wyremontowano - poprawnie) żadnej kamienicy

    słownie na DM i WD ż a d n e j kamienicy. W międzyczasie X kamienic zniknęło. Zrobiony niby porządek z ulicami, ale chyba kradnąc materiały, bo wszystko, kompletnie się sypie. Kostka fatalna, na chybcika kładziona na przystankach wiedeńskich na Przeróbce. Jak to wygląda, zapraszam do oglądania. Parking na JzK - dramat i przekręt z pętlą autobusową, parking przez UW też będzie podobny dramat i wyrżnięta zieleń. itd itd itd do us*anej, to nasza władza na ściemie i krótkowzroczności kreta

    • 6 0

 • wg. faktów wypunktowanych wyżej- miasto winno odebrać teren "działaczom sportowym" (3)

  • 62 5

  • A przez ten czas sporu i niegospodarności, (1)

   mogliby mieszkać tam bezdomni, choć tyle byłoby pożytku a tak nikt i nic.

   • 2 2

   • bezdomni i tak zamieszkują w gminnych pustomieszkaniach, które nigdzienie sa wykazywane

    w budynkach niby " wspólnot" ( jedno mieszkanie wykupione juz jest niby " wspólnota") a gmina robi w tych " wspólnotach" swoją " politykę....

    • 2 1

  • No i miasto wytoczylo im sprawe a oni szybko odsprzedali deweloperowi zanim zapadl wyrok

   • 2 0

 • Ale po co kolejne niepotrzebne boisko? Aby pojsc raz na rok i udawac, ze sie uprawia sport? (7)

  Tu chodzi tylko i wylacznie o walke polityczna z Adamowiczem. Chca na sile wypromowac pisowskiego pajaca na Prezydenta Gdanska.

  • 63 66

  • Adamowicz walczy z uprawianiem aktywnosci fizycznej

   co widac na jego wlasnym przykladzie.

   • 9 12

  • Ale pajac zasłużony (3)

   Wykończył Stocznię Gdańską przy pomocy związków zawodowych.

   • 7 8

   • stocznie Gdanska wykonczyl Bielecki z Balcerowiczem a upadlosc oglosil rzad SLD w 1996 roku (2)

    a co ty mozesz o tym wiedziec jak do Gdanska sprowadziles sie 10 lat temu i sluchasz bajek ludzi z holdingu jaki powstal po ogloszeniu upadlosci Stoczni Gdanskiej S.A.

    Pewnie wedlug Ciebie Stocznie Polnocna S.A. tez wykonczyl pis.

    • 8 10

    • Stocznia sama się wykonczyła. W sumie to (1)

     funkcjonowała za PRL dzięki zamowieniom ZSRR. Biznes był taki - za twardą walutę kupowali komponenty i sprzedawali rosjanom gotowe statki za ruble transferowe. Jaka była na tym strata nikt nie wie. Potem przyszły czasy złego oszacowania wartości kontraktów - usd miał kurs rosnący, budowa statku to długi proces - do tego przerost zatrudnienia i zle zarządzanie oraz zmiany trendów w transporcie międzynarodowym. Skoro za prlu było tak cacy to dlaczego strajki w latach 70, 80 i 89 zaczynały się w stoczni?

     • 6 2

     • wystarczylo budowac mniejsze jednostki. takie ktore daje sie zamknac do 2 lat.

      • 6 1

  • Podziwiam kulturę języka i tolerancję dla innych opcji i poglądów.

   • 15 1

  • Niepopieram ani Adamowicza ani Płazyńskiego który jest tylko POpulista! Dzuała dokladnie tak jak POwcy

   Sport jak najbardziej powinien tam byc ale boisko zajmowało by cały teren i niebyło by tam miejsca na nic wiecej.!!Mało tego to własnie te boisko przynosiło by straty!!Ta, powinna byc co najwyzej tablica upamiętniająca historie i nic więcej.A w miejscu boiska powinny byc tereny zielone dla mieszkanców ławki i miejsce do aktywnosci sportowej dla wszystkich!

   • 4 0

 • (4)

  Czy temu panu prezydentowi mało się na hapal kasy wara od klubu ,gdanszanie nie podaruj cwaniaków,

  • 30 29

  • Tylko ze to Adamowicz broni tam terenów sportowych a pisiorstwo broniło dewelopera

   • 5 5

  • Wypowiadaj się w swoim kretyńskim imieniu!

   • 2 2

  • przeczytaj zanim skomentujesz ;)

   • 3 2

  • nie ważne kto czy z PiS czy PO , ten tkoś depcze wielowiekową historię Gdańsk - to tak jakby ktos chciał zaorać wielką bramę bo investor MakSrak daje dużo hajsu za ten teren i postawi tam swą pseudorestauracje - mam nadzieje że tego nie dożyje ... ale jest to swoisty obraz naszych czasów.... panorame Gdańska już zasłonili z jedeej strony Bunkrem Szekspira a teraz bunkier radunia zasłoni z drugiej strony - a wszystko w imię postępu

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane