• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gedania: deweloper przedstawił dwie wizje zabudowy

Ewa Budnik
3 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gedania: poseł domaga się wywłaszczenia terenu
 • Wizualizacja zaprezentowana w czasie spotkania. Od strony ulicy Kościuszki ma powstać dom senioralny oraz obiekt hotelowy. Pomiędzy zabudową a kościołem powstanie boisko z trybuną na 300 osób.
 • Wizualizacja boiska.
 • W okresie zimy boisko mogłoby być wykorzystywane jako lodowisko.

Około 60 osób zjawiło się na spotkaniu mieszkańców z przedstawicielami dewelopera Robyg, który jest obecnym właścicielem prawa użytkowania wieczystego terenu przy ulicy Kościuszki zobacz na mapie Gdańska. Teren do niedawna należał do spółki Gedania. Deweloper pokazał wizualizacje i różne scenariusze na przyszłość: albo zamknięte boisko i obiekty hotelowe, albo osiedle i hektarowy park.Która z opcji powinna być zrealizowana na tym terenie:

Deweloper Robyg kupił budynek przy ulicy Kościuszki w kwietniu tego roku za 16,5 mln złotych. Od tego czasu wielu mieszkańców obawia się, że na ważnym historycznie terenie powstanie osiedle mieszkaniowe. Na początku września nowy właściciel ogłosił jednak w mediach, że planuje zbudować w tym miejscu obiekty zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w tym pełnowymiarowe boisko. Na spotkaniu z mieszkańcami deweloper po raz pierwszy pokazał wizualizacje planowanej zabudowy.

Zgodnie z obowiązującym planem

- Jesteśmy głównie deweloperem mieszkaniowym, ale robimy także inne inwestycje. Nasze pierwotne założenie było takie, żeby tu wybudować osiedle. Ale zdajemy sobie sprawę, że jest tu plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi o wybudowaniu na tym terenie pełnowymiarowego boiska oraz obiektów służących sportowi i rekreacji. W związku z tym wsłuchaliśmy się w głosy mieszkańców i zdecydowaliśmy, że będziemy realizować to, co nam prawo narzuca, czyli wybudujemy boisko - rozpoczął spotkanie Zbigniew Okoński, prezes zarządu firmy Robyg.
Według tej koncepcji na terenie po klubie powstać ma boisko o wielkości 105 na 68 metrów. Do tych rozmiarów dodać trzeba wielkość trybun, które powstaną wokół niego. Ma się na nich zmieścić 300 osób. W ramach całej zabudowy projekt przewiduje 122 naziemne miejsca postojowe.

Od strony ulicy Kościuszki powstać miałby dom seniora o wysokości do 15 metrów (budynek o wysokości czterech kondygnacji z użytkowym poddaszem) oraz przychodnia rehabilitacyjna. W ramach inwestycji planuje się także budynek o funkcjach hotelowych, przy czym deweloper nie zdecydował jeszcze, czy będzie to formuła aparthotelowa, hotelowa czy hostel.

Partery od strony ulicy Kościuszki zaprojektowane zostały jako lokale użytkowe.

- Chcemy upamiętnić godziwie 75 ofiar, które były członkami klubu, a potem zostały bestialsko zamordowane. Rozmawialiśmy wstępnie z IPN-em na temat pomnika. Zastanawiamy się, gdzie miałby on stanąć. Myśleliśmy, żeby znalazł się on na wejściu od strony ulicy Kościuszki - mówił Zbigniew Okoński.
Na pytanie, jaki podmiot utrzymywałby i użytkował boisko przedstawiciele dewelopera nie przedstawili jasnej odpowiedzi poza taką, że byłby to obiekt prowadzony na zasadach komercyjnych, a więc odpłatnie. Dodatkowo byłby zamknięty i ogrodzony, bo jego właściciel bądź operator musiałby na nim zarabiać, nie mógłby być więc ogólnodostępny.

Gdyby plan zagospodarowania został zmieniony

Koncepcja zabudowy terenu budynkami mieszkaniowymi i parkiem. Koncepcja zabudowy terenu budynkami mieszkaniowymi i parkiem.
Mieszkańcom przedstawiona została również wizualizacja zabudowy, która nie przewiduje budowy boiska.

Zobacz także wizję zabudowy, którą proponował deweloper, który nie kupił tego terenu

- Około hektara wygospodarowaliśmy na park publiczny, wtedy moglibyśmy zrezygnować z pomnika przy wejściu na teren, a znalazłby on swoje miejsce w parku, gdzie miałby odpowiednio dużo przestrzeni. Powstałaby tam też siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw dla dzieci, zieleń i miejsce wypoczynku - opisywał projekt prezes zarządu.
W takim przypadku deweloper proponuje, że mógłby sfinansować budowę pełnowymiarowego boiska we Wrzeszczu, przy liceum na ul. Pestalozziego zobacz na mapie Gdańska.

- Mieliśmy także jeszcze jeden pomysł, który był skorelowany z planami byłego właściciela, który za pieniądze uzyskane ze sprzedaży chciał wybudować na tym terenie halę sportową. Gdyby były właściciel podtrzymywał pomysł przeznaczenia pięciu czy sześciu milionów złotych na budowę hali, to również mogłaby ona powstać na tym terenie - deklarował Okoński.
Wiele obaw, podzielone głosy

Główne obawy okolicznych mieszkańców dotyczą przyszłego funkcjonowania boiska. Chodzi przede wszystkim o wzmożony ruch, jaki się pojawi na tym terenie. Mieszkańcy chcieli wiedzieć, gdzie parkować będą samochody osób, które korzystać będą z boiska i nowych budynków. Nie zostały jednak jeszcze przeprowadzone rozmowy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, które pozwoliłyby na szczegółowe ustalenia w tym zakresie.

Pojawiły się także głosy przeciwne budowie boiska od strony kościoła, bo będzie ono zagrożeniem dla okolicznych budynków i mieszkających tam osób. Sąsiedzi tego obiektu sportowego źle wspominają funkcjonowanie w tym miejscu boiska sportowego. Uczestnicy spotkania pytali, czy nie mogłyby powstać w tym miejscu mniejsze boiska, przeznaczone do różnych celów.

- Boisko tu będzie, chyba że zmieniony zostanie plan - podsumował ostatecznie głosy mieszkańców prezes Okoński.
Bardzo wyraźnie mieszkańcy podnosili konieczność upamiętnienia członków polskiego klubu Gedania, którzy zginęli z rąk hitlerowców.

- W Prokuratorii Generalnej jest wniosek o odebranie deweloperowi tego terenu, zastanawiam się, czy złożenie wniosku o pozwolenie na budowę nie jest wybiegiem, który ma zapobiec odebraniu tego terenu - zastanawiał się głośno Krystian Kłos, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. - Uważam, że należy poczekać do końca wszystkich rozstrzygnięć sądowych [sprawa sprzedaży nieruchomości trafiła do prokuratury oraz Prokuratorii Generalnej - red.] i wtedy zacząć się zastanawiać, czy chcemy mieć tu teren otwarty czy zamknięty, w jaki sposób powinien być zabudowany. Potrzebny jest cykl spotkań i warsztatów, które pozwolą wypracować najlepszy wariant.
Kwestie dotyczące oceny zagadnień prawnych związanych z przejęciem gruntu przez byłego użytkownika wieczystego, zakupem go przez obecnego właściciela oraz zobowiązań dewelopera również były podnoszone.

Projekt inwestycji powstał w gdańskiej pracowni B1 Architekci.

Opinie (162) 6 zablokowanych

 • Nie właściciel użytkowania wieczystego (13)

  Tylko użytkownik wieczysty

  • 84 1

  • (5)

   Chcieli mieszkańcy boisko a teraz boisko za głośne. Sami obstawiają uliczkę tak, że przejechać nie można a parkujące samochody będą przeszkadzać.
   O co im chodzi? Żeby nie było nic?

   • 27 5

   • jacy mieszkańcy? część mieszkańców, zidiociałych albo opłaconych przez Robyga (3)

    to problem każdemu dać w łapę 1000 złotych by zaraz szczekał jak mu deweloperek zagra? Gedania to NIE TYLKO SPRAWA WRZESZCZAN, to sprawa całego Miasta, nasz wszystkich.

    Pomijając koszmarne robienie w xuja przez wszystkie strony - Gedania, Robyg, Gdańsk - te budynki są koszmarne, a przede wszystkim koszmarne są te dwuspadowe dachy i ahistoryczne na dzielni

    • 9 19

    • A po drugiej stronie ulicy to niby płaskie historyczne dachy?

     • 18 0

    • sprawdzic zarzadcow i zarzad tych mieszkancow!

     • 3 1

    • A jakie dachy wg Ciebie są tu historyczne?

     Cały zachowany Dolny Wrzeszcz ma dachy dwuspadowe.

     • 9 0

   • Wszyscy

    skupiają się na Robyg-u czy Budyniu, a co z Spółką Stankiewicz_Kramek przygarnęli kasę by spłacać swoje długi za działalności sportowej Energa Gedania, a przecież miało być tak pięknie

    • 2 1

  • (3)

   Przy takim przekręcie umowa o użytkowanie wieczyste winna zostać sądownie rozwiązana. Klub teren otrzymał za grosze a za miliony sprzedał. Niech deweloper sądownie domaga się zwrotu ceny od władz klubu.
   A miasto niech się najpierw zdecyduje co ma być na tym terenie (poprzez ustalenie planu), a potem sprzedaje. Nie odwrotnie.

   • 22 0

   • oczywiście że tak (2)

    do tego trzeba dążyć. A co do planu - to Miasto ustaliło. Plan jest i dlatego Robyg jest p******y przed akcjonariuszami, bo wtopił. Ale co to dla nich, pójdzie ćwierć blokhauzu na Letnicy czy Mordoru na Morenie i już są na +

    • 12 2

    • Na pewno nie wtopił. Lepiej zadać pytanie gdzie zyskał. W tym mieści deweloper nie traci, Pawła dzieci kupią jeszcze 4 (1)

     Na pewno nie wtopił. Lepiej zadać pytanie gdzie zyskał i co zostało sprzedane za trzymanie się planu. W tym mieści deweloper nigdy nie traci, przecież Pawła dzieci kupią jeszcze 4 mieszkania w okazyjnej cenie.

     • 11 5

     • Najlepiej takie z widokiem na areszt, co by tatusia widzieć

      • 6 0

  • ROBYG - nie jest włascicielem tej ziemi - nie ma do niej prawa

   ROBYG nie ma prawa do tej ziemi

   Czemu Miasto milczy i nie odzyskuje swojej/naszej własności . Umowa sprzedaży od Miasta była warunkowa i dlatego było za 1% - warunki nie zostały spełnione

   Czy tu też jest potrzebna KOMISJA?????

   • 5 3

  • A kto bedzie utrzymywał te boicho bo wiadomo ze na siebie nie zarobi bedzie przynosic straty!!

   Kto będzie za to płacił? Jak zawsze dla kaprysów cwaniaków będzie musiało miasto z naszych podatków dopłacać!

   • 1 4

  • A tak żarło i zdechło.

   Budyń zmienił plan i już je widział jak odbiera klucze mieszkanie 2 pok. za 70 tyś z rabatem 300 tyś. A teraz plany nie mają sensu po co mieszkania jak będzie miał kwaterę i to za darmo plus jedzenie. Lepiej niż u dewelopera:) Przestępstwa gospodarcze to więzienie o zaostrzonym rygorze to Barczewo, Braniewo ale ja stawiałbym na Iławę to dla tych co pierwszy raz.

   • 3 0

 • Czyli jednak jakieś mieszkanko dla mnie będzie ?? (5)

  • 136 25

  • tylko na odbiór (1)

   będzie trzeba poczekać bo nie wiadomo jak się sprawy ułożą :)

   • 21 5

   • jutro to klepnę, macie zielone światło

    • 21 8

  • napisał troll

   • 2 15

  • A nie Kacperek?

   • 2 4

  • oczywiście

   miejsce w domu seniora :)

   • 0 0

 • (2)

  Ta pierwsza z boiskiem w tle super. Tak po angielsku trochę. No,ale trzeba jeszcze znaleźć lokal gdzieś na terenie kompleksu dla...szklarza. Ależ tam tarcia są. Ostatnio czytałem,że jednak nie dla deweloperki i mieszkaniówki...

  • 34 15

  • dokladnie tak idiotyczne boisko bezmyslna lokalizacja .Ludzie juz sie wypowiedzieli niechcą boiska!

   Ludzie chcą baseny,hali do kosza,albo parku !!

   • 5 3

  • na boisku parking i wszystko gra

   • 0 0

 • zgodnie z obowiązującym planem (6)

  i przy pomocy jakże pomocnych i bezinteresownych urzędników bardzo chętnie zabetonujemy cały Gdańsk.

  • 91 31

  • (3)

   Adamowicz nie zgodził się na nic innego niż funkcje sportowe. To Plażyński z PiS chciał by deweloper postawil tam mieszkania

   • 14 7

   • Adamowicz to się (2)

    zgodził na likwidację historycznego browaru Heweliusz i co jest tam teraz?

    • 21 1

    • a browaru daaawno tam już nie było

     Teraz sa ładne budynki i część zabytkowych odrestaurowana - martwi tylko mała ilość trawników - po deszczach będzie powódź na Wajdeloty i w przecznicach.

     • 8 5

    • Browar wykończył Jamroż z Porozumienia Centrum

     • 6 1

  • I tylko czekać na kolejne ulewy

   gdyż woda nie wsiąknie, bo nie bedzie miała w co...

   • 7 1

  • dlaczego mamy pokrywac kaprysy lesnych dziadków i doplacac za kolejne boisko!

   • 0 2

 • 55 GDH (1)

  Kto byl?

  • 7 4

  • ja nie byłem, ale poznałem ich na jakimś rajdzie

   Lata 91-93

   • 2 0

 • Kur.. (4)

  Żadna opcja z anikety nie powinna być realizowana. A Budynia w końcu do pierdla.

  • 121 45

  • oczywiście że nie, niech ciągną zgodnie z planem zagospodarowania

   ale jestem za bardziej radykalnym rozwiązaniem. Robyg won, niech się sądzi z kolegami geszefciarzami z Gedanii. Mam nadzieję, że część z nich trafi do pierdla a klub wróci w to miejsce z nowymi władzami

   • 35 4

  • (1)

   To Adamowicz nie pozwolił tam na mieszkania. To Plażynski z pisu chciał tam mieszkań

   • 16 8

   • Płażynski-

    jeden z założycieli i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz jej klubu parlamentarnego.

    • 3 4

  • Ściema z tym boiskiem a z pakiem to wogóle po grubasie.

   Po pierwsze żadnych mieszkań od tego trzeba zacząć i zakończyć to spotkanie. Panowie żadnych mieszkań dziękuje dobranoc jak przygotujecie nową koncepcję dajcie znać.

   • 4 2

 • wypchaj się robyg

  • 83 19

 • a basen? (8)

  a miał być basen zamiast Startu.... i jak zwykle ściema

  • 121 13

  • basen też trzeba zabrać sprywatyzowanym na Starcie albo wymusić funkcję basenową tam (1)

   to idealne miejsce - kolejka i tramwaj. Przede wszystkim SKM daje udogodnienie i stwarza basen ponadlokalnym

   • 18 0

   • Basen Start niedawno przeszedł remont ale tak jak i Gedania jest celowo dewastowany żeby obniżyć jego potencjał czy wartość.

    • 14 1

  • (3)

   Basen ma być na terenie należącym do urzędu miasta - na samym skrzyżowaniu Kościuszki/Legionów

   • 22 2

   • raczej mało tam miejsca (1)

    • 5 4

    • Do miasta należy jeszcze kawałek terenu za tymi budami. Akurat będzie

     • 8 1

   • Przecież ta zabudowa na koncepcji jest do samego skrzyżowania

    To co zrobili koncepcję na nie swoje tereny żeby lepiej wyglądało?

    • 2 0

  • Basen jest w innym miejscu, nie dokładnie po Gedanii, ale kawałek dalej, w miejscu m.in. tych bud.

   • 9 0

  • Sciema to jest z boiskiem bo zamiast basenu chca boisko!

   • 0 2

 • Co to ma znaczyć, tam nie miało być żadnych budynków. Tylko park, plac zabaw itp. Znowu jakiś wałek.

  • 93 20

 • A co z basenem Panie Adamowicz? !, (5)

  Jak zwykle tylko obiecanki cacanki a skończy się jak zwykle, nic dla ludzi tylko kolega developer wybuduje osiedle za jedno mieszkanko dla Pana?!

  Tak samo jak obiecał dzieciom na spotkaniu ze 3 lata temu Orlika na SP49 i do dziś nawet nie zaczęli nic robić, banda cwaniaków pilnujących tylko swoich interesów!!!

  • 118 13

  • basen miał być obok, bo wcześniej pozwolili uwłaszczyć się złodziejom na STARCIE

   najlepszym gdańskim basenie i najlepiej - SKM - skomunikowanym

   • 17 3

  • Orlik czy Orzeł!

   Orliki kochanieńki skończyły się z chwilą przyjścia dobrej zmiany. Są obecnie raczej likwidowane, niż budowane. Miasto, czyli Prezydent Adamowicz ich nie budował. Był to program rządowy.

   • 4 8

  • W tego Orlika ubiera inwestora od basenu dlatego to tyle trwa.

   • 0 4

  • (1)

   A czyich interesów ma pilnować developer ? może Twoich ? To jest biznes i trzeba na nim zarabiać a nie przedszkole.

   • 1 8

   • chodzi o władze miasta które wybrano aby pilnowali interesów mieszkańców matole!

    • 16 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane