• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Suche, mokre czy zmieszane? Uwaga na baterie w odpadach

Szymon Zięba
18 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Elektrośmieci powinny trafiać do odpowiednich pojemników
  • Elektrośmieci powinny trafiać do odpowiednich pojemników
  • Elektrośmieci powinny trafiać do odpowiednich pojemników
  • Elektrośmieci powinny trafiać do odpowiednich pojemników

Zużyte baterie, żarówki czy akumulatory różnego typu i wielkości znajdą się w każdym domu czy mieszkaniu. Mimo tego, że miasta wyznaczają specjalne miejsca, w których takie odpady można zostawić - nierzadko trafiają one do "zwykłych" śmietników. Tymczasem jedna mała, uszkodzona bateria, jest w stanie zatruć 1 m sześc. ziemi i 400 l wody.



Zużyte baterie...

Wyrzucanie odpadów niebezpiecznych, w tym również tzw. małych elektrośmieci, do pojemników na odpady bytowe (bio, resztkowe, plastik i metal, szkło, papier) jest zabronione i - na co zwracają uwagę miejscy urzędnicy - skrajnie nieodpowiedzialne. Są one bowiem groźne dla środowiska, a w skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić nawet do pożaru.

- Takie postępowanie powoduje, że często marnuje się praca innych osób, które rzetelnie do danego pojemnika segregowały surowce czy bioodpady. Ponadto wrzucone odpady niebezpieczne do pojemników na odpady komunalne muszą zostać oddzielone na linii sortowniczej, co utrudnia lub wręcz momentami uniemożliwia jej normalną pracę - wskazuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.

W Gdańsku będzie więcej PSZOK-ów



Elektrośmieci - czyli właśnie np. zużyte żarówki, baterie czy akumulatory trafiać powinny do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) lub być wrzucane do specjalnych pojemników (stacji MPE - czyli Miejskich Punktów Elektroodpadów, które funkcjonują np. w Sopocie) usytuowanych w różnych częściach miast.

W Gdańsku - by pozbyć się np. zużytego sprzętu RTV i AGD małych rozmiarów można np. dostarczyć go bezpośrednio do PSZOK-u, który mieści się w Zakładzie Utylizacyjnym przy ul. Jabłoniowej 55 zobacz na mapie Gdańska, albo nieodpłatnie przekazać je kierowcy Gdańskich Usług Komunalnych, w ramach organizowanej trzy razy do roku objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych.

Podobnie wygląda to w przypadku baterii - te dodatkowo dostarczyć można do sklepu, w którym ustawione są specjalne pojemniki. Co ważne - każdy sklep o powierzchni powyżej 25 m kw. prowadzący sprzedaż baterii ma obowiązek zbierania ich zużytych.

Inteligentny system segregacji śmieci powstaje na Politechnice Gdańskiej



- Obecne w Gdańsku działa jeden PSZOK, w Zakładzie Utylizacyjnym. Prowadzona jest też na terenie całego miasta objazdowa zbiórka odpadów niebezpiecznych. W przygotowaniu jest projekt budowy sześciu małych PSZOK-ów w różnych rejonach Gdańska. W przyszłym roku powinna rozpocząć się budowa pierwszego z nich - mówi Jędrzej Sieliwończyk.

Jak segregować śmieci - materiał archiwalny, ale aktualny



Pojemniki na baterie w Gdyni i w Sopocie



W Gdyni samych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów jest pięć.

- Ale miejsc, gdzie można bezpiecznie wyrzucić zużyte baterie jest dodatkowo jeszcze kilkadziesiąt - mówi Agata Grzegorczyk z magistratu w tym mieście.
Elektroodpady są także odbierane w trakcie objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych. Urzędniczka przyznaje, że mimo to zdarza się, iż drobne elektroodpady trafiają do pojemników na śmieci komunalne.

- Jest to problem, gdyż są to odpady niebezpieczne i ze względu na ich cechy fizyczno-chemiczne nie powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Gdy taka sytuacja ma miejsce, muszą zostać ręcznie wysortowane - tłumaczy Agata Grzegorczyk.
W Sopocie PSZOK działa na terenie Zakładu Oczyszczania Miasta, a zużyte baterie można wrzucać także do specjalnych pojemników - stacji MPE - Miejskich Punktów Elektroodpadów.

Tu znajdziesz stacje MPE:



Od stycznia 2018 r w sopockich MPE zebrano 2,26 t odpadów, w tym 1,23 t baterii.

Miejsca

Opinie (277) 7 zablokowanych

  • Zawsze mi się wydawało...

    że najbardziej na segregacji śmieci zależy zakładom komunalnym. Zatem jak mi z osiedla zabrali pojemnik na baterie - to gdzie mam je wyrzucać? Szukam takich pojemników i noszę po kieszeniach czy plecakach, ale to chyba nie tędy droga... Ja mam bardziej się starać niż zakład przetwórstwa śmieci? A potem jeszcze może taki artykuł ganiący za wyrzucanie "byle gdzie"... Pomóżcie, wykonajcie swoje, a potem narzekajcie i wymagajcie.

    • 3 0

  • Nie chce się chcieć...

    Żyjemy w takim kraju gdzie mamy małe mieszkania i gdzie najwięcej ludzi mieszka w blokowiskach w których nie ma dozorców pilnujących porządku tak jak to było przed wojną Najdziwniejsze jest to, że znamy sposób na to aby mimo tych przeciwności - Polska była liderem gospodarki obiegu zamkniętego w odpadach domowych - ale ani władzom centralnym ani samorządom ani nawet polskim zielonym - nie chce się tego chcieć... korneliaorwat.pl/idealny-system-selektywnej-zbiorki-odpadow-system-eko-ab/

    • 0 0

  • trojmiasto jak zawsze sto lat za murzynami.

    w Krakowie pszoki sa od kilku lat juz

    • 0 0

  • Prawdziwy recykling polega na tym aby recyklingować MNIEJ (1)

    Dla wielu to szok ale takie są fakty. Recykling nigdy nie będzie 100%. Należy zmniejszyć ilość śmieci zamiast ich sortować. A to wymaga zmiany prawa i nawyków konsumentów. Przykłady. Po co pakować wodę w butelki i wieźć kopcącym tirem setki kilometrów skoro woda tej samej jakości i tysiąc razy tańsza jest w kranie. Jak to możliwe że Polak zużywa rocznie kilkaset reklamówek gdy szwed tylko kilka? Dlaczego producenci muszą dawać tylko rok gwarancji zamiast np dziesięciu? Tworzą potem produkty które zaraz po roku psują się i lądują na wysypisku.

    • 2 0

    • Nie wypisuj sloganów

      Woda w kranie taka sama jak z butelek. Niestety to nie jest prawda.
      To skąd w czajniku elektrycznym gdzie gotuje wodę z kranu zbiera się kamienista breja,
      Jeśli przejdzie się na butelkowaną lub filtruje wodę z kranu czajnik jest czysty.

      Byłeś w Szwecji ? Czy tylko słyszałeś.
      Może gdzieś zużywają mniej reklamówek ale to spowodowane jest raczej nie świadomością bo "buraków" wszędzie jest podobna ilość tylko brakiem tych toreb w sprzedaży lub ich ceną.

      • 1 0

  • Już patrzcie jak z Śródmieścia, Wrzeszcza, Przeróbki

    Wszyscy cisną wartko na Jabłoniową?? No śmiech na sali, poróbcie te punkty z taką częstotliwością jak kościoły albo kebaby to może będzie to miało jakiś sens.

    • 1 0

  • Zużyte baterie i żarowki

    Gdańsk. Od paru dni próbuję dowiedzieć się w UMG i ZDiZ gdzie mogę wyrzucać zużyte baterie i zarowki. ZDiZ wskazał WGK, jako właściwy, WGK nie odpowiada. Mam z paroma bateriami jechać na PSZOK ? Żart. Czy nie prościej ustawić jeszcze jeden pojemnik na drobne elektroodpady. Bierzcie przykład z Sopotu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane