Fakty i opinie

stat

Swastyka na popiersiu Güntera Grassa w parku Reagana

Zniszczony pomnik Guntera Grassa.
Zniszczony pomnik Guntera Grassa. fot. Tomasz, czytelnik Trojmiasto.pl

Na popiersiu Güntera Grassa zobacz na mapie Gdańska, stojącym w parku Reagana, pojawiła się swastyka.Aktualizacja, godz. 11.15.

Po naszej interwencji służby miejskie usunęły już z popiersia nazistowski symbol.


Swastyki w przestrzeni publicznej to efekt:

działania wandali z marginesu, zawsze byli, zawsze będą 65%
wzrostu sympatii nazistowskich w społeczeństwie 35%
zakończona Łącznie głosów: 1096
O akcie wandalizmu na pomniku Grassa powiadomił nas nasz czytelnik, pan Tomasz. Na przesłanym zdjęciu widać swastykę (choć odwróconą) wymalowaną na popiersiu autora "Blaszanego Bębenka".

O sprawie zarówno policja, jak i pracownicy GZDiZ dowiedzieli się od nas. Na miejsce w celu oględzin pomnika wysłano patrol z komisariatu na Przymorzu. Mają tam też pojawić się pracownicy GZDiZ.

- Jeszcze dziś pomnik zostanie oczyszczony - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Jak informuje Karina Kamińska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji, funkcjonariusze prowadzą czynności sprawdzające w kierunku art. 256 kodeksu karnego czyli publicznego propagowania i rozpowszechniania faszyzmu.

Rzeźba Güntera Grassa należy do fundacji Wspólnota Gdańska. Jest ona częścią stałej wystawy "Wielcy Gdańszczanie", która jest prezentowana w Parku Nadmorskim im. R. Reagana. Powstała w trakcie XXVII Pleneru Rzeźby z Granitu Kaszubskiego, który odbył się w 2008 w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

Kilka lat przed śmiercią Günter Grass wyznał, że pod koniec II wojny światowej, gdy miał 17 lat, wstąpił do sił zbrojnych, "by wyzwolić się spod wpływu rodziców". W swoich wspomnieniach pt. "Przy obieraniu cebuli" tłumaczył jednak, że do zbrodniczych jednostek Waffen-SS trafił nie z własnej woli.

To nie pierwszy akt wandalizmu w parku ReaganaPrzed pięcioma laty 43-latek odpiłował lewą rękę z figury byłego prezydenta USA.

Z kolei w grudniu ubiegłego roku nieznany sprawca wyrył swastyki na pomniku ks. Zawackiego w Orłowie. Zniszczenia szybko usunięto.

Opinie (452) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.