Fakty i opinie

Sylwester pod gołym niebem. Koncerty w Gdyni i Gdańsku, w Sopocie tylko fajerwerki

Najnowszy artukuł na ten temat

Dlaczego w Sopocie nie odbył się pokaz fajerwerków?

Próby do największego sylwestra w kraju trwająWażąca ponad 350 ton scena i telebim wielkości kamienicy już czekają na ponad 20 artystów, którzy wystąpią podczas nocy sylwestrowej w Gdyni. W Gdańsku będzie bardziej kameralnie, a w Sopocie odbędzie się jedynie pokaz fajerwerków.Oferta trójmiejskich lokali na Sylwestra

Gdynia z Polsatem

W tym roku impreza sylwestrowa będzie większa, a dla wielu także dłuższa niż poprzednia. Będzie też droższa dla miasta, które poniesie niemal o połowę większe koszty, dokładając do jej organizacji milion złotych (12 miesięcy temu wkład miasta wynosił 700 tys. zł). Wszystko w trosce o większy komfort i bezpieczeństwo uczestników imprezy.

- Impreza masowa zgłoszona jest na 35 tys. osób, ale mówimy o ogrodzonym terenie, na którym nie można spożywać alkoholu. Wielu osobom to nie odpowiada, więc wolą słuchać muzyki z większej odległości, ale popijając mocniejsze trunki - nie ukrywa Janusz Walkowiak z Agencji Bart, współorganizującej imprezę.

To ich najbardziej obawiają się organizatorzy, więc wzmocnione zostały siły ochroniarzy, zainwestowano też w dodatkowe karetki i pomoc medyczną, a dla osób będących w stanie kompletnego upojenia alkoholowego w szpitalu w śródmieściu czeka już 30 łóżek z pełną obsługą, za której pracę także płacą organizatorzy imprezy.

Wyłączona z ruchu zostanie ul. Świętojańska zobacz na mapie Gdyni w kierunku Placu Kaszubskiego zobacz na mapie Gdyni oraz do ul. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdyni.

Przestrzeń zamknięta na ul. 10 Lutego skończy się, tak jak w poprzednim roku, na wysokości ul. Władysława IV zobacz na mapie Gdyni. Nowością będzie przesunięcie ogrodzenia z ulicy na chodnik.Plan imprezy sylwestrowej w Gdyni.
Plan imprezy sylwestrowej w Gdyni. mat. prasowe


Sylwestrowa scena w Gdyni już prawie gotowa.Nie tylko liczby robią wrażenie

W efekcie w centrum Gdyni pojawi się zapewne sporo ponad 100 tys. osób. Zresztą nie tylko w ścisłym centrum. Z ubiegłorocznego doświadczenia wynika, że spore grupy będą się bawić też na całej plaży - od centrum po Orłowo. Tradycyjnie wiele osób będzie witało Nowy Rok również na Bulwarze Nadmorskim zobacz na mapie Gdyni, szczycie Kamiennej Góry zobacz na mapie Gdyni oraz praktycznie wszystkich uliczkach w centrum Gdyni.

Od godz. 18:30 wpuszczani będą pierwsi uczestnicy imprezy na położone najbliżej sceny sektory. Wysoką na 22 metry, głęboką na 30 metrów i szeroką na 55 metrów konstrukcję, którą przygotowywało ponad 1200 osób, będzie jednak widać z daleka. 450 m kw. ekranów LED stworzy obraz o wielkości przeciętnej gdyńskiej kamienicy, a 1000 urządzeń oświetleniowych zadba o to, by nie przegapić żadnego szczegółu aranżacji. W sumie konstrukcja pochłonęła 250 ton stali, a jej obsługę zapewni prąd z agregatów o łącznej mocy 2 000 kW, które spalą w trakcie całego okresu produkcji 20 tys. litrów paliwa. W samych garderobach jest 80 luster.

W "Sylwestrowym Rejsie Przebojów" zaśpiewa ponad 20 artystów, m.in. Krzysztof Krawczyk, wykonawca legendarnego przeboju "Parostatek", Ewa Farna, Kamil Bednarek, Enej, Sylwia Grzeszczak, Jacek Stachursky, Anna Wyszkoni, Kombii, Doda i zespół Big Cyc oraz bohaterowie programu "Twoja twarz brzmi znajomo". Katarzyna Skrzynecka wcieli się w Shakirę, a Maja Bohosiewicz będzie udawała Sabrinę. Gospodarzami show, które potrwa do godz. 1:30 będą: Krzysztof Ibisz i Anna Głogowska, Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski, Paulina Sykut-Jeżyna i Maciek Rock oraz Agnieszka Popielewicz.

SKM co 15 minut

Zmiany czekają komunikację miejską w związku z zamknięciem części ulic w śródmieściu. Większość autobusów i trolejbusów będzie podstawiana przy dworcu Gdynia Główna, nie będzie natomiast przystanków przy ul. Świętojańskiej i ul. 10 Lutego. Częstotliwość kursowania zwiększy też SKM.

- Od godz. 20 w Sylwestra do godz. 5 rano w Nowy Rok pomiędzy Gdańskiem Głównym a Gdynią Cisową pociągi będą kursować co 15 minut, a do Wejherowa dojadą co 30 minut. Oczywiście prosimy o kupowanie i kasowanie biletów - uśmiecha się Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Szybkiej Kolei Miejskiej.

Zamknięte ulice w Sylwestra i Nowy Rok.
Zamknięte ulice w Sylwestra i Nowy Rok. mat. prasowe


Weź kapelusz, wygraj wycieczkę

Uczestnicy imprezy w Gdyni będą też mogli wygrać atrakcyjne nagrody.

- Będziemy na Karaibach, w Australii, w Szwecji - gdzie tylko chcemy, odwiedzając niemal 20 miejsc. Dlatego proponujemy, by goście przychodzili w kolorowych nakryciach głowy z całego świata. Kamera znajdzie najlepiej wyglądających, całujących się i dwie pary wygrają dwie wycieczki po 5 tys. zł w dowolne miejsce na ziemi. Będziemy też rozdawać "kasę na wycieczkę", "strzelając" pieniędzmi do ludzi. Oczywiście to nie wszystkie niespodzianki - zapowiada Gabriela Dworniak, producent kreatywny imprezy sylwestrowej z telewizji Polsat. Telewidzowie, których przed rokiem było 6 mln, będą mogli natomiast wygrać jeden z czterech samochodów podczas SMS-owego konkursu.

W Gdańsku będziemy śpiewać "Słodkiego miłego życia"

Grupa Kombii będzie gwiazdą nocy sylwestrowej w Gdańsku, ale pojawi się też na występie w Gdyni.
Grupa Kombii będzie gwiazdą nocy sylwestrowej w Gdańsku, ale pojawi się też na występie w Gdyni. fot. Maciej Warowny
Miejski sylwester w Gdańsku, tak jak w poprzednich latach, odbędzie się na scenie na Targu Węglowymzobacz na mapie Gdańska. Rozpocznie się już o godz. 20:45. Na rozgrzewkę usłyszymy największe hity The Beatles w wykonaniu zespołu z czeskiej Pragi o nazwie The Beatles Revival. Po nich, o godzinie 21:40 pojawi się młody zespół rockowy Kreuzberg, zafascynowany artystycznym klimatem dawnego Berlina.

Gwiazdą wieczoru będzie natomiast grupa Kombii, która rozpocznie występ przed godz. 23. Fani tego zespołu mogą liczyć na świetną zabawę przy takich hitach jak "Słodkiego miłego życia", "Nasze randez-vous", "Black and White" czy "Królowie życia". Oprócz dobrze znanych wszystkim przebojów członkowie Kombii zaprezentują materiał z najnowszej płyty "Wszystko jest jak pierwszy raz".

W tym roku na powitanie Nowego Roku mieszkańcy Gdańska mogą się spodziewać, ponoć wyjątkowo spektakularnego, bo 13-minutowego pokazu sztucznych ogni z towarzyszeniem muzyki. Nad projektem i scenariuszem widowiska ekipa pirotechniczna pracuje od początku listopada. Do pokazu zostaną użyte ładunki o łącznym ciężarze przekraczającym 200 kg, których montaż na miejscu zajmuje dwie doby.

Łączny koszt organizacji gdańskiego Sylwestra wynosi 200 tys. zł.

Na pewno też świetnym punktem widokowym do obejrzenia pokazu gdańskich sztucznych ogni będzie Góra Gradowa zobacz na mapie Gdańska, gdzie wielu mieszkańców lubi wybrać się na powitanie nowego roku. Alternatywnie dość dobrym i ciekawym miejscem są Bastiony Żubr czy św. Gertrudy zobacz na mapie Gdańska na Dolnym Mieście czy trochę dalej oddalone od centrum, ale z niezłym widokiem na panoramę Gdańska, wzgórze Pachołek zobacz na mapie Gdańska w Oliwie, na które od niedawna można się wspiąć wyremontowanymi schodami. Fani spokojniejszego powitania nowego roku wybiorą się zapewne na trójmiejskie plaże czy molo w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska lub Sopocie zobacz na mapie Gdańska.

Po imprezie sylwestrowej w Gdańsku będziemy mogli wrócić do domu komunikacją miejską.

Zostanie uruchomiona nocna linia tramwajowa N0 co 20 minut przez całą noc na trasie: Łostowice Świętokrzyska - Chełm - Brama Wyżynna - Dworzec Gł. - Opera - Zaspa - Oliwa - Wrzeszcz - Opera - Dworzec Gł. - Brama Wyżynna - Chełm - Łostowice Świętokrzyska wg taryfy nocnej. Wszystkie przystanki mają charakter stały.

Po zakończeniu pokazu sztucznych ogni (około godz. 00:20) zostaną wykonane dodatkowe kursy z przystanków "Brama Wyżynna" na liniach nr 2 (do Oliwy przez Zaspę-Przymorze oraz do Łostowic Świętokrzyskiej), nr 3 do Nowego Portu przez Brzeźno i nr 6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę.

Dla autobusów w nocy będzie obowiązywał rozkład jazdy linii N1 jak w noc z piątku na sobotę, tj. z dodatkowymi kursami przez Sopot-Gdynię.

Po zakończeniu pokazu sztucznych ogni zostaną wykonane dodatkowe kursy spod Bramy Wyżynnej na liniach nocnych: N1 do Jaworzniaków przez Orunię Grn. i Zakoniczyn, N4 do Rębowa przez Chełm-Ujeścisko, N5 do Pruszcza Gdańskiego, N8 do Górek Zachodnich przez Przeróbkę-Stogi, N9 do Przegaliny, N13 do Olimpijskiej. Z przystanków przy Hucisku odjadą dodatkowe autobusy na liniach nocnych: N3 do Wrzeszcza PKP przez Jasień-Kiełpino Grn., N6 do Niedźwiednika przez Suchanino-Piecki-Migowo, N12 do Żabianki SKM przez Nowy Port-Brzeźno, N12 do Jasieńskiej przez Suchanino-Piecki-Migowo.

Sopot bez imprezy

W Sopocie, tradycyjnie już, sylwester miejski nie jest organizowany. Niezależne od siebie komercyjne imprezy organizują sopockie kluby, jedyną ogólnodostępną atrakcją jest pokaz fajerwerków na plaży przy molo zobacz na mapie Sopotu.

Organizuje go Kąpielisko Morskie Sopot, ale jest on dostępny dla wszystkich - można go oglądać zarówno ze Skweru Kuracyjnego, jak i z plaży. Na fajerwerki nie popatrzymy jednak z samego molo.

- Pomost będzie zamknięty od godz. 22:30. Chodzi głównie o względy bezpieczeństwa. Raz, że jest ślisko, a dwa, że większość osób, które przychodzi popatrzeć na pokaz fajerwerków znajduje się już w stanie "mocno imprezowym" - tłumaczy Marcin Kulwas z KMS.

Sam pokaz zacznie się równo o północy i potrwa około 12 minut.Tak Gdańsk witał 2014 rok.

Opinie (368) ponad 10 zablokowanych

 • Trzeba być niespełna rozumu

  by sterczeć na mrozie uczestnicząc w tak tandetnych imprezach.

  • 352 78

 • Gdańsk jak zwykle, dno dna i kupa mułu po pachy, ale swoją drogą, ja tam wolę w domu spędzać sylwka :)

  • 180 42

 • Fajerwerki... co za bezsensowny sposób puszczenia z dymem kasy.

  • 111 49

 • Sylwester na mrozie

  Tak nisko jeszcze nie upadłem. To tak jak byście święta spędzali w lesie...

  • 119 37

 • Hau hau hautura

  Kolejne miejsca do sprzątania po imprezach.

  • 63 13

 • Bezmózgi

  Kombi i krawczyka na emeryturę a nie na scenę, dajcie młodych. Barany sr*m na taki występ z takimi starymi nagraniami dziadków.

  • 90 35

 • Jako Gdynianin od urodzenia

  mam nadzieję, że sylwester z Polsatem gości po raz ostatni w naszym mieście.

  • 186 36

 • ha ha

  A co bys wolal sylwestra z TV TRWAM?????

  • 22 51

 • Gdynia

  Może Szczurek by odśnieżył drogi w dzielnicach, zamiast bawić się, jak sołtys w remizie?

  • 121 33

 • Gdynia

  A drogi w dzielnicach nieodśnieżone!

  • 30 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.