• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szadółki chcą rozmawiać o budowie spalarni

Katarzyna Moritz
12 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja. Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

W Szadółkach do 2019 roku ma powstać jedna z największych spalarni w Polsce. W związku z tym powstaje raport dotyczący inwestycji. W czwartek wstępne wnioski z raportu będą przedstawione na spotkaniu z mieszkańcami.



O ewentualnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu spalarni mieszkańcy będą się mogli dowiedzieć z panelu na budynku.

O ewentualnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu spalarni mieszkańcy będą się mogli dowiedzieć z panelu na budynku.

Czy podoba ci się lokalizacja spalarni w Szadółkach?

Wyłonione w przetargu konsorcjum firm doradczych BBF Sp. z o.o. z Poznania i IPOPEMA Securities S.A. z Warszawy na zlecenie Zakładu Utylizacyjnego od lutego pracuje nad raportem dotyczącym powstania spalarni w Szadółkach.

To, że inwestycja powstanie właśnie tam, a nie gdzie indziej, jest już pewne od dwóch lat, bo spalarnia ma już decyzję środowiskową. Dlaczego więc zlecono wykonanie raportu za 4 mln zł?

- Konsorcjum będzie świadczyć usługi doradcze w ramach inwestycji w zakresie prawnym, technicznym czy ekonomicznym. Do połowy przyszłego roku mają przedstawić kompleksowy raport na temat inwestycji. Obecnie zaprezentowany będzie raport analityczny, czyli pierwszy etap ich prac, na który mieli 100 dni. Analizuje on sytuację inwestycji i rekomenduje dalsze rozwiązania, m.in. w jakim modelu ma być ona realizowana czy jak ma być finansowana - wyjaśnia Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy ZUT.

Eksperci przedstawią wyniki swoich prac mieszkańcom w czwartek o godz. 18 w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Człuchowskiej 6 zobacz na mapie Gdańska na Ujeścisku. Poza nimi pojawią się władze zakładu, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz wiceprezydenci Gdańska Maciej LisickiAndrzej Bojanowski.

Wybierają się także na nie przedstawiciele Stowarzyszenia Szadółki, które obserwuje bieżące działania zakładu. Spodziewają się oni szczerej i otwartej dyskusji na temat inwestycji, zwłaszcza że uważają, że lokalizacja spalarni nie jest optymalna.

- Lokalizacja nie jest korzystna ze względu na ukształtowanie terenu oraz kierunek wiatrów. Pozostaje też kwestia wyboru technologii. Ponadto to rzecz nieznana i nie mamy doświadczeń w Polsce z tak dużą spalarnią, więc trudno ją w tak wrażliwym miejscu sytuować - podkreśla Jarosław Paczos ze Stowarzyszenia Szadółki.

Zakład Utylizacyjny zakłada, że w 2016 roku otrzyma pozwolenie na budowę spalarni, a ta miałaby być gotowa w 2019 roku. Wstępnie założono, że spalarnia rocznie będzie spalać około 250 tys. ton odpadów, co ma stanowić ponad 48 proc. wszystkich odpadów komunalnych dla woj. pomorskiego.

Do tej pory nie ma w naszym kraju dużej spalarni. Niewielka funkcjonuje w Warszawie (tylko 40 tys. ton rocznie). Przy Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku na 4 ha terenu powstanie natomiast spalarnia, której koszt szacowany jest na 660 mln zł.

Sortownia śmieci w Szadółkach.

Miejsca

Opinie (184)

  • Gdańskie wysypisko śmierdzi bardziej niż to pod Gdynią, ale tam ludzie wzięli się razem i poszli do sądu po odszkodowania. Chyba i tu będzie trzeba tak zrobić. Stowarzyszenie i p. Paczos niby coś działają, a decyzji w sprawie lokalizacji nawet nie zaskarżyli. Kogo oni reprezentują? Czy ich działanie ma polegać na tym, że usuną wysypisko z grona znajomych na FB?

    • 1 1

  • Gdzie ja teraz będę sie gnieździł?

    Było w czym ryć jak były hałdy śmieci, ja i moi sługusi mogliśmy rządzić Szadółki District i atakować od czasu do czasu pobliskie dzielnice.

    Teraz czeka mnie koniec władzy?

    (wybiera numer)
    pi pi pip

    -Halo?
    -Kto mówi?
    -ODÓR
    -Dziękuję, B już wie. Zrobimy co się da. Proszę się nie martwić. UMG życzy miłego dnia.

    I wszystko jasne :)

    Moje dominium jest niezagrożone.

    • 1 1

  • Najlepiej narzekać na forach ,ale jakoś nikt palcem w tej sprawie nie ruszy Na zachodzie nie takie budowy ludzie blokują

    • 1 0

  • Najpierw ograniczmy produkcję śmieci czyli opakowań. Potem niech będzie porządna segregacja śmieci: 30% to kompost 40% to śmieci, które nadają się do ponownego przetworzenia (papier, szkło, tworzywa sztuczne itp...) Odpady niebezpieczne to jakieś 10%. Śmieci nie nadające się już do niczego to około 20%. Właśnie te 20% musi być składowane albo spalone a nie 100% tak jak chcą twórcy spalarni.
    A co będzie robione z "popiołami" po spaleniu - może kolejne boisko sportowe?

    • 1 1

  • Spalarnia prawie w centrum duzego miasta.

    Atrakcja turystyczna ?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane