• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szefowie zoo z Wrocławia i Łodzi w komisji konkursu na dyrektora zoo w Gdańsku

Ewelina Oleksy
26 kwietnia 2023, godz. 13:00 
Opinie (101)
Michał Targowski (z prawej) dyrektorem gdańskiego zoo jest do końca czerwca i odchodzi na emeryturę. Trwa konkurs na jego następcę. Michał Targowski (z prawej) dyrektorem gdańskiego zoo jest do końca czerwca i odchodzi na emeryturę. Trwa konkurs na jego następcę.

Szefowie zoo z Wrocławia oraz z Łodzi, na zaproszenie władz Gdańska, biorą udział w pracach komisji konkursowej, która wybierze nowego dyrektora zoo w Oliwie. Jednak atmosfera wokół prezes wrocławskiego zoo wcale nie musi zwiększyć wiarygodności tego konkursu.Czy w wybraniu dyrektora gdańskiego zoo powinni uczestniczyć szefowie ogrodów z Wrocławia i Łodzi?

Michał Targowski, który dyrektorem Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego był od blisko 32 lat wraz z końcem czerwca odchodzi na emeryturę.

Właśnie trwa konkurs na jego następcę. Aplikacje kandydaci mogli składać do 14 kwietnia. Zgłosiło się czterech chętnych. Decyzja o tym, kto wygrał jeszcze nie zapadła - trwają prace komisji konkursowej.

Jak ustaliliśmy, biorą w nich udział także osoby spoza Gdańska: Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi oraz Joanna Kasprzak, prezes ZOO Wrocław.

- Występują jako eksperci, wspierający proces oceny kandydatów i formułowania ostatecznej decyzji rekrutacyjnej - informuje nas Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.


Prezes zoo z Wrocławia na straży gdańskiego konkursu. Są wokół niej kontrowersjeJoanna Kasprzak, prezes zoo we Wrocławiu, nie ma ostatnio dobrej prasy.

W ostatnich dniach wrocławskie media rozpisują się o skandalicznych okolicznościach, w jakich miała zwolnić Mirosława Piaseckiego, wieloletniego dyrektora ds. hodowlanych. Powodem miało być m.in. to, że kontaktował się z Radosławem Ratajszczakiem, byłym dyrektorem wrocławskiego zoo, który nie jest pupilkiem wrocławskich władz, ale jest cenionym ekspertem w dziedzinie zwierząt.

Prezes wrocławskiego zoo Joanna Kasprzak pomoże wybrać nowego dyrektora gdańskiego zoo. Prezes wrocławskiego zoo Joanna Kasprzak pomoże wybrać nowego dyrektora gdańskiego zoo.
Jak podaje wrocławski Super Express z dnia na dzień nie wpuszczono go do pracy - zmieniono zamki w biurze, zabrano laptopa i telefon. Prezes Kasprzak miała kontrolować służbowego maila Piaseckiego, stąd miała się dowiedzieć, że jest on w kontakcie z byłym szefem zoo.

Prezes wrocławskiego zoo zarzuca się też, że za jej kadencji rozrosła się struktura zatrudnienia w ogrodzie, a dyrektorskie stanowiska mieli dostać m.in. jej znajomi.Joanna Kasprzak, zanim została prezesem wrocławskiego zoo, była tam wcześniej księgową, a później wiceprezesem. Na szefową awansowała bez konkursu, po tym gdy jej mąż i prezes wrocławskiego Aquaparku jednocześnie - Grzegorz Kaliszczak kupił za ponad milion złotych dom od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Trwa konkurs na nowego dyrektora gdańskiego zoo. Zgłosiło się 4 kandydatów. Trwa konkurs na nowego dyrektora gdańskiego zoo. Zgłosiło się 4 kandydatów.

"Komisja weźmie pod uwagę tylko merytoryczne wskazówki"Nieoficjalnie wrocławscy urzędnicy i dziennikarze mówią nam, że prezes Kasprzak ma stać na straży gdańskiego konkursu i "przypilnować, żeby wygrała go właściwa i zaufana osoba". Wskazują przy tym, że ma to być Emilia Salach, obecna wicedyrektor zoo.

Prokuratura sprawdza, czy w gdańskim zoo doszło do molestowania Prokuratura sprawdza, czy w gdańskim zoo doszło do molestowania

Gdańscy urzędnicy zaprzeczają i takie stwierdzenia nazywają "manipulacją".

- Dobrym zwyczajem jest zapraszanie do konkursów osób, które mają wszechstronną wiedzę na temat działalności prowadzonej przez tego typu instytucje. Dlatego w wyłonieniu nowego dyrektora Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego komisję konkursową wesprą przedstawiciele wrocławskiego i łódzkiego zoo - mówi nam Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu. - Z całą pewnością wrocławska placówka jest największym i jednym z najważniejszych ogrodów zoologicznych w naszym kraju. Mając świadomość wagi wyboru, przed którym stoimy, możliwość skorzystania z doświadczeń reprezentanta tak prestiżowej organizacji jest dla nas szczególnie cenna. Komisja weźmie pod uwagę wyłącznie merytoryczne wskazówki zewnętrznych członków - podkreśla urzędnik.
Gepardy z zoo dostały imiona. Pomysłodawcy zapłacili za to 21,2 tys. zł Gepardy z zoo dostały imiona. Pomysłodawcy zapłacili za to 21,2 tys. zł

Komisji konkursu na dyrektora zoo przewodniczy Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. Zasiadają w niej też Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydz. Gospodarki Komunalnej i Karolina Kucharska, dyrektor Wydziału Kadr i Organizacji.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (101)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane