• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gepardy z zoo dostały imiona. Pomysłodawcy zapłacili za to 21,2 tys. zł

Ewelina Oleksy
3 kwietnia 2023, godz. 17:00 
Opinie (54)
  • Cztery samiczki i jeden samczyk - tak teraz wyglądają gepardy: Planeta, Appka, Paya, Pinia i Cash.
  • Cztery samiczki i jeden samczyk - oto gdańskie gepardziątka: Planeta, Appka, Paya, Pinia i Cash.

Planeta, Appka, Paya, Pinia i Cash. Tak od teraz nazywają się młode gepardy grzywiaste, które jesienią ubiegłego roku urodziły się w gdańskim zoo. Możliwość nadania imion kociętom była przedmiotem aukcji w ramach WOŚP. Firma, która ją wygrała, zapłaciła za to 21,2 tys. zł.Podobają ci się imiona nadane małym gepardom?

Ogłoszone we wrześniu ubiegłego roku narodziny pięciu gepardów grzywiastych były wielkim sukcesem hodowlanym Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Poza oliwskim zooMapka gepardy w ubiegłym roku urodziły się jeszcze tylko w jednym ogrodzie w Europie - w Stuttgarcie.

Zoo przekazało możliwość nadania imion gepardziątkom na aukcję dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.21,2 tys. zł dla WOŚP za możliwość nadania imionAukcję charytatywną wygrała warszawska firma IT Card, która zapłaciła za to 21,2 tys. zł. W poniedziałek, 3 kwietnia, na terenie zoo jej przedstawiciele uroczyście nadali gepardom imiona, które wybrali.

Rozrabiają na potęgę! Odwiedziliśmy gepardziątka w zoo Rozrabiają na potęgę! Odwiedziliśmy gepardziątka w zoo

Samiczkom nadano imiona: Planeta, Appka, Paya, Pinia, a jedyny samczyk został nazwany Cash.

Dlaczego akurat tak? Firma, która wygrała aukcję, działa w branży usług płatniczych.

- Od początku, gdy namierzyliśmy tę aukcję, chcieliśmy ją wygrać. Dlatego licytowaliśmy praktycznie do samego końca. Imiona, które zostały nadane, korespondują z tym, czym się zajmujemy - mówił Adam Matyaszek, wiceprezes IT Card.


- Bardzo się cieszę, że możliwość nadania imion naszym gepardom wylicytowano za tak wysoką kwotę. Dla nas to wielki zaszczyt, bo to już trzecia aukcja gdańskiego zoo na rzecz WOŚP. To także olbrzymi sukces, że zwierzęta żyją w komplecie. Wszystko dzięki wysiłkowi pracowników sekcji zwierząt drapieżnych - mówi Michał Targowski, który choć ogłosił już odejście na emeryturę, dyrektorem zoo pozostaje do końca czerwca.

Film z listopada ubiegłego roku:

Imiona zostały oficjalnie wpisane do kartotek zwierząt.

- To taka tradycyjna forma nadawania imion, ponieważ wszystkie zwierzęta w naszym ogrodzie są również chipowane w ramach międzynarodowego systemu znakowania zwierząt. To pewnego rodzaju paszporty, są w nich wszystkie dane dotyczące danego zwierzęcia (miejsce i data urodzenia, rodzice, dziadkowie) - mówił Targowski.
Imiona wpisano do kartoteki zwierząt. Imiona wpisano do kartoteki zwierząt.

Gepardy mają już 8 miesięcyMłode gepardy rozpoczęły już 8. miesiąc życia. Ważą od 27 do 34 kg.

- Na tym etapie opiekunowie mogą jeszcze do nich wchodzić, bezpośrednio prowadzić trening medyczny: przyzwyczajać do wchodzenia na wagę, targetowania (tj. podążania za celem, piłeczką tenisową). Gepardy mają już za sobą wszystkie szczepienia, teraz są tylko regularnie odrobaczane - informuje Emilia Salach, wicedyrektor zoo.


Wraz z dojrzewaniem młodych drapieżników konieczne było wykonanie zmian w pawilonie, w którym mieszkają.

- Kosztem powierzchni obsługi wyodrębniliśmy dodatkowe pomieszczenie, by wkrótce młode mogły być karmione oddzielnie. Przed nami jeszcze prace porządkowe na dużym wybiegu, na który za ok. 10 dni przeniesiemy matkę Vegę wraz z dziećmi - mówi Salach.

Tak wyglądały gepardy tuż po narodzinach:

Małe gepardy nie zostaną na stałe w GdańskuGepard grzywiasty to gatunek, który podlega europejskiemu programowi hodowli.

- Dlatego musimy liczyć się z tym, że za chwilę będziemy musieli się z naszymi kociakami po prostu pożegnać. Dostaniemy pewnie informacje o ogrodach zoologicznych, do których będą musiały wyjechać. Zgodnie z programem hodowlanym wszystkie koty pójdą za darmo, w ramach darowizny. Na bank mogę powiedzieć, że "Cashu" nie dostaniemy. Ale możemy być pewni że pójdą w świat, że Planeta zostanie przez nie zasiedlona, a w niejednej Appce będzie można zobaczyć Pinię, Payę i całe ich rodzeństwo. Te imiona na pewno pójdą w świat - mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w zoo.

Wielbłąda nazwali KarpatkaOstatnio nadano też imię małej wielbłądzicy, która przyszła na świat w gdańskim zoo.

Wybierali je internauci w głosowaniu. Wygrało imię Karpatka. Wśród finałowych propozycji były też imiona Tereska oraz Radunia.

Miejsca

  • ZOO Gdańsk, Karwieńska 3

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane