• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wygląd Targu Węglowego do poprawki

Andrzej
7 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zdaniem pana Andrzeja to miejsce powinno wyglądać zdecydowanie inaczej. Zdaniem pana Andrzeja to miejsce powinno wyglądać zdecydowanie inaczej.

Samochody na trawnikach, brudna toaleta przenośna i kosze na śmieci z widokiem na Katownię i Złotą Bramę - tak po wykarczowaniu krzewów i drzew prezentuje się Targ WęglowyMapka w Gdańsku. - Widok taki, że pękają oczy! Jak miejsce w samym centrum Gdańska może tak wyglądać? - pyta nasz czytelnik. Oto jego list.Jak oceniasz przestrzeń wokół budynku LOT-u?

O wycince drzew i karczowaniu zieleni przy budynku LOT-u dowiedziałem się z mediów, ale dopiero w tym tygodniu zobaczyłem, jak to miejsce wygląda na żywo. I widok jest przygnębiający.

Zdaję sobie sprawę, że wcześniej nie było lepiej. Dyskusje o tym, jak ma wyglądać Targ Węglowy i jego najbliższe otoczenie, toczą się w Gdańsku od lat. Dyskusji przysłuchuję się z uwagą, bo to dla gdańszczan miejsce szczególne i bardzo reprezentacyjne.

Czytaj też: Namioty handlowe doklejone do LOT-u i wiaty przystankowej

Po tym, jak za budynkiem LOT-u, z którego zniknęły już charakterystyczne napisy, wycięto ostatnie drzewa i krzewy, obraz tego miejsca jest mocno przygnębiający. Auta parkujące na dziko na ostatnich skrawkach zieleni, wyeksponowane kosze na śmieci na tle Złotej Bramy, do tego przewrócone znaki, a po środku wszystkiego stoi niczym budka parkingowego nadzorcy brudna przenośna toaleta. Smutnego obrazu dopełnia widok zamkniętych kawiarni i restauracji, czemu akurat winna jest pandemia.

  • Przestrzeń wokół Targu Węglowego zdaniem naszego czytelnika kłuje w oczy.
  • Wycinka zieleni odsłoniła problemy w otoczeniu budynku LOT-u, m.in. chaos parkingowy z autami parkującymi na trawnikach.
  • Zdaniem naszego czytelnika estetyka Targu Węglowego przypomina przedmieścia Kiszyniowa, a nie centrum półmilionowego miasta w centrum Europy.
  • Przenośna toaleta, wywrócone znaki, auta na skrawkach zieleni i kosze na śmieci z widokiem na Złotą Bramę - tak wygląda po wycince Targ Węglowy w Gdańsku.
  • Pan Andrzej oczekuje, że miasto wymusi na zarządcy uporządkowanie terenu, a na miejscu częściej pojawiać się będzie straż miejska.
Jedyne otwarte punkty, gdzie można kupić coś do jedzenia czy picia, też wołają o pomstę do nieba. Tuż przy przystanku autobusowym pasażerowie mogą podziwiać odpadający tynk z elewacji budynku, przy którym do niedawna stała kwiaciarnia, a obok kupić w małej "drewutni" proszek do prania.

Jest też zdewastowana przez wandali przyczepa z pieczywem. Za każdym razem, gdy ją mijam, zastanawiam się, czy właścicielowi, ale też klientom nie przeszkadza estetyka tego dobytku. Zachodzę w głowę, czy naprawdę wszyscy przechodzą nad czymś takim do porządku dziennego.

Czy to miejsce nie zasługuje na lepszy wygląd? Czy któraś z podległych miastu jednostek (np. dział zajmujący się Przestrzenią Publiczną w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni) nie powinna w takiej sytuacji zainterweniować i wymóc na zarządcy tego terenu, by doprowadził go do porządku? Gdzie w tej sytuacji jest straż miejska? Przecież to wstyd dla miasta, by w drodze na Trakt Królewski turyści i mieszkańcy byli zmuszeni oglądać krajobraz rodem z przedmieść Kiszyniowa.

W lutym teren został otoczony płotem i prowadzona była wycinka drzew

Andrzej

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (387)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane