Fakty i opinie

Targi z wirusem. Bogu świeczkę, diabłu ogarek

felieton w trojmiasto.pl

Najnowszy artukuł na ten temat

Znaczący spadek pasażerów komunikacji miejskiej

Niewykluczone, że wprowadzony w ostatnią sobotę zakaz działania klubów fitness będzie obowiązywał tylko do końca tego tygodnia.
Niewykluczone, że wprowadzony w ostatnią sobotę zakaz działania klubów fitness będzie obowiązywał tylko do końca tego tygodnia.

Bogu świeczkę i diabłu ogarek - tak można określić działania rządu, który za namową epidemiologów wprowadza ograniczenia, by pod wpływem walczących o życie przedsiębiorców szybko je luzować. Elastyczność w tej kwestii jest dobra, ale też wprowadza czasami zamieszanie i niejednoznaczność.Wprowadzane obostrzenia w sytuacji narastającej epidemii powinny być:

maksymalne i konsekwentnie utrzymywane aż do spadku zachorowań 31%
maksymalne, ale korygowane po wytknięciu nieprawidłowości lub złym przyjęciu 16%
skonsultowane z branżami i łagodniejsze, ale konsekwentnie utrzymywane 53%
zakończona Łącznie głosów: 1373
- Nasze podstawowe zadanie to ochrona zdrowia i życia Polaków. Narażone na utratę życia są najbardziej osoby starsze. Nasza cała strategia ich w dużej mierze dotyczy, żeby mogli przebywać w samoizolacji i unikać zakażenia. Bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy - mówił w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.
Podczas tego wystąpienia premier wyliczył listę obostrzeń, które weszły w życie dwa dni później: zamknięto baseny, siłownie, kluby fitness, parki rozrywki, ograniczono godziny otwarcia lokali gastronomicznych, liczbę członków spotkań rodzinnych, klientów w sklepach, studentom kazano się uczyć z domów, itd.

Lista obostrzeń w czerwonej strefie Covid-19- Mocno wciskamy hamulec, bo tego wymaga sytuacja - mówili w czwartek premier i minister zdrowia.
Epidemiolodzy i lekarze bili brawo.

Przedsiębiorcy podnieśli larum.

Więc już następnego dnia hamulec został w niektórych kwestiach poluzowany.

Zamknięto baseny, ale nie dla wszystkich. Nie dla gości hotelowych zameldowanych na co najmniej jedną dobę (bo branża hotelarska była jedną z tych tą, która na wiosennym lockdownie ucierpiała najbardziej). Nie dla uprawiających sport (bo sport to zdrowie). Nie dla uczniów i studentów w ramach zajęć szkolnych i na uczelniach (bo młodzi nie chorują).

Zajęcia na basenach mogą być organizowane tylko w ramach lekcji WF, ale już nie w ramach prywatnych kursów. Czy to się zmieni?
Zajęcia na basenach mogą być organizowane tylko w ramach lekcji WF, ale już nie w ramach prywatnych kursów. Czy to się zmieni? fot. galeria trojmiasto.pl
Czyli uczeń lub student mogą pływać w tygodniu na WF-ie, ale żeby popływać w weekend muszą należeć do klubu sportowego albo zameldować się w hotelu.

Wymogi wobec sklepów także szybko zmieniono. Gdy cała Polska zaczęła się zastanawiać jak będą wyglądały wielkie sklepy meblowe typu IKEA, do których wpuszczane będzie np. 100 osób zamiast 1000 (przy 20 kasach w sklepie i ograniczeniu 5 osób na kasę), wprowadzono nieweryfikowalny w praktyce wymóg wpuszczania 1 osoby na 15 m kw. powierzchni.

Natomiast w malutkich Żabkach, których w całym kraju jest już prawie 6 tys., wciąż zakupy może robić po 10 osób (gdy czynne są dwie kasy), chociaż w każdym takim sklepie już przy trzech klientach jest ciasno.

Od wprowadzenia ograniczeń najgłośniej protestują właściciele oraz bywalcy siłowni i klubów fitness. Nie rozumieją dlaczego nie mogą działać, skoro mogliby np. ograniczyć liczbę ćwiczących lub stosunkowo łatwo wprowadzić restrykcje higieniczne. Stąd tragifarsa z Kościołem Zdrowego Ciała i wypożyczaniem sprzętu do ćwiczeń.

Czy kluby i fitness i baseny naprawdę muszą być zamknięte?Po poniedziałkowym spotkaniu z ministrem rozwoju, pracy i technologii przedstawiciele branży fitness zadeklarowali, że oczekują wznowienia swojej działalności od najbliższej soboty. Jeśli ich postulat zostanie spełniony, będzie to oznaczało, że zakaz utrzymał się przez tydzień.[Aktualizacja: w środę rano pojawiły się informacje, że mimo starań branży fitness, rząd nie otworzy siłowni, ale zrekompensuje straty ich właścicielom]

Branża fitness negocjuje z rządemPubliczne ogłoszenie ostrych obostrzeń, a potem ciche wycofywanie się z nich, ma swoje dobre i złe strony.

Po pierwsze do większości społeczeństwa dotrze tylko ten pierwszy przekaz. "Zamykamy, nie wolno, życie i zdrowie są ważniejsze niż upadające firmy". Wielu Polaków usłucha, ograniczy swoją aktywność społeczną, z czego ucieszą się epidemiolodzy i lekarze, bo emisja wirusa rzeczywiście się obniży.

Przedsiębiorcy jednak będą mogli dalej działać i każdego dnia martwić się, jak utrzymać się na rynku z mniejszą, ale jednak wciąż jakąś grupą klientów.

Zmiana wytycznych ma jednak swoje konsekwencje.

Jasny przekaz staje się skomplikowany. Skomplikowany staje się niezrozumiały. Brak zrozumienia prowadzi do frustracji. Frustracja objawia się poprzez akty nieposłuszeństwa obywatelskiego, takie jak kontestowanie noszenia maseczek czy negowanie wagi epidemii.

A to może sprawić, że plan walki z koronawirusem weźmie w łeb.

Czas jednak pokaże jak taka strategia sprawdzi się w Polsce. Być może jakąś pociechą dla nas jest to, że rządy innych europejskich krajów działają podobnie do naszego. Niestety w przypadku tego wirusa Polska, jak i cały świat, działają trochę po omacku.

Opinie (153) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Niestety szans na otworzenie siłowni nie ma żadnych

  Nad czym ubolewam, ale taka gorzka prawda

  • 14 43

 • I tak wolę żyć w czasach koronawirusa

  Niż tak jak nasi pradziadkowie w 1939

  • 83 6

 • Czekam aż puby przekształcą się w:

  Kościół Boga Pale Ale

  lub

  Sklepy z możliwością testowania produktu przed zakupem

  • 55 9

 • ten "rząd" jeszcze niejednym nas zaskoczy

  • 32 9

 • Do kościoła pale ale chętnie bym uczęszczał. Nawet chodziłbym na ipa roraty.

  • 14 1

 • Jeśli priorytetem są ludzie starsi

  To w pierwszej kolejności zamknąć powinno się kościoły. Na siłowniach i w klubach fitness średnia wieku jest raczej niższa.

  • 167 14

 • Otwieramy-zamykany-otwieramy-zamykany

  Lekki przeciąg w tej gospodarce chyba jest.
  Przecież powiedzieli, że nie ma zgody na otwarcie branży fitness...

  • 23 2

 • Litania do Przenajświętszego DDH :)

  • 3 0

 • Jak ktoś nie chce niech siedzi w piwnicy.

  Dajcie ludziom żyć, albo płaćcie ich rachunki i kredyty.

  • 10 4

 • Ale jak otworzą to tylko do 22 ?

  Czy po 22 ? bo przecież po 22 koronaświrus przenosi się do restauracji, więc na basenie go nie będzie.

  • 42 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.