• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Truskawkowe nogi - przyczyny i sposoby zapobiegania

4 lipca 2022 
Opinie (1)

Kiedy zaczyna się lato i pierwsze promienie gorącego słońca zaczynają grzać nasze twarze, to znak, że czas przypomnieć sobie o sukienkach i szortach. Suche, podrażnione od golenia nogi z truskawkową skórką mogą nie tylko sprawić, że nie będziesz nosić strojów przed kolano, ale także będą powodowały swędzenie i dyskomfort. Jak uzyskać satynową, gładką skórę?Czym są truskawkowe nogi?


Określenie ,,truskawkowe nogi'' odnosi się do wyglądu porów na nogach i może być użyte do opisania różnych rodzajów stanów zapalnych, którym towarzyszy pojawienie się na skórze ciemnych kropek, przypominających nasiona truskawek.
Zaskórniki otwarte, które powodują pojawienie się problemu, to mieszki włosowe lub rozszerzone pory zawierające uwięzioną mieszaninę:
 • oleju,
 • bakterii,
 • martwego naskórka.

Przyczyny


 
Truskawkowe nogi nie są terminem medycznym, ale ogólnym określeniem na różne problemy skórne, które są widoczne jako czerwone lub czarne kropki w miejscu mieszków włosowych. Istnieje kilka różnych przyczyn, które mogą powodować ten szczególny wygląd nóg, a niektóre z nich mogą się na siebie nakładać.

Maszynka do golenia


Golenie nóg może powodować powstawanie mikroskopijnych uszkodzeń skóry, które stanowią otwarte wrota do zakażenia. Czysta maszynka to absolutna podstawa. Najważniejszą zasadą jest niedopuszczenie do pozostawiania mokrej maszynki w łazience. To idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów.
Najlepiej używać swojej maszynki tylko raz lub ewentualnie odkazić ją zaraz po użyciu. Użycie starego, tępego ostrza może skutkować pojawieniem się podrażnienia i zapalenia mieszków włosowych. Dodatkowo, aby zadbać o higienę, nogi najlepiej golić pod czystym strumieniem wody z prysznica, nie w wannie.

Wrastanie włosków


Golenie może również powodować wrastanie włosków. Ten problem częściej pojawia się w przypadku posiadania grubszych lub kręconych włosów. Aby zapobiec wrastaniu włosków na nogach, maszynka do golenia powinna gładko przesuwać się po skórze. Jeśli nie ma gładkiego poślizgu, włosy mogą utknąć w maszynce, co może spowodować ich wrastanie. Warto pamiętać też o goleniu zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Nadmiernie sucha skóra


Sucha skóra może nasilać truskawkowy wygląd nóg, a także inne stany zapalne Jeśli skóra jest wyjątkowo sucha, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień podczas golenia. Może to ułatwić powstawanie skaleczeń ostrzem maszynki i zapalenia mieszków włosowych, które daje charakterystyczny, kropkowany wygląd. 
Suchość sprawia również, że rogowacenie mieszkowe, zapalenie mieszków włosowych i otwarte zaskórniki są bardziej widoczne. Przy problemach związanych ze stanami zapalnymi mieszków włosowych najlepiej wybrać hipoalergiczny krem nawilżający pozbawiony składników, które mogą powodować pieczenie i podrażnienie.
Pełną gamę kosmetyków do pielęgnacji nóg i ciała znajdziesz na ezebra.pl

Brak kremu do golenia


Dla zwiększenia nawilżenia i poślizgu warto nałożyć odpowiedni produkt do golenia przed użyciem maszynki. Zapobiegnie to zacięciom i umożliwi płynne przesuwanie się maszynki po skórze. Po wyjściu spod prysznica zadbajmy też o pielęgnację, stosując łagodzący balsam lub mleczko.

Złuszczanie na ratunek


Delikatne usuwanie martwych komórek naskórka z powierzchni nóg powinno pomóc w redukcji truskawkowego wyglądu nóg, a także zapobiec wrastaniu włosków. Łagodne złuszczanie pozwala nowym włosom łatwiej przebić się przez powierzchnię skóry, nie powodując stanów zapalnych.

Peelingi mechaniczne


Peelingi mechaniczne zawierają małe drobinki, które złuszczają naskórek. Złuszczający peeling można wykonać delikatnymi, okrężnymi ruchami, dzięki czemu pozostawimy nogi gładkie i miękkie w dotyku. Jako naturalną alternatywę możemy wykorzystać cukier, który bardzo dobrze nadaje się do wykonania domowej wersji peelingu. Lepiej jednak zrezygnować z używania peelingu cukrowego na twarzy, gdzie skóra jest cieńsza i możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Szczotkowanie


Ostre włosie naturalnych szczotek również pomoże usunąć martwy naskórek. Szczotkowanie na sucho dodatkowo może również poprawić krążenie, zmniejszyć widoczność cellulitu i pomóc w usuwaniu toksyn. 

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (1) 1 zablokowana

 • Powiem tak że faktycznie

  brzydko to wygląda,nieraz bym wolał aby były widoczne włoski niż czerwone krostki

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.