Fakty i opinie

Trwa spór o zagospodarowanie Westerplatte

artykuł historyczny
Dyrektor Nawrocki zapewnił, że jego wizja muzeum plenerowego na Westerplatte otrzymało od ministerstwa promesę sfinansowania inwestycji.
Dyrektor Nawrocki zapewnił, że jego wizja muzeum plenerowego na Westerplatte otrzymało od ministerstwa promesę sfinansowania inwestycji. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej złożył prezydentowi Gdańska ofertę kupna gruntów na Westerplatte, aby zbudować tam plenerowe muzeum. Prezydent odrzucił tę ofertę, a rada miasta przekazała teren w formie darowizny na rzecz miejskiego Muzeum Gdańska, które ma tu urządzić... plenerowe muzeum - tak można streścić spór, który od ubiegłego tygodnia toczy się między Muzeum II Wojny Światowej a gdańskim magistratem.Która wizja jest dla ciebie bliższa?

odbudowy budynków militarnych z 1939 r. 58%
zagospodarowania terenu Westerplatte w inny sposób 42%
zakończona Łącznie głosów: 1168
W środowe popołudnie, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki zorganizował konferencję prasową ws. złożonej przez niego w ubiegłym tygodniu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi oferty kupna przez placówkę działki na Westerplatte o powierzchni 9 hektarów. Nawrocki zaproponował wówczas 2 mln zł za teren, na którym zamierza utworzyć oddział Muzeum Westerplatte.

Przypomnijmy, że prezydent Gdańska jednoznacznie odrzucił tę propozycję, gdyż jego zdaniem "Westerplatte ma służyć wszystkim Polakom". Komentując niezapowiedzianą wizytę Nawrockiego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, nie krył również swojej niechęci wobec dyrektora muzeum. Określił go jako osobę niegodną zaufania oraz "zachowującą się jak słoń w składzie doskonałej porcelany, rozbijającą wystawę, krok po kroku demontującą ją i niszczącą prawa autorskie".

Adamowicz zarzucił również dyrektorowi Nawrockiemu niewłaściwy sposób złożenia wniosku w tej sprawie. Zdaniem prezydenta, zamiast złożyć pismo w biurze podawczym, dyrektor Nawrocki próbował wręczyć mu je na schodach Urzędu Miejskiego w obecności kamer telewizji publicznej. Nazwał to "ustawką". Z kolei Nawrocki tłumaczył, że rzeczywiście szedł do biura podawczego i chciał jedynie zamienić kilka słów z Adamowiczem, którego akurat spotkał po drodze.

"Miasto nic nie robi ws. rewitalizacji Westerplatte"- Westerplatte zostało zmarginalizowane podczas budowy Muzeum II Wojny Światowej. W ciągu całej prezydentury Pawła Adamowicza, a właściwie od początków III RP, władze miasta nie robić nic, aby zadbać o to miejsce. Nie mówię nawet o godnym zagospodarowaniu tego wyjątkowego miejsca, ale choćby o uprzątnięciu śmieci, które zalegają w miejscach uświęconych krwią polskich żołnierzy. Od dawna chcemy to zmienić. Wielokrotnie wysyłałem do prezydenta pisma i próbowałem umówić się na spotkanie ws. rewitalizacji Westerplatte. Bez skutku, wszystkie moje starania zostały zignorowane. A Muzeum II Wojny Światowej ma pomysł, w jaki sposób zagospodarować Westerplatte - mówił dr Karol Nawrocki, podczas spotkania z dziennikarzami.

Oryginalne eksponaty w odbudowanych budynkach składnicyNastępnie przedstawił koncepcję, która zakłada odtworzenie 6-7 historycznych budowli, np. muru okalającego Westerplatte czy Wartowni nr 5 i umieszczenie w nich eksponatów, którymi dysponuje placówka. Warto wspomnieć, że wiele z nich zostało odkrytych podczas badań archeologicznych, które są prowadzone z inicjatywy Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, wicedyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

- Muzeum Gdańska dysponuje ok. 300 eksponatami związanymi z Westerplatte. My mamy ich ponad 15 tys. Aby przygotować naszą koncepcję, wykonaliśmy wieloletnie kwerendy w archiwach w kraju i za granicą. Dysponujemy zespołem 120 osób, archeologów i historyków, które stworzyłyby kadrę naukową placówki na Westerplatte. Mamy gotową koncepcję i przynajmniej jej część chcielibyśmy otworzyć 1 września 2019 roku. Niestety, władze Gdańska kompletnie ignorują nasze starania, które mamy dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, aby godnie zagospodarować to miejsce. Warto wspomnieć, że częściowa odbudowa dawnej składnicy była wielkim marzeniem ocalałych westerplatczyków - kontynuował dyrektor Nawrocki.

Promesa finansowania z ministerstwaNawrocki szacuje, że zrealizowanie planów Muzeum II Wojny Światowej na Westerplatte kosztowałoby ok. 100 mln zł. Jak zapewnia, pieniądze na ten cel zostałyby zapewnione przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Dyrektor Nawrocki podkreślił, że rzadko które muzeum może liczyć na tak daleko idące wsparcie finansowe.

- Propozycja 2 mln za grunty na Westerplatte to ostateczność, do której zostaliśmy zmuszeni. Do prezydenta Adamowicza nie trafiają argumenty historyczne czy patriotyczne, ale zapewne trafiają finansowe. To nasza odpowiedź na brak współpracy, do której jesteśmy otwarci. Budowa muzeum na Westerplatte będzie miało zapewnione finansowanie z ministerstwa, o czym zapewnił wiceminister Sellin. Mamy promesę na przekazanie niezbędnych środków na ten cel. To przykre, że samorząd Gdańska nie zrobił nic, aby uzyskać takie wsparcie i co więcej, nie chce z niego skorzystać, całkowicie torpedując naszą propozycję - kontynuował dyrektor Nawrocki.

Nawrocki zaprasza do rozmów i zapowiada, że nie odpuściDyrektor Muzeum II Wojny Światowej zapowiedział, że nie zrezygnuje z planów rewitalizacji pola bitwy na Westerplatte, nawet mimo poniedziałkowej uchwały Rady Miasta, która przekazała grunty na półwyspie na rzecz miejskiego Muzeum Gdańska. Nie sprecyzował jednak, czy bierze pod uwagę np. uchylenie uchwały radnych przez wojewodę czy zaskarżenie jej legalności w drodze administracyjnej.

- Jesteśmy zdeterminowani do działania i będziemy robić wszystko w granicach prawa, aby udało się wreszcie zbudować Muzeum Westerplatte. Nie chcę na razie odnosić się do konkretnych działań. Wierzę, że pochopna decyzja władz Gdańska zostanie zmieniona i będziemy mogli zasiąść do negocjacji - powiedział dyrektor Nawrocki.
Prezydent Adamowicz odrzucił propozycję Nawrockiego, a Rada Miasta przekazała Westerplatte w formie darowizny na rzecz Muzeum Gdańska.
Prezydent Adamowicz odrzucił propozycję Nawrockiego, a Rada Miasta przekazała Westerplatte w formie darowizny na rzecz Muzeum Gdańska. fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl

Miasto odpiera zarzuty dyrektora Muzeum II Wojny światowejO komentarz do tych informacji poprosiliśmy rzecznik prasową prezydenta miasta Gdańska. Zaprzeczyła ona, by dyrektor Nawrocki miał wielokrotnie próbować umówić się na spotkanie z jej przełożonym.

- To nieprawda, że dyrektor Nawrocki wielokrotnie próbował umawiać się na spotkania z prezydentem Adamowiczem ws. przekazania Muzeum II Wojny Światowej terenu na półwyspie Westerplatte. Chyba, że za próbę umówienia się z prezydentem należy uznać złożenie donosu do prokuratury i wysłanie do urzędu 5 uzbrojonych agentów CBA po jednostronicowy aneks do umowy. Aneks, który obecny dyrektor MIIWŚ miał w swoich dokumentach. Medialny spektakl sprzed kilku dni, kiedy to Karol Nawrocki w asyście kamer TVP próbował "kupić" za 2 miliony Pole Bitwy Westerplatte także nie wyglądał jak wstęp do dialogu. Wszyscy składając oficjalne pisma wpływające do urzędu robią to na parterze w sali podawczej ale nie wyglądałoby to zapewne tak medialnie wiec dyrektor muzeum postanowił wejść nieomówiony do prezydenta za to z włączona kamerą. Prezydent wracał akurat z innego spotkania i odpowiedział że "nie bierze udziału w medialnych ustawkach". Co do pism, które wpływały do urzędu na wszystkie odpowiadaliśmy - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.

Teren Westerplatte trafi do Muzeum GdańskaRzecznik prezydenta Adamowicza oświadczyła, że nie będzie żadnych rozmów o zakupie czy przekazaniu gruntów na Westerplatte na rzecz Muzeum II Wojny Światowej. Ta decyzja została umotywowana faktem, że w ubiegły poniedziałek Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwałę o przekazaniu dawnego pola bohaterskiej obrony polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku na rzecz Muzeum Gdańska (do niedawna Muzeum Historyczne Miasta Gdańska).

- Tak jak już mówił wcześniej prezydent Adamowicz, oferta zakupu Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej jest po prostu kuriozalna. To miejsce ma służyć wszystkim gdańszczanom, Polakom i turystom i nie będzie przedmiotem żadnych targów. Nie ma zgody, ani po prostu takiej potrzeby, by przeprowadzać transakcję handlową której przedmiotem miałoby być Pole Bitwy. Zresztą, temat przekazania Westerplatte na rzecz Muzeum II Wojny Światowej można uznać za zamknięty. Ten teren, zgodnie z wolą radnych Gdańska, został już przekazany Muzeum Gdańska, które od wielu miesięcy pracuje nad koncepcją zagospodarowania dawnego pola walki.
- tłumaczy nasza rozmówczyni.

"Westerplatte nie będzie skansenem"Skorupka-Kaczmarek poinformowała, że Muzeum Gdańska od kilku miesięcy pracuje nad koncepcją zagospodarowania Westerplatte. I rzeczywiście, w czwartek po południu placówka kierowana przez prof. Waldemara Ossowskiego przesłała zarys działań, które zamierza wykonać na półwyspie w latach 2018-2021.

- Po pierwsze, chcemy zachować niezwykły charakter tego miejsca i nie zamierzamy go zabudowywać. Po drugie, prezentowana w przyszłości wystawa na Westerplatte ma być nowoczesna, chcemy ją przedstawić w możliwie najbardziej nowoczesny sposób, jak zresztą robi się to na całym świecie. W tym celu wykorzystamy istniejące budynki. Po trzecie, Muzeum Gdańska ma już wiele pamiątek po Westerplatczykach, w tym po majorze Sucharskim. Już niebawem Muzeum Gdańska zaprezentuje swoją wstępną koncepcję. Koncepcję w której nacisk położony będzie na rozwój ścieżek zwiedzania, programów edukacyjnych i rewitalizację zachowanych obiektów architektury obronnej, a nie przekształcającą Westerplatte w skansen z pseudohistorycznymi rekonstrukcjami nieistniejących budynków - kwituje Skorupka-Kaczmarek.

Zobacz Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte z lotu ptaka

Opinie (559) ponad 50 zablokowanych

 • (25)

  Jakieś muzeum!!! Deweloperzy czekają a tu taki spór o grunt nad morzem i rzeką

  • 166 58

  • (12)

   Jaśnie panujący prezydent już przekazał grunty pod kolejne muzeum, w którym powstaną apartamenty wzorem M2WŚ za czasów PO.

   • 38 43

   • (2)

    Nawrocki, ty gałganie... jak widziałeś śmieci na Westerplatte, to na co czekasz? bierz się za sprzątanie!

    • 39 26

    • Sprzątanie to domena Adamowicz. (1)

     Jego żona opowiadała w wywiadzie przed kilku laty, że chodzi po mieście i sprząta.

     • 28 15

     • Bo pisowskie pincet plusy śmiecą

      • 9 5

   • Jesteś idiotą (4)

    Żadne apartamenty nie powstały. Powstało kilka pokoi, które nie są niczym nadzwyczajnym w takich placówkach.

    Przy okazji - idioto - Muzeum II Wojny Światowej było budowane przez rząd. Niestety władze Gdańska nie miały nad nim kontroli, przez co w sposób niegodny i haniebny zostało zlikwidowane poprzez połączenie z fikcyjnym muzeum Westerplatte.

    Adamowicz idealny nie jest, ale oddanie Westerplatte aktualnym włodarzom MIIWŚ to byłby skandal.

    Gdy ktoś przychodzi okraść Ci dom i pobić syna nie oferujesz mu ręki córki.

    • 48 25

    • Idiotą to Ty jesteś. Widziałam te apartamenty. Dwupoziomowe z dwiema łazienkami i kuchnią. (1)

     Nie wiem dla kogo budowane za gigantyczną kasę.Nie kłam, że ich nie ma. Całe to muzeum to dzieło pijanego architekta. Gigantomania megalomana i słaba wystawa. Tylko na POwskich nieukach może robić wrażenie. No i na Adamowiczu.

     • 27 46

     • Slyszalem ze derektor zamknal te "apartamenty" i biega do kibla do szaletu miejskiego

      • 11 3

    • Bełkot godny politruka-kodomity z magistratu, który nie może przeboleć, że król Europy kraj opuścił i nie dał nagrabić więcej

     • 8 9

    • Dobra decyzja

     Te świry PISowskie jeszcze na Westerplatte postawiłyby pomnik Kaczyńskiego.
     To co miejskie, niech zostanie miejskie, bo złodziejskie łapki Misiewiczów sięgają po wszystko co się da.

     • 12 6

   • Bunkry Dyrektora N (3)

    Po co Nawrockiemu bunkier?

    • 6 7

    • (2)

     moze planowana jest wizyta tego gascia od drabiny co to przespal pewne historyczne wydarzenie

     • 6 6

     • To była motorówka, nie drabina. (1)

      • 2 5

      • Na motorówce spał do południa?

       Oficjalnie było, że u jadwigi pod spudnicą. Potem zjadł "obiat", poszedł do kościoła, po kościele udał się na spotkanie z oficerem prowadzącym. Sprzedał kilku kolegów i cał SW przesiedział u mamy.

       • 5 1

  • (3)

   wymiotować mi się chce

   • 3 3

   • Śmiało. Nikt nie widzi.

    • 3 2

   • Mnie też się chce wymiotować ja ci słucham co ludzie mówią o Muzeum Gdańska. (1)

    Współczuję pracownikom.

    • 7 4

    • nie mylisz czasem tej placowki z ta zawlaszczona

     • 5 4

  • Byliście przy twierdzy Wisłoujscie? (2)

   Jest tam jaki klub jachtowy uniwerku albo polibudy - zasada działania niewiadoma. Zabudowania przy kanale - jedna wielka ruina zdemolowana najpierw przez PRL a potem państwowe instytucje. W kanale jakieś wraki. To miejsce woła o prawdziwą marinę z dobrym gospodarzem.

   • 17 1

   • No co Ty. Przecież tam stoi wielka zdobycz tego , pożal się Boże, dyrektora muzeum. (1)

    Rura zwana ubootem. Pasuje tam jak wół do karety. Jaki dyrektor takie zabytki.

    • 7 7

    • Ty pewnie wolałeś/łaś poprzedniego dyrektora?

     Tego którego obchodziły tylko panienki i pokoiki na poddaszu? Który swojemu koleżce i koleżance pozwalał robić wałki na miliony? Chorągiewkę która zmienia poglądy w zależności od kierunku wiatru?

     • 1 1

  • Tani troll (2)

   10 groszy za każdy wpis ? Tyle Ci płacą?

   • 4 2

   • Siostro! Pacjent gorzej się czuje i powtarza te same bzdury... (1)

    • 0 4

    • Siostro!" Nie wyj nędzo umysłowa z Nowogrodzkiej, wam żadna siostra nie pomoże skończycie w celi lub oddziale zamkniętym.

     • 1 0

  • PO to partia ktora tylko skloca ludzi (1)

   Nawet z takiego miejsca, bliskiego Polakom potrafia zrobic zadyme. Ludzie przejzyjcie w koncu na oczy i zrobcie z nimi porzadek przy nadchodzacych wyborach

   • 11 9

   • Moze ciemny lud z sciany wschodniej to kupi normalni ludzie z Gdanska zapytaja kto zaczal ta zadyme i odpowiedz oczywista ach te wasze pisuarowe tanie chwyty krzyczy zlodziej lapac zlodzieja

    • 2 1

 • (3)

  westerplate niemcy przyjezdzaja tu z rodzinami
  i tu walczylem placza

  • 41 52

  • Idiota!

   • 11 4

  • Ale was powaliło hahaha

   • 8 2

  • Weź się naucz po polsku i dopiero do ludzi.

   • 16 2

 • Brawo Gdańsk. (18)

  Pisopaci do szałasów.

  • 246 229

  • Dla Bartka (11)

   Moze Misiewicz chce tam grać w golfa. Po ciezkiej dobrze płatnej pracy.

   • 23 10

   • (7)

    nie, ryży gałgan w piłę

    • 14 20

    • (4)

     PiS = Pieniacze i Sapacze
     PiS = Pieniądze i Stołki

     • 29 11

     • Nam się przecież należało !

      • 20 7

     • (2)

      PO=Powszechne Ograbienie PO="Polski Odbudowa"

      • 10 20

      • (1)

       jak masz jakieś materiały na ten temat składaj zawiadomienia do zbycha
       dostaniesz medal

       • 10 6

       • ten najwyzszej rangi z kartofla

        • 7 3

    • Lepszy ryży niż szczerbaty stary buc (1)

     • 10 5

     • Nieosiołoski?

      • 3 5

   • Czołem panie ministrze !!! (2)

    Misiewicz mogłby tam lądować helikopterem. Jak bedzie odwiedzał Jarmark. Im sie to nalezy.

    • 19 4

    • a na jarmarku oczywiście płaci kartą MON (1)

     • 13 3

     • i bedzie sie przemieszczal w asyscie dwoch generalow jako adiutantow

      • 9 2

  • a kolejne Muzuem Gdańska to spoko?

   za 250 milionów?

   • 10 7

  • Nawrocki (2)

   Nawrocki należy do ONE?

   • 5 2

   • Do ONE?

    Do ONRu ? Mozliwe

    • 3 2

   • Nawrocki buerze ellaone

    • 3 1

  • Pisopaci? Tych to tu pełno jest, to jednostka chorobowa objawiająca się chorobliwym chrząkaniu bzdur o "kurduplu" i "pisuarze". (1)

   Rodzaj wścieklizny politycznej, tu już szałasy nie pomogą, jedynie pawulon.

   • 6 6

   • Twoja poranna modlitwa: mamo ja wariat kup mi komisariat.

    • 0 1

 • (21)

  Oszaleliście? Budyń nigdy nie zgodzi się na muzeum, w którym nie ma swoich przy.... pasów. Muzeum może być tylko wtedy, gdy on ma nad nim kontrolę i przy okazji posady dla znajomych.

  • 259 152

  • (6)

   no a Nawrocki te 100 mln myślisz na co chce wydać? na stołki dla kolesi - dojna zmiana przy korycie! premia dla kierowcy 26 tys. - to są suk....yny!

   • 42 23

   • Co my będziemy z tego mieli jako mieszkańcy? (2)

    Ja bym na tych 8 ha zrobił osiedle, i porządną marinę, reszta pod muzeum. Nie oszukujmy się 9 ha ? Chcą odtworzyć jak to wyglądało w 1939? Po co. Niemcy to teraz nasi przyjaciele. Zresztą Mieszko przywiózł chrzest od cesarza niemieckiego Ottona.

    • 10 14

    • A nie od Czechów? (1)

     • 14 2

     • Mieszka prawdopodobnie ochrzcił ktorys

      z biskupów z dworu Dobrawy. Papież podlegał cesarzowi niemieckiemu i nic bez jego zgody nie mogli zrobić. Małżeństwo z ochrzczoną otworzyło Polanom europejskie salony.

      • 11 5

   • Adamowicz rozdaje premie na lewo i prawo, zatrudnia rodzinę i co ? nic bo jest ze słusznej linii (2)

    • 11 5

    • Budyń po prostu kradnie (1)

     Muzeum Gdańska za 250 baniek to kolejna z jego kradzieży. Radzie miasta należy się potężny kop w tyłek za popieranie tych fanaberii, ale wiadomo, w niej tylko POPIS

     • 7 5

     • Rada jest gdańska - nie pisowska!

      Posiory kradną!

      • 4 3

  • (2)

   wiadomo, misiewicz lepszy.

   • 16 7

   • Lepszy. Mniej pazerny jednak. (1)

    • 6 5

    • nie powiedzialbym mennica musiala wyklepac dla niego specjalny dziekczynny medal i to za co?! .. za zaslugi dla obronnosci kraju!

     • 4 3

  • To co Adamowicz i jego urzędnicy opanowali do perfekcji to ręczne sterowanie.

   Dyrektorzy mają wykonywać polecenia pierdzistołków.

   • 16 19

  • Wojewoda powinien już dawno przejąć ten teren tok jak w Warszawie przejęto Plac Piłsudskiego. (5)

   Nie chrzonic się z tymi POwskimi draniami.

   • 16 21

   • (3)

    Pierwsza zasada pislamska - zamordyzm! wszystko brac sila, narzucac, wymuszac!

    • 9 10

    • To stara szkoła Berii i Goebbelsa wzorzec tego oszołomstwa. (2)

     • 5 4

     • Fakt, widać że Budyń i świta sporo się nauczyli od nich. Jeszcze od Lenina, co miał być na stoczni... (1)

      • 5 5

      • Nie rżnij głupa tumanie nasłany przez plaszczaka.

       • 1 0

   • xxx

    Z tego wynika, że to nie Polacy w 1939 r bronili tego terenu, tylko właścicielami są Gdańszczanie i to bohaterscy Gdańszczanie bronili przez złymi Niemcami tego terenu..... Polska nie ma tu nic do gadania.... omg

    • 1 1

  • Jesteś tępy (2)

   Tutaj chodzi o co innego. Gadanie że chodzi o odbudowę to tylko mydlenie oczu hołocie. Ten teren należy do wszystkich gdańszczan, a jak Nawrocki go kupi to nie będzie należeć do gdańszczan tylko do kilku osób. Nie będzie też defacto własnością żadnego z muzeów.
   No ale ty dalej ślepo ufaj PiSowi.... Bojowniku "o szczęśliwą socjalistyczną wieś polską"

   • 10 4

   • Tak idiotyczny wpis, że nawet minusa nie postawię. (1)

    Chyba jakiś skończony kretyn to napisał.

    • 4 3

    • Jasiu nie denerwuj sie tak was latwo rozszyfrowac zawsze u was chodzi o jedno - co tu jeszcze zajumac?

     • 2 0

  • Jedną z pierwszych decyzji Nawrockiego w Muz2WŚ było zdjęcie z sieci listy pracowników...

   • 2 0

 • Budyń znów uprawia politykę pod wybry. (17)

  • 212 154

  • (5)

   nie to co PiS, oni uprawiają politykę pod siebie.

   • 33 20

   • Na pewno nie pozwolimy kartoflom bezcześcić to miejsce i uprawiać kłamliwą PiSuarową politykę! (4)

    • 21 16

    • czyli jaką? Że niemcy wywołali wojnę? A według Ciebie nażiści? A co to za narodowość ci naziści?

     • 8 4

    • Siostro! Pacjent wrzeszczy coś, że "nie pozwolimy", a narobił pod siebie! (2)

     • 1 4

     • Widzisz, sam reprezentujesz ubecki sort a śmiesz krytykować innych.

      Po czym poznaję? Obecnie w szpitalach nikt do pielęgniarek nie woła "siostro"!

      Poza tym ciągle to powtarzasz przy okazji niemalże każdego artykułu wywołującego dyskusje schodzące na płaszczyznę polityczną.
      Chłopie, jesteś po prostu żałosny i nudny.

      • 3 1

     • Siostro!" Nie wyj nędzo umysłowa z Nowogrodzkiej, wam żadna sistra nie pomoże skończycie w celi lub oddziale zamkniętym.

      • 0 0

  • Odebrać Budyniowi Westerplatte. (3)

   • 11 21

   • (2)

    Westerplatte dla gdanszczan i polakow a nie dla politycznych rozgrywek pissis

    • 10 7

    • Siostro! Pacjent gorzej się czuje i majaczy coś... (1)

     • 2 6

     • Siostro!" Nie wyj nędzo umysłowa z Nowogrodzkiej, wam żadna sistra nie pomoże skończycie w celi lub oddziale zamkniętym.

      • 0 0

  • Wazelina, (3)

   Za dwie bańki to ten z pisuaru może sobie kupić mieszkanko, koło wysypiska śmieci.
   Działka na Westerplatte jest w cenie 4 500 zł/m2, co stanowi wartość 405 000 000 zł.

   • 9 4

   • (2)

    To byla polityczna zagrywka przedwyborcza facet przyszedl z ekipa telewizyjna tvpis wszystko jasne i czytelne

    • 7 3

    • Siostro! Pacjent gorzej się czuje i majaczy coś... (1)

     • 1 3

     • Siostro!" Nie wyj nędzo umysłowa z Nowogrodzkiej, wam żadna sistra nie pomoże skończycie w celi lub oddziale zamkniętym.

      • 0 0

  • Slabe (1)

   Brak rzeczowych argumentów. Budyń budyń PiS zapłacił dzieciakom za hejt ?

   • 4 3

   • Janusz ty stary pryku ales sobie podpis wymyslil widac o czym wciaz myslisz przetrzyj szkla w lornetce podgladaczu

    • 2 0

  • Troll

   Troll. 10 gr za wpis .

   • 3 2

 • mogliby odbudować kilka bunkrów, koszar... ot tak do celów muzealnych (15)

  • 131 35

  • Odbudowa (12)

   to zbrodnia na historii i architekturze. Nie należy odbudowywać niczego, co nie miało wielkiej wartości architektonicznej, zaś to czego nie ma, stanowi lepsze świadectwo zbrodni, niż fałszywa zabudowa, udająca coś, czym nie jest. Jeśli chcemy dać coś przyszłym pokoleniom, powinniśmy zbudować coś godnie przedstawiającego wydarzenia na Westerplatte...

   Zamiast odbudowywać, moglibyśmy obrysować fundamenty nieistniejących wartowni (jak np Wielką Synagogę) lub w inny sposób podkreślić miejsce w którym stały.

   • 13 8

   • Czyli należy według ciebie wyburzyć jakieś pół Gdańska? (6)

    • 7 7

    • (1)

     tak sie palisz do tego, masz firme zajmujaca sie wyburzeniami, liczysz na lukratywne zlecenia?

     • 3 2

     • Pewnie zatrudniasz na umowe na czarno samych ukraincow. Aby ciebie PIP dorwalo. Niepolaku !!!

      • 1 1

    • Zaraz po wojnie odbudowa Głównego miasta miała jakiś cel. Budynki te służą ludziom każdego dnia (3)

     Odbudowanie dziś bunkrów, jako scenografii dla pseudo-patriotycznych wynurzeń PiS nie ma żadnego celu czy sensu.

     W przeciwieństwie do odpowiedniego zagospodarowania miejsca. Ciekawe, że coroczne obchody na Westerplatte zostały rozpoczęte w 1999 roku przez prez. Adamowicza.

     Nie przez Kaczyńskich, czy kogokolwiek z PiS albo PC. Przecież ci ludzie w polityce są od lat. I skłócić wszystkich umieli, ale cokolwiek stworzyć to już nie. Wiecznie tylko o przeszłości.

     • 5 3

     • Siostro! Pacjent gorzej się czuje i majaczy coś... (2)

      • 1 5

      • Antek to ty ?

       • 3 0

      • Siostro!" Nie wyj nędzo umysłowa z Nowogrodzkiej, wam żadna sistra nie pomoże skończycie w celi lub oddziale zamkniętym.

       • 0 0

   • (4)

    Architekt. ?! Chyba z Koziej D... tfu Wólki

    • 1 2

    • Abderyta z pisuaru wydobył z otworu gębowego odchody. (3)

     • 4 1

     • Że co po POLSKU proszem

      • 0 4

     • Pseudointeligent maniak sanitariatów znów zjadł, co inny wydalił. A. Pawlaku, to ty? (1)

      • 0 2

      • Twoja poranna modlitwa: mamo ja wariat kup mi komisariat.

       • 0 0

  • PiS do bunkrów (1)

   PiS potrzebuje bunkry po przegranych wyborach ?

   • 5 1

   • A co, już przegrali, czy Budyń będzie prodemokratyczny zamach stanu robił?

    • 0 3

 • PiS znowu uprawia politykę (35)

  przed wyborami

  • 196 194

  • (21)

   Tak samo jak każda polityczna gnida, w tym Adamowicz xD

   • 15 20

   • Nie, PO nie zawłaszczyło np. Muzeum Powstania Warszawskiego (9)

    choć jego dyrektorem był aktywny polityk PiS.

    PiS pogwałciło dobre obyczaje i zwykłą przyzwoitość w przypadku MIIWŚ.

    Kto popiera tych prostaków zasługuje na potępienie.

    • 25 13

    • Bo to są wywalone w błoto straszne pieniądze. (4)

     Zmarnowane na słabą, bardzo słabą wystawę. To nie jest dobra wystawa na temat II Wojny Światowej.

     • 6 14

     • (1)

      Jasne, kurdupel z Żoliborza ci tak powiedział ?

      • 11 7

      • taki był przzekaz dnia

       • 6 5

     • slabe bardzo slabe twoje twierdzenie

      • 1 3

     • Byłeś?

      Jeśli byłeś dziwię się, bo byłbyś pierwszą osobą, którą słyszałem, która była i tak twierdzi.

      Jeśli nie byłeś - jesteś idiotą.

      • 1 4

    • Ołdakowski nigdy nie należał do PiS (3)

     mimo że startował z ich listy – był kandydatem bezpartyjnym.

     Natomiast w Radzie Muzeum, powołanej przez Hannę Gronkiewicz-Walc w 2012 roku, przeważają osoby, którym albo daleko do PiS, albo niezwiązane wprost z jakąkolwiek partią. Co łatwo sprawdzić na stronie Muzeum Powstania. Na przewodniczącą Rady powołano wtedy np. Ewę Malinowską-Grupińską, radną z listy Platformy Obywatelskiej.

     Czy w przypadku Muzeum II wojny było podobnie?

     • 6 3

     • W przypadku Muzeum II Wojny Światowej jeszcze przed otwarciem chciano je zlikwidować (2)

      Nie udało się. Świat zobaczył, że powstało genialne muzeum, ale to nie przeszkodziło PiSowi dalszej haniebnej próby zniszczenia placówki.

      MIIW zostało otwarte (jeśli dobrze pamiętam, choć mogło być kilka dni później) 23 marca 2017 roku. 6 kwietnia po formalnej likwidacji MIIW "połączono" je z formalnie istniejącym, ale de facto sztucznym, naprędce powołanym "muzeum Westerplatte". Ilość kłamstw, pomówień i niedopowiedzeń przekracza skalę tolerancji przyzwoitego człowieka.

      Pierwotne Muzeum zostało formalnie zlikwidowane, co miało służyć podmiance kierownictwa. Po linii partyjnej i linii BMW (bierny, mierny, wierny), bo chyba nikt nie uwierzy, że zmiana z prof. Machcewicza na - pożal się Boże doktora - Nawrockiego, to jak zmiana z Mercedesa na Citroena.

      Dowód na to, że zostało zlikwidowane - przez pierwszych kilka dni nie mogło sprzedawać biletów, bo nie miało jeszcze NIP. Co poniekąd powinno być sprawą dla prokuratury - mówimy o dziesiątkach tysięcy złotych straty.

      • 5 6

      • G E N I A L N E M V Z E V M.

       Antku Pawlaku, czy ty siebie czytasz chociaż czasami?

       • 4 2

      • W przypadku Muzeum II Wojny

       budowa od samego początku była obciążona politycznie, trudno też dostrzec chęć wcześniejszego dialogu ze strony inicjatorów jego powstania, to jednak od początku był osobisty projekt Premiera Tuska i profesora Machcewicza. Docenić należy zaangażowanie, można też zrozumieć ambicje, jednak warto też pamiętać, że muzeum nie powstało za prywatne pieniądze: 450 milionów złotych przeznaczono na nie z budżetu państwa.

       Gdyby to było, dajmy na to, Guggenheim MIIWŚ, nikt z zewnątrz nie miałby prawa ingerować w projekt - ale to muzeum państwowe, zbudowane i utrzymywane z dochodów Rzeczypospolitej i jej władze mają prawo wpływać na jego kształt. Nawet jeśli te władze, demokratycznie przecież wybrane, nie są bliskie sercu poprzedniemu dyrektorowi muzeum.

       • 3 3

   • PO nie uprawia polityki tylko złodziejstwo (10)

    • 5 9

    • złodziejstwo to dopiero zaczęło sie za dojnej zmiany (6)

     Jaworski w rok wyrwał z PZU 2 mln !!!!
     Obajtek - ile wyrwał z Energi ? i nadal ciągnie z Orlenu
     dla Misiewicza musieli zmieniać regulamin spółki żeby bez wykształcenia mógł być członkiem rady nadzorczej
     ... można by tak wyliczać do wieczora jak teraz rozdrapują państwową kasę

     • 10 4

     • Tylko co to jest przy złodziejstwie PO (4)

      Skradzione pieniądze z OFE 150 miliardów, z czego 19 miliardów nie wiadomo gdzie jest a "na pewno gdzieś jest"
      Wylatane przez Tuska i Borusewicza na trasie Gdańsk-Warszawa-Gdańsk ponad 10 milionów złotych
      Nagrody i premie w wysokości 600 milionów za "dobrą prace"
      Afery...

      • 5 8

      • (2)

       pokaż papiery, bo inaczej robisz z siebie przydu*asa dojnej zmiany

       • 6 4

       • no i nie przypadkiem o dojnej zmianie mowi podla zmiana

        • 1 3

       • Na pewno lepiej być przydu*asem dojnej zmiany niż zwolennikiem antypolskiej platformy !!!

        • 3 7

      • Dlaczego łżesz ?

       • 1 0

     • Bufetowa śmieje się z ich drobnych.

      • 3 1

    • "PO nie uprawia ..."- oto błyskotliwość g.... kręcącego się w kiblu przed spłynięciem do utylizacji. (2)

     • 4 1

     • Ładnie się podpisałeś, jak zwykle! Lubisz się tak kręcić, co? (1)

      • 1 3

      • Tłuk z ciemnego luda smoleńskiego, jak zwykle nawalony denurą za 500+ nic nie pojmuje.

       • 1 0

  • (3)

   i to totalna angazuja nawet muzealnikow

   • 2 2

   • "angazuja" (1)

    Oto przykład popisu analfabety z ciemnego luda smoleńskiego, który skończył edukację na trzeciej klasie.

    • 1 4

    • Piszesz o sobie?

     • 0 3

   • to nie PO zlikwidowało istniejącą placówkę MIIW, aby móc powołać w to miejsce taką samą

    tylko z nowymi pociotkami.

    • 6 1

  • Bunkry prezesa (3)

   W punktach PiS będzie organizował biura poselskie

   • 4 2

   • Tam będzie liczył głosy po wyborach. (2)

    • 3 1

    • Siostro! Pacjenci dostali małpiego rozumu dziś. Lewatywę! (1)

     • 1 3

     • Siostro!" Nie wyj nędzo umysłowa z Nowogrodzkiej, wam żadna sistra nie pomoże skończycie w celi lub oddziale zamkniętym.

      • 1 0

  • Czujność rewolucyjna kodomickich trolli mnie zadziwia. Partia uprawia politykę! Skakakandal! (1)

   • 1 2

   • Twoja poranna modlitwa: mamo ja wariat kup mi komisariat.

    • 0 1

  • Uprawia politykę cóż w tym złego . Taką mają role zajmować się polityką Budyń zrobił śmietnik z Westerplatte a Wojewoda zrobi (2)

   • 0 3

   • (1)

    ...co nakaze kaczelnik

    • 1 1

    • Czyl szambo jak na Nowogrodzkiej.

     • 0 1

 • Budyń zapuścił to miejsce! (17)

  Trzeba przywrócić temu miejscu należną godność i w ten sposób uczcić tych co tam zginęli w obronie ojczyzny.

  • 223 124

  • tak, tak... najlepiej uczcić pomnikiem Lecha "spie**zaj dziadu" Kaczyńskiego... od Westerplatte do Wawelu cała Polska w pomnikach - a kto wie, może i na Kasprowym coś postawią?

   • 31 19

  • Odebrać Budyniowi Westerplatte. (3)

   • 15 18

   • to odbierz cienki bolku

    • 8 8

   • Nasze Westerplatte (1)

    Westerplatte to Gdańsk głąby.

    • 5 1

    • A Gdańsk to oczywiście nasz Pawełek Zawsze Dziewica!

     • 3 3

  • Nawrocki z faszystami z ONR na pewno przywróci należna godność. (2)

   • 14 8

   • Siostro! Pacjent gorzej się czuje i majaczy coś... (1)

    • 1 3

    • Siostro!" Nie wyj nędzo umysłowa z Nowogrodzkiej, wam żadna sistra nie pomoże skończycie w celi lub oddziale zamkniętym.

     • 0 0

  • Zastanawia mnie do kogo należy muzeum miasta Gdańsk?? (1)

   Jeśli nie do miasta Gdańsk to do kogo?? Jeśli do miasta, to dlaczego miasto samo od siebie chce kupować grunt na Westerplatte??

   • 3 5

   • najpierw wytrzezwiej chyba pytasz sam siebie to nie musisz trzezwiec

    • 3 1

  • nielegalni kopacze od nawrockiego

   • 5 3

  • PiS Trolling (1)

   Za kasę to piszesz ? Podobno jeleniem płacą 10 gr za wpis

   • 5 1

   • Podobno gadom płacą po 20 groszy, stąd tu tylu padalców od Budynia.

    • 2 3

  • Ręce precz od Westerplatte (2)

   Jak powstaną bunkry to młodzież narodową będzie miała gdzie organizować urodziny adolfa. Wstyd.

   • 7 3

   • Siostro! Pacjent gorzej się czuje i majaczy coś... (1)

    • 1 4

    • Siostro!" Nie wyj nędzo umysłowa z Nowogrodzkiej, wam żadna sistra nie pomoże skończycie w celi lub oddziale zamkniętym.

     • 0 0

  • Jasne a byłeś tam kiedyś?

   polecam się tam wybrać - i nie śmieć to będzie czysto.

   • 2 0

 • V Kolumna (16)

  Jak długo będziemy tolerować butę kogoś kto ma tyle za uszami. POd tym prezydentem Gdańsk oddala się d Polski jak za Bismarcka.

  • 165 167

  • jesteś idiotą (2)

   albo trollem.

   O butę w sprawie MIIWŚ oskarżać prawdziwych założycieli tej placówki, albo władze miasta to jak oskarżać kobietę dotkliwie pobitą i zgwałconą, że ona zaczęła.

   • 25 15

   • Założyciele tej placówki powinni się spalić za wstydu. (1)

    Po człowieku z tytułem profesora więcej się spidziewłam. No ale cóź, dzisiaj się tytuł dostaje za byle co. Ten z Muzeum Gdańska też profesor. Boki można zrywać.

    • 6 13

    • To prawda - prof. Pawłowicz, prof. Gliński, prof. Zybertowicz czy prof. Krasnodębski

     to prawdziwy wstyd dla polskiej nauki.

     A co dokładnie chcesz merytorycznie zarzucić twórcom najlepszej placówki muzealnej w Polsce?

     Konkrety

     • 9 4

  • kopnij sie w nabial.... (3)

   ....V kolumna to KK ktory krok po kroku przy pomocy pisich slugusow wprowadza swoje,a nie boskie,prawo

   • 23 8

   • (2)

    lepsi POpaprańcy, sługusy złodziei

    • 5 19

    • złodzieje to są z dojnej zmiany (1)

     dorwali się do państwowych spółek i doją ile wlezie w gronie kolesi

     • 13 4

     • slynne pisiarskie TKM

      • 5 2

  • zobacz co ludzie piszą, gdańszczanie, tak powiedzmy 65%, to bezmózgie lemingi (4)

   nie ma, że kisielek machloje robi - co tam - ważne, że im stadion wybudował. Co tam, że Szadółki, że dróg nie budują - nieważne.

   • 8 19

   • Co ty bredzisz? (1)

    • 11 5

    • a czy to wazne co ten czub nawalony bredzi, bredzislawy tak maja, takie chodzace defekty

     • 3 1

   • gazag

    Klasyczny przykład odmóżdżonego indywiduum po lobotomii, jak cała kamaryla ciemnego luda smoleńskiego.

    • 3 2

   • To potomkowie Wilniuków i Lwowiaków oraz innych ******* z Kresów wschodnich.

    • 1 1

  • Idiota?

   • 8 1

  • Idiota!

   • 5 1