Fakty i opinie

Turyści na Pomorzu są, ale omijają duże hotele

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańska Organizacja Turystyczna podsumowała sezon: 13 proc. mniej turystów niż w 2019 r.

Koronawirus zmienił nasze wybory podczas wyjazdów na urlop.
Koronawirus zmienił nasze wybory podczas wyjazdów na urlop. fot. Tero Vesalainen/123rf.com

W trójmiejskich hotelach gości wyraźnie mniej turystów niż w analogicznych okresach ubiegłych lat. Odwrotnie przedstawia się sytuacja w głębi województwa. Większość właścicieli kwater agroturystycznych, kempingów czy pól namiotowych nie narzeka na brak klientów. Dominują oczywiście turyści krajowi, a zagranicznych jest jak na lekarstwo.Gdzie zamierzasz spędzić letni urlop?

w kraju 45%
za granicą 14%
w domu 17%
nie wybieram się latem na urlop 24%
zakończona Łącznie głosów: 2971
Zgodnie z przewidywaniami, w tegorocznym sezonie letnim dominuje turystyka krajowa. W obawie przed zakażeniem koronawirusem, zdecydowana większość z nas zrezygnowała z zagranicznych wojaży i zdecydowała się na wypoczynek w przeróżnych zakątkach Polski.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy wzmożona turystyka krajowa przekłada się na większe zyski trójmiejskich hotelarzy i pozwala odrobić straty, które zostały spowodowane kilkutygodniowym zamknięciem ich obiektów wiosną.

Ruch z zagranicy praktycznie zamarłStan, jaki rysuje się w pierwszej połowie lipca, można podsumować krótko - wiele hoteli w Trójmieście notuje znacznie mniejszą liczbę gości, niż w analogicznych okresach w ubiegłych latach. W naszej aglomeracji brak turystów zagranicznych jest szczególnie dotkliwy, a turystyka krajowa nie jest w stanie wypełnić tej luki.

- Ruch turystyczny w naszym hotelu jest o ponad połowę niższy w porównaniu do zeszłych lat. Głównie skupia się on na turyście krajowym. Dotychczas większość naszych gości stanowili goście zagraniczni, a w tym momencie jest ich bardzo niewielu. Nie ma zorganizowanych grup, a przyjazdy indywidualne stanowią bardzo mały procent. Co ciekawe, to często obcokrajowcy mieszkający na stałe w Polsce. W naszym hotelu obniżyliśmy ceny, co jest ogólnobranżowym trendem. Z tego co wiemy, wiele hoteli dużo bardziej obniżyło ceny - mówi Daniel Pietrzak, kierownik sprzedaży w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto przy ul. Heweliusza 22Mapka.
W hotelach jest nawet o połowę mniej gości niż przed rokiem.
W hotelach jest nawet o połowę mniej gości niż przed rokiem. fot. Andriy/123rf.com

Szukanie oszczędności i krótsze pobytyW przypadku wielu hoteli obniżenie cen nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i nie przełożyło się na wzrost liczby gości. Ponadto, wielu z nich stara się maksymalnie zminimalizować koszty pobytu. Najdroższe kwatery świecą pustkami.

- W porównaniu do ubiegłego roku mamy pięć razy mniej gości, co przekłada się na obłożenie na wysokości 20 proc. W weekendy jest nieco lepiej, ale w tygodniu mamy pojedyncze rezerwacje. Znacznemu skróceniu uległy także terminy pobytów. Wcześniej normą były rezerwacje na pięć-siedem dni, obecnie najwyżej na dwa dni. My też obniżyliśmy ceny. Dotychczasowe ceny pokojów dwuosobowych wynosiły w lipcu ok. 250-280 zł, a obecnie ok. 180-200 zł. Obserwujemy, że goście szukają oszczędności. Rezerwacji na pokoje w najwyższym standardzie praktycznie nie ma. Zdecydowana większość gości decyduje się na rezerwacje pokoi bez śniadania - uzupełnia Żanna Sulewa, właścicielka pensjonatu Villa Bear przy ul. Akacjowej 21AMapka w Gdyni.

Rezerwacje niemal z dnia na dzieńKolejna kwestia, która odbija się na budżetach hoteli to terminy rezerwacji pobytu. Niewielu turystów decyduje się - jak miało to miejsce dotychczas - na rezerwację ze znacznym wyprzedzeniem. Większość anonsuje swój pobyt niemal z dnia na dzień.

- Widzimy znaczny spadek obłożenia w porównaniu z latami ubiegłymi. W tygodniu jest ono na poziomie 60 proc. a w weekendy ok. 80 proc., gdy w analogicznym czasie w zeszłym roku średnie obłożnie letnich miesięcy było grubo ponad 90 proc. Wpływają na to trzy czynniki. Przede wszystkim brak klientów zagranicznych, szczególnie ze Skandynawii. Dodatkowo nie pomaga deszczowa pogoda. Biorąc pod uwagę fakt, że w związku z pandemią goście nie robili rezerwacji z wyprzedzeniem na lato i nie mamy jak co roku bazy przedpłaconych rezerwacji. Ostatnim czynnikiem jest pewnie sama epidemia i obawa gości o pobyt w takich zatłoczonych miejscach, jak Sopot - tłumaczy Kamil Czajkowski, dyrektor generalny Hotelu Sopot przy ul. Haffnera 88Mapka.
Domki na Kaszubach są obecnie oblegane.
Domki na Kaszubach są obecnie oblegane. fot. Andrea Marzorati/123rf.com

Wielu turystów wybiera łono naturyObserwacje naszych rozmówców potwierdza szef Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Gdańsku. Ze świecą szukać w Trójmieście hotelu, który może pochwalić się pełnym obłożeniem. Choć zbliża się połowa lipca, znalezienie "od ręki" wolnego pokoju w atrakcyjnej cenie nie stanowi żadnego problemu.

Odwrotnie przedstawia się sytuacja w głębi województwa. Znalezienie wolnego domku letniskowego czy kempingu nad jeziorem stanowi w wielu powiatach nie lada wyzwanie. Wszystko wskazuje na to, że ich ogromna popularność nie wynika wcale z niższych cen, ale z troski o własne zdrowie. Innymi słowy, wielu turystów decyduje się na urlop w kameralnych ośrodkach na Kaszubach czy Kociewiu, gdyż ich zdaniem ryzyko zakażenia koronawirusem w takich miejscach jest mniejsze niż w hotelach.

- Liczba osób, która obecnie wypoczywa w naszym regionie jest mniejsza niż ta, która była w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zmienił się także typ zakwaterowania, który turyści wybierają w pierwszej kolejności. Otrzymujemy sygnały, że znacznie większym powodzeniem cieszą się w tej chwili miejsca, które umożliwiają wypoczynek na łonie natury, na otwartej przestrzeni. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju kwatery agroturystyczne, domki letniskowe, pola namiotowe czy kempingi, które zapewniają możliwość zachowania większego dystansu społecznego podczas spędzania urlopu. Reasumując, turystami wypełniają się przede wszystkim kwatery poza Trójmiastem: w pasie nadmorskim, na Kaszubach czy na Kociewiu - podsumowuje Łukasz Magrian, dyrektor zarządzający PROT.

Opinie (340) ponad 10 zablokowanych

 • I słusznie po co ryzykować,szczególnie w hotelowym basenie wśród przyjezdnych z Warszawy czy Śląska.Wiekszość w tym roku wybrała góry i mazury.Widać to po nadmorskich "kurortach".Dużo ludzi straciło robotę i martwią się jak związać koniec z końcem.Znaczna część spędza też wakacyjny urlop na działkach Rodos. A branża hotelowa cóż,czasy żniw minęły ale pewnie w następnym roku będzie już można jeździć za granicę i wszystko ruszy.

  • 137 72

 • Korona-paranoja

  • 125 101

 • Ryzykować? Czym? Rozumiem, że siedzisz w domu i nie wychodzisz do pracy, na zakupy itp?

  • 23 33

 • ceny

  To chyba raczej ceny w hotelach odstraszają turystów, a nie COVID-19. Ceny w tym roku są dużo wyższe niż w ubiegłym roku. Ciekawe czy obniżka cen nie zwiększyłaby zainteresowania hotelami ?

  • 262 26

 • Raz na wozie, raz pod wozem. Tak to bywa.

  Można ponarzekać, to zrobi się lżej na duszy. Nie można liczyć cały czas na kokosy. Tyle, że mądry gospodarz nie przejada od razu całej kasy, a jak inwestuje to część zysku a część pozostawia w rezerwie na chude lata. Jak ktoś ryzykuje wszystkim to musi się liczyć że wszystko straci.

  • 139 6

 • To niech robią promo, lepsze to niż trzymanie powietrza w pokoju. Z resztą sporo polaków olało wakacje w kraju i wyjechali zagranicę. W niektórych krajach jest napewno bezpieczniej niż tutaj np. Malta...

  • 21 12

 • Tylko chorwacja !

  • 67 76

 • Ojej

  Ceny w euro i klientów z Polski nie ma? Zdziwieni?

  • 252 14

 • bed miec oblozenie jak ceny beda normalne

  • 166 10

 • Omijaja hotele bo tam sa ceny pod tusystow z zagranicy

  • 199 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.