Fakty i opinie

stat

Twierdza Wisłoujście odzyskuje dawną świetność

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Historia trzech hełmów na wieży Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście ma już zabezpieczone wszystkie swoje fundamenty.
Twierdza Wisłoujście ma już zabezpieczone wszystkie swoje fundamenty. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Zakończono kolejny etap prac konserwatorskich fundamentów bastionu południowo - wschodniego fortu Carre Twierdzy Wisłoujście. Muzealnicy chcą w przyszłości stworzyć tam m.in. eksperymentalną wystawę, by pokazać człowieka na przestrzeni wieków.Po wyburzeniu ścian w kazamacie okazało się, że ma ona ponad 1 tys. m kw. powierzchni.
Po wyburzeniu ścian w kazamacie okazało się, że ma ona ponad 1 tys. m kw. powierzchni. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Zarządcy Twierdzy Wisłoujście zdają sobie sprawę, że pokazy rekonstruktorów to za mało, by obiekt był atrakcją dla wielu turystów.
Zarządcy Twierdzy Wisłoujście zdają sobie sprawę, że pokazy rekonstruktorów to za mało, by obiekt był atrakcją dla wielu turystów. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Choć Twierdza Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska nigdy w swojej historii nie została zdobyta przez wroga, to ten pochodzący z XVI wieku obiekt nie oparł się próbie czasu, a szczególnie wody. Nic dziwnego: jej fundamenty opierają się na drewnianych skrzyniach, tzw. kaszycach, które znajdują się pod wodą. Na nich usypano gruz i dopiero potem postawiono resztę.

- Wrastająca przez lata roślinność i działanie wody, także opadowej, rozsadzały konstrukcję bastionów, murów i fundamentów, zarówno pod wodą, jak i nad nią. Od lat nie działały systemy drenażu, brakowało izolacji. Kolejne warstwy murów osypywały się, co mogło doprowadzić do ich całkowitej destrukcji - tłumaczy Maciej Szczepkowski, główny specjalista ds. konserwacji zabytków MHMG.

Na razie udało się temu zapobiec, bo właśnie zakończono kolejny etap prac prowadzonych od kwietnia 2010 roku. Większość prac przeprowadzali nurkowie. Łącznie wyremontowano 2751 m kw powierzchni murów i stropów oraz 705 m kw posadzek. Co ważne, w tym momencie zabezpieczone są wszystkie fundamenty Twierdzy Wisłoujście.

Okazało się, że pierwotne fundamenty z drewnianych skrzyń są w doskonałym stanie, pouzupełniano głównie braki w murze i poprzez ułożeniu gabionów zabezpieczono dno. By zaizolować tzw. dach bastionu Furta Wodna, który jest wykonany z tzw. naziomu, czyli gruntu nasypanego na strop. Zdjęto więc jego górną warstwę i położono jednorodną warstwę izolacyjną z systemem drenaży.

- Dzięki temu zabezpieczyliśmy to, co jest w bastionie, czyli kazamaty. To była zatęchła piwnica, poprzegradzana ściankami. Tynki okazały się wtórne, pochodziły sprzed 1939 roku. Po usunięciu ścian okazało się, że to olbrzymia sala o powierzchni 1 tys. m kw sala. Dzięki bezpośredniemu wyjściu na zewnątrz można wędrować wzdłuż murów. Przywróciliśmy jej pierwotne tynki wapienne z XVI wieku, wraz z nietypowym, ciemnoczerwonym kolorem- podkreśla Szczepkowski.

zakończona Łącznie głosów: 1275
Sala w kazamatach może być w przyszłości wykorzystywana jako centrum wystawiennicze, ale do tego jeszcze daleka droga. By twierdza odzyskała dawny blask, potrzeba jeszcze wielu lat i przynajmniej 25 mln zł. Jak dotąd na remont twierdzy wydano blisko 16 mln zł od 2003 roku. Lista tego, co jeszcze zostało do zrobienia jest długa. Wieniec, czyli środkowy obiekt Twierdzy, a w nim mury, wnętrza, elewacje, fundamenty, izolacja i wentylacja. Koszary: izolacja, elewacja wnętrza, mur oporowy, podjazdy, kuźnia, i zrobienie ekspozycji.

Co po renowacji znajdzie się w twierdzy?

- Chcielibyśmy postawić na wizje, które nie będą powielały tego, co jest w podobnych obiektach militarnych na świecie. Pokazy grup rekonstrukcyjnych są atrakcyjne, ale to nie wszystko. Zależy nam by pokazać ludzi, którzy tu żyli, na przestrzeni wieków. Ma to być eksperymentalna wystawa ukazująca jak człowiek dostosowywał się do różnych warunków - zapowiada Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG.

Twierdza Wisłoujście jest jedną z dwóch (obok twierdzy w Bałtijsku) twierdz morskich na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Gościli tu Jan III Sobieski, car Piotr III i cesarz Napoleon Bonaparte. Dwukrotnie wizytował ją książę Józef Poniatowski, a Zygmunt III Waza w 1598 roku wyrył puginałem na galerii wieży swoje imię.


Opinie (103) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.