Twój pies może tu zaszaleć. Wybiegi dla psów w Trójmieście

W całym Trójmieście jest ponad 35 wybiegów dla psów, a w planach jest budowa kolejnych 15.Czy korzystasz z trójmiejskich wybiegów?

nie, za dużo jest tam psów 21%
raczej nie, bo w mojej okolicy nie ma wybiegu 49%
raczej tak, mój pies lubi takie miejsca 16%
tak, spotykam tutaj innych właścicieli psów, z którymi wymieniamy się poglądami 14%
zakończona Łącznie głosów: 898
Choć trójmiejscy miłośnicy przyrody należą do najbardziej uprzywilejowanych w Polsce, to wcale nie ułatwia to życia właścicielom psów. Las to idealne miejsce do spacerów z psem? I tak, i nie. Leśnicy od dawna prowadzą akcję "Pies w lesie to drapieżca" i przestrzegają, że za puszczenie swobodnie psa, bez smyczy i kagańca, grożą wysokie kary.

Może więc spacer z psem po plaży? Też nie tak łatwo, bo tylko nieliczne plaże są dostępne dla psów przez cały rok, w sezonie letnim wstęp na plażę jest niemożliwy lub utrudniony. Zawsze wiąże się też z koniecznością trzymania psa na smyczy.

Receptą na to są całoroczne i ogrodzone wybiegi dla psów. Już niedługo w Trójmieście będzie ich 50. To właśnie w nich psy mogą w towarzystwie innych czworonogów bawić się bez smyczy i obawy właściciela, że pupil ucieknie. To także miejsca spotkań właścicieli psów różnych ras, gdzie mogą wymieniać się cennymi informacjami nt. swoich pupilów.Czytaj także: Psy z Oksywia mają swój wybieg

- Wyposażenie gdańskich wybiegów obejmuje m.in. trwałe ogrodzenie terenu, kosze na psie odchody, pojemniki z torebkami, słupki do wiązania psów, ławki, tablice informacyjne z zasadami korzystania z wybiegu. Na niektórych wybiegach umieszczono dodatkowe kłody drewniane. Żaden z wybiegów nie ma jednak charakteru "placu zabaw dla psów". Wybiegi dla psów objęte są całorocznym utrzymaniem przez firmy zajmujące się utrzymaniem terenów zieleni. Zakres obejmuje sprzątanie wybiegów (kilka razy w tygodniu), opróżnienie koszy, zasypywania dołów wykopanych przez psy oraz uzupełniania pojemników z bezpłatnymi torebkami - mówi Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Ze szczeniakiem lepiej zaczekać

O to, jakie psy powinno się wyprowadzać na wybiegi zapytaliśmy eksperta, panią Lilianę Madejską, właścicielkę szkoły szczeniąt - Przystań Liliany - Zwierzęta mają głos, która jest psim terapeutą, trenerem, opiekunem, koordynatorem i konsultantem ds. zwierząt.

- Jeśli chodzi o szczeniaki i psy dorosłe, jest spora różnica w kwestii wyprowadzania ich na wybiegi. Szczenięta są bardzo różne, dlatego powinno się je komunikować ze starszymi psami, które są cierpliwe, na tyle wytrzymałe, że znoszą humory małych psów. Nie zrobią krzywdy, nie będą podgryzać, tylko nauczą szczeniaka spokoju i nie spowodują lęku. Dlatego uważam, że chodzenie ze szczeniakami na wybiegi to nie jest dobry pomysł. Pies musi podrosnąć, żeby mógł swobodnie biegać bez smyczy i kagańca wśród starszych psów. Co innego, jeśli chodzi o dorosłe psy. Wszystko zależy od tego, jak przewodnik przygotuje takiego pupila do wejścia na teren, gdzie biegają różne inne czworonogi. Jeśli pies jest agresywny, powinniśmy odpuścić zabawę bez smyczy czy kagańca - kończy Liliana Madejska.


Poniżej prezentujemy niepełną listę trójmiejskich wybiegów dla psów z odnośnikiem do mapy- Aktualnie Biuro Rozwoju Gdańska we współpracy z GZDiZ, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, wytypowało 15 nowych lokalizacji, gdzie mogą powstać wybiegi dla psów, m.in.: Osowa, Śródmieście, Oliwa Górna, Stara Oliwa, Zaspa, Stogi i Gdańsk-Południe. Obecnie działki gminne we wskazanych lokalizacjach są weryfikowane - kończy Magdalena Kiljan z GZDiZ.


Przed każdym wejściem na dany wybieg warto zapoznać się z jego regulaminem. Jednak warto też zapoznać się z zasadami, których nie przeczytamy w regulaminie na wybiegu. Dzięki uprzejmości właścicieli strony internetowej www.psipark.pl prezentujemy najważniejsze z nich.


 1. Przed wizytą na wybiegu dla psów zapewnij swojemu pupilowi spacer i ćwiczenia.
 2. Przed wejściem na wybieg dla psów obserwuj, co dzieje się na nim. Poproś innych opiekunów o odwołanie psów sprzed wejścia.
 3. Co jakiś czas odwołuj psa z bawiącej się grupy.
 4. Obserwuj swojego psa i reaguj, gdy jest zbyt natarczywy w stosunku do innych lub gdy sam jest męczony.
 5. Na wybiegu dla psów nie zakładaj swojemu pupilowi kolczatki ani uprzęży.
 6. Nie karm psów innych opiekunów.
 7. Nie przyprowadzaj na wybieg psa, który ma duże braki w socjalizacji.
 8. Nie trzymaj psa na smyczy, gdy jesteście na wybiegu dla psów przeznaczonym do swobodnego biegania.
 9. Skupiaj się na obserwacji swojego psa i otoczenia bardziej niż na rozmowach.
 10. Zapewnij psom bezpieczną przestrzeń do biegania. Nie wprowadzaj na wybieg wózków dziecięcych, rowerów, krzeseł itp.
 11. Opiekuj się dzieckiem, które przyprowadzasz na wybieg dla psów.
 12. Zabawki zachowaj na spacer poza wybiegiem dla psów, zwłaszcza gdy twój pies jest zaborczy.

Opinie (247) ponad 20 zablokowanych

 • Pomysł super

  Fajny pomysł oby więcej takich miejsc powstało.

  • 120 19

 • Wybieg Nowy Port

  Służby sprzątają wybiegi nawet kilka razy w tygodniu? W Nowy Porcie dziury są praktycznie "od zawsze" i stanowią problem nie tylko dla psów, ale także dla właścicieli i dzieci. Trawa nie jest koszona, a pod furtkami jest taka szpara, że średniej wielkości psy nie mają większego problemu, żeby z tego wybiegu uciec.

  • 39 9

 • nie mam psa ale

  To jest zasadniczo dobra koncepcja.

  • 79 9

 • W małym mieście Sopocie tyle miejsc co w dużej Gdyni:)))

  • 28 11

 • Znowu psry

  Hałaśliwe generatory nawozu.

  • 54 178

 • Super pomysł oby więcej takich miejsc!

  • 50 14

 • Odezwał się niegenerator nawozu haha ;-D

  • 52 14

 • Ale ja defekuję do toalety

  a nie na chodnik czy trawnik.

  • 20 35

 • Nie przychodzcie z psami

  Na plaze ! Jest zakaz !

  • 60 97

 • Będziemy! Wy nie przychodzcie z dziećmi, bo stanowią zagrożenie dla innych ludzi! Mojemu mężowi bachor sypnąl piachem po oczach. Skończyło się na oddziale okulistycznym...

  • 69 26

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.