Fakty i opinie

Ul. Poznańska w Gdyni: mieszkańcy sami ułożyli nawierzchnię, bo nie dało się już jeździć

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: od poniedziałku remont nawierzchni ul. Płk. Dąbka

Mieszkańcy ul. Poznańskiej nie mogą się doczekać remontu swojej ulicy. Częściowo ułożyli ją więc sami.Ulica Poznańska w centrum Gdyni wygląda jak tor motocrossowy. Mieszkańcy czekają na jej remont od 30 lat, wreszcie jeden z nich próbował udrożnić ją na własną rękę. Na remont ulicy trzeba będzie jeszcze poczekać.Ul. Poznańska w Gdyni. Trzeba dobrze tu kręcić kierownicą, by ominąć wszystkie dziury i nie urwać koła.
Ul. Poznańska w Gdyni. Trzeba dobrze tu kręcić kierownicą, by ominąć wszystkie dziury i nie urwać koła. fot. Łukasz Szenk/czytelnik Trojmiasto.pl
Poznańska zobacz na mapie Gdańska to 300-metrowa, szutrowo-betonowa droga w centrum Gdyni. Od wielu lat mieszkańcy walczą o remont jej nawierzchni. Z roku na rok - od 30 lat - jej stan pogarsza się. Mieszkańcy za każdym razem z magistratu byli odprawiani z kwitkiem. - Nie ma pieniędzy na nową nawierzchnię - tłumaczyli im urzędnicy.

Sytuacja ulicy pogarsza się praktycznie z dnia na dzień, bo korzystają z niej kierowcy, którzy wykorzystują ją jako objazd podczas remontu Węzła Wzgórze.

- Jazda samochodem była tak uciążliwa, że jeden z sąsiadów, który przy ulicy prowadzi działalność gospodarczą, ułożył na własny koszt płyty betonowe na fragmencie ulicy. Nie słyszałem jeszcze o mieście w Polsce, w którym mieszkańcy sami budowaliby drogę - mówi z żalem Łukasz Szenk, właściciel domu przy ul. Poznańskiej.

- Podczas deszczu chodzimy po kolana w wodzie, bo nie ma tu kanalizacji. W czasie upałów poruszamy się w tumanach kurzu, bo nie ma tu nawierzchni. Zimą brniemy w śniegu, bo żaden pług tędy nie przejedzie. Ul. Poznańska jest w centrum Gdyni, ale infrastruktura jest tu jak w jakiejś głuszy. Jak długo jeszcze to potrwa? - pyta Janusz Gosiewski, mieszkaniec z ul. Poznańskiej.

To samo pytanie zadaliśmy w gdyńskim magistracie. - W sierpniu tego roku rozstrzygnięty został przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę ul. Poznańskiej. Podpisanie umowy na prace projektowe nastąpiło kilka dni temu. Dokumentacja ma być gotowa w kwietniu 2011 r. - zapowiada Joanna Grajter z gdyńskiego magistratu.

Ale to jeszcze nie gwarantuje budowy nowej ulicy. Mieszkańcy ul. Poznańskiej muszą teraz liczyć na radnych, by ci wpisali inwestycję do budżetu miasta. No chyba, że...

Co zrobić, gdy budowa drogi, na której zależy mieszkańcom, może mieć kłopot z trafieniem na listę miejskich inwestycji?- Jeśli nie ma widoków na rychłe pełne finansowanie ze strony miasta, można wziąć inicjatywę w swoje ręce i złożyć wniosek o współfinansowanie. Na takie rozwiązanie decydują się najbardziej zdeterminowani, no i niebiedni... Bo nawet jeśli miasto sfinansuje 70 proc. kosztów, to i tak brakujące 30 proc. to zwykle spora suma. Jednak w przypadku ul. Poznańskiej warto poczekać, bo finał jest już blisko - zapewnia Joanna Grajter.

Opinie (143) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.