• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W grudniu ruszy centrum handlowe w budynku dawnego kina Polonia w Sopocie

Piotr Weltrowski
9 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Ze starego gmachu kina zostanie tylko fasada. Nowy budynek ma być gotowy pod koniec roku, pierwszych klientów przyjmie w grudniu. Ze starego gmachu kina zostanie tylko fasada. Nowy budynek ma być gotowy pod koniec roku, pierwszych klientów przyjmie w grudniu.

Przebudowa budynku dawnego kina Poloniazobacz na mapie Sopotu wkroczyła w decydującą fazę. Wszystkie prace zakończyć mają się do listopada, a w grudniu otwarte ma zostać w tym miejscu nowe centrum handlowe. Prawdopodobnie działać będzie pod szyldem... Dom Handlowy Kino Polonia.



Tak budynek dawnego kina ma wyglądać po przebudowie. Tak budynek dawnego kina ma wyglądać po przebudowie.
Przebudowa budynku rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Teraz, po zimie, wkracza w kolejną fazę. Obecnie, z dawnego obiektu pozostała już tylko fasada, którą inwestor musi zachować. Ustawiono rusztowania, które ją przytrzymują, a już w kwietniu zaczną się prace mające przywrócić jej blask.

Tymczasem za fasadą praca wre: wylano już nowe fundamenty budynku i jego część garażową (powstaną tam m.in. miejsca postojowe dla 24 aut), w tej chwili powstaje część parterowa. Wiadomo też, iż pierwszym - i zarazem głównym - najemcą budynku będzie firma H&M. Oprócz sklepu tej firmy, w budynku działać będzie jeszcze inny duży sklep, na razie jednak nie wiadomo jakiej marki.

Jak nazywać będzie się samo centrum?

Kino Polonia to dobra nazwa dla domu handlowego?

- Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale bardzo możliwe, iż pozostanie tradycyjna nazwa, czyli Kino Polonia - mówi Krzysztof Borowski, prezes zarządu PMP Sopot, zarejestrowanej na Cyprze (ale dysponującej polskim kapitałem) spółki celowej powołanej do budowy obiektu.

PMP kupiło budynek w roku 2011, jednak już wcześniej trwały przymiarki do jego przebudowy. Pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę i rozpoczęcie inwestycji złożono jeszcze w 2009 roku. Zrobiła to firma Capital Park - wcześniejszy właściciel nieruchomości.

Inwestycji nie udało się jednak rozpocząć - przyczyną były protesty właściciela sąsiadującego z budynkiem dawnego kina Domu Handlowego Laura. Capital Park do tego stopnia zniechęcił się zamieszaniem, że zdecydował się sprzedać budynek.

Zobacz szczegółowe plany Domu Handlowego Kino Polonia:

1. jego front (PDF)
2. bok (PDF)
3. rzut na budynek z góry (PDF)

Opinie (120) ponad 10 zablokowanych

  • wstawcie tam biedronkę

    • 18 4

  • dobra nie gadac!

    tylko lac beton :D jeden lokal/mieszkanie dla mnie i wchodzicie do sopotu :)

    • 13 3

  • Przywrócić tam kino, (1)

    zgodnie z tradycją, skończyć już ze szwindlami.
    I tak już mięso zmienia tylko markety po którymś myciu.

    • 16 5

    • Sam przywróć

      Kup jakąś kamienicę przy Monciaku, zrób w niej kino i licz krociowe zyski.

      Że też nikt jeszcze na to nie wpadł... Ciekawe dlaczego, prawda? ;)

      • 0 3

  • Usankcjonowane niewolnictwo jest faktem (1)

    Rodząc się jesteś już niewolnikiem,na dzień dobry jesteś obciążony długiem około 20 tys zł. Przez całe życie mówią Ci w co masz wierzyć, co jest modne, a co nie, jesteś spętany nakazami , zakazami, moralnymi rozterkami, prawem które jest różne dla bogatych i biednych. Media na usługach korporacji i rządy na smyczy korporacji tworzą rzeczywistość na własny użytek, a Ty sądzisz, że właśnie taka jest prawda, a prawda jest bolesna - żyjesz w MATRIKSIE i to nie film. Nie jesteś co prawda bateryjką, która ma wytwarzać energię...ale prawie - rodzisz się obciążony długiem, całe życie uczysz się i pracujesz bo tak trzeba...ktoś Ci kazał ??? Wydaje Ci się że jesteś wolny i pracujesz na dom, samochód itp. jesteś niewolnikiem - od urodzenia atakują Cię ze wszech stron, abyś kupował, pracował, pożyczał pieniądze w banku i kupował i pożyczał. W pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że nie pracujesz bo chcesz, pracujesz bo musisz inaczej stracisz wszystko, dom na kredyt, samochód, rodzinę, żona odejdzie, dzieci pójdą do domu dziecka - kto Cię zmusza do pracy, zastanów się kto zyskuje na tym, że co roku zmieniasz telefon choć stary działa doskonale, kto produkuje sprzęty tak że się psują po 2 latach , abyś kupił nowy ? 90 % zasobów naturalnych znajduje się w łapach kilkunastu światowych korporacji i BANKÓW !!! Dlaczego idąc do pracy zmuszają Cię byś otworzył konto ?????? Pomyśl - tak naprawdę ciężko zarobione pieniądze oddajesz za darmo!! bankowi, tak naprawdę pożyczasz swoje pieniądze opasłym bankierom, którzy sobie nimi obracają zarabiając krocie, a co dostajesz w zamian ??? Możliwość korzystania z plastikowej karty i przelewy przez internet ??!!!! Ale kiedy Ty chcesz pożyczyć ten sam bankier bierze od Ciebie 25 % !! Dajecie zarabiać oszustom i jeszcze im za to płacicie. Wyobraźcie sobie że oddajecie swoją pensję, obcemu człowiekowi na ulicy - a on wam mówi dajcie mi swoją kasę, ja ją przetrzymam za darmo, a jak będziecie chcieli trochę wydać to chętnie wam pożyczę... Czas się obudzić. Wyobraźcie sobie co by się stało jakby nagle wszyscy przestali płacić bankom, cała gospodarka wróciła by do normy, a pieniądze przestały być wirtualne. Kupujcie Polskie produkty i promujcie Polskie firmy i nie budujcie już więcej pieprzonych marketów, za miast tego place zabaw, baseny, świetlice i centra rozrywki, kina, teatry itp

    • 21 4

    • Piękne, ale nierealne...

      Potrzebna rewolucja. Ale nawet po tej rewolucji stworzy się nowa rasa panów. A kino szlag trafił. Bardzo lubiłem Kino Polonia.

      • 5 0

  • Dlaczego na Cyprze? (1)

    Czy każda firma musi być zarejestrowana na Cyprze? Wszystkie podatki na Cypr, a potem i tak UE musi dawać dodatkową pomoc Cyprowi, bo nie mają kasy.

    • 14 1

    • Tutaj masz wyjasnienie tego fenomenu

      ht tp://monitorpolskislowian.nowyekran.pl/post/89364,polacy-jestesmy-murzynskimi-niewolnikami-europy
      usun spacje miedzy ht tp.

      • 1 2

  • Warto pamiętać

    To może trojmiasto.pl przypomni za jaką kasę kupił kina w Trójmieście poprzedni właściciel firma Capital Park.
    Za jaką kasę sprzedał kulturę były marszałek obecny eurodeputowany - złodziej - idiota Kozłowski z PO.

    • 12 0

  • BIEDRONKA !!!

    Będzie??

    • 5 2

  • trolle ujadają

    a sopocka karawana idzie dalej

    • 6 13

  • Dlaczego w Polsce zarabiamy 4 razy mniej, niż w bogatych krajach Europy Zachodniej (1)

    Dlaczego w Polsce zarabiamy 4 razy mniej, niż w bogatych krajach Europy Zachodniej

    i przestaliśmy się do nich zbliżać?

    Czy my Polacy potrafimy korzystać z dobrodziejstw jakie daje nam globalna gospodarka "wolnorynkowa"?
    Od autorów

    Szanowni Państwo!

    Każdy chciałby zarabiać tyle, żeby wystarczyło mu na godne życie. Właśnie to pragnienie skłania wielu Polaków do emigracji zarobkowej do innych krajów europejskich. Niesie to z sobą negatywne skutki dla Polski. To wszystko skłania nas do zadania kilku pytań. Skoro w bogatych państwach Europy Zachodniej zarabia się czterokrotnie więcej, to dlaczego u nas w kraju nie jest możliwy szybki wzrost wynagrodzeń? Dlaczego tam są miejsca pracy, a u nas w Polsce, pomimo, że są niskie wynagrodzenia, jest tak wysokie bezrobocie? Co możemy zrobić, żeby zarobki w Polsce były takie jak w Holandii, Niemczech czy Danii? Co zrobić aby czerpać korzyści z wolnorynkowej gospodarki globalnej?
    więcej
    Wprowadzenie

    Najbardziej popularną miarą bogactwa i znaczenia kraju w świecie jest całkowita wartość produkcji wytworzonej w danym kraju, w określonym roku czyli Produkt Krajowy Brutto (PKB) w przeliczeniu na jednego mieszkańca (PKB/os.).
    Ponieważ PKB/os. jest miarą efektywności całej wspólnoty gospodarczej istnieje prosta zależność pomiędzy wielkością PKB/os. a średnim wynagrodzeniem w danej wspólnocie.

    więcej
    Powód 1. Mała liczba osób wytwarzających PKB w przeliczeniu na wszystkich obywateli

    Przypomnijmy, że średnia wynagrodzeń w określonym państwie to w przybliżeniu wartość PKB podzielona na wszystkich obywateli danego kraju.
    W Polsce na 38 mln mieszkańców tylko 13 mln. jest zatrudnionych w gospodarce, czyli wytwarza PKB. Wynika stąd, że jeden zatrudniony w gospodarce musi zarobić na trzy osoby. A więc oprócz małej wartości PKB/os. powoduje to wysokie obciążenia kosztów pracy, przez co nasza gospodarka jest niekonkurencyjna.
    więcej
    Powód 2. Polskie prawo nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu naszego kraju

    Prawo powinno być tworzone po to, aby służyć obywatelom i ułatwiać funkcjonowanie zarówno jednostki jak i całej grupy.
    W Polsce tworząc prawo nie bierze się pod uwagę tego, na ile nowe przepisy poprawią efektywność naszej wspólnoty ekonomicznej. Wiele przepisów powstaje w wyniku lobbingu określonych grup społecznych, zabezpieczając wyłącznie ich interesy


    więcej
    Powód 3. Polskie przedsiębiorą nie posiadają tzw. efektu skali

    Efekt skali polega na tym, że im więcej się produkuje i sprzedaje, tym cena produktu może być niższa.
    Dzieje się tak dlatego, że przy większej produkcji i sprzedaży można taniej projektować, kupować surowce, stosować nowsze technologie i automatyzować linie produkcyjne oraz posiadać dużo niższe jednostkowe koszty sprzedaży.
    więcej
    Powód 4. Słabo rozwinięta infrastruktura

    Mniejsza efektywność polskiej wspólnoty ekonomicznej jest konsekwencją między innymi stanu polskich dróg (brak autostrad i tras ekspresowych), a także słabą infrastrukturą kolejową i lotniczą.
    więcej
    Powód 5. Brak dobrego klimatu do tworzenia bogactwa

    W sferze mentalnej wielu Polaków pozostaje nadal w epoce komunizmu. Wynikający z tego brak zrozumienia mechanizmów gospodarki wolnorynkowej sprawia, że w Polsce nie ma klimatu do tworzenia bogactwa.
    więcej
    Powód 6. W międzynarodowym podziale pracy w Polsce tworzy się tańsze i mniej stabilne miejsca zatrudnienia w porównaniu z krajami Europy Zachodniej

    W międzynarodowym podziale pracy, inwestorzy zagraniczni tworzą w Polsce tańsze miejsca zatrudnienia, w porównaniu z tymi, oferowanymi w swoich rodzimych krajach.
    więcej
    Powód 7. Polska posiada znikomą ilość firm rodzimych o znaczeniu globalnym, czyli firm z grupy biznesu podstawowego (pierwotnego)

    Z analizy danych statystycznych wynika, że o wysokości naszych wynagrodzeń nie decyduje liczba firm prowadzących działalność gospodarczą w danym kraju, lecz ich wielkość i zakres działalności.
    więcej
    Powód 8. Konsumowanie produktów z importu lub produkowanych w Polsce przez zagraniczne koncerny, pomniejsza polski PKB, czyli średnie, krajowe wynagrodzenie

    Klienci nie kupują produktów. Kupują wrażenia. Odnosi się to głównie do towarów,o jakości których przekonujemy się dopiero po pewnym czasie. Tak dzieje się w przypadku samochodów, produktów technicznych, lekarstw, itp.
    Na przykład klient francuski zwykle jest skłonny zapłacić więcej za produkt ze znaczkiem Made in France, aniżeli za identyczny produkt Made in Poland. Dlaczego? Istnieje w nim utrwalone przekonanie, że towar francuski jest lepszy od polskiego.
    więcej
    Powód 9. Nasza polska wspólnota gospodarcza mało eksportuje

    Dane statystyczne dowodzą, że zarobki są wysokie w tych krajach, które posiadają przewagę eksportu nad importem, a niska, w krajach, które dużo importują.
    więcej
    Powód 10. Nasza Polska wspólnota jest mało innowacyjna

    Z danych statystycznych zestawionych na wykresie wynika, że kolejnym czynnikiem warunkującym wysokość wynagrodzeń w poszczególnych krajach jest ich innowacyjność. Za jej miarę często przyjmuje się ilość zgłoszeń patentowych przypadającą na określoną liczbę mieszkańców. Im wyższa liczba wniosków o przyznanie patentu europejskiego przypadająca na milion mieszkańców danego kraju, tym wyższe są ich zarobki. Dlaczego tak jest?
    więcej
    Powód 11. Nasza polska wspólnota gospodarcza płaci wysokie odsetki od zaciągniętego przez państwo długu

    Jeżeli pożycza się pieniądze, to nie dość że trzeba je oddać, to jeszcze, na bieżąco, co roku należy spłacać odsetki. Jaki to ma wpływ na nasze wynagrodzenia? Na wykresie zestawiono wartość zadłużenia publicznego Polski w latach 20012012. Na koniec 2011 roku wyniosło ono 770 mld zł. W roku 2011 wydatki Budżetu Polski wyniosły 303 mld. zł, co oznacza, że kwota naszego zadłużenia dwukrotnie przewyższa roczne wydatki naszego Państwa.
    W czasach PRL-u Edward Gierek zadłużył Polskę na 40 mld dolarów. Obecnie, na taką sumę Polska zadłuża się w skali roku. Ekonomiści biją z tego powodu na alarm (licznik Balcerowicza). Niestety, w Polsce politycy zadłużając kraj, kupują sobie chwilową władzę.
    więcej
    Powód 12. Nasz rynek jest otwarty dla zagranicznych produktów, natomiast polskim firmom często rożnymi metodami blokuje się dostęp do zachodnich rynków zbytu

    Mówi się, że w Unii Europejskiej nie ma granic dla towarów. W praktyce dzieje się tak tylko wówczas, kiedy towary z krajów tzw. starej Unii jadą do państw, które w ostatnich latach dołączyły do UE. Natomiast jeśli przedsiębiorstwa z krajów nowej Unii chcą zaistnieć na rynkach krajów starej Unii napotykają na szereg barier i trudności
    więcej
    Powód 13. Polskie produkty mają gorszy wizerunek i dlatego świat płaci za nie mniej niż na przykład za produkty niemieckie

    Klienci nie kupują produktów. Kupują wrażenia. Odnosi się to głównie do towarów, o jakości których przekonujemy się dopiero po pewnym czasie. Tak dzieje się w przypadku samochodów, produktów technicznych, lekarstw, itp.
    więcej
    Powód 14. W Polsce wiele osób pracuje na czarno, czego nie uwzględnia się w oficjalnym PKB i średniej krajowej

    Na wykresie zestawiono wielkość udziału szarej strefy w tworzeniu PKB. W krajach, gdzie udział szarej strefy jest wysoki zarobki są niższe np. Rumunia, Bułgaria czy Polska. Natomiast w krajach, gdzie udział szarej strefy jest nieznaczny zarobki w danym kraju są wyższe.
    więcej
    Powód 15. Zasady, jakie stworzono w UE bardziej służą takim krajom jak Niemcy, Francja czy Dania, aniżeli takim jak Polska, Grecja czy Portugalia

    Podczas budowy wspólnego obszaru gospodarczego nie stworzono mechanizmów, które dawałyby małym, lokalnym firmom, w mniejszych krajach, szanse na konkurowanie z firmami globalnymi, wywodzącymi się na ogół z Niemiec, Francji czy Danii.
    więcej
    Powód 16. Polscy przedsiębiorcy mają kilkakrotnie mniejszy kapitał niż ich zachodni konkurenci

    W polskich firmach kapitał przypadający na jednego zatrudnionego jest kilkakrotnie mniejszy, w porównaniu z kapitałem przypadającym na jednego pracownika w firmach z państw Europy Zachodniej. Często proporcje te są nawet zbliżone do różnic w średnich wynagrodzeniach, czyli czterokrotne.
    więcej
    Powód 17. Negatywny wpływ korupcji na wielkość PKB, a tym samym wysokość naszych zarobków

    Na wykresie zestawiono wielkość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca (kolor czerwony) oraz odporność sektora publicznego na korupcję (kolor czarny). Odporność mierzona jest w punktach od 0 do 10, gdzie 10 oznacza całkowitą czystość i brak korupcji. Badanie zostało wykonane w 2011 roku przez Transparency International - międzynarodową organizacją zwalczającą praktyki korupcyjne przede wszystkim w życiu publicznym.
    więcej
    Powód 18. Niski poziom zaufania społecznego

    Niebagatelny wpływ dla rozwoju gospodarki, a tym samym budowania dobrobytu, ma poziom społecznego zaufania. To ono kształtuje właściwe relacje międzyludzkie, ułatwia porozumiewanie się i sprzyja współpracy przy realizacji wspólnych celów.
    więcej
    Powód 19. Niska siła nabywcza polskiego społeczeństwa

    Powróćmy do punktu wyjścia naszych rozważań, czyli wartości PKB/os. W przybliżeniu określa ono średnie wynagrodzenie przypadające na obywatela danego kraju. Ponieważ PKB w Polsce jest niski, mało zarabiamy. Skoro mało zarabiamy, mało konsumujemy.
    więcej
    Powód 20. Opóźnienia w procesach prywatyzacji i wprowadzaniu trudnych reform

    W Polsce jeszcze zbyt dużo przedsiębiorstw pozostaje w rękach Państwa.
    Historia dowiodła, że przedsiębiorstwa prywatne są o wiele sprawniejsze od przedsiębiorstw państwowych - firmy prywatne są taniej zarządzane, szybciej podejmowane są w nich decyzję, a ich strategia jest długofalowa i przewidziana na kilka lat do przodu.
    W firmach państwowych menedżer zarządzający rozliczany jest za wyniki osiągnięte w danym roku, a strategia firmy często podporządkowana jest interesowi aktualnie rządzącej partii politycznej, a nie całej wspólnocie (państwu) w dłuższej perspektywie.
    więcej
    Powód 21. Marnotrawstwo pieniędzy naszej państwowej wspólnoty

    Rozdział w opracowaniu. Poniżej przedstawiamy materiał, który zainspitował nas do przygotowania opinii Fundacji na ten temat. Materiał ten otrzymaliśmy od naszego czytelnika.
    więcej
    Podsumowanie

    Jeżeli my Polacy chcemy aby nasza wspólnota rozwijała się dalej gospodarczo i pod względem ekonomicznym zbliżała się do zamożnych krajów Unii Europejskiej, musimy zmienić sposób postrzegania własnego państwa.
    Powinniśmy mniej myśleć o tym, jakie maksymalne korzyści wyciągnąć dla siebie z naszej Wspólnoty, a więcej o tym co razem możemy zrobić dla gospodarki naszego kraju.
    więcej

    • 10 4

    • Bo 50 lat żyliśmy w socjaliźmie ,gdy tamci się rozwijali. Udajesz idiotę ?

      • 2 2

  • ?

    zarejestrowanej na Cyprze

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane