• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

1,5 tys. stłuczek gdyńskiej komunikacji miejskiej od początku 2019 r.

Szymon Zięba
29 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Tak wyglądała ubiegłoroczna stłuczka w Gdyni na trasie w kierunku węzła F. Cegielskiej. Zdjęcia przesłali nam czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Tak wyglądała ubiegłoroczna stłuczka w Gdyni na trasie w kierunku węzła F. Cegielskiej. Zdjęcia przesłali nam czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Ponad 1,8 mln złotych wydano na naprawę gdyńskiego taboru komunikacji miejskiej od 2019 roku do początku marca 2021 r. To pokłosie niemal 1,5 tys. zderzeń drogowych, w których udział w tym czasie brały autobusy i trolejbusy przewoźników.Czy byłe(a)ś świadkiem stłuczki z udziałem komunikacji miejskiej?

Kilka dni temu wzięliśmy pod lupę autobusy i tramwaje jeżdżące po Gdańsku. Sprawdziliśmy m.in. kto częściej powoduje stłuczki na drogach - kierowcy komunikacji miejskiej, czy może właściciele prywatnych aut.

Teraz postanowiliśmy sprawdzić, jak często udział w stłuczkach brały pojazdy gdyńskiej komunikacji miejskiej - i jak dużo wydano na ich naprawę.

Przeanalizowaliśmy dane od 2019 roku do marca 2021. W tym czasie doszło w sumie do niemal 1,5 tys. kolizji i wypadków (z przeważającą liczbą tych pierwszych).

Naprawa uszkodzonego taboru kosztowała w sumie ponad 1,8 mln złotych.

Należy zaznaczyć, że aktualnie usługi przewozowe w gdyńskiej komunikacji miejskiej wykonuje siedmiu operatorów - jeden trolejbusowy i sześć autobusowych, w tym cztery firmy prywatne. Powyższe statystyki są sumą zderzeń drogowych od 2019 roku do marca 2021 roku, podaną przez sześciu przewoźników:

 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej
 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej
 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej
 • IREX 3
 • PKS Gdynia
 • Przewozy Autobusowe GRYF

W przekazanych nam statystykach pominięto dane BP Tour. Marek Kargul, dyrektor zarządzający poinformował, że nie są prowadzone statystyki dotyczące kolizji i wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej.

Kolizje i wypadki w Raporcie z TrójmiastaTymczasem o sytuacji na drogach - w tym o kolizjach i wypadkach z udziałem komunikacji miejskiej kursującej po Gdyni, informują nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

12:12 20 STYCZNIA 21

Kolizja trolejbusu i radiowozu na Świętojańskiej (40 opinii)

Jak informują policjanci, na ul. Świętojańskiej w Gdyni doszło do kolizji trolejbusu i radiowozu. Kierowca pojazdu komunikacji miejskiej "zahaczył" o policyjne auto. Nikomu nic się nie stało.
Jak informują policjanci, na ul. Świętojańskiej w Gdyni doszło do kolizji trolejbusu i radiowozu. Kierowca pojazdu komunikacji miejskiej "zahaczył" o policyjne auto. Nikomu nic się nie stało.


Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło na początku marca na kontrapasie na ul. ChwarznieńskiejMapka. Wśród poszkodowanych była osoba jadąca w aucie oraz pasażerka i kierowca autobusu.

 • Do poważnego zderzenia doszło na kontrapasie na ul. Chwarznieńskiej.
 • Do poważnego zderzenia doszło na kontrapasie na ul. Chwarznieńskiej.

Odpowiedzialność za stłuczki w komunikacji miejskiejJak tłumaczy Marcin Gromadzki, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni - co do zasady, gdy winę za kolizję czy wypadek ponosi "prywatny" kierowca, to kierujący pojazdem nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych.

- W sytuacji zaś spowodowania kolizji czy wypadku przez pracownika firmy, praktykowane jest pokrywanie strat poprzez potrącenia premii uznaniowej, a w przypadku rażącego łamania przepisów - także karanie upomnieniem lub naganą - mówi.
Podkreśla przy tym, że konsekwencje zawodowe kierowców biorących udział w zdarzeniach drogowych zależą przede wszystkim od osoby winowajcy stłuczki oraz od ustaleń wewnętrznych przyjętych w danym zakładzie pracy.

Zderzenie z udziałem trolejbusa na ul. Warszawskiej. Film archiwalny.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (146)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane