Fakty i opinie

Więcej autobusów w tunelu pod Wisłą

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe znaki zakazu dla pieszych i rowerzystów przed tunelem

W autobusach linii 258 znajduje się 6 haków, na których można powiesić rowery. Oprócz tego, w pojeździe można zmieścić dwa kolejne rowery.
W autobusach linii 258 znajduje się 6 haków, na których można powiesić rowery. Oprócz tego, w pojeździe można zmieścić dwa kolejne rowery. fot. Krzysztof/czytelnik Trojmiasto.pl

Rowerzyści, którzy chcą przedostać się na drugą stronę tunelu pod Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska, muszą skorzystać z płatnej linii autobusowej 258. Obsługujące ją autobusy kursują obecnie co pół godziny i zabierają na pokład od 6 do 8 rowerów. W związku ze zbliżającym się sezonem letnim, we wszystkie soboty, niedziele i święta częstotliwość kursowania zostanie zwiększona.Czy zamierzasz korzystać z linii 258?

oczywiście, zresztą już korzystałem z niej 17%
tak, ale na pewno bardzo rzadko 22%
raczej nie, choć nie wykluczam tego 25%
nie, na pewno nie będę korzystał z przewozów tą linią 36%
zakończona Łącznie głosów: 771
Dobra pogoda sprawia, że coraz więcej mieszkańców Trójmiasta wsiada w weekend na rower i wybiera się na dłuższą przejażdżkę. Po otwarciu pod koniec kwietnia tunelu pod Martwą Wisłą, Westerplatte stało się jednym z najpopularniejszych kierunków rowerowych wycieczek.

Po pierwsze nie trzeba już jeździć na półwysep okrężną drogą przez centrum, po drugie - dla niezmotoryzowanych - to świetna okazja do przejechania się tunelem na pokładzie autobusu miejskiego.

W związku z zakazem poruszania się rowerem po jezdniach świeżo oddanej inwestycji, wprowadzono nową linię autobusową 258. Obsługujące ją autobusy kursują pomiędzy Stadionem Energa Gdańsk zobacz na mapie GdańskaWęzłem Ku Ujściu zobacz na mapie Gdańska.

Spore zainteresowanie linią dla rowerzystów

Wydawałoby się, że takie rozwiązanie zaspokoi potrzeby rowerzystów, umożliwiając im swobodne podróżowanie pomiędzy wylotami tunelu pod Martwą Wisłą. Sęk w tym, że linia 258 kursuje z częstotliwością co pół godziny, a z pojedynczego kursu może skorzystać maksymalnie 6 rowerzystów. Wydaje się to całkowicie niewystarczające, o czym informował nasz czytelnik, pan Krzysztof.

- Była, piękna słoneczna niedziela. Jeszcze przed sezonem, gdy nie ma turystów. Przyjechałem rowerem na przystanek, powiesiłem rower i usiadłem czekając na odjazd. Po chwili przyjechała jeszcze rodzina 4-osobowa z małym dzieckiem i jeszcze dwóch panów, także na rowerze. Kierowca nie ruszył punktualnie z powodu nadmiaru rowerów w pojeździe. Część osób, która już kupiła bilety, po prostu zrezygnowała z przejazdu - przeczytaliśmy w zgłoszeniu pana Krzysztofa.
Czytelnik zwrócił również uwagę, że informacji o ograniczeniu liczby rowerów nie można znaleźć ani na wiacie przystankowej, ani w autobusie.

- Czy nie lepiej zlikwidować miejsca siedzące i zamontować więcej haków? Co mają zrobić liczne rodziny, jak w opisanym przypadku? Część pojedzie, a część będzie czekać pół godziny na kolejny kurs? - kończy pan Krzysztof.
Maksymalnie 8, a nie 6 rowerów

Opisany wyżej problem przedstawiliśmy rzecznikom ZKM, który odpowiada za tabor, oraz ZTM, który zajmuje się organizacją przewozów. Na chwilę obecną nie planuje się montażu w autobusach dodatkowych haków na jednoślady. Warto jednak pamiętać, że o ostatecznej liczbie przewożonych rowerów decyduje kierowca autobusu.

- Na burtach autobusów jest informacja, tzw. piktogram, że wewnątrz znajduje się 6 wieszaków rowerowych. Na specjalnych hakach jednoślady wiszą w pozycji pionowej i zajmują przez to mniej miejsca. To najbezpieczniejszy sposób przewożenia rowerów. Jeżeli chodzi o przewóz rowerów w komunikacji miejskiej wyjaśnia to odpowiednia uchwała rady miasta. Uchwała nie podaje liczby rowerów, którą można przewieźć, a bezpieczeństwo przewozu ocenia kierowca. Póki co nie planujemy modernizacji autobusów, by zwiększyć liczbę wieszaków rowerowych - tłumaczy Alicja Mongird, rzecznik ZKM w Gdańsku.
Przedstawiciel mówi natomiast, że na pokładzie autobusów linii 258 można przewozić maksymalnie 8 rowerów. Liczba ta może jednak ulec zmniejszeniu, jeśli w autobusie będzie znajdować się zbyt wielu pasażerów.

- Autobusy obsługujące linię 258 są przystosowane do przewozu większej liczby rowerów. Pojazdem może równocześnie przejechać maksymalnie 8 rowerów: 6 zamontowanych na specjalnych wieszakach i dodatkowo opcjonalnie 2 rowery stojące, jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca - informuje Sebastian Zomkowski, z-ca dyrektora ds. przewozów ZTM.
Od soboty więcej autobusów

Oprócz wyjaśnienia kwestii limitu liczby rowerów, władze ZTM zapowiedziały zwiększenie częstotliwości kursowania linii 258. Od najbliższej soboty, w wybrane dni tygodnia autobusy będą kursować co ok. 20 minut.

- Przeprawa przez Martwą Wisłę cieszy się wśród rowerzystów coraz większym zainteresowaniem. Z uwagi na rosnący popyt, od dnia 14 maja, we wszystkie soboty, niedziele, święta w okresie wiosenno-letnim, liczba kursów linii 258 zostanie podwojona. Na linii obowiązuje taryfa zwykła, a więc rowerzyści płacą jedynie za siebie. Rower przejeżdża bezpłatnie - dodaje Zomkowski.

Opinie (191) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.